logo

فیلتر آخرین قیمت بیشتر از پایانی و آخرین قیمت در روند نزولی و روزهای گذشته

خانهآموزش بورسفیلترفیلتر آخرین قیمت بیشتر از پایانی و آخرین قیمت در روند نزولی و روزهای گذشته

همان‌طور که می‌دانید ابزار‌های زیادی در بازار بورس توسط سرمایه‌گذاران به کار گرفته می‌شوند که شرایط و نحوه استفاده از هر کدام با دیگری متفاوت است. آگاهی از نحوه به کارگیری ابزار‌های مختلف در بازار بورسی موجب افزایش احتمال موفقیت تحلیل‌های بورسی و در نهایت رسیدن به موفقیت خواهد بود.

بازار بورس ایران از سهام بسیار زیادی تشکیل شده است که قیمت پایانی یکی از متغیر‌های تابلوی معاملاتی به حساب می‌آید که در مجموع میانگین قیمت نماد‌ها را نشان می‌دهد.

فیلتر قیمت پایانی یکی از مهم‌ترین ابزارهای به کار گرفته شده توسط تحلیل‌گران بورسی است که شانس رسیدن به سیگنال‌های مثبت را افزایش می‌دهد؛ در واقع با استفاده از اعمال فیلتر بر روی قیمت پایانی می‌توان سهام زیادی را رصد کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا فیلترهای کاربردی قیمت پایانی و آخرین قیمت معامله که موجود است و معامله‌گران از آن بهره می‌برند را در اختیار شما قرار دهیم.


فیلتر قیمت پایانی بیشتر از آخرین آخرین قیمت

 گاهی در برخی از نماد‌های بورسی با مقایسه آخرین قیمت معامله و قیمت پایانی به این نتیجه می‌رسیم که قیمت آخرین معامله پایین‌تر از دیگری است اما این به چه معناست؟ این موضع به این معنا خواهد بود که سهامدارانی که دارای نماد مورد نظر هستند، امیدی برای رشد سهم در روز آتی ندارند.

انجام معاملات در این زمان‌ها بسیار ریسک‌پذیر است اما در حالتی که سهم مورد نظر روی قله قرار نگرفته باشد، نوسان گیر‌های بورسی طالب انجام این معاملات هستند.

توجه داشته باشید که نوسان گیری یک عمل پر ریسک و البته هیجان‌انگیز در بورس است که قطعا نیاز به دانش و تجربه فراوان دارد.

در صورتی که تجربه کافی را در این امر دارید در مواقعی که دو قیمت ذکر شده تفاوت زیادی با هم داشته باشند، می‌توانید به سراغ نوسان گیری با درصد سوددهی بالا بروید. حال کار فیلتر قیمت پایانی در این میان چیست؟

تحلیل گران بورسی که به دنبال نوسان گیری از قیمت پایانی هستند می‌توانند به کمک اعمال فیلتر قیمت پایانی اقدام به اعمال شروطی برای مشخص کردن سهام مورد نظر خود کنند.

به طور مثال می‌توان با اجرای کد فیلتر، سهم‌هایی را که اختلاف قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله در آن به ۵ درصد می‌رسد جداسازی کرد. مشاهده می‌کنید که نیازی به بررسی تک به تک نماد‌های مختلف نیست بلکه تنها به کمک اجرای کد مورد نظر، شروط مورد نظر در استراتژی تحلیلگر قابل اجرا خواهد بود.

عکس این امر هم صادق است در صورتی که قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی حداقل 2 درصد بالاتر باشد، انتظار یک نوسان مثبت در سهم را داریم.

در زیر انواع حالت‌های متداولی که می‌تواند در این حالت خاص اتفاق بیفتد، مشاهده می‌کنید.

اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که قیمت آخرین معامله در آن‌ها به اندازه 1.5% کوچک‌تر از قیمت پایانی آن عنوان شده است با کد

 1.015* (pc) >= (pl)


فیلتر قیمت آخرین معامله به فاصله 3 درصد از قیمت پایانی با کد

 1.03* (pl) <= (pc)


اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که قيمت پاياني 1.5 درصد بزرگتر از آخرين معامله باشد با کد

(plp) - (pcp) >1.5


اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که اختلاف قیمت برای آن‌ها بیشتر از 3% نمایش داده شده است. در واقع نماد‌هایی در این فیلتر جداسازی می‌شوند که قیمت پایانی ثبت شده برای آن‌ها به میزان 3% کوچکتر از آخرین قیمت اعلام می‌شود با کد

 1.03* (pl) >= (pc)


آخرین قیمت مساوی با قیمت پایانی یا 5 درصد کوچکتر ازقیمت پایانی باشد با کد

  0.05 >= ((pc) / (pl))


فیلتر قیمت آخرین معامله بیشتر از قیمت پایانی

فیلتر آخرین قیمت بیشتر از پایانی به منظور جداسازی نمادها براساس شرایط فوق به شرح زیر است:

((plp)-(pcp))>2&&(tno)>10&&(tvol)>(bvol)


فیلتر قیمت پایانی کمتر از روزهای گذشته

اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که قیمت پایانی آن‌ها در تابلو معاملاتی، مقداری کمتر از قیمت پایینی در سه روز گذشته را نشان می‌دهد که نشان‌ دهنده پر نشدن قیمت پایانی با کد زیر قابل شناسایی است.

 (pl) <[ih][2]. PriceMin && (pl) <[ih][1]. PriceMin && (pl) <[ih][0]. PriceMin


فیلتر قیمت پایانی در روند نزولی

اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که قیمت پایانی در آن‌ها به میزان ۲۰% پایین‌تر از قیمت پایانی در مدت زمان ۲۰ روز گذشته عنوان شده است با کد

(pf)<(py) && (plp)< 1&& (tno)> 20&& (pl)>(py)


سایر فیلتر‌های قیمت پایانی

فیلتری که شامل نمادهایی با بیشترین درصد منفی هستند؛ بیشترین درصد منفی از لحاظ آخرین قیمت معاملات و قیمت پایانی با کد

 (pd1) == (tmin) && (pc) == (pl)


فیلتری که شامل نمادهایی با بیشترین درصد مثبت هستند؛ بیشترین درصد مثبت از لحاظ آخرین قیمت معاملات و قیمت پایانی با کد

 (pd1) == (tmax) && (pc) == (pl)


اعمال فیلتر به منظور جداسازی فیلتر‌هایی که آخرین قیمت و قیمت پایانی در آن‌ها به ترتیب با ۱+ و ۱- نمایش داده می‌شود با کد

 (plp) >1&& (pcp) <-1


اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که بررسی آخرین قیمت در آن‌ها نشان می‌دهد که مقدار این متغیر بیشتر از بالاترین قیمت روز است؛ همچنین صف خریدی نیز برای این نماد‌ها تعریف نشده باشد با کد

 (pl) == (pmax) && (pl)! = (tmax)


اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که معاملات آن‌ها با اختلافی مثبت از قیمت پایانی در حال انجام است با کد

 (plp) - (pcp) >2 && (tno) >10 && (tvol) > (bvol)


اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که قیمت پایانی آن‌ها بیشتر از قیمت روز گذشته عنوان می‌شود؛ همچنین ۳ برابری سفارش‌های خرید در برابر سفارش‌های فروش و دو برابری حجم معاملات در برابر حجم مبنا از دیگر ویژگی‌های مد نظر این فیلتر خواهد بود.

(pc) > (py) && (tvol) >=2* (bvol) && ((qd1) + (qd2) + (qd3) )> (3*((qo1) + (qo2) + (qo3) ))


اعمال فیلتر به منظور جداسازی نمادهایی که قیمت پایانی امروز به میزانی کمتر از قیمت دیروز عنوان می‌شود با کد

 (pc) < (py)


جمع‌بندی

در این مقاله مطالبی را در رابطه با فیلتر قیمت پایانی در اختیار شما قرار دادیم. بر اساس مطالب گفته شده می‌توان بیان کرد که قیمت پایانی به عنوان یکی از متغیرهای مهم تابلو معاملاتی تعریف می‌شود که میانگینی از مجموع قیمت نماد مورد نظر را نشان می‌دهد.

حال در این میان با اعمال فیلتر‌های مورد نظر بر روی قیمت پایانی می‌توان سهام بورسی را مورد ارزیابی قرار داد. در واقع منظور از اعمال فیلتر، جداسازی نماد‌های بورسی بر اساس ویژگی مورد نظر تحلیل‌گر بورسی است.

به بیان بهتر تحلیل‌گر با نوشتن کدهای ویژه در زبان برنامه‌نویسی اقدام به پیاده‌سازی شروط برای جداسازی نماد‌هایی مورد نظر می‌کند. در این مقاله یک سری از فیلتر‌های مهم را در رابطه با قیمت پایانی در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.

بنردسته بندی:فیلتر

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر