logo

پرایس اکشن به سبک فولر

خانهآموزش بورستحلیل تکنیکالپرایس اکشن به سبک فولر

پرایس اکشن یک سبک معاملاتی مبتی بر نمودار است. این سبک توانسته با کاربرد ساده و قابل فهم خود در سراسر دنیا معامله‌گران زیادی را به خود جذب کند. استفاده از این سبک، یکی از حرفه‌ای‌ترین روش‌هایی است که هر تکنیکالیست حداقل یک‌بار سراغ آن می‌رود. 

نایل فولر یکی از بهترین معامله‌گران بازارهای جهانی است که توانسته با تکیه بر پرایس اکشن، افتخارات زیادی کسب کند. برای مثال در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه یک میلیون دلاری معامله‌گری شد! اگر دوست دارید پرایس اکشن حرفه‌ای را با نایل فولر یاد بگیرید، در این مطلب مهم‌ترین نکات آن را خواهید آموخت. در ابتدا بد نیست از مفهوم پرایس اکشن شروع کنیم. می‌دانید پرایس اکشن چگونه می‌تواند باعث موفقیت در بازار سرمایه شود؟

پرایس اکشن چیست؟

بازارهای مالی اطلاعات تغییرات قیمت در بازه‌های زمانی گوناگون را در اختیار شما می‌گذارند. این همان نموداری است که شما در اختیار دارید. پرایس اکشن استفاده از این نمودار را به شما می‌آموزد. در پرایس اکشن شما هیچ نیازی به ابزارهای خارجی مانند اندیکاتور یا محاسبه‌گرهای پیچیده ندارید. 

تنها بررسی نمودار قیمت-زمان کافی است تا بتوانید روندها را پیدا و بر اساس سطوح حمایت و مقاومت تصمیم‌گیری نمایید. در این نمودار تصمیمات تمامی معامله‌گران روی قیمت اعمال می‌شود. رقابتی که میان عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد، باعث ایجاد روند در قیمت شده و شما با تحلیل تغییرات قیمت، می‌توانید به هرچه که نیاز دارید دست بیابید.

پرایس اکشن چگونه کار می‌کند؟

در پرایس اکشن شما حتی نیازی به تحلیل بنیادی و اخبار اقتصادی ندارید؛ چرا که تأثیر تمامی آن‌ها روی نمودارهای قیمتی خود را نشان داده و شما می‌توانید بر اساس تحرکات قیمت، تصمیم مناسبی اتخاذ کنید. دلیل اینکه استفاده از اندیکاتورها نیز در سبک معاملاتی پرایس اکشن نهی می‌شود، همین است. شما تمامی اطلاعات لازم را در یک بازه زمانی روی نمودار قیمتی مشاهده می‌کنید! چه نیازی دارید که بروید سراغ اندیکاتورهایی که بر اساس همین نمودار محاسباتی انجام می‌دهند؟!

بنابراین در سبک معاملاتی پرایس اکشن شما کافی است که حرکت قیمت را بررسی کنید. شما می‌توانید با تحلیل حرکات قیمت، تمامی سیگنال‌های لازم را برای شکل‌دهی و توسعه یک سیستم معاملاتی دریافت کنید. پرایس اکشن همین سیگنال‌های معاملاتی است که یک استراتژی معاملاتی موفقیت‌آمیز را به شما ارائه می‌کند.

اهمیت یک نمودار تمیز در سبک معاملاتی پرایس اکشن

همانطور که دانستید، در پرایس اکشن تمرکز شما روی نمودار قیمت است. بنابراین بدیهی است که نمودار قیمتی شما باید قابل تحلیل و عاری از هر عامل مزاحم باشد. اندیکاتورها اطلاعات خود را از نمودار قیمتی گرفته و با تغییر شکل به شما نمایش می‌دهند. بنابراین در استراتژي معاملاتی پرایس اکشن یک امر کاملاً غیرضروری محسوب می‌شوند. 

یک نمودار بدون هیچ اندیکاتوری، می‌تواند با جلب توجه شما به تحرکات قیمت سیگنال‌های لازم را برای فهم بازار و پیش‌بینی حرکت بعدی به شما بدهد. پس توجه دارید که نمودار تمیز و بدون عامل مزاحم یکی از مهم‌ترین قواعد پرایس اکشن است.

پرایس اکشن به سبک فولر

نایل فولر یکی از افرادی است که با به‌کارگیری پرایس اکشن توانسته میلیون‌ها دلار درآمد کسب کند. وی سبک معاملاتی پرایس اکشن را بسیار کارآمد می‌داند. فولر برای به‌کارگیری بهتر پرایس اکشن، قواعدی را ذکر می‌کند که مرور آن‌ها به شما در تحلیل بازار کمک بسیاری می‌رساند. اگر دوست دارید تا استراتژی فولر در معاملات پرایس اکشن را بدانید، بد نیست این نکات را همواره به یاد داشته باشید.

هرچه ساده‌تر بهتر!

نایل فولر معتقد است که شما برای موفقیت در بازارهای مالی نیازی به پیچیدگی ندارید. همه‌چیز باید در نهایتِ شفافیت باشد. شما باید به خوبی بدانید که در هر موقعیت معاملاتی، چه اقدامی باید انجام دهید. قواعدتان باید شفاف نوشته شود و بتوانید آن را به خوبی توضیح دهید.

پرایس اکشن به سبک فولر از هرگونه پیچیدگی تهی است. شما اگر می‌خواهید پرایس اکشن را با روش فولر پیاده کنید، باید تنها از اطلاعات خام نمودار قیمت بهره ببرید. بدون هیچ دستیار یا ابزار کمکی و تکنیکال دیگری، تنها باید روی تحرک قیمت تمرکز کنید. فولر تأکید دارد که به جز قیمت، هر ابزاری تنها مایه‌ی سردرگمی شما خواهد بود.

در یک بازار متمرکز شوید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای کسب درآمد از بازارهای مالی باید به انواع سهم و بازار مسلط باشند. آن‌ها توجه ندارند که هر سهم، بازار و حوزه دارای جزئیات فراوانی است. فولر می‌گوید که شما بهتر است به جای بازارهای متنوع یا نمادهای بی‌شمار، روی چند مورد از آن‌ها به دلخواه خودتان، تمرکز کنید. با این کار می‌توانید از هرکدام به دفعات سود کسب کرده و فرصت‌ها را بهتر شناسایی نمایید.

از تایم‌فریم مناسب استفاده کنید

فولر از تایم‌فریم پایین مانند سی دقیقه استفاده نمی‌کند. او تأکید دارد که برای فعالیت در بازارهای مالی از تایم‌فریم روزانه و نهایتاً چهارساعته استفاده کنید. چرا که اینگونه هیجان‌های کوتاه‌مدت بازار نمی‌تواند شما را از مسیرتان دور کند. شما تنها به تحرک واقعی قیمت توجه می‌کنید و می‌توانید فرصت‌ّهای بهتر و بزرگ‌تری را کسب نمایید. دقت زیاد روی نوسانات لحظه‌ای بازار تنها شما را گمراه می‌کند.

تنها از قوانین خودتان پیروی کنید

استراتژی‌های معاملاتی پیچیده را فراموش کنید. در پرایس اکشن به سبک فولر شما باید بتوانید یک سیستم معاملاتی شفاف با قواعد آسان را پیاده کنید و طبق آن جلو بروید. فولر می‌گوید که بعد از اجرای دستورات خودتان، دیگر شک نکنید. بازار را رها کنید تا کار خودش را بکند! تحلیل شما باید منطبق بر قواعدتان باشد و هرگز در لحظه و از روی ترس یا هیجان تصمیم نگیرید.

انعطاف‌پذیر باشید

سعی کنید که در اجرای قوانین خودتان خلاقیت به خرج بدهید. برای مثال حد ضرر پویا یکی از آن اقداماتی است که برای حفظ سود و بهره‌مندی حداکثری از بازار باید به آن توجه داشته باشید. همچنین هرگز سعی نکنید از بازار انتقام بگیرید. اگر یک‌بار حد ضرر شما زده شد، نگران نباشید. فرصت‌های معاملاتی تمام نمی‌شوند. کافی است صبر کنید تا یک موقعیت مطمئن مجدداً پیدا شود.

به صورت مداوم به بازار خیره نشوید

اگر بخواهید تمام‌وقت پای بازار بمانید، استرس زیادی را متحمل می‌شوید. در چنین شرایطی خودتان را به کار دیگری مشغول کنید تا بازار از یادتان برود. آن وقت می‌تواند تصمیمات بهتری بگیرید. همچنین سعی کنید پیش از بازار و بر اساس سیستم معاملاتی شفاف خودتان، اقدامات لازم را لیست کنید و پس از اجرای آن‌ها، دیگر می‌توانید به سراغ بازار نروید. کافی است زمان بدهید تا بازار به آن‌چه که باید برسد و آن‌چه که شایسته تحلیل شماست را به شما تقدیم کند.

جمع‌بندی

پرایس اکشن یک سبک معاملاتی پیشرفته است که می‌تواند در عین سادگی، کارایی بی‌نظیری را به نمایش بگذارد. نایل فولر یکی از موفق‌ترین افرادی است که از پرایس اکشن برای معاملات خود استفاده می‌کند. او بر استفاده از نمودار ساده و اطلاعات خام اصرار می‌ورزد و تأکید می‌کند که هر ابزار جانبی دیگری می‌تواند باعث سردرگمی معامله‌گران شود. اگر به سبک معاملاتی پرایس اکشن علاقه‌مندید، حتماً به مطالعه بیشتر درباره آن بپردازید و شش نکته بالا را فراموش نکنید.

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکال

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر