logo

سهم فردا مثبت است یا منفی؟ نحوه محاسبه قیمت فردا سهم در بورس

خانهآموزش بورسبورسسهم فردا مثبت است یا منفی؟ نحوه محاسبه قیمت فردا سهم در بورس

آستانه قیمت فردا و رنج منفی یا مثبت بودن سهم در روز بعد؛ از جمله سوالاتی که ذهن معامله گران را به خود مشغول می‌کند. در این مقاله در نظر داریم در خصوص این دو موضوع توضیحاتی را ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

آستانه فردا در بورس چیست؟

قیمت همه نماد‌های بازار بورس در روز کاری بعدی‌‌، همان قیمت پایانی روز قبل است اما پیش از توضیح چگونگی محاسبه قیمت پایانی و قیمت روز بعد نماد باید بدانیم که خود قیمت پایانی چیست.

قیمت پایانی همان میانگین قیمت‌های خرید و فروش شده‌ی سهم در یک روز معاملاتی است و این قیمت، قیمت مبنا و شروع سهم در روز کاری پیش‌رو می‌باشد.

قیمت پایانی امروز، صفر تابلو برای بازار فردا است که می‌تواند طبق بازه مجاز خود بالاتر یا پایین‌تر برود. بنابراین محاسبه قیمت روز بعد هر سهم براساس قیمت پایانی روز قبل سهم می‌باشد. در این بین مفهوم حجم مبنا نیز تاثیر غیر قابل انکاری به‌روی قیمت پایانی و بدنبال آن به‌روی قیمت روز بعد نماد دارد. در نهایت پس از بررسی حجم مبنا، قیمت پایانی روز مشخص شده و آن عدد صفر تابلوی روز بعد است.

سقف فروش سهام در یک روز

 حجم مبنـا، حداقل تعداد سهم از یک نماد است که باید در یک روز معاملاتی، خرید یا فروش شود تا قیمت آن نماد، بتواند تا سقف دامنه نوسان (اغلب مثبت و منفی پنج) بالا یا پایین رود.

اگر سهمی در یک روز کاری کمتر از حجم مبنای مشخص شده معامله شود متناسب با کسری آن حجم از معاملات قیمت پایانی سهم نیز کاهش می‌یابد. برای مثال این شرایط را در نظر بگیرید: سهمی حجم مبنای آن ۷۰۰ هزار برگ سهم است و میانگین قیمت معامله شده‌اش در روز در عدد ۴ مثبت می‌باشد اما امروز به‌جای ۷۰۰ هزار برگ سهم که کل حجم مبنا است تنها ۳۵۰ هزار عدد سهم معامله شده است. در این صورت با توجه به رابطه بیان شده میان حجم مبنا و قیمت پایانی و به دنبال آن قیمت روز بعد سهم به‌جای ۴ مثبت عدد ۲ مثبت را نشان می‌دهد. بدین صورت حجم مبنا بروی قیمت روز بعد سهم تاثیر می‌گذارد.

stock-prices-next-day-1.jpg

چگونه بفهمیم یک سهم فردا مثبت است؟

در پاسخ به سوال اینکه از کجا بفهمیم سهم فردا مثبت است یا منفی باید تکنیک ساعت را بیاموزیم و آن را روزانه بررسی کنیم. بررسی روزانه سهام کار آسانی نیست و برای راحت‌تر شدن این کار می‌توانید فیلتر تکنیک ساعت را در سایت tsetmc.com ثبت کنید.

براساس تابلوی ساعت چنانچه در نیم ساعت پایانی معاملات شرایط زیر ایجاد شود، سهم مثبت یا منفی خواهد بود:

  • آخرین قیمت سهم از قیمت پایانی آن یک و نیم درصد بیشتر باشد، به احتمال 70 درصد روز بعد سهم مثبت خواهد بود.
  • آخرین قیمت سهم از قیمت پایانی آن 2 درصد بیشتر باشد، به احتمال زیاد فردا سهم صف خرید خواهد بود.
  • آخرین قیمت سهم از قیمت پایانی یک و نیم درصد کمتر باشد، به احتمال 70 درصد روز بعد سهم منفی خواهد بود.
  • آخرین قیمت سهم از قیمت پایانی آن 2 درصد کمتر باشد، به احتمال زیاد فردا صف فروش خواهد بود.

همچنین اگر قیمت لحظه‌‎ای سهم 2 الی 3 درصد بالاتر از قیمت پایانی باشد، به احتمال زیاد روز بعد سهم صف خرید خواهد شد و بالعکس این امر نیز امکان دارد. یعنی قیمت لحظه ای پایین تر از قیمت پایانی باشد. در آن صورت صف فروش شکل می‌گیرد.

پیش از این در مقاله «آشنایی با الگوی ساعت در تابلوخوانی» در خصوص آشنایی با الگوی ساعت و فیلتر آن به طور کامل توضیحاتی ارائه کردیم.

جمع‌بندی

در این مقاله از سرای مقالات کارگزاری بیدار شما را با نکات مهم در‌خصوص قیمت فردای سهم آشنا کردیم و نحوه محاسبه قیمت سهام برای روز بعد را به شما آموزش دادیم.

به طور کلی در تعیین قیمت فردا حجم مبنا و قیمت پایانی سهم در آخرین روز کاری بسیار موثر هستند. همچنین با استفاده از الگوی ساعت احتمال منفی یا مثبت بودن سهم در روز معاملاتی بعد را بیان کردیم.


عناوین مرتبط

آستانه فردا در بورس چیست؟

قیمت پایانی همان میانگین قیمت‌های خرید و فروش شده‌ی سهم در یک روز معاملاتی است و این قیمت، قیمت مبنا و شروع سهم در روز کاری بعد می‌باشد. 

بنردسته بندی:بورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر