logo

صندوق دارا یکم چیست؟ چقدر سود دارد؟

خانهآموزش بورسصندوق‌های سرمایه گذاریآشنایی با صندوق واسطه گری مالی دارا یکم

دارایکم نخستین صندوق سرمایه گذاری دولتی است که در سال 99 پذیره نویسی شد. اوراق این صندوق به روش etf معامله می‌شوند به این معنی که دارنده اوراق می‌تواند سهام خود را در بورس معامله کند. با توجه به این که صندوق دارایکم نخستین صندوق دولتی محسوب می‌شود، سوالات متعددی پیرامون نحوه خرید و نحوه فروش دارا یکم مطرح شد. از این رو در این مقاله قصد داریم علاوه بر پاسخ سوال دارا یکم چیست به موضوعات پیرامون این صندوق بپردازیم. با ما همراه باشید.

صندوق دارا یکم چیست؟

نماد صندوق سرمایه گذاری دارا یکم تحت عنوان «دارا یکم» به روش etf در بورس قابل معامله است. همان طور که گفته شد این صندوق نخستین صندوق سرمایه گذاری دولتی است که در زمان پذیره نویسی مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفت. دارایی صندوق دارا یکم شامل سهام شرکت های بانکی و بیمه است که جزئیات آن در امیدنامه صندوق آمده است.

سود صندوق دارا یکم

دامنه نوسان صندوق دارا یکم همچون دیگر صندوق های سرمایه گذاری مثبت و منفی 10 درصد روزانه است. 

دارا یکم شامل سهام چه شرکت‌هایی است؟

در پرتفوی صندوق دارا یکم 2 شرکت بیمه ای و 3 شرکت بانکی وجود دارد که شامل بیمه البرز، بیمه اتکایی امین، بانک تجارت، بانک ملت و بانک صادرات است. 

سهامداران عمده دارایکم چه کسانی هستند؟

شرکت گروه مالی ملت با 2.94 درصد، صندوق سرمایه گذاران واسطه گری مالی یکم با 2 درصد، شرکت مدیریت بیمه سلامت ایرانیان با 1.8 درصد و شرکت سرمایه گذاری توسعه نور دنا با 1.25 درصد از جمله سهامداران دارایکم هستند.

نحوه مشاهده تابلو معاملات دارا یکم

برای مشاهده تابلوی معاملات صندوق دارا یکم به سایت tsetmc.com مراجعه و سپس نماد «دار یکم» را جست‌وجو نمایید. در تابلوی معاملات دارا یکم به صورت روزانه می‌توانید تعداد معاملات، حجم معاملات، بازه قیمت روزانه، حجم خرید و فروش، ارزش معاملات و میانگین حجم ماه را بررسی کنید.

دارا-یکم-چیست-مطلب.jpg

نحوه خرید و فروش صندوق واسطه گری مالی دارا یکم

در زمان پذیره نویسی صندوق، محدودیت در خرید و فروش اوراق وجود داشت اما پس از یک ماه معامله اوراق صندوق امکان پذیر بود. در حال حاضر خرید و فروش اوراق صندوق دارا یکم همچون دیگر صندوق های سرمایه گذاری etf، در بورس قابل معامله هستند. نحوه معامله سهام صندوق دارا یکم فرقی با دیگر اوراق صندوق های سرمایه گذاری و سهام شرکت‌ها ندارد.

مشاهده سهام دارا یکم با کد ملی

سهامداران می‎‌توانند پرتفوی سرمایه گذاری را در پنل کاربری کارگزاری مشاهده کنند؛ اما اگر در کارگزاری‌های متفاوت سهام خریداری کرده‌اید می‌توانید سبد سرمایه گذاری و ارزش روز آنها را در سایت درگاه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنید. بنابراین برای استعلام سهام دارا یکم با کدملی می‌توانید به سایت معرفی شده، مراجعه نمایید.

بنردسته بندی:صندوق‌های سرمایه گذاری

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر