logo

اندیکاتور سایک psych

همان‌طور که می‌دانید یکی از ابزارهای کاربردی در تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها هستند. اندیکاتور سایک یا روانی یکی از اندیکاتورهای مفید و و جذاب بازار است درحالیکه هنوز بسیاری از فعالان بازار سرمایه با آن آشنایی ندارند.کار با این اندیکاتور بسیار ساده است و به کمک آن می‌توانید نمودار را به‌صورت واضح و دقیق مشاهده کنید. همچنین اندیکاتور سایک برای روانشناسی بازار نیز بسیار مفید می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این اندیکاتور مفید و کاربردی، بپردازیم.

اندیکاتور سایک چیست؟

اسیلاتور سایک، تعداد کندل‌های افزایشی(منظور از کندل افزایشی، کندلی است که بالای کندل قبلی خود بسته شود) را به تعداد کل کندل‌های دوره مورد نظر می‌سنجد و مقادیر را بصورت یک نمودار نشان می‌دهد. زمانیکه این اسیلاتور بالای سطح 50 است؛ یعنی قدرت خریداران در 50 درصد کندل‌ها طی دوره انتخابی (مدنظر) بیشتر بوده‌است و هرچه این مقدار بیشتر شود، صعود پرقدرت‌تری خواهیم داشت؛ همچنین اگر سایک پایین‌تر از سطح 50 باشد؛ یعنی قدرت بازار دست فروشندگان است و هرچه این مقدار کمتر شود قدرت نزول قیمت بیشتر می‌شود. در نواحی 70 و 30 نیز به ترتیب اشباع خرید و فروش داریم. در کل هرچه سایک اعداد بالاتری را نشان دهد به معنای قدرت خرید بیشتر می‌باشد.

نحوه استفاده از اندیکاتور سایک

  1. از قسمت اندیکاتور، اندیکاتور سایک را انتخاب نمایید.
  2. اندیکاتور مانند تصویر زیر بر روی چارت نمایان می‌شود.
  3. می‌توانید مقادیر پیش‌فرض این اندیکاتور را از قسمت تنظیمات یا setting به مقادیر دلخواه خود تغییر دهید و به شکل بهینه‌تری از اندیکاتور برسید.

نحوه سیگنال‌دهی اندیکاتور سایک

به‌وسیله این اندیکاتور می‌توانید دو سیگنال تاییدی یا خرید/فروش در بازار را بگیرید. زمانی که اندیکاتور سطح 50 را روبه بالا می‌شکند؛  سیگنال خرید صادر و در حالتی که اندیکاتور سطح 50 را روبه پایین می‌شکند؛ سیگنال فروش صادر می‌شود. هنگامی که اندیکاتور سطح 70 را به سمت پایین می‌شکند، انتظار ریزش قیمت را داشته‌ و آماده خروج از معامله شوید؛ همچنین در حالت برعکس وقتی اندیکاتور از سطح 30  که محدوده اشباع فروش است را به بالا حرکت می‌کند باید انتظار افزایش قیمت را داشته‌باشید.

از این اسیلاتور مانند سایر اسیلاتورها می‌توانید به کمک واگرایی‌هایی که بین قیمت و اندیکاتور رخ می‌دهد؛ سیگنال ورود یا خروج دریافت کنید. در تصویر زیر واگرایی معمولی منفی و پس از آن ریزش قیمت را مشاهده می‌کنید.

در تصویر زیر شاهد واگرایی معمولی مثبت هستید و می‌بینید که چگونه پس از آن قیمت افزایش یافته‌است. 

نکته: سیگنال‌های این اندیکاتور مانند سایر اندیکاتورها می‌تواند با خطا همراه باشد، بنابراین بهتر است معاملات خود را صرفا بر اساس این اندیکاتور  صورت ندهید و از دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز استفاده کنید.  تا بتوانید سیگنال‌های دقیق‌تری دریافت نمایید.

جمع‌بندی

 همانطور که متوجه شدید، اندیکاتور سایک یکی از اندیکاتورهای ساده اما کاربردی در تحلیل تکنیکال است که بوسیله آن می‌توانید سیگنال‌های ورود و خروج را دریافت کنید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده‌ باشد. جهت آشنایی با دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال، مقالات سایت اقتصاد بیدار را مطالعه نمایید.

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکالاندیکاتور

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر