logo

سامانه تدان بورس چیست | نحوه ورود به سامانه تدان

خانهآموزش بورسعمومیسامانه تدان بورس چیست | نحوه ورود به سامانه تدان

شاید شما هم تا به حال نام سامانه تدان را شنیده باشید و یا اینکه ممکن است تا به حال از آن نیز استفاده کرده باشید.

تدان از عبارت «تحلیل داده‌های ناشران» می‌آید؛ یعنی جایی‌که یک سری اطلاعات تخصصی از داده‌های مهم بورسی گرد هم آمده‌اند تا سرمایه‌گذاران بتوانند برای ارتقا سطح کاری خود از آن استفاده کنند.

همانطور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های بازار سرمایه بورسی این است که اطلاعات آن برای سرمایه‌گذاران به صورت کاملا واضح و شفاف در دسترس است.

حال آنکه این اطلاعات مهم برای سرمایه‌گذاران توسط شرکت‌های فعال بورسی در سامانه تدان قابل دسترسی خواهد بود.

در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار به معرفی سامانه تدان بورس و نحوه ورود به سامانه تدان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


سامانه تدان چیست؟

سرمایه گذارانی که در بازار بورس به صورت مستقیم فعالیت می‌کنند برای انجام تحلیل‌های بازار و به دست آوردن سیگنال‌های معاملاتی نیاز به اطلاعات مهم از شرکت‌های بورسی دارند. این اطلاعات مهم می‌تواند میزان تولید و فروش شرکت‌ها یا به طور مثال افزایش قیمت‌ها در شرکت مورد نظر باشد.

به همین دلیل است که به منظور شفافیت بازار برای بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از اطلاعات موجود، اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای به نام سامانه کدال به منظور درج اطلاعات تخصصی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری شده است.

موضوعی که در اینجا جای بحث دارد این است که اطلاعات درج شده در سایت به صورت کاملا تخصصی گردآوری می‌شود و به همین دلیل سرمایه‌گذاران مبتدی دانش لازم برای استخراج اطلاعات مهم را در این رابطه نخواهند داشت اما راه حل چیست؟

در این میان سامانه تدان روی کار آمده است تا به منظور ارائه تحلیل‌های مهم از شرکت‌ها و همچنین جمع آوری اخبار روز از وضعیت شرکت‌های فعال در بازار فعالیت کند.

به این ترتیب با وجود این سامانه حتی مبتدیان بازار سرمایه نیز می‌توانند اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل داده‌ها را دریافت کنند.

tedan-1.jpg


کاربرد تدان tedan

کاربرد اصلی سایت تدان بورس را می‌توانیم در کمک به سرمایه‌گذاران بازار سرمایه برای دسترسی به اطلاعات و داده‌های مهم بدانیم؛ یعنی جایی که تدان در تلاش است که اطلاعات مهم و ضروری درباره وضعیت شرکت‌ها را از تحلیل‌گران خبره بگیرد و برای کمک به سرمایه‌گذاران این حوزه منتشر کند.

دیگر کاربرد تدان به زمینه‌سازی برای ارائه پرسش‌های مهم تحلیل گران حرفه‌ای از مدیران شرکت‌ها دانست.

حال بیایید موضوع را به زبان ساده‌تر تشریح کنیم. همانطور که گفتیم یکی از مزایای اصلی بازار سرمایه شفافیت کار است به همین دلیل مدیران شرکت‌های فعال در این حوزه برای افزایش شفافیت اقداماتی که در این میان صورت می‌گیرد، اطلاعات و تحلیل‌های تخصصی لازم را در سایت کدال منتشر می‌کنند.

به دنبال این امر، کارشناسان حرفه‌ای بازار سهام که در زمینه تحلیل داده‌های بورسی حرفی برای گفتن دارند، اطلاعات موجود در سایت کدال را تحلیل کرده و دغدغه و سوالات خود را از مدیران و صاحبان شرکت‌ها می‌پرسند. طرح سوال در سامانه تدان یکی از مهم ترین ویژگی این سایت است.

 حال این مجموعه از پرسش و پاسخ‌ها به همراه تحلیل‌هایی که توسط این تحلیل گران حرفه‌ای انجام گرفته، همگی در سایت تدان قابل دسترسی خواهد بود.

در مجموع می‌توان گفت که کاربرد تدان به دنبال فعالیت کدال صورت می‌گیرد؛ یعنی جاییکه اطلاعات تخصصی از عملکرد شرکت‌ها توسط مدیران شرکت درج می‌شود و به دنبال آن تحلیل گران حرفه‌ای اقدام به تحلیل این داده‌ها از سایت کدال می‌کنند و در صورت وجود ابهام، پرسش‌هایی از مدیران شرکت مطرح می‌شوند. پاسخ این پرسش‌ها به همراه تحلیل‌های این کارشناسان شناخته شده برای استفاده سرمایه گذاران در سامانه تدان درج خواهد شد.


ضرورت مطالعه سامانه تدان

در مجموع دو روش برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس وجود دارد؛ سرمایه‌گذاری مستقیم و سرمایه‌گذاری غیر مستقیم که به واسطه سپردن سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردان‌ها انجام می‌گیرد.

زمانی‌که سرمایه‌گذار به روش مستقیم سرمایه‌گذاری می‌کند نیاز به اطلاعات کاملی از شرکت‌ها دارد تا با دید روشنی اقدام به سرمایه‌گذاری کند.

انتخاب شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری مستقیم در صورتیکه بدون تجزیه و تحلیل داده‌ها صورت بگیرد، ریسک بالایی را به دنبال دارد اما سامانه تدان در این باره به کمک سرمایه‌گذاران آمده است تا با انتشار تحلیل‌های حرفه‌ای برگرفته شده از سایت کدال، اطلاعات لازم را از شرکت‌ها در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.


نحوه ثبت نام در سامانه تدان

پس از شناخت کافی از سامانه تدان و کاربرد آن حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توان به سامانه تدان دسترسی پیدا کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای ثبت نام در این سایت بایستی در ابتدا در سایت کدال وارد شده و در آیگون‌های قرار داده شده در بالای صفحه، گزینه تدان بورس را انتخاب نمایید تا به مطالب این بخش ارجاع داده شوید.

افراد حقیقی در این مرحله نیازی به انجام ثبت نام ندارند و به راحتی پس از ورود می‌توانند از مطالب موجود استفاده کنند. همچنین اگر به عنوان سرمایه‌گذار خرد وارد این صفحه شده‌اید، لیستی از مشاورین متخصص تدان در اختیار شما قرار می‌گیرد که با انتخاب هر کدام از آن‌ها، تحلیل‌های مربوط به همان مشاور به نمایش گذاشته می‌شود.

لازم به ذکر است که در صفحه‌ای که با انتخاب تدان به نمایش گذاشته می‌شود، گزینه ورود به به سیستم وجود دارد که تنها برای استفاده افراد حقیقی قرار داده شده است؛ به این معنا که این افراد پیش از این، احراز هویت شده‌اند و اکنون به راحتی می‌توانند به سیستم ورود پیدا کنند.

بنابراین اگر به عنوان سرمایه گذار خرد وارد سامانه تدان شده اید، به این قسمت وارد نشوید.


جمع‌بندی

در این مقاله به اطلاعاتی درباره سامانه تدان، کاربرد آن و دیگر اطلاعات مربوطه به این سامانه پرداختیم. بر اساس مطالب گفته شده می‌توان به این جمع‌بندی رسید که این سامانه یک وب سایت با حضور برخی از مدیران شرکت‌های فعال بورسی، موسسه‌های سبد گردان و کارشناسان خبره در این حوزه است.

این افراد اقدام به افشای اطلاعات مهم شرکت‌های بورسی می‌کنند تا در نهایت سرمایه‌گذاران مبتدی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند و به سیگنال‌های لازم معاملاتی برسند. همچنین کاربران می‌توانند به اخبار تدان دسترسی یابند.

پرسش و پاسخ‌های میان تحلیل‌گران حرفه‌ای بازار بورس و مدیران شرکت‌های بورسی از دیگر مواردی است که در سامانه تدان به آن پرداخته می‌شود تا این گفت‌و‌گو‌ها در کنار تحلیل‌های کارشناسان بتواند به شفاف‌سازی بازار و ذهنیت سرمایه‌گذاران کمکی کرده باشد.

بنردسته بندی:عمومی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر