logo

نحوه انتخاب بهترین کارگزاری برای معامله

خانهآموزش بورسبورسمعیارهای انتخاب بهترین کارگزاری بورس

سرمایه‌گذاری در بازار بورس یکی از راه‌های مهم برای افزایش سرمایه و دستیابی به اهداف مالی است اما انتخاب کارگزاری مناسب، به عنوان شریک شما در این مسیر، امری بسیار حیاتی می‌باشد. با توجه به اهمیت انتخاب بهترین کارگزاری در بورس، قصد داریم در این مقاله به بررسی معیارهای انتخاب بهترین کارگزاری بپردازیم. با ما همراه باشید.

معیارهای انتخاب بهترین کارگزاری بورس

انتخاب بهترین کارگزاری بورس بسته به نیازها و اهداف کاربران متفاوت است اما به طور کلی برای انتخاب بهترین کارگزاری به رتبه کارگزاری، مدت زمان فعالیت کارگزاری، تعداد شعب، خدمات کارگزاری به کاربران، ارزش معاملات و ... توجه داشته باشید.

در ادامه به بررسی هر یک از معیارهای انتخاب بهترین کارگزاری بورس در بازار سرمایه می‌پردازیم:

1- رتبه بندی کارگزاری

کانون کارگزاران بورس براساس معیارهای مرتبط با فعالیت کارگزار در بورس اوراق بهادار، معیار مرتبط با فعالیت کارگزار در بورس کالا و معیارهای مرتبط با فعالیت کارگزاری در بورس انرژی به رتبه بندی کارگزاری‌ها می‌پردازد.

در این معیارها به موضوعات متعددی همچون فرآیند پذیرش و سفارشات، بهترین کارگزاری بورس از نظر کاربران، فرآیند تسویه، فرآیند انجام معاملات توسط سامانه معاملات بر خط، کارمزد معاملات، معاملات اوراق مشتقه، کنترل ریسک اعتباری، ارزش معاملات بازار فیزیکی، تعداد مشتریان فعال در بازار فیزیکی، ارزش معاملات در بازار مالی، تعداد ایستگاه های معاملاتی کالا و ... از صفر تا 10 امتیاز داده می‌شود. مجموع امتیازات به تعیین رتبه هر کارگزاری می‌انجامد.

2- سهولت در ثبت نام و احراز هویت رایگان

رتبه کارگزاری به تنهایی معیار کافی برای انتخاب یک کارگزاری خوب نیست. شاید بتوان نخستین نیاز کاربر در یک کارگزاری را سهولت در ثبت نام و احراز هویت دانست. زمانی که کاربران نتوانند نیازهای اولیه خود را در یک کارگزاری رفع کنند، قطعا نسبت به فعالیت با این کارگزاری منصرف می‌شود.

3- سامانه معاملاتی متنوع

کارگزاری‌ها با هدف سهولت خرید و فروش سهام و دارایی در بورس، سامانه های معاملاتی متنوعی را طراحی و اجرا می‌کنند. کاربران براساس دسترسی خود به هر یک از این سامانه‌ها می‌توانند به معامله بپردازند.

4- کم کارمزد ترین کارگزاری

معامله‌گرانی که تعداد معاملات آنها زیاد است، تخفیف کارمزد یک کارگزاری را ملاک انتخاب خود می‌دانند.

5- سابقه کارگزاری

قدمت نشان دهنده تجربیات و فعالیت‌های کارگزار در طول دوره فعالیت است اما این معیار نیز نمی‌تواند دلیل کافی برای انتخاب یک کارگزاری مناسب باشد.

6- سهولت در خرید عرضه اولیه

افراد تازه وارد به بورس، از خرید عرضه اولیه استقبال می‌کنند، از این رو خدمات کارگزاری‌ها در این زمینه برایشان اهمیت دارد. کارگزاری‌ها جهت سهولت در خرید عرضه اولیه، در پنل کاربران خدماتی ارائه می‌دهند.

7- دارا بودن مجوزهای مختلف

هر کارگزاری بنا به شرایط خود، مجوزهای مختلفی از سازمان بورس دریافت می‌کنند. این مجوزها شامل معاملات اوراق تامین مالی، معاملات مشتقه مبنی بر اوراق، معاملات بورس کالا، معاملات مشتقه مبنی بر کالا و معاملات بر خط می‌شوند.

8- دارا بودن انواع صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری یک روش سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس است. صندوق های سرمایه گذاری براساس نوع دارایی و ریسک‌های آن به انواع مختلفی همچون صندوق درآمد ثابت، صندوق سهامی، صندوق مختلط، صندوق طلا، صندوق زعفران و ... تقسیم می‌شوند. دارا بودن انواع صندوق های سرمایه گذاری برای یک کارگزاری می‌تواند امتیاز خوبی باشد.

9- ارائه خدمات متنوع به کاربران

کارگزاری‌ها جهت سهولت حال کاربران خدمات متنوعی همچون اعتبار، کارت بانکی، سامانه‌های تحلیل بورس و ... ارائه می‌دهند.

10- باشگاه مشتریان فعال

کاربران در باشگاه مشتریان نه تنها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند بلکه در ازای فعالیت خود جایزه دریافت می‌کنند. معامله‌گران براساس هر یک از معاملات خود امتیازی دریافت می‌کنند که می‌توانند آن را به اعتبار معاملاتی و یا هدیه تبدیل کنند.

11- آموزش بورس

آموزش رایگان بورس برای افراد تازه وارد جذابیت زیادی دارد. کارگزاری‌هایی که به آموزش اهمیت بسزایی می‌دهند می‌توانند برای این افراد مناسب باشند.

12- برداشت وجه سرمایه گذاری

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب کارگزاری، امکان برداشت وجه سرمایه گذاری در کمترین زمان ممکن است. کارگزاری‌ها خدمات مختلفی برای برداشت وجه در اختیار سرمایه گذاران قرار دادند تا بتوانند دسترسی سریعی به سرمایه خود داشته باشند. به عنوان مثال کارگزاری بیدار با ارائه خدمات بیدار پی امکان برداشت وجه کمتر از 3 دقیقه را فراهم کرده است.

چرا کارگزاری بیدار را انتخاب کنیم؟

کارگزاری بیدار تمام معیارهای انتخاب بهترین کارگزاری بورس را دارا می‌باشد. این کارگزاری در سال 1383 فعالیت خود را آغاز کرد و با فعالیت در بازارهای مختلف سرمایه توانست رتبه الف را کسب کند. ‌از افتخارات کارگزاری بیدار می‌توان به بنیان گذاری بورس کالای کشاورزی و افتتاح اولین تالار اختصاصی کالایی در کشور اشاره کرد.

این کارگزاری در حال حاضر تمام مجوزهای بازار سرمایه اعم از معاملات مشتقه مبنی بر اوراق، معاملات کالا، معاملات مشتقه مبنی بر کالا، معاملات بر خط، مشاور عرضه اوراق بهادار، مشاور پذیرش و مرکز تماس را دارا می‌باشد.

کارگزاری بیدار جهت سهولت معاملات کاربران، خدماتی همچون بیدار پی (برداشت آنی وجه کمتر از 3 دقیقه)، بیدار آنالیز (سامانه تحلیل سهام)، بیدار پلاس (ارائه خدمات آفلاین با پیامک)، اپلیکیشن بیدار، بیدار کارت (کارت بانکی متصل به صندوق با پرداخت سود روزشمار) و سامانه‌های معاملاتی مختلف ارائه کرده است.

صندوق درآمد ثابت سپر کارگزاری بیدار توانسته طی یک سال گذشته بیشترین ورود پول حقیقی بازار سرمایه و ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. کاربران کارگزاری بیدار در صورت معامله اوراق صندوق سپر در پنل کارگزاری از تخفیف کارمزد برخوردار می‌شوند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی معیارهای انتخاب بهترین کارگزاری پرداختیم. همان طور که گفته شد، هر سرمایه گذار براساس تقاضای خود یک کارگزاری را انتخاب می‌کند. به عنوان مثال افراد حقوقی که نیاز به معامله در بورس کالا را دارند باید به سراغ کارگزاری بروند که مجوز و سابقه درخشانی در این حوزه دارد. جهت انتخاب بهترین کارگزاری می‌توان معیارهای مختلفی همچون سابقه فعالیت کارگزاری، خدمات قابل ارائه، مجوزها، آموزش‌ها، سامانه های معاملاتی و ... را بررسی کرد.  

کارگزاری بیدار با سابقه 20 ساله تمام مجوزهای سازمان بورس را اخذ کرده و جهت سهولت معامله کاربران خدمات مختلفی همچون بیدار پی، بیدار آنالیز، بیدار پلاس، بیدار کارت، اپلیکیشن بیدار و ... را ارائه داده است. 

بنردسته بندی:بورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر