logo

معرفی بهترین کتاب‌های‌ آموزش بورس ایران و جهان

خانهآموزش بورسعمومیمعرفی بهترین کتاب‌های‌ آموزش بورس ایران و جهان

یادگیری مفاهیم مالی می‌تواند یک نقطه عطف برای شروع فعالیت در بازارهای بورسی باشد. اگر یک عبارت سرمایه‌گذاری را در اینترنت جستجو کنید، اغلب با انبوهی از اصطلاحات پیچیده مالی مواجه خواهید شد. در اینجا نقش کتاب آموزش بورس اهمیت خود را نشان می‌دهد.

یک نقطه ورود خوب می‌تواند شروع به یادگیری با کتاب توسط یک متخصص باشد که متفکرانه و متوالی مفاهیم مالی و موضوعات سرمایه‌گذاری را ارائه و توضیح دهد. منابعی ازاین‌دست می‌توانند به شما کمک کنند تا دریابید که سرمایه‌گذاری چندان ترسناک و پیچیده نیست. در این محتوا به معرفی مختصری از ۱۰ کتاب آموزش صفر تا صد بورس پرداخته شده است که نقطه بسیار خوبی برای شروع کار هستند.

هدف این متن، معرفی بهترین کتاب بورسی به علاقه‌مندان این حوزه و بازار است که بتوانند با کتاب خودآموز بورس، قدمی در جهت یادگیری برداشته باشند و کتاب مفاهیم اولیه بورس به آن‌ها در جهت یادگیری اصول و مفاهیم اولیه کمک خواهد کرد.

 • کتاب معامله‌گر منظم اثر مارک دالاس
 • کتاب پیش‌بینی قیمت سهام در بورس به روش تحلیل تکنیکال اثر توماس میرز
 • کتاب از صفر تا تحلیل بنیادی اثر رویا درخشانی
 • کتاب چگونه در بورس ۲ میلیون دلار به دست آوردم اثر نیکلاس داروس
 • کتاب آموزش صفر تا صد سرمایه‌گذاری در بورس اثر علیرضا کشاورز با حقیق
 • کتاب تحلیل تکنیکال بازار سرمایه جان مورفی
 • کتاب ذهن زیبا در بورس آندریاس فریم، توماس ویتنرم
 • کتاب ۲۴ استراتژی وارن بافت جیمز پاردو
 • روش‌های سرمایه‌گذاری وارن بافت روبرت جی هگستروم
 • استراتژی‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت


در ادامه به معرفی هر یک می‌پردازیم:

1- کتاب معامله‌گر منظم اثر مارک دالاس

 یکی از نویسندگان قرون گذشته مارک داگلاس است که کتاب معامله‌گر منظم وی یک کتاب خودآموز بورس است که از پرفروش ترین کتاب بورسی می‌باشد و بسیار توصیه می‌شود. داگلاس از منظر روان‌شناسی به تحلیل متداول‌ترین مسائل مربوط به تجارت می‌پردازد و دستورالعمل‌هایی را برای مواجهه با آنها به بهترین شکل ممکن ارائه می‌دهد.

کتاب معامله گران منظم یک راهنمای جامع برای درک این نکته است که روان‌شناسی انضباط شخصی و تحول شخصی برای تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر سهام در آینده است. این کتاب گام‌ به ‌گام به‌عنوان یک راهنمای سازگار موفقیت‌آمیز با خصوصیات روان‌شناختی غیرمعمول دنیای معامله است.

تجارت نیاز به انضباط شخصی بیشتری نسبت به سایر فعالیت‌ها دارد. شما رئیس خود هستید. شما می‌توانید به‌عنوان یک تاجر مبلغی تقریباً بی‌نهایت پول به دست آورید یا از دست دهید، بنابراین احتیاط و نظم از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بسیاری از افراد به دلیل عدم نظم و کنترل بر احساسات خود متحمل ضررهای فاجعه‌بار می‌شوند.

اگرچه نمی‌توانید بازار را کنترل کنید، اما می‌توانید نحوه فکرکردن در مورد آن را کنترل کنید. خویشتن‌داری و انعطاف‌پذیری بخشی از بازار نیستند. آنها بخشی از شخصیت شما هستند شما باید آنها را یاد بگیرید. معامله‌گری برای بیشتر افراد دشوار است زیرا آنها مهارت یا نظم لازم برای موفقیت را ندارند. برای موفقیت به‌عنوان یک معامله‌گر، به موارد زیر نیاز دارید:

اگر می‌خواهید در بازار سهام موفق شوید، مهم این است که به‌جای ترس، بر اهداف خود تمرکز کنید. شما باید بفهمید چه اطلاعاتی لازم است و مهارت‌های جدیدی کسب کنید تا در صورت به‌روز فرصت، بتوانید از آن استفاده کنید.

هنگام ریسک‌کردن، مطمئن شوید که ریسک‌ها قابل‌کنترل هستند. بر اساس امید یا طمع زیاد تجارت نکنید. قبل از تصمیم‌گیری با درنظرگرفتن همه احتمالات به طور عینی در مورد مسائل فکر کنید. پس از بررسی دقیق حقایق و احتمالات مربوط به هر موقعیت، اقدام به معامله کنید.

داگلاس دلایل اساسی عدم انسجام را کشف می‌کند و به معامله گران کمک می‌کند تا بر عادت‌های ذهنی ریشه‌دار که برای آنها هزینه زیادی دارد غلبه کنند. وی به نتایج، فراتر از یک اتفاق تصادفی نگاه می‌کند. به معامله گران توصیه می‌کند واقعیت‌های واقعی ریسک را درک کنند و از «احتمالات» دررابطه‌ با حرکت بازار که بر پایه حدس و گمان‌های است آزاد باشند.

هرچند که کتاب داگلاس مناسب برای معاملات بورس آمریکا می‌باشد، اما خواندن این کتاب به همه معامله گران کمک خواهد کرد.


2- کتاب پیش‌بینی قیمت سهام در بورس به روش تحلیل تکنیکال اثر توماس میرز

کتاب پیش‌بینی قیمت سهام در بورس به روش تجزیه‌ و تحلیل تکنیکال به دلیل غالب منحصربه‌فرد در هر فصل و پوشش جامع ابزارها و استراتژی‌های تجزیه ‌و تحلیل تکنیکال، مخاطبان خاص خود را کسب کرده است.

در این کتاب آموزش بورس توماس میرز، در مورد هر جنبه اصلی از تجزیه‌وتحلیل تکنیکال، مباحث ارائه شده است و به تکنیک‌هایی که موفق‌ترین تحلیل گران تکنیکال امروز بازار از آن‌ها استفاده می‌کنند، می‌پردازد. بخش‌های جدید به سؤالات مربوط به موضوعات روز از جمله باندهای بولینگر، خطوط روند منحنی، میانگین متحرک همگرایی - واگرایی، تغییر بازار به قیمت دهی و بسیاری موارد دیگر پاسخ می‌دهند.

شما یاد خواهید گرفت که چگونه الگوها و شکاف‌ها را شناسایی کنید. استفاده از ابزارهای تحلیلی، از جمله خطوط روند و کانال‌ها، حمایت‌ها و مقاومت، تجزیه‌ و تحلیل قدرت نسبی و حجم را بیاموزید.

تجزیه‌وتحلیل پیشرفته را با استفاده از میانگین متحرک، باندهای معاملاتی، باندهای بولینگر، اسیلاتورها، شاخص مقاومت نسبی، تصادفی و میانگین همگرایی واگرایی انجام دهید. مطمئن‌ترین روش برای پیش‌بینی روندها و چرخش‌های زمان‌بندی بازار، تحلیل تکنیکال است که در بازارهای بی‌ثبات نیز ارزشمند است.

در این کتاب دانش لازم را برای ساختن ابزار قدرتمند تحلیل به‌عنوان بخشی از استراتژی کلی سرمایه‌گذاری می‌آموزید و به تسلط در ابزارهای تحلیل تکنیکال دست خواهید یافت.

سهام، اوراق قرضه، معاملات آتی و اختیار معامله را در زمانی که قیمت نزدیک به پایین‌ترین نقطه است خریداری کنید و در صورت نزدیک شدن به بالاترین قیمت خود، بفروشید.

«اگر شما در بازارها تازه‌وارد هستید، این کتاب ممکن است مناسب شما نباشد. زیرا این کتاب شما را یک‌شبه به یک جادوگر بازار تبدیل نخواهد کرد. بااین‌حال، یک درک عالی از اصطلاحات بازار را به دست می‌آورید و برای موفقیت در معاملات یک گام جلوتر هستید.»


3- کتاب از صفر تا تحلیل بنیادی اثر رویا درخشانی

 در ادامه معرفی کتاب آموزش بورس، معرفی کتاب در حوزه تحلیل بنیادی، به کتاب از صفر تا تحلیل بنیادی نوشته شده توسط رویا درخشانی می‌توان اشاره کرد.

مزیت این کتاب نسبت به سایر کتاب‌ها این است که مناسب مبتدی‌های بازار می‌باشد، حتی اگر سرمایه‌گذار فاقد اطلاعات و تحصیلات مالی باشد نیز می‌تواند با مطالعه این کتاب گام‌به‌گام و کاملاً روشن، تحلیل بنیادی را علمی بیاموزد.

این کتاب در ۱۱ فصل جمع‌آوری‌شده است و کوچک‌ترین و جزئی‌ترین مواردی که تحلیلگر بنیادی نیاز است بداند، گفته شده است.

برای مثال تحلیلگر در بررسی صورت‌های مالی از کجا باید شروع کند؟ به دنبال چه چیزهایی بگردد؟ کدام اقلام را بررسی کند؟

تحلیل افقی و عمودی صورت‌های مالی، محاسبه نسبت‌های مالی موردنیاز، طراحی سناریوهای مختلف در ارتباط با پیش‌بینی صورت سود وزیان و در فصل آخر محاسبه ارزش شرکت، از مواردی است که به آن‌ها پرداخته شده است که با خواندن این کتاب به سؤالات فوق، پاسخ داده خواهد شد.


4- کتاب چگونه در بورس ۲ میلیون دلار به دست آوردم اثر نیکلاس دارواس

نیکولاس دارواس به‌عنوان یکی از بهترین معامله گران در تاریخ بازار شناخته می‌شود و روش وی، در حالی‌ که دشوار است، اما آزمایش و مشخص شده است که یکی از بهترین سیستم‌های معاملاتی است که توسعه‌یافته.

گفته می‌شود که دارواس بیش از ۲۰۰ عنوان از بهترین کتاب‌های بازار بزرگ معامله گران را خوانده است. رویکرد و برنامه منحصربه‌فرد وی برای معاملات سهام باعث شد که وی فقط در مدت ۱۸ ماه ۲،۴۵۰،۰۰۰ دلار ثروت کسب کند.

دارواس به‌عنوان یک اقتصاددان در دانشگاه بوداپست آموزش دید. در ۳۹ سالگی، پس از جمع‌آوری ثروت خود، تکنیک‌های خود را در کتاب "چگونه من ۲،۰۰۰،۰۰۰ در بورس اوراق بهادار به دست آوردم" ثبت کرد. این کتاب سیستم معاملاتی منحصربه‌فرد وی را توصیف می‌کند که از آن برای خریدوفروش سهام استفاده می‌کرد. کتاب دارواس تا به امروز به‌عنوان یک متن کلاسیک در بورس اوراق بهادار باقی‌مانده است.


5- کتاب آموزش صفر تا صد سرمایه‌گذاری در بورس اثر علیرضا کشاورز با حقیقت

این کتاب جزو کتاب‌ های بورس ایران است که جزو پرفروش ترین کتاب ها شناخته می‌شود.

سرفصل‌های این کتاب شامل:

 • آشنایی با مفاهیم اصلی بورس
 • استفاده از سایت کدال و tsetmc
 • تابلوخوانی
 • استفاده از فیلترنویسی برای کسب اطلاعات مهم
 • روش‌های موفقیت در بورس
 • آشنایی با روش‌های مختلف تحلیل سهام

اگر به دنبال کتاب آموزش الفبای بورس یا کتاب مفاهیم اولیه بورس برای مطالعه هستید، کتاب آموزش صفر تا صد سرمایه‌گذاری در بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با مطالعه این کتاب، مفاهیم اولیه بازار سرمایه مانند آشنایی با سایت tsetmc و تابلوخوانی و فیلترنویسی‌ها که پایه و اساس معامله‌گری می‌باشند را به‌راحتی خواهید آموخت.


6- کتاب تحلیل تکنیکال بازار سرمایه جان مورفی

 کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی یکی از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های بازار سرمایه است که تاکنون به چند زبان رسمی دنیا نیز ترجمه شده است.

به‌جرئت می‌توان این کتاب را از کامل‌ترین کتاب آموزش بورس دانست که برای بسیاری از معامله گران و دانشجویان کتاب خودآموز بورس مفیدی به‌حساب می‌آید.

جان مورفی در کتاب خود به تجزیه‌وتحلیل تکنیکال بازارهای مالی پرداخته و آن‌ها را به‌روز کرده است. این کتاب برجسته قبلاً به هزاران معامله‌گر مفاهیم تجزیه‌وتحلیل تکنیکال و کاربرد آنها در بازارهای آتی و بازارهای سهام را آموخته است.

نسخه دوم با پوشش آخرین تحولات، ابزارهای تکنیکال و شاخص‌ها، مطالب جدیدی را در مورد نمودارهای شمعی، روابط بین بازار، سهام، به همراه مثال‌ها و ارقام پیشرفته ارائه می‌دهد. از چگونگی خواندن نمودارها تا درک شاخص‌ها و نقشی اساسی که تجزیه‌وتحلیل تکنیکال در سرمایه‌گذاری ایفا می‌کند، خوانندگان با تأکید ویژه بر بازارهای آتی، نمای کاملی و در دسترس از زمینه تجزیه‌وتحلیل تکنیکال به دست می‌آورند.

این کتاب که برای خواسته‌های دنیای مالی امروز تجدیدنظرشده و گسترش‌یافته است، برای هر فردی که به تحلیل رفتار بازار علاقه‌مند است یک مرجع مطالعه اساسی و کامل است.


7- کتاب ذهن زیبا در بورس آندریاس فریم، توماس ویتنرم

 نویسندگان این کتاب توماس ویتنر و آندرتاس فریچ هستند. ترجمه این کتاب را احسان سپهریان انجام داده است.

توماس وینتر در کتاب ذهن زیبا در بورس، توضیح می‌دهد که چگونه از یک کارمند شرکت بیمه به یک معامله‌گر حرفه‌ای بورس تبدیل شد و آندریاس در این زمینه چه نقشی داشته است.

کتاب ذهن زیبا در بورس به توضیح موضوع کلی کار با پول می‌پردازد. این‌که پول چیست و در بازار به‌غیراز پول چگونه با احساساتمان دادوستد کنیم. چه رویکردی در بازار وجود دارد؟ معامله‌گری چیست؟ و چه فرقی با سرمایه‌گذاری دارد؟

در این کتاب بیشتر به باورها پرداخته شده است. در کتاب ذهن زیبا در بورس پای صحبت چند معامله‌گر، سرمایه‌گذار و برنامه‌نویس سیستم‌های معامله‌گری خواهیم نشست تا متوجه شویم که این افراد در معاملات روزانه خود چه اشتباهاتی را به‌صورت مکرر مرتکب می‌شوند.

به جنبه‌های عمیق‌تر ذهن پرداخته می‌شود که اثراتی جدی بر موفقیت در بورس دارند. در مورد باورها، جملات تأکیدی، کسب لذت و اجتناب از درد صحبت می‌شود.

همچنین به موضوع «شرایط آرمانی» برای بورس کاران پرداخته و به توصیف مفهوم و جایگاه آن در موفقیت در بازار پرداخته و توصیفی از نحوة کارکرد مراکز اصلی ذهن ارائه می‌شود. در فصل نهم از کتاب راز محرمانه موفقیت در بورس فاش می‌شود.

در این کتاب مطالب جدیدی وجود دارد. برعکس سایر کتاب‌ها که در مرحله آخر به افکار و ذهن می‌پردازند، نقطه آغاز و پایان این کتاب ذهن انسان است. مطالب به‌گونه‌ای توضیح داده می‌شود که جذاب می‌باشد و روی عملکرد روانی خودکار می‌کنند تا قدرت روانی لازم را کسب کنند.

این کتاب فعالیت در بورس را یک کار عظیم روانی می‌داند که استرس و تنش در آن را مانند فینال مسابقات جهانی می‌بیند. معامله‌گر ابتدا باید آرامش و برای خود نقشه راه داشته باشد که بتواند با عمل به استراتژی معاملاتی خود به‌درستی به اهدافش دست یابد و داشتن برنامه را تبدیل به یک عادت درونی کند.


8- کتاب ۲۴ استراتژی وارن بافت جیمز پاردو

این یک کتاب راهنمای گام ‌به ‌گام برای سرمایه‌گذاری در هر محیط بازار است که ۲۴ ایده اصلی را ارائه می‌دهد که وارن بافت از روز اول دنبال کرده است و شامل موارد زیر است:

 • سادگی را نسبت به پیچیدگی انتخاب کنید.
 • تصمیمات خود را در زمینه سرمایه‌گذاری اتخاذ کنید.
 • صبور باشید.
 • سهام را به‌عنوان مشاغل و نه تکه‌های کاغذ مشاهده کنید .
 • رکودها را به‌عنوان فرصت‌های خرید مشاهده کنید.
 • تمرین تفکر مستقل داشته باشید.
 • پیش‌بینی‌های بازار سهام را نادیده بگیرید.
 • هنگام ترس دیگران حریص باشید.
 • از اشتباهات پرهزینه دیگران خودداری کنید.
 • از فرصت‌هایی را که به‌واسطه حماقت در بازار سهام ارائه می‌شود، استفاده کنید.
 • از تنوع‌طلبی اجتناب کنید، در عوض در چند شرکت ماندگار با مدل‌های تجاری قابل‌پیش‌بینی سرمایه‌گذاری کنید.
 • از بازارهای خرسی استقبال کنید و از فرصتی که آنها برای «خرید وقتی بقیه می‌فروشند» استفاده کنید.

وارن بافت توضیح می‌دهد که برای دستیابی به نتایج مشابه بافت در پورتفوهای خود چه کاری می‌توانید انجام دهید.

صبر افسانه‌ای و تک اندیشی وارن بافت به وی کمک کرده است تا با دارایی ۴۰ میلیارد دلاری صرفاً به‌خاطر توان بازار، به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران جهان تبدیل شود. وارن بافت توضیح می‌دهد که روی شرکت‌هایی باید سرمایه‌گذاری کرد که آن‌ها را می‌شناسید و درک کرده‌اید.


9- روش‌های سرمایه‌گذاری وارن بافت روبرت جی هگستروم

در معرفی کتاب آموزش بورس، به کتاب روش سرمایه‌گذاری وارن بافت رابرت جی هگستروم می‌توان اشاره کرد. پرفروش‌ترین نسخه به‌روز شده با جدیدترین مطالب جدید برای اولین‌بار است.

وارن بافت مشهورترین سرمایه‌گذار در تمام دوران‌ها و یکی از تحسین‌برانگیزترین رهبران تجارت امروز است. وی با نگاه‌ کردن به شرکت‌ها به‌عنوان شغل و نه برگه سهام، یک میلیاردر سرمایه‌گذاری است.

راه وارن بافت شغل وی را به طور خلاصه بیان می‌کند و نمونه‌هایی از چگونگی تکنیک‌ها و روش‌های سرمایه‌گذاری وی و افراد مهم در آن فرایند را ارائه می‌دهد. همچنین جزئیات مهم‌ترین تصمیمات سرمایه‌گذاری که سابقه بی‌نظیر عملکرد وی را ایجاد کرده است.

رابرت هاگستروم بررسی عمیقی از استراتژی‌های وارن بافت، و چگونگی و چرایی را در پشت انتخاب هر یک از اوراق بهادار اصلی که به موفقیت چشمگیر موفقیت وی کمک کرده‌اند، ارائه می‌دهد.

جان سی. بوگل رئیس، گروه پیشتاز در نسخه جدید و به‌روز کتاب خوانندگان را در مورد آخرین سرمایه‌گذاری‌های بافت آگاه می‌کند و از همه مهم‌تر، این موضوع به حوزه جدید مالی رفتاری کمک می‌کند تا توضیح دهد که چگونه سرمایه‌گذاران می‌توانند از موانع مشترکی که مانع از سرمایه‌گذاری می‌شود مانند بافت، عبور کنند.


10- استراتژی‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت

در استراتژی‌های تجارت با احتمالات بالا، رابرت ماینر، نویسنده و معلم مشهور تجارت، به طرز ماهرانه‌ای تمام جنبه‌های یک برنامه تجاری عملی - از ورود تا خروج - را که در طول حرفه بیست و یک‌ساله خود توسعه داده است، به طور ماهرانه تشریح می‌کند. نتیجه یک رویکرد کامل در معاملات است که به شما امکان می‌دهد با اطمینان در انواع بازارها و بازه‌های زمانی معامله کنید.

این منبع قابل ‌اعتماد با در نظرداشتن یک معامله‌گر جدی، یک روش اثبات شده برای تجزیه‌وتحلیل رفتار بازار، شناسایی تنظیمات تجاری سودآور و اجرای و مدیریت معاملات را شرح می‌دهد.

بنردسته بندی:عمومی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر