logo

کد بورسی prx چیست؟ و نحوه دریافت کد prx | سبد دارایی prx |prx مخفف چیست؟

خانهآموزش بورسبورسکد بورسی prx چیست؟ و نحوه دریافت کد prx | سبد دارایی prx |prx مخفف چیست؟

به طور متداول اصطلاحاتی در بازار بورس وجود دارد که شناخت و آگاهی از آنها می‌تواند برای هر سرمایه گذاری در بازار سرمایه موثر و مفید باشد. درک درست از این اصطلاحات باعث می‌شود تا بتوانیم با آگاهی بیشتری در بازار بورس فعالیت داشته باشیم.

برای انجام معامله در بازار بورس، بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق شرکت‌های سبدگردان به شکل غیر مستقیم سرمایه‌گذاری می‌نمایند.

در این راستا کد prx یکی از مفاهیمی است که در قراردادهای سبدگردانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر مناسب افرادی است که می‌خواهند مدیریت خرید و فروش سهام خود را به شرکت های سبدگردان واگذار کنند.

به همین منظور در این مقاله سعی بر این داریم تا به سوالاتی همچون کد prx چیست و نحوه دریافت کد prx، پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.


کد بورسی PRX چیست؟

پیش از اینکه بخواهیم بگوییم پی آر ایکس چیست، بهتر است که به سوال prx مخفف چیست پاسخ دهیم. Public Radio Exchange مخفف prx است که نشان‌دهنده سبدگردانی اختصاصی برای سرمایه‌گذار می‌باشد.

به زبان ساده‌تر، برای سرمایه گذاری در بازار بورس افرادی هستند که بنا به دلایل شخصی و یا نداشتن زمان کافی برای فعالیت در بورس، از طریق سبدگردانی در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند و مدیریت سهام و خرید و فروش آنها را به سبدگردان‌ها واگذار می‌کنند.

کد PRX به واقع کد معرفی مخصوص این افراد است که به شکل غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سبدگردان در بازار بورس ورود پیدا می‌کنند.

برای این افراد قرارداد سبدگردانی تنظیم می‌شود که می‌بایست مورد تأیید سازمان بورس باشد. این سازمان در هر قراردادی برای هر فرد کد بورسی PRX اختصاصی در نظر می‌گیرد که همگی با حروف prx آغاز می‌شوند. این کد نشانگر این است که فرد سرمایه گذار از طریق سبدگردان‌ها در بازار بورس سرمایه گذاری کرده است.


نحوه دریافت کد PRX

برای دریافت کد بورسی prx، ابتدا می‌بایست در یکی از شرکت‌های سبدگردان معتبر حساب کاربری افتتاح کنید. برای ثبت نام در شرکت‌های سبدگردان، می‌توانید هم به شکل حضوری با ارائه مدارک شناسایی و هم به شکل آنلاین با مراجعه به سایت سبدگردان مربوطه، اقدام کنید.

هر سبدگردان، حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری به شکل سبدگردانی را اعلام می‌کند و شما با واریز این مبلغ، دارایی خود را برای سرمایه گذاری به شرکت سبدگردان واگذار می‌کنید.

بعد از عقد قرارداد با شرکت سبدگردان، مدارک مورد نظر به سازمان بورس ارسال می‌شود تا بعد از 3 تا 7 روز کاری، کد prx شما از طرف سازمان، مشخص شود. با استفاده از این کد شما به عنوان سرمایه گذار می‌توانید در جریان معاملات و مدیریت سهام خود قرار بگیرید و آن را دنبال کنید.


مدت زمان دریافت کد بورسی PRX

این مدت زمان بسته به شرایط شلوغی سازمان بورس دارد. در گذشته این فرایند طولانی بود و احتمال داشت تا هفته‌ها به طول بیانجامد.

در حال حاضر با الکترونیکی شدن فرایند ثبت نام و درخواست کد prx، مدت زمان دریافت کد به سه روز کاهش پیدا کرده است. این کد به شکل ایمیل یا پیامک برای سرمایه گذار فرستاده می‌شود.


مزایای دریافت کد PRX

افرادی که کد prx سبدگردانی دریافت می‌کنند، از مزایای نسبتاً خوبی بهره مند می‌شوند. در این قسمت به بررسی برخی از این مزایا می‌پردازیم:

1- کاهش میزان ریسک پذیری

با دریافت کد prx برای سبدگردانی، افرادی که نمی‌خواهند ریسک زیادی را در بازار بورس متحمل شوند، بر اساس نوع شخصیت و هدف شان از سرمایه گذاری، از طریق شرکت سبدگردان برای آنها سبد سهام اختصاصی تشکیل می‌شود. این امر تا حد زیادی در کاهش ریسک در معامله، اثرگذار خواهد بود.

2- پرهیز از رفتارهای هیجانی و عجولانه

با سپردن مدیریت سهام خود به سبدگردان‌ها و دریافت کد prx، انجام معاملات شما توسط افراد متخصص و کارشناس صورت می‌گیرد و دیگر از هیجانات غیر معقول در معاملات به دور خواهید بود.

این باعث می‌شود تا از رفتارهای غیرمنطقی مثل توجه به شایعات و رفتار استرس‌زا و خرید و فروش‌های غیرعقلانی جلوگیری شود.

3- صرفه‌جویی در زمان

افرادی که به طور مداوم در بازار بورس فعالیت می‌کنند به شکل روزانه در حال بررسی انواع سهام و تحلیل آن هستند که این امر، بسیار وقت گیر و نیاز به زمان زیادی دارد. این در حالی است که با دریافت کد prx برای سبدگردانی، شما عملاً این زمان را به افراد خبره و حرفه‌ای قرار می‌دهید و تا حد زیادی در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید.

4- جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو

 در حال حاضر بسیاری از کانال‌های شخصی و حقوقی در فضای مجازی، روزانه سیگنال‌ها و تحلیل های مختلفی را از انواع سهام بورسی برای خرید و فروش (کانال‌ VIP بورس) ارائه می‌دهند که برای افراد تازه‌کار ممکن است گمراه کننده و آسیب‌زا باشد.

دریافت کد prx در بازار بورس، تا حد زیادی دست افراد سودجو در این زمینه را کوتاه می‌کند و سرمایه گذار به شکل منطقی در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کند.

5- اعتبار و اطمینان بیشتر

با صدور کد prx از سوی سازمان بورس، دیگر خیال سرمایه گذار از اعتبار قرارداد و شرکت سبد گردان راحت خواهد شد و می‌تواند قانونی شدن آن، اطمینان خاطر بیشتری را برای افراد حاصل کند.


تفاوت در کد بورسی و کد PRX

کسانی که کد بورسی دارند، از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری‌ها معامله می‌کنند اما کسانی که غیرمستقیم در بورس معامله می‌کنند کد prx دریافت می‌نمایند.

آن دسته از افرادی که قصد دارند مستقیما با دانش خود خرید و فروش انجام بدهند، برای دریافت کد بورسی می‌بایست ابتدا در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت کرد و سپس در یکی از کارگزاری‌های معتبر بورسی ثبت نام نمود.

کد بورسی شامل سه حرف اول نام خانوادگی سرمایه گذار به همراه پنج عدد است که بعد از طی مراحل ثبت نام سجام به کاربر اختصاص داده می‌شود. به عنوان مثال فردی با نام علی احمدی می‌تواند کد بورسی مثل احم02518 داشته باشد که سیستم کامپیوتری به شکل تصادفی آن را انتخاب می‌کند و به کاربر ارسال می‌شود.

کد PRX همان طور که قبلاً هم گفته شد، برای آن دسته از اشخاصی است که به شکل غیر‌مستقیم و از طریق قرارداد با شرکت سبدگردان سرمایه‌گذاری می‌کنند، اختصاص داده می‌شود. این کد معرف آنها برای حضور در بازار بورس به روش سبدگردانی است و با سه حرف لاتین PRX به همراه عدد تولید می‌شود و به کاربر ارسال می‌گردد که نشان دهند آن است که فرد سرمایه گذار، مدیریت و تشکیل سبد سهام خود را بر عهده شرکت واسطه‌گر قرار داده است.


جمع‌بندی

سرمایه گذاری در بازار بورس به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم، امکان پذیر است. در روش غیر مستقیم، فرد سرمایه گذار میزان دارایی خود را در اختیار شرکت‌های سبدگردان قرار می‌دهد تا آن شرکت بنا به نوع شخصیت و هدف از سرمایه گذاری، برای فرد مورد نظر تشکیل سبد سهامی بدهد و مدیریت آن را بر عهده بگیرد.

برای قرارداد سبدگردانی دریافت کد PRX لازم و ضروری است که بعد از انعقاد قرارداد، این کد از طریق سازمان بورس به فرد متقاضی اختصاص داده می‌شود. دریافت این کد مزایایی دارد که در این مقاله به شکل اختصاصی به آن پرداختیم.

بنردسته بندی:بورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر