logo

فیلم بورس و فیلم های تریدری بازار بورس و بازار مالی

خانهآموزش بورسعمومی10 فیلم مستند بورسی و تریدری که ندیده‌اید!

در دنیای فیلم و سینما، سالیانه صدها فیلم در حوزه‌های مختلف تولید می‌شود. معامله‌گرانی که به تازه وارد بورس می‌شوند در آغاز فعالیت خود به دنبال مشاهده فیلم بورسی، فیلم های بازار مالی، فیلم تریدر و فیلم در مورد ترید هستند. از این رو در این مقاله، مستندها، فیلم‌های مالی و فیلم‌های تریدری را معرفی خواهیم کرد.

فیلم‌های سینمایی معروف در حوزه بازار بورس

تعدادی از فیلم‌های سینمایی که به نوعی به بازار سرمایه و چالش‌های آن مربوط می‌شوند عبارتند از:

گرگ وال استریت (The Wolf of Wall street)

این فیلم سینمایی بر اساس داستان واقعی جردن بلفورت (Jordan Belfort) که یک کارآفرین و کارگزار بورس در کشور آمریکا بود، ساخته شده است. در این فیلم از ظهور او به عنوان یک دلال سهام ثروتمند که زندگی پرباری را سپری کرد تا سقوط او شامل جنایت، فساد و دولت فدرال، به تصویر کشیده شده است.

کارگردان: مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese)

نویسنده: ترنس وینتر (Terence Winter) + کتاب گرگ وال استریت نوشته جردن بلفورت

سال انتشار: 2013

امتیاز : 8.2/10

movies-4.jpg

فیلم بازار (Baazaar)

این فیلم محصول کشور هند است و ماجرای یک تاجر را روایت می‌کند که در تجارت داخلی با شبکه‌های فاسد درگیر می‌شود. این درگیری نهایتا منجر به کاهش سهام شرکت خود می‌شود.

سال انتشار: 2018

امتیاز: 6.5/10

فیلم سهام equity

این فیلم داستان یک معامله گر را به تصور می‌کشد که توسط دادستانی مظنون شناخته شده و تحت نظر قرار است. وی برای ثابت کردن بی‌گناهی خود با مشکلات متعدد مواجه می‌شود که منجر به از دست دادن اعتماد مشتری می‌گردد.

کارگردان: میرا منون

سال انتشار:2000

فیلم مارجین کال (Margin Call)

فیلم مارجین کال محصول کشور آمریکا و در ژانر خانوادگی و درام است. داستان مارجین کال به شروع بحران اقتصادی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در ایالات متحده آمریکا پرداخته است. در این فیلم کارمند یک شرکت سرمایه‌گذاری متوجه سقوط ارزش شرکت در چند روز اخیر می‌شود و بخش زیادی از فیلم به تصمیم‌گیری مدیران برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش سهام شرکت می‌پردازد.

کارگردان: جی. سی. چاندور

نویسنده: جی. سی. چاندور

سال انتشار: 2011

امتیاز : 7.1/10

movies-5.jpg

رُکود بزرگ (The Big Short)

سبک فیلم رُکود بزرگ زندگینامه‌ و کمدی-درام است. این فیلم به بحران مالی ۲۰۰۸ می‌پردازد که به علت بالا رفتن قیمت مسکن، حباب اقتصادی ایجاد شد. رُکود بزرگ (The Big Short) با دیدی متفاوت عملکرد مدیران مالی و معامله‌گران وال استریت را به تصویر می‌کشد.

کارگردان: آدام مک‌کی

نویسنده: آدام مک‌کی

سال انتشار: 2015

امتیاز :7.8/10

وال استریت: پول هرگز نمی‌خوابد

داستان این فیلم به این موضوع پرداخته است که اقتصاد جهان با مشکل بزرگ مواجه است و ۲ فعال بازار بورس با یکدیگر همکاری می‌کنند تا از این اتفاق جلوگیری کنند. به کارگیری مناسب و دقیق مفاهیم بورس و سرمایه گذاری باعث شده است که این اثر به عنوان یکی از ریفرنس‌های مدیریتی که دانشجویان ام بی ای باید آن را تماشا کنند، تبدیل شود.

کارگردان: الیور استون

نویسنده: استیون شیف

سال انتشار: 2010

امتیاز :6.2/10

movies-3.jpg

مستندهای معروف در حوزه بازار بورس

تعدادی از مستندهایی که به نوعی به بازار سرمایه، بورس و چالش‌های آن مربوط می‌شوند عبارتند از:

تبدیل شدن به وارن بافت (Becoming Warren Buffett)

این مستند بر اساس زندگی واقعی وارن بافت و فراز و نشیب‌های زندگی وی ساخته شده است.

کارگردان: پیتر کونهارت (Peter W. Kunhardt)

نویسنده: کریس چوانگ (Chris Chuang)

سال انتشار: 2017

امتیاز : 7.5/10

movies-1.jpg

روزهای آخر برادران لمن (The Last Days of Lehman Brothers)

داستان این مستند به مدیر عامل شرکت لمن، دیک فولد، می‎‌پردازد که طی کودتای افرادی در هیئت مدیره به مرز نابودی رسیده است. لمن آخر هفته را ناامیدانه می‌گذراند و سعی کرد تا شرکت محبوب خود را به هر شکلی نجات دهد، اما بدون حمایت مالی این کار دور از دسترس به نظر می‌آید.

کارگردان: مایکل سامولز

نویسنده: کریک وارنر

سال انتشار: 2009

مستند هشدار (The Warning)

این مستند جذاب به داستان یک زن می‌پردازد که قبل از وقوع بحران مالی سعی کرد تا به شیوه‌های متفاوت این موضوع را اطلاع‌رسانی کند تا به نحوی از آن پیش‌گیری شود اما هیچ‌کس به این هشدار توجه نکرد.

کارگردان: مایکل کِرک

سال انتشار: 2009

جمع بندی

در این مطلب به معرفی فیلم های بورسی و فیلم سینمایی تریدر که مورد استقبال علاقمندان به بازار سرمایه است، پرداختیم. از جمله فیلم‌هایی برتر و قابل اعتنای بورسی می‌توان به فیلم گرگ وال استریت، پول هرگز نمی‌خوابد، مارجین کال و رکود بزرگ اشاره کرد.

بنردسته بندی:عمومیبورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر