logo

الگوی ابر سیاه در بورس

خانهآموزش بورستحلیل تکنیکالالگوی ابر سیاه در بورس

در تحلیل تکنیکال، تسلط به انواع مختلف الگوهای قیمت موجب دقیق‌تر شدن پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌شود. تحلیل الگوهای قیمت می‌تواند بر اساس اطلاعات ماهانه، هفتگی، روزانه یا ساعتی باشد. الگوهای قیمتی با توجه به روند، انواع مختلفی دارند که یکی از مهم‌ترین آنها الگوی بازگشتی ابر سیاه یا Dark Cloud می‌باشد. در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری اقتصاد بیدار قصد داریم به بررسی الگوی بازگشتی ابر سیاه و نحوه معامله با آن بپردازیم. 

الگوی ابر سیاه چیست؟

الگوی ابر سیاه یکی از انواع الگوهای زوج و بازگشتی می‌باشد که در پایان روند صعودی ایجاد می‌شود. الگوی زوج یا 2تایی، نشان‌گر شکل این الگو می‌باشد که در واقع از 2 شمع یا کندل با رنگ‌های سبز و قرمز (سفید و سیاه) تشکیل شده است. این الگو بیان‌کننده تغییر روند است و از قدرت بالایی برخوردار می‌باشد. این الگو هنگامی دیده می‌شود که پس از کندل سبز و صعودی در پایان روند صعودی، یک کندل نزولی و قرمز در سطحی بالاتر از نقطه پایانی کندل سبز باز شود و در نهایت در نقطه‌ای حدود وسط کندل قبلی بسته شود.

ویژگی‌های الگوی ابر سیاه 

الگوی ابر سیاه (Dark Cloud)، مشخصات و ویژگی‌هایی دارد که عبارتند از:

  • در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد.
  • کندل اول مثبت (سبز یا سفید) و کندل دوم منفی (قرمز یا مشکی) است.
  • بدنه کندل دوم به طور کامل بدنه کندل اول را نمی‌پوشاند. 
  • قیمت باز شدن (Open) کندل منفی و قرمز، بالاتر از قیمت بسته شدن (Close) کندل اول و سبز است.
  • بالاترین قیمت (High) کندل قرمز، بیشتر از بالاترین قیمت کندل سبز است.
  • بدنه کندل دوم، دست کم 50% از بدنه کندل اول را پوشش می‌دهد.

استراتژی معاملاتی با الگوی ابر سیاه

بعد از مشاهده کردن 2 رکن اصلی الگوی ابر سیاه که کندل سبز و قرمز می‌باشند، ایجاد یک کندل نزولی قوی دیگر، تغییر روند صعودی به نزولی را تایید می‌کند. مشاهده الگوی ابر سیاه در کنار سایر فاکتورهای تکنیکال، صادر‌کننده سیگنال فروش است. چنانچه این اتفاق رخ ندهد و کندل بعدی زیر کندل ابر سیاه (کندل قرمز) قرار نگیرد، از اعتبار الگو کم می‌شود و احتمال از بین رفتن الگوی ابر سیاه وجود دارد. تعیین حد سود با استفاده از الگوی ابر سیاه ممکن نیست و باید به این منظور از سایر روش‌ها و اندیکاتورها استفاده کرد. در مقابل برای تعیین حد ضرر، می‌توان حد ضرر را در پایین‌ترین سطح قیمتی کندل قبلی (کندل قرمز) قرار داد. در تصویر زیر، پس از مشاهده‌ الگوی ابر سیاه، حد ضرر را پایین‌ترین سطح کندل قبل قرار دهید

نکات معاملاتی

  • قدرت تغییر روند صعودی به نزولی و اصلاحی هنگامی قدرتمند‌تر است که الگوی ابر سیاه همراه با کندل‌هایی بدون سایه ایجاد شود. در این حالت روند نزولی شدیدتری پیش‌رو داریم.
  • اگر در کندل دوم الگوی ابر سیاه، که یک کندل قرمز و نزولی است، حجم معاملات نسبت به روز‌های اخیر افزایش چشم‌گیر داشته باشد، این حجم بالا، نشان از تخلیه سهم توسط سهامداران دارد. به همین علت است که با وجود گپ افزایشی قیمت در ابتدا معاملات روز، شاهد ریزش قیمت سهم خواهید بود که این ریزش باید تا بیش از نیمی از کندل روز قبل را شامل شود.  

تفاوت الگوی ابر سیاه با الگوی شمعی پوشا نزولی

در الگوی پوشای نزولی، کندل قرمز و نزولی به صورت کامل کندل شماره 1 که صعودی است را پوشش می‌دهد و در بر‌می‌گیرد. علت نام‌گذاری کندل پوشا، همین پوشش کامل کندل اول است. گفتنی است که الگوی پوشا از الگو شمعی ابر سیاه قوی‌تر است و نشان‌دهنده روند نزولی شدیدتری می‌باشد.

تفاوت الگوی ابر سیاه و  الگوی نفوذگر (نفوذی)

الگوی کندل نفوذگر (نفوذی) دقیقا برعکس الگوی ابر سیاه می‌باشد. الگوی نفوذگر هنگامی دیده می‌شود که پس از کندلی قرمز و نزولی در پایان روند اصلاحی، یک کندل سبز و صعودی در سطحی پایین‌تر از نقطه پایانی کندل قرمز باز شود و در نهایت در نقطه‌ای حدود وسط کندل قبلی بسته شود. دیدن شدن این الگو، می‌تواند نشانگر شروع موج صعودی باشد.

مثال از الگوی ابر سیاه

در تصویر زیر، بعد از یک موج صعودی شاهد الگوی ابر سیاه در سهم شتران هستید. چرا که یک کندل قرمز بالاتر از کندل صعودی ایجاد شده و در وسط آن بسته شده است. همان‌طور که گفته شد، برای جلوگیری از کاهش سود یا ضرر بیشتر، باید حد ضرر را تعیین و به آن واکنش نشان دهید. همان‌طور که در چارت مشخص است بعد از این الگو، شاهد شروع موج نزولی خواهید بود.

جمع‌بندی

به منظور حفظ ارزش دارایی‌ها و درآمدزایی در بورس، قطعا باید به روش‌های تحلیل بازار تسلط داشته باشید. چراکه همانند تمام فعالیت‌های اقتصادی دیگر، بازار سرمایه نیز دارای ریسک می‌باشد و داشتن دانش کافی برای ورود به آن کاملا غیرقابل انکار است.  یکی از روش‌های تحلیل و بررسی روند سهم، تسلط به انواع مختلف الگوهای قیمت می‌باشد. در این مقاله به یکی از مهم‌ترین الگوهای قیمتی، الگوی ابر سیاه پرداختیم. الگویی که مشاهده آن سیگنال خروجی برای آن معامله است. به منظور کسب سود در بازار بورس و جلوگیری به موقع از ضرر، آموزش بورس نقش به‌سزایی دارد. بنابراین مقالات آموزشی کارگزاری اقتصاد بیدار بهترین منبع برای آموزش می‌باشند.

 

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکالالگوهای بازگشتیالگوهای کندل استیک

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر