logo

سرمایه‌گذاری با سود روزانه + محاسبه سود صندوق درآمد ثابت

خانهآموزش بورسعمومیسرمایه‌گذاری با سود روزانه + محاسبه سود صندوق درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری یکی از مفاهیم اساسی در زندگی مالی افراد و شرکت‌ها است که براساس بازدهی انتخاب می‌شود. یکی از اولویت‌های انتخاب یک سرمایه‌گذاری خوب دریافت سود روزانه یا روزشمار است.

از دهه 80 تا سال 97 بانک‌های خصوصی برای جذب سرمایه به طور روزشمار به سپرده‌ها سود پرداخت می‌کردند اما برای جلوگیری از تورم، بانک مرکزی پرداخت سود روزانه را ممنوع اعلام کرد.

پس از حذف سود روزشمار سوالات متعددی برای سرمایه‌گذاران همچون چگونه سود روزانه دریافت کنیم؟ بالاترین نرخ روز شمار چقدر است؟ سایت سرمایه گذاری با سود روزانه چیست؟ چطور دریافت سود روزانه از بورس داشته باشیم؟ روش های سرمایه گذاری با سود روزانه چیست؟ پلن سرمایه گذاری مطمئن برای سودآوری روزانه چیست؟، ایجاد شد.

در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار می‌خواهیم به تمام سوالات سرمایه‌گذاران پاسخ دهیم و علاوه بر این به معرفی یک سرمایه‌گذاری مطمئن با سود روز شمار بپردازیم. با ما همراه باشید.


سود روز شمار چیست؟

سود روزشمار (روزانه) نشان دهنده میزان سود یا درآمدی است که یک سرمایه‌گذار از یک سرمایه‌گذاری خاص در یک روز کسب می‌کند. این مفهوم معمولاً در حوزه‌های مالی، سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میزان سود روزانه براساس نرخ سودی است که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است بنابراین پیش از سرمایه‌گذاری به درصد سود توجه داشته باشید.


چگونه سود روزانه دریافت کنیم؟

یکی از سرمایه‌گذاری‌های مطمئن که سود روزشمار نیز پرداخت می‌کند، صندوق‌های درآمد ثابت است. این صندوق‌ها به دو روش قابل معامله در بورس (etf) و صدور – ابطال خرید و فروش می‌شوند.

اوراق صندوق درآمد ثابتی که به صورت etf معامله می‌شوند به دلیل مزایایی که دارند مورد استقبال بیشتر سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. مزایای این صندوق علاوه بر پرداخت سود روزشمار، عدم مراجعه حضوری، عدم محدودیت در برداشت و فروش، کم ریسک، نقدینگی بالا و سود مرکب آن است. پیش از این در مقاله «سود موثر چیست» به صورت مفصل در خصوص سود مرکب و نحوه محاسبه آن توضیح دادیم.

صندوق‌های درآمد ثابت به دو صورت سود خود را پرداخت می‌کنند. برخی از آنها دوره تقسیم سود دارند و در زمان مقرر سود را به صورت روزشمار محاسبه و به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کنند. نوع دیگر صندوق‌ها دوره تقسیم سود ندارند اما به صورت روزشمار به اصل سرمایه و سود روزهای قبل، سود تعلق می‌گیرد. 

برای تهیه اوراق صندوق‌های درآمد ثابت ابتدا در سجام ثبت نام کرده و کدبورسی دریافت کنید. سپس در یک کارگزاری مطمئن ثبت‌نام نمایید. پس از آن بدون محدودیت از روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 15 می‌توانید اوراق صندوق درآمد ثابت را خریداری کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.


پرسودترین صندوق های درآمد ثابت

«صندوق درآمد ثابت سپر» یکی از پرسودترین صندوق‌های درآمد ثابت است که سود آن به صورت روز شمار و مرکب محاسبه و پرداخت می‌شود. بازدهی این صندوق 27.5 درصد سالانه است و اوراق این صندوق به صورت ETF معامله می‌شود.

pre-comp-1.gif

در صورتی که سرمایه‌گذاران از کاربران کارگزاری بیدار باشند، می‌تواند در روز، از یک واحد به بالا اوراق صندوق را به فروش برسانند و به طور آنی، مبلغ سرمایه‌گذاری را به حساب بانکی خود واریز کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق درآمد ثابت سپر به نشانی ebidar.ir مراجعه کنید. در این سایت می‌توانید محاسبه آنلاین سود صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت را با استفاده از ماشین حساب انجام دهید. همچنین بازدهی سود صندوق و بانک را در یک مدت زمان سرمایه‌گذاری مقایسه کنید.


محاسبه سود روز شمار

برای محاسبه سود روزشمار به سه فاکتور مبلغ سپرده، نرخ سود و تعداد روزهای سرمایه‌‎گذاری نیاز داریم. تعداد روزها در محاسبه سود روزشمار می‌تواند حتی کمتر از 30 روز باشد. این در حالی است که در سود ماهانه زمان کمتر از 30 روز مشمول سود نمی‌شود.

توجه داشته باشید که به میزان سپرده در آخر هر روز، سود تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال اگر شما ده میلیون ریال در حساب دارید و در آن روز مبلغ 3 میلیون ریال از آن را برداشت کرده باشید. آن روز به سپرده 7 میلیون ریالی سود تعلق می‌گیرد.

سود روز شمار به روش زیر محاسبه می‌شود:

فرمول-سرمایه-گذاری.jpg


مزایا و معایب سود روز شمار

دریافت سود روز شمار برای تمام سرمایه‌گذاران جذابیت دارد اما این امر نباید باعث شود که از معایب آن چشم‌پوشی کنیم. یکی از معایب سود روز شمار افزایش نقدینگی و در نهایت ایجاد تورم است.

زمانی که تورم ایجاد شود، سرمایه‌گذاران پول‌های خود را از بانک‌ها به بازارهایی همچون خودرو، دلار، طلا و ... منتقل می‌کنند. این امر باعث برهم خوردن تعادل بازارها می‌شود.

همان طور که بالاتر گفته شد، سود صندوق درآمد ثابت به صورت روز شمار و مرکب محاسبه و پرداخت می‌شود. این صندوق از نظر پرداخت سود به دو دسته با دوره تقسیم سود و بدون دوره تقسیم سود تقسیم می‌شود. صندوق‌های درآمد ثابتی که دوره تقسیم سود ندارند، سود خود را به صورت مرکب پرداخت می‌کنند.

صندوق‌ درآمد ثابت از نظر نحوه معامله نیز به دو روش صدور - ابطال و ETF قابل معامله هستند. برای خرید اوراق صندوق درآمد ثابت که از نوع etf هستند را می‌توانید از کارگزاری خود خریداری کنید. برای خرید اوراق صندوق‌هایی که به روش صدور - ابطال معامله می‌شوید به سایت صندوق مورد نظر مراجعه کنید.


صندوق درآمد ثابت بخریم یا بانک سرمایه‌گذاری کنیم؟

اوراق صندوق درآمد ثابت از جهات مختلف نسبت به سپرده‌گذاری در بانک ارجحیت دارد. در ادامه به مقایسه سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت و بانک می‌پردازیم.

یکی از مزایای خرید اوراق صندوق درآمد ثابت علاوه بر کسب سود روز شمار، سرمایه‌گذاری با حداقل مبلغ است. میزان سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت از 500 هزار تومان شروع می‌شود.

af13c1f0-3e4c-4434-af3f-bdcb7b8f2379.jpg


صندوق درآمد ثابت مناسب چه کسانی است؟

سازمان بورس و اوراق بهادار طبق قانون سخت‌گیرانه‌ای مجوز صندوق‌ها را صادر می‌کند. مدیران صندوق موظف هستند که اطلاعات شفافی از وضعیت صندوق را به طور ماهانه از طریق سایت خود و سامانه کدال در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند.

این موارد باعث شده است که ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت تقریبا نزدیک به صفر باشد. همچنین این صندوق‌ها تضمین نقدشوندگی دارند بنابراین در صورت نیاز به نقدینگی می‌توانید اوراق صندوق را به فروش برسانید.

طبق توضیحات داده شده، صندوق درآمد ثابت برای کسانی که ریسک پذیر نیستند و یا به طور موقت قصد نگهداری پول نقد را دارند، مناسب است.

صندوق‌های درآمد ثابتی که دوره تقسیم سود دارند برای کسانی که می‌خواهند سود ثابت ماهانه‌ای از بورس بدست آورند، مناسب است. این نوع صندوق به سپرده بانکی شباهت دارد با این تفاوت که محاسبه سود آنها با یکدیگر متفاوت است و صندوق درآمد ثابت سود بیشتری پرداخت می‌کند.

در زمان اصلاح بازارهای بورس، دلار، طلا، سکه، خودرو و مسکن، استقبال از واحدهای صندوق درآمد ثابت افزایش می‌یابد.

عناوین مرتبط

سود روزشمار چیست؟

در سود روزشمار هر روز به آخرین موجودی حساب، سود تعلق می‌گیرد. میزان سود روزانه براساس نرخ سودی است که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است. در حال حاضر صندوق‌های درآمد ثابت به صورت روزشمار سود پرداخت می‌کند. سود به صورت روزشمار، ماه شمار و سال‌شمار پرداخت می‌شود. 

بالاترین نرخ سود بانکی روز شمار چه قدر است؟

بانک‌ها به صورت ماه‌شمار سود پرداخت می‌کنند. سپرده کوتاه مدت عادی که پول در حساب بلوکه نمی‌شود، 5 درصد است. سپرده کوتاه مدت ویژه سه ماهه نیز با سود 12 درصد پرداخت می شود. 

صندوق درآمد ثابت مناسب چه کسانی است؟

صندوق درآمد ثابت مناسب کسانی که ریسک پذیر نیستند و خواهان دریافت یک سود ثابت و مطمئن هستند.


صندوق درآمد ثابت بخریم یا بانک سرمایه‌گذاری کنیم؟

سود صندوق درآمد ثابت نسبت به بانک بیشتر است. از آنجایی که منابع صندوق‌ها در اوراق مشارکت، اوراق اجاره و ... سرمایه‌گذاری می‌شود، ریسک آن نزدیک به صفر می‌باشد. یکی از مهم ترین مزایای صندوق درآمد ثابت عدم بلوکه شدن پول است.


بنردسته بندی:عمومی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر