logo

نحوه خرید میلگرد و تیرآهن از بورس کالا

خانهآموزش بورسبورس کالا نحوه خرید میلگرد و تیرآهن از بورس کالا

بازار بورس همواره مقصد بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و معاملات مختلف به حساب می‌آید. در بورس ایران، بازاری تحت عنوان بورس کالا وجود دارد که روزانه کالاهای اساسی مثل فلزات، طلا و.. معامله می‌شوند. این بازار بر اساس عرضه و تقاضا و رقابت قیمتی، قیمت‌گذاری می‌شود. از مهمترین و پر کاربردترین کالاهایی که در بورس کالا معامله می‌شوند و برای سرمایه گذاری مناسب به نظر می‌رسند، میلگرد و تیرآهن است. اگر در این بازار فعالیت می‌کنید و یا قصد خرید و فروش در آن را دارید، در این مقاله به مراحل انجام خرید و نحوه قیمت گذاری میلگرد و تیرآهن در بورس کالا می‌پردازیم:

کارکرد بورس کالا چیست؟

مراحل خرید میلگرد از بورس کالا

نحوه خرید تیرآهن از بورس کالا

میلگرد در بورس کالا در چه روزهایی عرضه می‌شود؟

قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا چگونه محاسبه می‌شود؟

نماد میلگرد در بورس چیست؟

نماد تیرآهن در بورس چیست؟

کارکرد بورس کالا چیست؟

به همان صورت که در بازار اوراق بهادار، سهام شرکت‌ها خرید و فروش قرار می‌شوند، بازاری نیز تحت عنوان بورس کالا وجود دارد که در آن خود کالا مانند فولاد، شمش، طلا، نفت و ... معامله و قیمت‌گذاری می‌شوند. بورس کالا شرایطی را فراهم کرده است تا اشخاص حقیقی و حقوقی که فعالیت اقتصادی و بازرگانی دارند، بتوانند کالاهای اساسی خود را با قیمت مطمئن و شفاف خریداری کنند که یکی از مهمترین کارکرد آن، تعیین قیمت شفاف و به دور از قیمت‌های حباب و کاذب در بازار آزاد است.

مراحل خرید میلگرد از بورس کالا

میلگرد آهن یکی از مهمترین کالاهای فولادی کشور به شمار می‌رود که روزانه در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد. در انبوه حجم ساخت و سازها در کشور، این کالا به عنوان یکی از ملزومات بازار آهن و فولاد مطرح شده است. به همین خاطر، خرید میلگرد از بورس کالا می‌تواند در حکم یک سرمایه گذاری نیز در نظر گرفته شود.

هر کالایی که در بورس کالا معامله می‌شود، در روز بر مبنای عوامل مختلفی مثل عرضه و تقاضا، قیمت گذاری می‌شود تا مشتریان بر اساس آن بتوانند کالای خود را خریداری کنند. خرید میلگرد از بورس کالا به واسطه کارگزاری‌های معتبر بورسی امکان پذیر است و هر شخص پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری مربوطه، می‌تواند سفارش خرید میلگرد از بورس کالا را با قیمت روز بدهد.

در بورس کالا، میلگرد به شکل سبد توزیع می‌شود که برای خرید آن نیاز به داشتن کد فعالیت اقتصادی است و مناسب افرادی می‌باشد که به شکل صنفی و بازرگانی فعالیت می‌کنند.

برای خرید میلگرد می‌بایست فرم‌های مربوطه تکمیل شود و شرایط دریافت و نوع استفاده از آن را باید شرح داد که معمولاً در مصارف ساختمانی و پیمان کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و پس از پرداخت 10 درصد وجه، بابت ضمانت برای انجام معامله، امکان خرید به وسیله کارگزاری سنجیده می‌شود و بعد از آن خرید میلگرد توسط کارگزاری از بورس کالا انجام می‌شود و بعد از رقابت کارگزاری شما با دیگر کارگزاری ها، در مرحله بعدی حواله خرید برای خریدار صادر می‌گردد و پس از آن سه روز زمان وجود دارد تا خریدار، تمام مبلغ را به همراه کارمزد معامله، واریز نماید و سپس میلگرد را از بورس کالا تحویل بگیرد.

نحوه خرید تیرآهن از بورس کالا

تیرآهن نیز همانند میلگرد، از کاربرد زیادی در مصارف ساختمانی و پروژه‌های عمرانی برخوردار است. قیمت تیرآهن در بازار بورس کالا با قیمت آزاد تیرآهن تفاوت زیادی دارد. در بورس کالا، قیمت تیرآهن ممکن است دچار نوسانات مختلفی شود. برای خرید تیرآهن از بورس کالا بهتر است از قیمت بورسی آن استعلام داشته باشید که برای این می‌توانید با کارگزاری خود در تماس باشید.

خرید تیرآهن از بورس کالا به مانند خرید میلگرد، نیاز به داشتن کد بورسی و نیز ثبت نام در کارگزاری مربوطه دارد. پس از تکمیل مدارک و ثبت نام در کارگزاری بورس، می‌توان درخواست خرید تیرآهن را توسط کارگزاری ثبت کرد و اقدام به خرید نمود.

میلگرد در بورس کالا در چه روزهایی عرضه می‌شود؟

در حال حاضر میلگرد و تیرآهن در روز چهارشنبه در بورس کالا عرضه می‌شود. این محصولات به دلیل اینکه جزو کالاهای صادراتی در نظر گرفته می‌شوند، در تالار صادراتی نیز عرضه می‌گردند.

قیمت میلگرد و تیر آهن در بورس کالا چگونه محاسبه می‌شود؟

طبیعتاً در تعیین قیمت کالاهای فولادی، بورس کالا نسبت به بازار آزاد، شفاف‌تر و مطمئن‌تر عمل می‌کند. در قیمت گذاری میلگرد و تیرآهن در بازار بورس کالا عوامل مختلفی دخیل هستند. مهمترین عامل تعیین قیمت در محصولات فولادی نظیر میلگرد و تیرآهن، نسبت عرضه و تقاضا بر اساس قدرت خریداران و فروشندگان و نیز نوسانات بازار مثل نوسانات ارزی و افت و خیز دلار نیمایی است. مثلا زمانی که قیمت ارز در بازار بالا می‌رود، محصولات صادراتی مثل کالاهای فولادی میل به صادرات بیشتر دارند و به همین خاطر قیمت محصولات فولادی رو به افزایش می‌رود که مستقیماً در بورس کالا تأثیر می‌گذارد. به همین نحو، در صورتی که عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند، ممکن است تولید کننده را مجاب کند تا قیمت میلگرد و تیرآهن را با قیمت کمتری به فروش برساند و همین طور بالعکس در صورتی که تقاضا با اختلاف زیادی از عرضه، در بازار جریان داشته باشد، می توان افزایش قیمت را در بورس کالا شاهد بود.

در هر صورت قیمت تابلو در بورس کالا معیار اصلی برای خرید میلگرد و تیرآهن می‌باشد که برای خرید آنها می‌بایست از طریق کارگزاری معتبر بورسی اقدام کرد.

نماد میلگرد در بورس چیست؟

همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، عرضه میلگرد در بورس کالا به شکل سبد توزیع می‌باشد که مربوط به شرکت‌های مختلف فولادی است. مهمترین نماد های میلگرد که در بورس کالا عرضه می‌شود را در اینجا ذکر می‌کنیم:

 • سبد میلگرد مخلوط (میلگرد مجتمع فولاد ظفر بناب)
 •  سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد آذر فولاد امین)
 •  سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد فولاد آذربایجان)
 •  سبد میلگرد مخلوط (میلگرد جهان فولاد سیرجان)
 •  سبد میلگرد مخلوط (میلگرد کارخانه ذوب‌آهن اصفهان)
 •  سبد میلگرد 14 تا 25 -(میلگرد مجتمع فولاد صنعت بناب)
 •  سبد میلگرد 14 تا 28 – A3 (میلگرد مجتمع فولاد خراسان)
 •  سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه)
 •  سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد صبا فولاد زاگرس)
 •  سبد میلگرد مخلوط (میلگرد فولاد روهینا جنوب)

نماد تیر آهن در بورس چیست؟

تیرآهن در بورس کالا نیز به صورت سبد و بسته به نوع کارخانه و شرکت آن عرضه می‌شود. در این قسمت به مهمترین نمادهایی که تیرآهن عرضه می‌کنند، می‌پردازیم:

 • سبد تیرآهن متوسط سایز 14 تا 18 (مجتمع ذوب‌آهن اصفهان)
 •  سبد تیرآهن متوسط سایز 16 (کارخانه جهان فولاد غرب)
 •  سبد تیرآهن متوسط سایز 14 (گروه صنایع فولاد صبح پارسیان)
 •  سبد تیرآهن متوسط سایز 14 (مجتمع ظفر بناب)
 •  سبد تیرآهن متوسط سایز 14 (کارخانه فولاد البرز ایرانیان)
 •  سبد تیرآهن متوسط سایز 14 تا 18 (گروه ملی صنعتی فولاد ایران)
 •  سبد تیرآهن نیمه سنگین سایز 20 تا 30 (ذوب‌آهن اصفهان)
 •  سبد تیرآهن نیمه سنگین سایز 20 (مجتمع فولاد ظفر بناب)
 • سبد تیرآهن نیمه سنگین سایز 20 (کارخانه فولاد البرز ایرانیان)

همان طور که ملاحظه می‌شود در عرضه تیرآهن، کارخانه‌های فولادی نقش اصلی را ایفا می‌کنند و بنا به درخواست در بورس کالا، تیرآهن خود را عرضه می‌کنند و برای خرید تیرآهن می‌بایست نماد مربوط را در بورس کالا تقاضا داد.

جمع‌بندی

محصولات فولادی مثل میلگرد و تیرآهن که از کاربرد بسیار زیادی برخوردار هستند و جزو کالاهای پرمصرف در صنایع مختلف به شمار می‌روند، روزانه در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرند و قیمت گذاری می‌شوند. به همین منظور در این مقاله به نحوه خرید میلگرد و تیرآهن از مهمترین محصولات فولادی در بورس کالا پرداختیم.

همان طور که گفتیم برای خرید محصولات فولادی می‌بایست از طریق کارگزاری‌های معتبر بورسی اقدام نمود که در این راستا کارگزاری اقتصاد بیدار آماده ارائه خدمات خود به مشتریان و علاقه مندان این حوزه است و برای اطلاع از آخرین قیمت های میلگرد و تیرآهن در بورس کالا و نحوه خریداری آنها کافی است با دفاتر و شعبات این کارگزاری در تماس باشید.


بنردسته بندی:بورس کالا

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر