logo

ضریب تعدیل سهام چیست و چه اهمیتی دارد؟

خانهآموزش بورسعمومیضریب تعدیل سهام چیست و چه اهمیتی دارد؟

سهامداران با سرمایه بیشتر می‌توانند نتایج بهتری از بازار بگیرند. از همین رو اقدام به دریافت اعتبار از کارگزاری خود می‌کنند تا بتوانند از فرصت‌های بیشتری بهره‌مند شوند. کارگزاری نمی‌تواند به تمامی افراد مقدار یکسانی اعتبار بدهد. معیار کارگزاری میزان سرمایه‌گذاری افراد است که توسط ضریب تعدیل سهام تعیین می‌شود.

می‌دانید ضریب تعدیل سهام و حق تقدم چگونه میزان اعتبار دریافتی سهامدار را تعیین می‌کند؟

ضریب تعدیل سهام در حساب مشتریان

مشتریان بر اساس میزان سرمایه‌گذاری خود در سهام شرکت‌ها می‌توانند اعتبار دریافت کنند. ضریب تعدیل سهام توسط سازمان بورس و فرابورس ابلاغ می‌شود و کارگزاری‌ها مجازند تا سقف تعیین‌شده در صورت تمایل به مشتریان خود اعتبار اختصاص بدهند.

ضریب تعدیل سهام در گذشته تنها ده درصد بود! به این معنا که سهامدار تنها می‌توانست به میزان ده درصد سرمایه‌گذاری خود اقدام به دریافت اعتبار کند. البته بعدها افزایش و به ۵۰ درصد رسید. در حال حاضر ضریب تعدیل سهام و حق تقدم ۶۰ درصد است. یعنی اگر شما صد میلیون تومان در سهام و حق تقدم سرمایه‌گذاری کرده باشید (طبق شرایطی که کارگزاری تعیین می‌کند)، می‌توانید حداکثر تا ۶۰ میلیون تومان اعتبار دریافت کنید.

کاربردهای ضریب تعدیل سهام و حق تقدم در بورس

ضریب تعدیل سهام در بورس کاربردهایی دارد. گاهی یک ابزار مفید برای مشتری است و گاهی هم اهداف بیشتری را دنبال می‌کند. در ادامه دو مورد از مهم‌ترین کاربردهای ضریب تعدیل سهام را مطالعه می‌کنید.

تأمین مالی مشتریان و سهامداران

سرمایه‌گذاری در بورس نیاز به سرمایه دارد. هرچند درصد سود کسب‌شده در هر سرمایه‌ای یکسان است، اما اگر شما سرمایه بیشتری داشته باشید، می‌توانید مقدار ریالی سود خودتان را نیز افزایش دهید. برای مثال اگر با یک میلیون تومان بتوانید پنجاه درصد سود کسب کنید، سود نهایی شما پانصد هزار تومان است. در حالیکه اگر صد میلیون تومان داشتید، سود شما پنجاه میلیون تومان بود.

بنابراین کاربرد اصلی ضریب تعدیل سهام کمک به تأمین مالی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و معامله‌گران بازار است. البته نباید بدون احتیاط و مهارت اقدام به دریافت اعتبار کنید. چرا که دریافت اعتبار می‌تواند برحسب قوانین کارگزاری مربوطه، مشکلاتی را برای افراد غیرمتخصص یا در شرایط نوسانی بازار ایجاد کند.

تحریک تقاضا در بازار

گاهی از ضریب تعدیل سهام برای افزایش و تحریک تقاضا در بازار استفاده می‌شود. بدین صورت که با افزایش ضریب تعدیل سهام، معامله‌گران تشویق به دریافت اعتبار بیشتر و خرید سهام می‌شوند. بنابراین ضریب تعدیل سهام و حق تقدم می‌تواند در شرایط گوناگون بازار توسط سیاستمداران به عنوان یک ابزار استفاده شود.

جمع‌بندی

ضریب تعدیل سهام به شما نشان می‌دهد که تا چه میزان می‌توانید اعتبار دریافت کنید. در صورتی که معامله‌گر قدیمی باشید می‌دانید که معاملات اعتباری در کنار معایبی که دارد، می‌تواند کمک بزرگی برای سود بیشتر باشد. هرچه ضریب تعدیل سهام در حساب مشتریان بیشتر شود، شما می‌توانید استفاده بیشتری از آن ببرید. با این حال بهتر است قبل از هرکاری احتیاط را سرلوحه خود قرار دهید تا یک وقت متضرر نشوید.


بنردسته بندی:عمومی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر