logo

اندیکاتور کلینگر (Klinger Oscillator) در تحلیل تکنیکال

خانهآموزش بورستحلیل تکنیکالاندیکاتور کلینگر (Klinger Oscillator) در تحلیل تکنیکال

برای فعالان بازار بورس و اوراق بهادار، تسلط بر ابزارهای تحلیل تکنیکال از جایگاه خاص و مهمی دارد. برای اعمال تحلیل تکنیکال حرفه‌ای و دقیق، نیاز به ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال دارید که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها، اندیکاتورها هستند. شاید کمتر اسم اندیکاتور کلینگر (Klinger indicator) را شنیده باشید. در ادامه این مقاله کاربرد و شیوه کار با این اندیکاتور را در بازار بورس یاد میگیرد. به ما همراه باشید.

اندیکاتور کلینگر (Klinger Oscillator) چیست؟

اندیکاتورر کلینگر(Klinger Oscillator) برای اولین بار توسط استیون کلینگر طراحی شد. این اندیکاتور که جزء اندیکاتورهای اسیلاتور است روند بلند مدت جریان پول را مشخص کند. یکی دیگر از مزیت‌های این اندیکاتور داشتن حساسیت لازم به منظور تشخیص نوسانات کوتاه مدت است. اندیکاتور کلینگر (Klinger Oscillator)، حجم معاملات رخ داده در نماد یا شاخص با تغییرات قیمت سهم مقایسه کرده و سپس آن را به صورت گرافیکی و قابل فهم به یک اندیکاتور نمایش می‌دهد.

اجزای اندیکاتور کلینگر

اندیکاتور کلینگر شامل یک نوسانگر کلینگر و یک خط سیگنال است. رنگ این ۲ رکن اصلی اندیکاتور کلینگر در کارگزاری اقتصاد بیدار به صورت پیش فرض به ترتیب بنفش و سبز است. خط سیگنال از یک میانگین متحرک 13 دوره‌ای تشکیل شده است.

تنظیمات ظاهری اندیکاتور کلینگر

مطابق شکل زیر می‌توانید رنگ یا فرم خطوط را تغییر دهید.

نحوه معامله با اندیکاتور کلینگر

نحوه معامله با اندیکاتور کلینگر شباهت زیادی با اندیکاتور مکدی دارد. در اندیکاتور مکدی سیگنال خرید و فروش با ۲ خط به نام‌های مکدی و خط سیگنال تعیین می‌شد. در این اندیکاتور نیز سیگنال‌های ورود و خروج توسط خط سیگنال و خط کلینگر صادر می‌گردند.

سیگنال خرید 

هرگاه خط کلینگر (خط بنفش) بالای خط سیگنال (خط سبز رنگ) قرار گرفت، به نحوی که خط کلینگر در بالای سطح صفر قرار داشت، در این صورت می‌توانید به سهم ورود کنید و انتظار گین خوبی داشته باشید.

سیگنال فروش

هرگاه خط سیگنال (خط سبز رنگ) ، بالای خط کلینگر (خط بنفش) قرار گرفت، در این صورت باید سهم خود را فروخته و خارج شوید. البته توجه داشته باشید که استفاده از یک اندیکاتور به طور مستقل و عمل به سیگنال‌های آن، استراتژی پر ریسکی می‌باشد و بهتر است از دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند الگوها و دیگر اندیکاتورها در کنار هم استفاده کنید تا درصد خطای تصمیم‌تان را به حداقل برسانید.

ترکیب اندیکاتور کلینگر و اندیکاتور RSI

همان طور که گفته شد استفاده‌ی جداگانه از اندیکاتورها به طور مستقل، قطعا نتایج مخربی می‌تواند داشته باشد. از این‌رو می‌توانید با استفاده ترکیب اندیکاتور کلینگر و اندیکاتور RSI، احتمال موفقیت معاملات خودتان را افزایش دهید. اندیکاتور RSI به خوبی محوده‌های اشباع خرید و فروش را مشخص می‌کند. بنابراین انتخاب خوبی برای استفاده همزمان با اندیکاتور کلینگر است. در ادامه با نحوه دربافت سیگنال خرید و فروش با استفاده از این استراتژی ترکیبی آشنا خواهید شد.

سیگنال خرید 

برای دریافت سیگنال خرید با استفاده از این استراتژی ترکیبی، باید اندیکاتور ‌RSI به ناحیه‌ی اشباع فروش رسیده باشد. در دیگر مقاله‌ای به طور جداگانه به اندیکاتور ‌RSI پرداخته‌ایم، اما به طور خلاصه باید گفت زمانی سهم با اشباع فروش مواجه است که RSI به عدد ۳۰ یا کمتر برسد. اگر این اتفاق را در چارت سهم دیدید حال زمان مناسبی برای بررسی اندیکاتور کلینگر است. اگر خط کلینگر (خط بنفش) بالای خط سیگنال (خط سبز رنگ) قرار گرفت، در این صورت می‌توانید به سهم ورود کنید و انتظار سودی خوب را داشته باشید. به چارت زیر دقت کنید که چه طور هر ۲ عامل محقق شده و پس از آن شاهد رشد قیمت هستید.

سیگنال فروش 

برای دریافت سیگنال فروش با استفاده از این استراتژی ترکیبی اندیکاتور کلینگر و اندیکاتور RSI ، باید ابتدا اندیکاتور RSI به ناحیه‌ی اشباع خرید برسد. به طور خلاصه می‌توان گفت، زمانی سهم با اشباع خرید مواجه است که RSI به عدد ۷۰ یا بیشتر برسد. اگر این اتفاق را در چارت سهم دیدید، حال زمان مناسبی برای بررسی اندیکاتور کلینگر است. اگر خط سیگنال (خط سبز رنگ) ، بالای خط کلینگر (خط بنفش) قرار گرفت، در این صورت باید سهم خود را فروخته و سیو سود کنید و انتظار شروع روند اصلاحی را داشته باشید. به چارت زیر دقت کنید که چه طور هر ۲ عامل محقق شده و پس از آن شاهد افت قیمتی هستیم.

جمع‌بندی

برای استفاده از اندیکاتور کلینگر نیاز دارید تا به سیگنال‌های صادر شده از این اندیکاتور تسلط داشته باشید. در این مقاله با جزئیات به اندیکاتور کلینگر پرداختیم. به یاد داشته باشید که اقدام به ورود و خروج از سهم فقط با استفاده از یک اندیکاتور، می‌توان مشکلاتی را به‌همراه داشته باشد. شما می‌توانید برای آشنایی و بکارگیری سایر الگوها و اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال، مقالات موجود در سایت اقتصاد بیدار را مطالعه فرمایید.

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکالاندیکاتور

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر