logo

نحوه شناسایی بازیگر سهم + بازیگر شناسی در بورس + بازیگران بورس

خانهآموزش بورسبورسنحوه شناسایی بازیگر سهم + بازیگر شناسی در بورس + بازیگران بورس

اگر فعال بازار بورسباشید حتما اصطلاح بازیگر سهم به گوشتان خورده است. بازیگر سهم می‌تواند فردی حقیقی (فردی معمولی با نام و نام خانوادگی و شماره شناسنامه و ...) یا شخصیتی حقوقی (یک شرکت و سازمان که شماره ثبت، نام تجاری، کد شناسایی، تاریخ ثبت و کد اقتصادی دارد) باشد.

بازیگر سهم با سرمایه قابل توجه‌ای که دارد، نقش بسیار مهمی در تنظیم عرضه و تقاضا بازی می‌کند. در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار به نقش و نحوه شناسایی بازیگر سهم می‌پردازیم.


بازیگر سهم کیست؟

بازیگر سهم فردی حقیقی یا حقوقی است که با قدرت مالی و تعداد بالای سهامی که در یک نماد دارد، می‌تواند در تعیین روند پیش‌رو نماد بسیار تاثیرگذار باشد.

بازیگران سهم بر اساس شرایط بازار، تصمیم به خرید یک سهم می‌گیرند و با سفارشات خود، باعث افزایش تقاضا در سهم می‌گردند و در نتیجه روند سهم صعودی می‌گردد. این افراد بنابر هر علتی بعد از مدتی سهم خود را می‌فروشند و سهم دچار اصلاح می‌شود.

سهامداران خرد و تازه کار می‌توانند با دنبال کردن معاملات بازیگران بورس، معملات سود‌دهی داشته باشند.

big-share-holder-1.jpg


انواع بازیگر سهم

بازیگران یک سهم با توجه به نحوه عملکردشان به 2 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

بازیگر مثبت سهم

به افرادی که مشخصا مورد تایید هیات مدیره شرکت بوده و توسط خود هیات مدیره برای جهت دادن در سهم انتخاب شده‌اند، بازیگران مثبت سهم نامیده می‌شوند.

این بازیگران از نوسانات شدید در نماد جلوگیری می‌کنند و در شرایطی با جو منفی که فشار فروش به‌ شدت مشاهده می‌شود، این گروه از بازیگران اقدام به خرید سهم می‌کنند تا ارزش سهم حفظ و از ایجاد صف فروش سنگین جلوگیری می‌کنند.

همچنین زمانی که اشباع خرید در سهم رخ می‌دهد، این بازیگران با فروش حساب شده، از ایجاد حبابدر نماد جلوگیری می‌کنند. این افراد بهترین بازیگران بورس شناخته می شوند.

بازیگر منفی سهم

این دسته از بازیگران همان سودجویانی هستند که با ثروتی بسیار با نمادهای مختلف بازی می‌کنند. این بازیگران به سهم خاصی تعلق ندارند و با توجه به جو و شرایط بازار به سهم‌های مختلف ورود می‌کنند.

بر خلاف بازیگران مثبت سهم، بازیگران منفی سهم سعی در ایجاد هیجان و اشباع خرید و فروش دارند تا سهم را در پایین‌ترین قیمت خریداری کرده و در بالاترین قیمت به فروش برسانند.

این بازیگران با ایجاد صف‌ خرید و فروش سعی در خارج کردن نماد از روند حرکتی اصلی خود دارند و سهامداران خرد را کلافه می‌کنند.

به زبان ساده‌تر، سهامداران خرد که از عدم رشد سهم خود خسته شده و صبر ندارند، اقدام به فروش سهم خود می‎کنند و در این شرایط بازیگر با قدرت مالی خود، اقدام به خرید و جمع‌آوری سهم می‌کند و در زمان مناسب با ایجاد صف خرید، حرکت سهم را آغاز می‌کند.


نحوه تشخیص ورود بازیگر به سهم

بازیگر شناسی در بورس می‌تواند تاثیر زیادی در معاملات شما داشته باشد. تحرکات مشکوک بازیگر می‌تواند الگویی برای سهامداران خرد و تازه‌کار باشد تا اشتباهات خود را به حداقل برسانند. در ادامه به چند عامل که به شناسایی بازیگر و رفتارش کمک می‌کند می‌پردازیم:

رفتار معکوس سهامداران عمده

یکی از عمده‌ترین عوامل شناسایی بازیگر سهم در بازار بورس، بررسی رفتار یک سهم و نماد بازیگری آن است. یکی از نشانه‌هایی که می‌توان از طریق آن فهمید که سهمی بازیگر دارد یا خیر، رفتار معکوس سهامداران عمده آن سهم است.

به عبارتی زمانی‌که در سهام دیده شود که سهامداران خرد اقدام به فروش می‌کنند، سهامداران عمده آن سهم پوزیشن خرید می‌گیرند که این اتفاق نشان‌گر فعالیت بازیگر سهم می‌باشد. برعکس این روند نیز صدق می‌کند.

اردر ترس

اردر ترس یکی دیگر از ترفندهای بازیگران سهام است. اردر ترس (سفارش ترس) می‌تواند در سمت خریدار یا فروشنده ظاهر شود که در هر ۲ جنبه سوء استفاده از هیجان را به دنبال دارد.

اردر ترس در سمت فروش می‌تواند همانند مانعی برای رشد سهم باشد که خریداران را از خرید باز می‌دارد. همزمان با اردر ترس در سمت فروشندگان، بازیگر سهم با کد‌های دیگر، از هیجان ایجاد شده استفاده می‌کند و سهم را در پایین‌ترین حالت خریداری می‌کند.

رنج منفی کشیدن

رنج کشیدن نیز یکی دیگر از عوامل شناسایی بازیگران سهم است. برای ایجاد ترس و ترغیب سهامداران به فروش، بازیگران، سهمی را که در بازه مثبت در حال معامله شدن است، با فروش آبشاری، منفی می‌کنند. هدف از این اقدام کنترل سهم است.


جمع‌بندی

یکی از مفاهیمی که در جنبه تحلیل تکنیکال یا بنیادی نیست اما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بازیگر سهم در بورس است. بازیگر سهم با قدرت مالی که دارد می‌تواند در جهت‎‌‌دهی و روند نماد تاثیر‌گذار باشد.

رفتار بازیگر با توجه به شرایط بازار متفاوت است اما این تحرکات بر روی تابلو قابل رویت است. در این مقاله از سری مقالات کارگزاری اقتصاد بیدار سعی کردیم جزییات آن را بیان کنیم تا با شناسایی آن‎‌ها بتوانید معاملات پر بازده‌تری داشته باشید.


بنردسته بندی:بورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر