logo

الگوی جهش گربه مرده (Dead Cat Bounce)

خانهآموزش بورستحلیل تکنیکالالگوی جهش گربه مرده (Dead Cat Bounce)

لازمه‌ فعالیت موفقیت‌ در بازار بورس، تسلط کافی بر ابزارهای تحلیل می‌باشد. یکی از دسته‌بندی‌های مهم در تحلیل تکنیکال، تشخیص الگوهای قیمتی و روند کلی سهم یا بازار است. یکی از الگوهای ادامه دهنده که کمتر به آن پرداخته شده است، الگوی جهش گربه مرده می‌باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

الگوی جهش گربه مرده چیست؟

الگوی جهش گربه مرده (Dead Cat Bounce) یک الگوی قیمتی می‌باشد که عموما در بستر تحلیل تکنیکال و توسط تکنیکالیست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. الگوی جهش گربه مرده که یک الگوی ادامه‌دهنده محسوب می‌شود، پس از نزول طولانی مدت یک سهم یا شاخص، رخ می‌دهد. به عبارت ساده‌تر، اصولا هنگامی که یک نماد با نزول قابل توجه‌ای روبه‌رو می‌شود، بعد از این مرحله بدون توجه به ارزندگی یا شرایط آن نماد، در کوتاه مدت جهت روند آن تغییر و کمی صعودی می‌شود. به این حرکت جهش گربه مرده می‌گویند.

توصیف ظاهری الگوی جهش گربه مرده

توصیف ظاهری الگوی جهش گربه مرده، در تشخیص این الگو و در نتیجه معاملات بهتر، کمک شایانی می‌کند.

همان‌طور که در پلتفرم تحلیل تکنیکال کارگزاری بیدار مشاهده می‌کنید، در مرحله اول این الگو، با یک موج بسیار قوی صعودی مواجه هستید.

پس از کاهش فشار خرید و منطقی شدن معاملات، روند سهم جهت نزولی به خود می‌گیرد که در بازه ۱ تا ۳ ماهه رخ داده است و در انتهای این روند نزولی قوی، شاهد ریز موج‌های صعودی هستید که صرفا جهش و واکنشی نسبت به نزول قوی رخ داده می‌باشد. در نتیجه پس از رشدی اندک، سهم روند رنج و نزولی را از سر می‌گیرد.

مثالی از الگوی جهش گربه مرده

یک مثال تاریخی از الگوی گربه در نماد حکشتی است. قیمت سهام حکشتی حوالی 3000 تومان بود که طی ۲ ماه شاهد ۳۰۰% رشد بوده و به 9000 تومان رسید. پس از کاهش فشار خرید، سهم به قیمت اصلی خود بازگشت و با نزولی بی‌سابقه روبه‌رو شد. طبق الگوی جهش گربه مرده پس از اینکه قیمت نماد به کف قیمتی خود برخورد کرد، در کوتاه مدت روند آن صعودی شد و درصدی بالا رفت. اگرچه بر اساس الگوی جهش گربه مرده، هما‌ن‌طور که انتظار می‌رفت نماد مجددا با فشار فروش مواجه شد و از روند صعودی کوتاه‌مدت نیز خارج گردید. در چارت زیر شروع و پایان جهش کوتاه مدت شکل‌ گرفته بعد از ریزش، با فلش‌های آبی نشان داده شده است.

تعیین حد سود و حد ضرر در الگوی گربه

معامله از طریق استراتژی الگوی جهش گربه مرده، حتی برای سهامداران باتجربه‌ بازار نیز بسیار دشوار است. همچنین تعیین حد سود و حد ضرر نیز تا حدودی در این الگو، بدون چهارچوب خاصی می‌باشد.

نکات معاملاتی در الگوی گربه

در مقابل اما تشخیص اتمام روند نزولی اصلی جهت ورود به سهم و کسب سود از جهش گربه بسیار کاربردی و مهم است. یکی از اشتباهاتی که ممکن است به آن گرفتار شوید، این است که پس از بررسی یک روند جدی نزولی و مشاهده‌ اولین کندل‌های مثبت که رنگ‌و بوی اصلاح بیشتر در سهم را ندارند، اقدام به گرفتن پوزیشن خرید کرده و به سهم ورود کنید. در صورتی که این یک استراحت گذرا است و بعد از مدتی بسیار کوتاه، سهم به روند نزولی خود ادامه می‌دهد. در نتیجه شما در سبد خود ضرر شناسایی می‌کنید. اما چه‌طور می‌توان کف الگوی جهش گربه مرده را تشخیص داد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، همان‌طور که گفته شد تشخیص آن کاری پیچیده است و باید از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال همچون اندیکاتورها و سیگنال‌های خرید یا فروش صادر شده از نکات تابلوخوانی نیز استفاده کنید تا با ریسکی قابل قبول به سهم ورود کنید.

تفاوت الگوی جهش گربه مرده با سایر الگوهای ادامه دهنده

از تفاوت‌های اصلی الگوی جهش گربه مرده با سایر الگوهای ادامه دهنده این است که تعیین حد ضرر و حد سود یا حتی کف تکنیکالی سهم در سایر الگوها، امری مشخص است، درحالی که در الگوی گربه، تشخیص کف تکنیکالی و زمان اتمام روند نزولی بسیار سخت و به کمک سایر ابزارها، فقط و فقط بعد از اتمام و شکل‌گیری کامل این الگو امکان‌پذیر است. به منظور اطمینان بیشتر باید با استفاده از اندیکاتور مکدی، اندیکاتور RSI یا سایر ابزارها، روند را مدام بررسی کرده و در پی شناسایی نقطه بازگشت نماد باشید.

جمع‌بندی

در بازار بورس، نمادها و حتی کلیت بازار براساس الگوهایی مشخص و شناخته شده رفتار می‌کنند. بنابراین برای ورود و خروج به‌موقع و مناسب نیاز دارید تا بتوانید این الگوها را تشخیص و مطابق آن‌ها عمل کنید. یکی از این الگوها، الگوی جهش گربه مرده یا Dead Cat Bounce است. 

این الگو نشان‌ می‌دهد که هر نماد یا شاخص بعد از تجربه روند نزولی قوی و طولانی قطعا به طور کوتاه مدت صعودی می‌شود ولی بعد از چندین کندل صعودی دوباره روند اصلاحی خود را از سر می‌گیرد و این روند صعودی صرفا کوتاه مدت خواهد بود. همان‌طور که ذکر شد برای فعالیت سودمند در بازار بورس نیاز دارید تا به‌ خوبی آموزش ببینید. بنابراین شما عزیزان می‌توانید به سری مقالات آموزشی سایت کارگزاری بیدار مراجعه کنید.

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکالالگوهای ادامه دهنده

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر