logo

آموزش اندیکاتور Choppiness index و کاربردهای آن

خانهآموزش بورستحلیل تکنیکالآموزش اندیکاتور Choppiness index و کاربردهای آن

در تحلیل تکنیکال از ابزارهای زیادی استفاده می‌بریم. اندیکاتورها از ابزارهایی هستند که به عنوان دستیار معامله‌گران شناخته می‌شوند. بدون اندیکاتورها تحلیل بازار زمانی دوچندان و دقتی مضاعف می‌خواهد. یکی از این اندیکاتورهای کاربردی، اندیکاتور Choppiness index نامیده می‌شود که توسط معامله‌گری استرالیایی به نام E.W.Dreiss ابداع شده است. اگر دوست دارید که خنثی شدن روند بازار را به‌ موقع تشخیص دهید، این اندیکاتور که به اختصار CHOP نامیده می‌شود، شما را به خواسته‌تان می‌رساند. در ادامه با آموزش اندیکاتور Choppiness index و بررسی بیشتر آن همراه شما هستیم.

آموزش اندیکاتور Choppiness index

با این اندیکاتور می‌توانید بدانید که نمودار در حالت فعلی خود روندی دارد یا خنثی است. البته این اندیکاتور جهت روند را مشخص نمی‌کند. بلکه با استفاده از آن می‌توانید تشخیص دهید که آیا با بازاری ساید و خنثی طرف هستید یا اینکه روندی جهت‌دار در جریان است. استفادۀ اصلی این اندیکاتور پیش‌بینی آینده نیست، بلکه تنها شما را از میزان خنثی بودن بازار آگاه می‌کند.

مقادیر متفاوت اندیکاتور CHOP چه معنایی دارد؟

در نگاهی گذرا می‌توانیم بگوییم که هرچه مقدار بالاتری در اندیکاتور Choppiness index داشته باشیم، با نموداری خنثی‌تر روبه‌رو هستیم. از طرف دیگر، هر چه مقدار کمتری را شاهد باشیم، نمودار قیمتی در جهتی نزولی یا صعودی، روندی مشخص دارد.

تفسیر اندیکاتور CHOP با سری فیبوناچی

نگاهی دقیق‌تر به مقادیر اندیکاتور CHOP نیاز دارد تا از سری فیبوناچی کمک بگیریم. معامله‌گران بازار بر اساس سری فیبوناچی برای اندیکاتور دو محدوده بالایی و پایینی تعریف کرده‌اند که دید بهتری در تفسیر بازار به‌دست می‌دهد.

آستانه پایینی اندیکاتور Choppiness index برابر با ۳۸.۲ از مقادیر سری فیبوناچی است. همچنین آستانه بالایی آن برابر با عدد ۶۱.۸ است. اگر مقدار اندیکاتور از ۳۸.۲ کمتر شود، نشانه روند گرفتن قیمت است. همچنین اگر مقدار آن از ۶۱.۸ فراتر رود، نشانه‌ای از خنثی شدن روند و رنج زدن قیمت خواهد بود. بنابراین این دو آستانه و عبور مقدار اندیکاتور از آن‌ها پیامی مهم را صادر می‌کند.

ارتباط اندیکاتور Chop zone با  Choppiness index

اندیکاتور مشابهی با نام Chop zone نیز داریم که بی‌ارتباط با Choppiness index نیست. اندیکاتور Chop zone حالتی بصری دارد و با استفاده از رنگ‌های متفاوت میزان خنثی بودن بازار را تعیین می‌کند. سیگنال این اندیکاتور حاصل از محاسبه تفاضل میان قیمت پایانی و میانگین متحرک لگاریتمی (ema) است که به صورت طیفی رنگی ظاهر می‌شود. هرچه این طیف رنگی روشن‌تر باشد، روندی صعودی و هرچه رنگ‌ها به سمت قرمز متمایل شوند، روندی نزولی را شاهد خواهید بود. رنگ‌های میانه مانند زرد نیز به روند خنثی اشاره دارد.

choppiness2.jpg

اندیکاتور Choppiness index در پلتفرم معاملاتی اکسیر اقتصاد بیدار

  1. در قسمت بالا، روی گزینه اندیکاتور کلیک کنید.
  2. در قسمت باز شده، Choppiness index را سرچ کنید.

choppiness1.jpg

کاربردهای اندیکاتور Choppiness index در معامله‌گری

استفاده از هر اندیکاتوری برای رسیدن به اهدافی مانند تحلیل صحیح وضعیت فعلی و پیش‌بینی وضعیت‌های آینده بازار است. این‌گونه می‌توان تصمیمات خوبی را در زمان مناسب گرفت و در بازار به کار برد. 2 کاربرد مهم اندیکاتور Choppiness index را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تأیید وضعیت فعلی بازار

شناسایی روند خنثی در نمودارهای قیمتی می‌تواند دردسرآفرین باشد. این نوع روند، فرمتی متفاوت دارد و تشخیص آن نیازمند زمان زیادی برای شکل‌گیری نمودار برای اطمینان از وجود آن است. در چنین وضعیتی که از تحلیل خود مطمئن نیستید، رجوع به اندیکاتور Choppiness index می‌تواند راهگشا باشد. چرا که مقدار این اندیکاتور تا حدود زیادی می‌تواند وضعیت فعلی بازار و رونددار بودن یا نبودن آن را مشخص کند. بنابراین اگر در تحلیل خود فکر می‌کنید که بازار خنثی شده است یا روندی جدید را شکل داده اما هنوز اطمینان خاطر ندارید، استفاده از CHOP کمک بزرگی به‌شمار می‌آید.

آمادگی برای تغییر روند با استفاده از CHOP

تا اینجا با معنا مقادیر مختلف اندیکاتور Choppiness index آشنا شدید. اکنون می‌توانید با درک خود از این اندیکاتور، افق روشن‌تری از بازار را مشاهده کنید. برای مثال هنگامی که مقدار این اندیکاتور به سمت بالا حرکت کرده و از مقدار مهم ۶۱.۸ رد می‌شود، باید خود را برای خنثی شدن روند و رنج زدن قیمت آماده کنید. از طرف دیگر، وقتی که مقدار اندیکاتور Chop افت می‌کند و از ۳۸.۲ نیز پایین‌تر می‌رود، می‌توانید سیگنال شکل‌گیری یک روند قدرتمند را دریافت کنید و متناسب با آن تصمیم بگیرید.

جمع‌بندی

اندیکاتورها از آشناترین ابزارهای تکنیکال هستند که بنیادی ریاضیاتی دارند. اندیکاتور Choppiness index با شناساندن وضعیت نمودار، کمک بزرگی برای تحلیل دقیق‌تر محسوب می‌شود. این اندیکاتور به ما می‌گوید که چه زمانی روند قصد ادامه یافتن دارد و چه زمانی می‌خواهد تغییر شکل دهد. از طرفی باید بدانیم که ابزارهای تکنیکال در کنار یکدیگر کارکرد بهتری دارند. برای مثال، استفاده از این اندیکاتور در کنار خطوط روند و الگوهای کلاسیک می‌تواند پیامی روشن‌تر را مخابره کند و ما را از وضعیت فعلی بازار مطمئن سازد. توصیه همیشگی تحلیلگران بازار سرمایه، برخورداری از نگاهی چندبُعدی و استفاده از ابزارهای گوناگون برای افزایش دقت تحلیل بوده و هیچ‌گاه تکیه به یک ابزار توصیه نمی‌شود.

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکالاندیکاتور

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر