logo

الگوی فرفره spinning

یکی از الگوهای کندل استیک بازگشتی، الگوی فرفره می‌باشد که بدنه‌ کوتاه کندل بین سایه‌های بلند و نسبتا متقارن بالا و پایین آن، قرار دارد. این الگو نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در مورد روند آینده بازار است. در این مقاله به طور کامل به شرح این الگو می‌پردازیم.

الگوی فرفره چیست؟

این الگو زمانی شکل می‌گیرد که قیمت سهم در یک دوره زمانی معین توسط خریداران افزایش یابد و فروشندگان در همان دوره زمانی قیمت را پایین بیاورند، اما در نهایت قیمت بسته شدن بسیار نزدیک به قیمت باز شدن کندل باشد. پس از افزایش یا کاهش شدید قیمت، در صورتی که کندل بعدی آن را تأیید کند، کندل فرفره می‌تواند نشانگر بازگشت بالقوه قیمت باشد. قیمت بسته شدن یک فرفره می‌تواند در بالا یا پایین قیمت آغازین کندل باشد، اما این دو قیمت همیشه نزدیک به هم هستند و به همین دلیل است که بدنه این کندل کوچک است.

روانشناسی الگوی فرفره

  • مشاهده‌ الگوی فرفره در کندل‌های قیمتی بیانگر شک و تردید در بازار است و به زبانی دیگر روند بازار مشخص نیست. سایه‌های بلند بالا و پایین نشان می‌دهند که تغییر معناداری در قیمت اولین معامله و قیمت پایانی وجود ندارد.
  • با مشاهده کندل فرفره، عرضه و تقاضا قیمت بالا و پایین می‌شود اما در نهایت قیمت پایانی همان قیمتی است که با آن شروع به کار کرده است.
  • اگر فرفره در محدوده بدون روند رخ دهد، می‌توان این برداشت را کرد که بازار روندی ندارد.
  • وجود الگوی فرفره در پایان روندی صعودی یا نزولی می‌تواند خبر از تغییر روند در آینده‌ای نزدیک دهد.
  • در تغییر روند صعودی به نزولی باید بعد از مشاهده الگوی فرفره، کندل نزولی باشد تا این تغییر روند از نظر تکنیکالی تایید شود.

انواع الگوی فرفره

الگوی فرفره دارای 2 حالت فرفره صعودی (Spinning Bottom) و فرفره نزولی (Spinning Top)  می‌باشد که رنگ کندل در فرفره صعودی یا نزولی مهم نیست.

فرفره نزولی (Spinning Top)

 اگر الگوی فرفره در انتهای یک روند صعودی شکل بگیرد به آن فرفره سقف یا نزولی می‌گویند. همان‌طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، در صورت وجود کندل تاییدی، الگوی فرفره باعث تغییر روند (صعودی به نزولی) می‌شود. 

فرفره صعودی (Spinning Bottom)

اگر در انتهای روند نزولی، الگوی فرفره شکل گیرد، به آن الگوی فرفره صعودی گفته می‌شود و در صورت ایجاد یک کندل تایید کننده، روند از نزولی به صعودی تغییر خواهد کرد.

نکته: در هر دو نوع الگوی فرفره صعودی و نزولی، اگر بین بدنه کندل تاییدی با بدنه فرفره، گپ باشد، اعتبار الگو بیشتر می‌شود.

تفاوت الگوی فرفره و الگوی دوجی

هر دو الگوی فرفره و الگوی دوجی، نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در بازار هستند. الگوی دوجی‌ بدنه کوچکتری نسبت به الگوی فرفره دارد اما در الگوی فرفره، سایه‌ها نسبت به الگوی دوجی بلندتر می‌باشند. هر دو الگو به طور مکرر رخ می‌دهند و گاهی اوقات بیانگر هشدار اصلاح پس از یک روند قیمت هستند. هر دو نوع الگوی کندل استیک شدیدا به تأیید بستگی دارند و یک حرکت قوی بعد از الگو فرفره یا الگو دوجی بیشتر از خود آن‌ها، در رابطه با جهت بالقوه قیمت، اطلاعات در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد.

محدودیت‌های الگوی فرفره

در مورد پیش‌بینی بازگشت‌ها، بسیاری از الگوهای فرفره‌ منجر به بازگشت روند نمی‌شوند و نیاز به تایید دارند، اما حتی با تایید، هیچ اطمینانی وجود ندارد که قیمت 100% تغییر جهت بدهد و روند جدید را آغاز کند. معامله در اطراف یک فرفره نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند زیرا سایه کندل می‌تواند از بالا به پایین بسیار بزرگ باشد. در صورتی که پس از الگوی فرفره، کندل تشکیل شده، تاییدیه انجام معامله را صادر کند، قرار دادن حد ضرر (Stop Loss) بالاتر یا پایین‌تر از سایه بالا/پایین کندل فرفره می‌تواند منجر به ریسک بزرگی شود چرا که پاداش احتمالی معامله را توجیه نمی‌کند.

جمع‌بندی

همان‌طور که گفته شد این الگو جزء الگوهای بازگشتی است و در صورت وجود کندل تاییدی، باعث تغییر روند می‌شود. امیدواریم که این مقاله در راستای یادگیری هرچه بهتر شما مفید واقع شده باشد. جهت آموزش بیشتر الگوهای کندل استیک، سایر مقالات آموزشی سایت کارگزاری اقتصاد بیدار را مطالعه نمایید.

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکالالگوهای کندل استیک

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر