logo

سهام شارپی در بورس چیست؟

خانهآموزش بورسبورسسهام شارپی در بورس چیست؟

تمامی نوساناتی که در بازار سهام اتفاق می‌افتند، نشان‌دهنده تغییرات ارزش سهم در یک بازه زمانی مشخص است، اما منظور از این تغییرات چیست؟ زمانی که ارزش سهام با ارزش ذاتی آن تفاوت دارد، گفته می‌شود که سهم دچار نوسان شده است. حال مجموعه‌ای از این نوسانات در یک مقیاس بزرگ برای یک بازه زمانی کوتاه، تشکیل‌دهنده حرکت شارپی خواهند بود. آنالیز حرکت شارپی اطلاعات سودمندی را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد به همین دلیل درصدد آماده‌ایم تا مقاله سهام شارپی در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم. 

سهام شارپی در بورس

حرکت شارپی می‌تواند به‌صورت صعودی و نزولی رخ دهد، اما نکته مهمی که در اینجا حائز اهمیت بوده و همچنین نشان‌دهنده سهام شارپی است، وقوع تغییرات ناگهانی و بزرگ در مدت‌زمان کوتاه است. همان‌طور که پیش‌ از این نیز بیان کردیم، آنالیز حرکت شارپی اطلاعات سودمندی را در اختیار تحلیل‌گر برای رسیدن به سیگنال مطلوب قرار می‌دهد.
حال ممکن این سوال پیش بیاید که در چه صورت سهام شارپی به وجود می‌آید؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که گاهی‌اوقات برخی خبرهای خارج از انتظار درباره شرکت‌های بورسی، می‌تواند زمینه ایجاد یک سهام شارپی باشد.

نحوه استفاده از حرکت شارپی

همان‌طور که می‌دانید تحلیلگران بورسی همواره به دنبال روزنه‌ای برای پی‌بردن به تغییرات آینده بورسی هستند. در واقع این افراد با توجه‌ به نوسانات ناگهانی، سعی در آنالیز سهم و به دنبال آن تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش سیگنال دارند و حال چه روزنه‌ای بهتر از حرکت شارپی؟!
دامنه نوسانی یک سهام شارپی، تحلیلگران بورسی را به‌پیش بینی آینده سهام وا می‌دارد؛ جایی که با توجه‌ به روند صعود و نزول سهم، سیگنال‌های مهمی دریافت می‌شود.

مثال نحوه استفاده از حرکت شارپی

فرض کنید قیمت سهام یک شرکت در یک سال گذشته بین ۲۰ تا ۲۵ دلار در نوسان بوده است اما حالا به طور ناگهانی به ۱۶ دلار رسیده است. در این زمان اگر روند کاهشی سهم ادامه پیدا کند، سهام، شارپی خوانده شده که خود نویدی برای دریافت سیگنال خرید یا فروش خواهد بود. در واقع این تغییرات ناگهانی ممکن است نشانگر وجود تغییراتی در شرکت باشد که این تغییرات فرصت مناسبی برای استفاده از سهام شارپی برای افزایش سوددهی است.

نحوه تشخیص حرکت شارپی

برای اینکه بتوانید سهام شارپی و شروع حرکت شارپی را تشخیص دهید، باید به 3 مورد مهم توجه داشته باشید:

اخبار مهم پیرامون شرکت

سرمایه‌گذارانی که به‌صورت حرفه‌ای بازار بورس را رصد می‌کنند، قطعاً اخبار پیرامون شرکتی را که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دنبال می‌کنند. بررسی اخبار کاری شرکت، می‌تواند اطلاعات مهمی از آینده کاری آن و همچنین ارزش سهام در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد؛ بنابراین با هوشمندی، می‌توان از سودآوری سهم موردنظر اطلاع پیدا کرد.

تحلیل بنیادی

از دیگر عوامل مهم در تشخیص سهام شارپی می‌توان به تحلیل بنیادی اشاره کرد. در واقع با بررسی وضعیت صنعتی شرکت، شرایط اقتصادی، وضعیت صورت مالی و حسابداری، ریسک‌های حاکم بر بازار و ... می‌توان به نتیجه‌ای کلی برای پیش‌بینی آینده سهم رسید. قطعاً با بررسی همه‌ جانبه این مسائل، اطلاعات مفیدی در رابطه‌ با سهام شارپی و همچنین موضوعات پیرامون آن به دست خواهد آمد.

تحلیل تکنیکال

کنترل قیمت هر سهم بر عهده بازیگران سهم مورد نظر بوده که در این میان با بررسی الگوهای تکنیکالی، می‌توان به سیگنال‌های خوبی برای آینده سهام شارپی رسید.

بررسی علل به‌ وجود آمدن سهام شارپی

حال تعدادی عوامل تأثیرگذار بر روند تغییرات قیمتی سهام شارپی را بررسی خواهیم کرد. بر این‌ اساس 3 عامل مهم افزایش سرمایه، برگزاری مجامع عادی سالیانه و همچنین دوره‌های خاص از عوامل تأثیرگذار بر این موضوع هستند.

افزایش سرمایه

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عللی به‌وجودآمدن سهام شارپی، افزایش سرمایه در یک شرکت است؛ در واقع زمانی که یک شرکت سهام‌دار بورسی به هر دلیلی قصد افزایش سرمایه خود را دارد، معمولاً با تغییرات ناگهانی قیمت همراه خواهد شد. گاهی این تغییرات حتی تا مثبت یا منفی 20% نیز کشیده می‌شود که این موضوع خود دلیلی برای شروع حرکت شارپی و در پی آن تغییر تاکتیک سهام‌داران خواهد بود.

برگزاری مجمع عادی سالیانه

گاهی یک شرکت سهام‌دار بورسی وارد مجمع عادی سالیانه می‌شود و قصد دارد سود خود رابین سهام‌داران تقسیم کند؛ در این زمان نیز همانند زمانی که افزایش سرمایه داده شده، شروع به کار سهم می‌تواند در یک رنج وسیع نوسان کند و این دقیقاً همان حرکت شارپی خواهد بود!

دوره‌های خاص

جالب است بدانید که گاهی در اثر وقوع اتفاقاتی در روند بازار، در مدت‌زمان نه‌چندان طولانی، سود هنگفتی وارد بازار می‌شود که زمینه‌ساز شروع حرکت شارپی خواهد بود. به طور مثال ورود نقدینگی یکی از همان اتفاقاتی است که در مدت‌زمان کمتر از 2 ماه می‌تواند حتی تا 200% نیز سوددهی داشته باشد که این موضوع خود دلیلی برای به‌وجودآمدن سهام شارپی به‌حساب می‌آید.

حرکت شارپی و تأثیر آن بر روی شاخص کل

لازم به ذکر است که شاخص کل در مجموع از نوسانات قیمت کل سهم‌های موجود در بازار به وجود می‌آید که طبیعتاً در این میان، سهم‌های بزرگ‌تر، تأثیر بیشتری را خواهند داشت. حال سهام شارپی که تغییرات ناگهانی را شامل می‌شوند، نوسانات زیادی را به شاخص کل وارد می‌کنند. به طور طبیعی سهام شارپی بزرگ، بیشترین تأثیر را بر روی شاخص کل می‌گذارند؛ بنابراین در مجموع می‌توان گفت، از آنجایی سهام شارپی دارای تغییرات ناگهانی در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت هستند، قطعاً سهم زیادی را از نوسانات شاخص کل بازار دارا هستند.

فیلتر شناسایی سهم شارپی در بورس

لازم به ذکر است که روند سهم‌های فعال در بازار، با توجه‌ به وضعیت شاخص کل پیش می‌رود و به همین دلیل است که گفته می‌شود سهام شارپی تأثیر به سزایی در فعالیت بازار دارند. حال شرایطی را فرض کنید که روند بازار منفی بوده یا اینکه در حالت ثابت قرار دارد؛ در این شرایط یک فیلترنویسی قوی و همچنین استفاده از دانش بورسی می‌تواند به شکار سهم‌های پربازده بازار کمک کند. در واقع با استفاده از فیلتر شناسایی سهم شارپی در بورس، می‌توان سهمی را که پتانسیل ذاتی رسیدن به حرکت شارپی را دارد، تشخیص داد و به کمک آن درآمد بورسی را به حداکثر میزان خود رساند. به‌عنوان مثال برای پیدا کردن سهام شارپی صعودی می‌توان به صورت فیلتر زیر عمل کرد. در این فیلتر، نمادهایی که چند روز متوالی صف خرید بوده‌اند یا قیمت آخرین معامله بیشتر از قیمت پایانی هستند را نمایش دهد.

(pl)>(pc)

(qd1)>0 

&&

(pd1)==(tmax)

جمع‌بندی 

فراموش نکنید که شناسایی سهام شارپی و همچنین گرفتن سیگنال مطلوب از آن، نیازمند داشتن دانش بورسی است چرا که به همان اندازه که قابلیت کسب درآمد از سهام شارپی بالا است، به همان اندازه امکان زیان دیدن نیز وجود دارد؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که با دانش و علم کافی نسبت به گرفتن سیگنال از سهام شارپی اقدام کنید. 

بنردسته بندی:بورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر