logo

اردر در بورس چیست؟ + چگونه اردر خرید بگذاریم؟

خانهآموزش بورستابلوخوانیاردر در بورس چیست؟ + چگونه اردر خرید بگذاریم؟

به منظور فعالیت موفقیت‌ آمیز در بازار بورس باید بر انواع مختلف تحلیل‌ها تسلط داشته باشید که یکی از مهم‌ترین تحلیل‌های بورسی، تحلیل تابلوی معاملات یا همان تابلو خوانی است.

یکی از مهم‌ترین سرفصل‌ها و موضوعات در تابلوخوانی، اردر یا سفارشات می‌باشد. در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار به سوال اردر یعنی چه، پاسخ خواهیم داد و به معرفی انواع آن می‌پردازیم.


اردر چیست؟

به دستوری که برای خرید یا فروش و به طور کلی به منظور کنترل سهم صادر شده و در تابلوی معاملات قابل مشاهده است، اردر گفته می‌شود.

اگر قصد خرید یا فروش سهمی را داشته باشید، باید وارد پلتفرم معاملاتی خود شده، تعداد و قیمت پیشنهادیتان را ثبت کنید. نکته‌ قابل توجه این است که ثبت اردر همیشه با هدف خرید و فروش نیست و گاها می‌تواند هدف دیگری داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.


چگونه اردر خرید بگذاریم؟

به منظور اردر گذاری خرید یا فروش از ساعت ۸:30 تا ۱۲:۳۰ فرصت دارید. ابتدا باید وارد پنل معاملاتی اکسیر کارگزاری بیدار شوید و از قسمت مشخص شده در عکس زیر، نماد مورد نظر را تایپ کنید و روی آن نماد کلیک کنید.

order-stock-market-1.jpg

 پس از انتخاب نماد مورد نظرتان، مطابق تصویر قیمت و تعداد درخواستی را ثبت نمایید. سپس ‌جمله‌ای در بخش پایینی نمایش داده می‌شود که نشانگر پذیرش قوانین و شرایط معاملات است. (این جمله فقط برای بار اول نمایش داده می‌شود، بنابراین آن تیک را بزنید.) در انتها بر روی دکمه‌ خرید یا فروش کلیک کنید تا اردرتان ثبت شود.

order-stock-market-2.jpg


انواع اردر در بورس

هدف اولیه‌ از ثبت سفارشات (اردر گذاشتن)، خرید و فروش است اما در این بین، اردر گذاری می‌تواند اهداف و استفاده‌های دیگری نیز داشته باشد. اردرها بر اساس هدفی که دارند، به انواع مختلفی همچون اردر حمایتی، اردر مخفی و اردر ترس تقسیم می‌شوند.

اردر حمایتی چیست؟

در بازار بورس، اردر حمایتی برعکس اردر ترس است. در این اردر، بازیگران یا حقوقی‌ها، حجم بالایی از سهم را در قیمتی مشخص برای خرید ثبت می‌کنند. این اردر می‌تواند برای قوت قلب سهامداران باشد و نشانگر این است که سهم، خریداران بزرگی دارد. اردر حمایتی برخلاف اردر ترس، حس خرید و ورود به سهم را القا کرده و سرمایه‌گذاران را به خرید یا نگهداری سهم ترغیب می‌کند. به همین دلیل است که باید مراقب اردر حمایتی باشید، چرا که ممکن است بازیگران برای ایجاد تقاضا و فروش سهم، از اردر حمایتی استفاده کنند.

اردر مخفی چیست؟

اردر مخفی به صورت همزمان با اردرهای خرید و فروش ثبت می‌شود. زمانی که بازیگر اردر سنگین حمایتی و خرید را ثبت کرده است، در این بین با ثبت اردرهای فروش سعی می‌کند سهم‌های خود را بفروشد. به زبانی دیگر، بازیگر با اردر حمایتی سعی می‌کند شما را مجاب به خرید کند و سپس وقتی که این تقاضا برای خرید ایجاد شد، سهم خود را هوشمندانه می‌فروشد.

اردر مخفی فقط برای فروش نیست و برعکس آن نیز صادق است. یعنی زمانی که بازیگر اردر ترس را در بخش فروش قرار داده است و سهامداران خرد تحت تاثیر قرار گرفته و اردر فروش می‌گذارند، در این هنگام بازیگر اردرهای خرید را ثبت می‌کند و سهم را اصطلاحا جمع می‌کند. به این اقدام ترکیبی اردر مخفی می‌گویند چرا که بازیگر به طور مخفیانه دست به فروش یا خرید می‌زند.

اردر ترس چیست؟

اردر ترس، یک اردر فروش سنگین است که در قیمتی خاص توسط تعداد کمی از سهامداران، ثبت شده است. یکی از اتفاقاتی که گاها بازیگران و حقوقی‌ها آن را دنبال و برای آن تلاش می‌کنند، ایجاد ترس بین سهامداران خرد است.

آنها این کار را با هدف خرید سهم‌های سهامداران خرد انجام می‌دهند. بازیگران با استفاده از ابزاری به نام اردر ترس، تلاش می‌کنند تا تابلوی معاملات را به‌گونه‌ای نمایش دهند که گویا سهم فروشنده‌ بسیار قوی دارد و حس ترس را القا می‌کنند تا سهامداران خرد نیز اقدام به فروش سهم کنند.


نحوه‌ تشخیص اردر ترس

همان‌‌طور که متوجه شده‌اید، اردر ترس برای ایجاد حس تردید و نگرانی در ذهن سرمایه‌گذاران است. حتما این شرایط را تجربه کرده‌اید که پس از فروش سهمی که نگران کننده به نظر می‌رسید، آن سهم سود خوبی را برای سهامدارانش رقم زده است.

باید بدانید که این سود انتفاقی نبوده و افرادی که قبل از حرکت سهم، آن را فروخته‌اند، گرفتار تله اردر ترس شده‌اند. بنابراین تشخیص اردر ترس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و برای تشخیص آن، فاکتورهای زیر را به دقت بررسی کنید.


حجم سفارش و تعداد افراد

حجم اردر و سفارش فروش باید سنگین باشد و هر سفارش فروشی، اردر ترس نیست. تعداد افرادی که حجم سنگینی از سهم را برای فروش ثبت کرده‌اند، باید کم باشد.

به عبارتی دیگر باید چند نفر، اردری چند صد هزارتایی یا میلیونی را ثبت کرده باشند. برای مثال، اگر 1000 نفر، تعداد 1 میلیون سهم از شرکتی را برای فروش ثبت کرده باشند، از آنجایی که تعداد افراد بالا است، این اردر، اردر ترس نیست. در حالی که اگر این 1 میلیون برگ سهم را، فقط و فقط 20 نفر ثبت کرده باشند، در این صورت با اردر ترس روبه‌رو هستید.


تغییرات حجم معاملات

یکی دیگر از نکاتی که به تشخیص اردر ترس کمک می‌کند، بررسی تغییرات حجم معاملات است. زمانی که اردر سنگین را در تابلوی معاملات سهمی مشاهده کردید اما پس از دقایقی یا ساعاتی آن سفارش دیگر بر روی تابلو نبود، باید حجم معاملات را بررسی کنید.

اگر اردر فروش روی تابلو سهم وجود نداشت و حجم معاملات نیز تغییر محسوسی نکرده بود، در این صورت می‌توان برداشت کرد که بازیگر سفارش سنگینی را فقط برای ایجاد ترس ثبت کرده و واقعا قصد فروش نداشته است.


جمع‌بندی

در این مقاله به معنی اردر پرداختیم و نحوه اردر گذاری را بیان کردیم. اهداف اردرها بسیار متفاوت هستند و هر یک بر اساس نوع‌شان، اهدافی جداگانه‌ای دارند بنابراین تشخیص اردرها امر بسیار مهمی برای سرمایه‌گذاران است.

به منظور آموزش بورس، مقالات آموزشی کارگزاری بیدار را مطالعه کنید.

عناوین مرتبط

اوردر چیست؟

معنی اردر در بورس جزو مواردی است که هر معامله‌گری باید با آن آشنا باشد. به دستوری که برای خرید یا فروش و به طور کلی به منظور کنترل سهم صادر شده و در تابلوی معاملات قابل مشاهده است، اردر گفته می‌شود.


اردر ترس در بورس چیست؟

اردر ترس، یک اردر فروش یا خرید سنگین است که در قیمتی خاص توسط تعداد کمی از سهامداران، ثبت شده است. یکی از اتفاقاتی که گاها بازیگران و حقوقی‌ها آن را دنبال و برای آن تلاش می‌کنند، ایجاد ترس بین سهامداران خرد است. این کار با هدف جمع کردن سهم‌ها در قیمت‌ پایین و یا فروش سهم‌های خود در سقف قیمتی است.


بنردسته بندی:تابلوخوانی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر