logo

بهترین سرمایه گذاری در زمان تورم

خانهآموزش بورسسرمایه گذاری بهترین سرمایه گذاری در زمان تورم

ارزش دارایی‌های ریالی در سالیان اخیر کاهش بسیاری داشته است. به همین خاطر بسیاری از افراد به دنبال راه مناسبی می‌گردند تا از سرمایه خود دفاع کنند. برخی از افراد که با تأخیر متوجه اهمیت مسئله شدند، بخش زیادی از ارزش سرمایه خود را در اثر تورم‌های پی‌درپی از دست دادند حال سوال اینجا که بهترین سرمایه گذاری در این اوضاع چیست.

در این مطلب به سوال فوق و دیگر سوالات پیرامون سرمایه‌گذاری در تورم پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.


چرا باید سرمایه‌گذاری کنیم؟

در قدیم پس‌انداز برای روز مبادا بسیار مرسوم بود. این روزها اما پس‌انداز با روش قدیمی پاسخگوی تورم و گرانی‌ها نیست. اگر سرمایه‌ای دارید یا می‌خواهید برای هدفی اقتصادی پس‌انداز کنید، باید به فکر سرمایه‌گذاری باشید. چرا که با سرمایه‌گذاری مناسب می‌توانید ارزش سرمایه‌تان را حفظ کرده و حتی رشد دهید. سرمایه‌گذاری در وضعیت تورم تنها راه حفظ سرمایه از گزند کاهش ارزش پول است.


برای سرمایه گذاری چی بخریم؟

سرمایه‌گذاری به تناسب هدفی که دارد، می‌تواند گزینه‌های متنوعی را شامل شود. از خرید طلا تا زمین، ملک و سهام، همگی از راه‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند. در زمان تورم هدف اصلی، حفظ ارزش سرمایه است تا به مرور زمان سرمایه‌مان از بین نرود. برای این هدف، چند گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری داریم.


خرید طلا و سکه

سکه و طلا در طول زمان ارزش نسبی خود را حفظ می‌کنند. طلا از متغیر انس جهانی و نرخ دلار تأثیر می‌پذیرد و در صورت تورم و افزایش قیمت دلار، ارزش طلا نیز بیشتر می‌شود.

البته اگر قیمت جهانی طلا دچار نوسانات منفی شود، بر قیمت طلا در ایران نیز مؤثر است. پس اگر قصد دارید روی طلا سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است بازارهای جهانی را هم تحت نظر داشته باشید.

برای سرمایه‌گذاری در طلا راه بهتری هم وجود دارد و آن خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا است. این صندوق‌ها هم‌سان با نوسانات قیمت طلا رشد می‌کنند و در طول زمان باعث حفظ ارزش سرمایه شما می‌شوند.

مزیت سرمایه‌گذاری در صندوق کالایی مبتنی بر طلا، در امان بودن از سرقت و نپرداختن هزینه‌های اجرت، کارمزد و مالیات بر ارزش افزوده است.


خرید ملک و زمین

راه دیگر برای حفظ دارایی‌های ریالی، تبدیل آن به ملک و زمین است. در طولانی‌مدت قیمت زمین افزایش می‌یابد و می‌تواند سپر مناسبی برای سرمایه‌تان در برابر تورم باشد.

دقت کنید که این روش برای طولانی‌مدت (بیشتر از ۵-۷ سال) جوابگو است و اگر در زمانی کوتاه‌تر به سرمایه خود نیاز دارید، خرید ملک و زمین می‌تواند ریسک‌هایی مانند نقدشوندگی داشته باشد. همچنین ملک در طول زمان دچار فرسودگی شده و نیاز به تعمیرات خواهد داشت که برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به ‌صرفه نیست.


خرید سهام و اوراق بهادار

فعالیت در بازار بورس راه سومی است که برای سرمایه‌گذاری در زمان تورم دارید. سابقه بازار بورس نشان داده است که در میان‌مدت از تورم بسیار جلوتر بوده و توانسته بیش از تورم بازدهی بدهد. تشکیل سبدی متنوعی از اوراق بهادار می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را بسیار کمتر کرده و سود را شما را بیشینه کند.

برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار بورس نیز ابزارهای متنوعی مانند صندوق‌های سهامی و مختلط وجود دارند که بسته به شرایط بازار می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. همچنین خرید صندوق سهامی، شما را از دردسرهای مجمع، حق تقدم، سهام جایزه و تقسیم سود معاف می‌کند و تاثیر تمام این موارد روی قیمت هر واحد صندوق لحاظ می‌شود.


بهترین سرمایه‌گذاری در زمان رکود تورمی

اگر به دنبال بهترین روش سرمایه‌گذاری در زمان تورم بالا هستید، باید توجه کنید که سرمایه‌گذاری ترکیبی پیشنهاد بهتری است. بدین صورت که شما بخشی از سرمایه خود را متناسب با سلیقه و حد ریسک‌پذیری‌تان به هر یک از سه مورد مهم بالا اختصاص می‌دهید.

برای مثال، آن بخش از دارایی ریالی خود را که تا ده سال آتی نیاز ندارید، میان طلا و زمین تقسیم کرده و به تناسب از هر کدام خرید کنید.

بخشی دیگر از دارایی‌تان را به بازار سهام اختصاص دهید و در شرایط مطمئن میان سهام، صندوق سهامی و صندوق‌های درآمد ثابت تقسیم کنید. اینگونه علاوه‌بر پوشش ریسک مناسب، بازدهی خوبی در میان‌مدت کسب خواهید کرد.

توجه کنید که رشد بازارها با یکدیگر همبستگی دارد و اگر هدف شما سرمایه‌گذاری است، نباید هیجان‌زده عمل کنید. بلکه بهتر است با حساب‌وکتاب وارد بازارها شوید و سرمایه‌تان را تبدیل به دارایی‌های متنوع و ارزشمند کنید. با این روش در طول زمان نه‌تنها از ارزش سرمایه‌تان کاسته نمی‌شود، بلکه از تورم هم جلو می‌زنید.


آیا بانک گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در زمان تورم است؟

وقتی تورم در سطح بالای ۴۰ درصد قرار دارد، سود بانکی کمتر از یک چهارم تورم را پوشش می‌دهد. سپرده‌گذاری دیگر پاسخگو نیست و برای حفظ ارزش سرمایه باید دست به سرمایه‌گذاری مناسب بزنید.

سپرده بانکی می‌تواند بخشی از سرمایه‌تان را که به آن در کمتر از ۶ ماه آتی نیاز دارید به خود اختصاص دهد. اما سپرده‌گذاری بخش بزرگ دارایی‌تان در نزد بانک نه‌تنها سودی در دوران تورم ندارد، بلکه در بلندمدت باعث افت ارزش آن و از بین رفتن سرمایه شما خواهد شد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در زمان کوتاه مدت به پول نقد نیاز دارید و می‌خواهید در این مدت سرمایه‌گذاری مناسبی داشته باشید، اوراق صندوق درآمد ثابت خریداری کنید. 


بهترین سرمایه گذاری در سال 1402

بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند که بهترین سرمایه‌گذاری با 400 میلیون و دیگر مبالغ سال 1402 چیست. با توجه به کنترل تورم در سال جاری و ایجاد رکود در بازارها بهترین سرمایه‌گذاری در طلا است. چرا که نقدشوندگی آن آسان بوده و در صورت رشد دلار، روند قیمتی طلا صعودی می‌شود.


جمع‌بندی

در میان گزینه‌های متنوع برای سرمایه‌گذاری در زمان تورم، به نظر می‌رسد که بهتر سرمایه گذاری زمان تورم بازارهای مالی باشند. سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تنوع زیادی دارد و می‌تواند با مدیریت پرتفوی صحیح، باعث حفظ ارزش دارایی ریالی شما و رشد آن شود.

اگر به فکر مدیریت سرمایه خود هستید، بهتر است که زودتر دست به کار شوید و راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری را یاد بگیرید. سپس با استفاده از تکنیک‌های مدیریت دارایی، آن را در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری و با ریسک متوسط، از سرمایه خود محافظت نمایید.

بنردسته بندی:سرمایه گذاری

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر