logo

الگوهای کف و سقف سه‌ قلو در تحلیل تکنیکال

خانهآموزش بورستحلیل تکنیکالالگوهای کف و سقف سه‌ قلو در تحلیل تکنیکال

روند سهام از 2 نوع الگو قیمت، ادامه دهنده و بازگشتی پیروی می‌کنند. الگوی نمودار سه‌قلو سقف و سه‌قلو کف یک الگوی بازگشتی است که برای نشان دادن روند معکوس در بازار استفاده می‌شود.

در این مقاله ما به بررسی دقیق الگوهای نادر اما قدرتمند سه‌قلو سقف و سه‌قلو کف می‌پردازیم و خواهیم گفت که برای کسب سود چگونه می‌توانید آن را پیدا کنید و از آن در معاملات خود استفاده کنید. همچنین نحوه تفسیر آنها پس از شناسایی الگوها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هنگامی که اصول الگوی سه ‌قلو را دانستید، تنها نکته‌ای که باقی می‌ماند معامله مناسب است. با این حال، یک نکته مهم وجود دارد. میزان موفقیت برای این الگوی خاص شکستن خط ‌گردن است. تشکیل کف و سقف سه ‌قلو، یکی از این الگوهای کلاسیک است که به کمک تصاویر الگوها در این محتوا به توضیح آن پرداخته شده است.


ویژگی‌های الگوی سقف سه ‌قلو Top Triple

 یکی از الگوهای بازگشتی و نزولی، الگوی سقف سه قلو (Triple Tops) است که شکل‌گیری آن در پایان روند صعودی، به معنای اتمام روند صعودی قیمت می‌باشد.

این الگو یکی از پرتکرارترین الگوهای بازگشتی نموداری بوده و باید در مواقع خاص یا به همراه سایر ابزارهای تحلیلی استفاده شود تا خطاهای احتمالی آن تا حد زیادی کاهش یابد.

الگوی سه ‌قلو در انتهای روند صعودی ایجاد شده و از سه سقف متوالی، مجاور و مشابه یکدیگر و دو کف تشکیل می‌شود و الزامی به ‌قرار گرفتن سه قله در یک سطح وجود ندارد. زمانی‌که الگوی سقف سه ‌قلو در حال تشکیل شدن است، تعداد کندل‌های تشکیل شده نباید باهم متفاوت باشند.

در الگوی سه ‌قلو کف‌های قیمتی را با یک خط به هم وصل کرده (خط حمایتی) که به آن خط گردن گفته می‌شود. زمانی که خط گردن شکسته شود، حداقل به میزان فاصله سقف تا خط گردن احتمال پایین آمدن قیمت سهم وجود دارد.

برای مثال زمانی که قیمت 500 تومان را به‌عنوان مقاومت یا خط گردن در الگوی صعودی در نظر بگیریم، زمانی که قیمت به 500 تومان می‌رسد و نتواند از آن عبور کند (در نقطه حمایت با افزایش حجم همراه شود)، سپس خط حمایت شکسته شود، روند سهم به منفی تغییر می‌کند. در این شرایط الگوی سه قلو شکل می‌گیرد.


مشخصات الگوی سقف سه ‌قلو

 شکل الگو: سه قله در نزدیکی هم با شکست رو به بالای قیمت

 حجم معاملات: به مرور افزایشی

 تایید الگو: بسته شدن قیمت در روند نزولی پایین‌تر از خط گردن

 

اطمینان از شکل‌گیری سقف سه‌ قلو

با توجه‌ به قوانین الگوها، این الگو زمانی تأیید می‌شود که خط گردن ‌شکسته شود. در غیر این صورت، قیمت از خط گردن حمایت شود و به مسیر صعودی بازگردد.

در این الگو انتظار می‌رود از سقف اول تا سقف سوم حجم معاملات کاهش یابد اما بعد از سقف سوم با رسیدن الگو به خط گردن (سطح حمایت)، باید حجم معاملات برای شکست خط گردن افزایش یابد تا اعتبار الگو بیشتر شود. ارتفاع اوج‌های ایجاد شده یک اندازه و حجم معاملات در سقف دوم و سوم کم است.

نقطه ورود در الگوی سقف بعد از شکست خط گردن می‌باشد. اگر در نقطه اوج وارد معاملات سهمی شدید، بهتر است تارگت سود را خط گردن قرار دهید. سیگنال فروش در الگوی سقف سه گلو زمانی تأیید می‌شود که حمایت شکسته شود.

بهترین زمان برای فروش، در نقاط سقف اول و دوم می‌باشد. در این الگو قیمت پیش از تشکیل الگو، صعودی است و بعد نزولی می‌شود. قیمت در روند نزولی، پایین‌تر از خط حمایت بسته می‌شود.


ویژگی‌های الگو کف سه ‌قلو Triple Bottom

 زمانی که دو سقف و سه کف متوالی و تقریباً یکسان شکل می‌گیرد، الگوی کف سه ‌قلو گفته می‌شود. در الگو کف سه ‌قلو تصمیم خریداران برای خرید بیشتر سهام افزایش و تصمیم فروشندگان برای فروش کاهش خواهد یافت.

بعد از تشکیل سومین دره، با افزایش حجم معاملات نسبت به دو دره قبل ایجاد شده، مقاومت (خط گردن) شکسته می‌شود و روند قیمت سهم شروع به افزایش یافتن می‌کند.

زمانی که خط گردن یا مقاومت شکسته می‌شود می‌توان از شکل‌گیری الگوی کف سه‌ قلو اطمینان حاصل کرد. الگوی کف سه ‌قلو را می‌توان به‌عنوان الگوی بازگشتی و صعودی کننده دانست زیرا نشان‌دهنده پایان روند نزولی و شروع روند صعودی برای قیمت می‌باشد.

برای اطمینان بیشتر از شکل‌گیری الگوی کف سه‌قلو انتظار می‌رود حجم معاملات به‌طور کلی کم شود اما در نزدیکی دره‌ها شاهد افزایش حجم معاملات باشیم. افزایش قابل‌ توجه حجم معاملات در خط گردن یا مقاومت، اطمینان بیشتر برای شکست را ایجاد می‌کند.


مشخصات الگوی کف سه قلو

شکل الگو: سه دره در نزدیکی هم با شکست رو به بالای قیمت

حجم معاملات: به مرور کاهشی (در دره‌ها) و در شکست خط گردن افزایشی

تایید الگو: بسته شدن قیمت در روند صعودي بالاتر از خط گردن

همیشه الگوها نمی‌توانند از ادامه روند بازار اطمینان ایجاد کنند اما موجب کاهش ریسک معاملات می‌شوند. توصیه می‌شود جهت اطمینان از شکل‌گیری الگوی سه قلو، از چند الگو در کنار یکدیگر استفاده کنید.


اطمینان از شکل‌گیری کف سه‌قلو

  • پیش از الگوی کف سه باید یک‌روند نزولی وجود داشته باشد.
  • در نقاط کف و دره، حجم معاملات کاهشی باشد.
  • حجم معاملات هنگام شکستن خط گردن (مقاومت) زیاد شود.
  • قله تشکیل شده بعد از اولین کف، بیش از 20% از کف بالا نیامده باشد.

معامله‌گران بعد از شکسته شدن خط گردن معاملات خود را آغاز می‌کنند یا صبر می‌کنند که مجدد نرخ‌ها به خط گردنی که شکستگی در آن ایجاد شده است برگردد بعد معاملات خود را شروع کنند.

بهترین روش برای شروع معامله زمانی است که در سومین کف ایجاد شده، شمع صعودی مشاهده شود. به فاصله کف تا نقطه شکستگی خط گردن که مقاومت نیز در نظر گرفته‌ می‌شود، تارگت گفته می‌شود و بهتر است حد ضرر خود را پایین خط گردن یا کف الگو در نظر بگیرید. از اندیکاتورها و ابزارهای مختلف می‌توانید برای اطمینان از شکل‌گیری این الگو استفاده کنید.


تعیین حد سود و حد ضرر

تعیین حد سود و ضرر در الگوی سه ‌قلو به‌ راحتی قابل تشخیص است. در الگوی سقف سه ‌قلو خط حمایت را به‌عنوان خط گردن در نظر می‌گیریم و پس از شکسته شدن به سطح بالاتر یا مقاومت تبدیل می‌شود. در الگوی کف سه‌ قلو، حد ضرر را کف یا دره‌ها در نظر می‌گیریم.


جمع‌بندی

الگوهای سه‌ قلو توسعه‌ یافته الگوهای دو قلو می‌باشند. زمانی که قیمت سه بار برای شکست نقطه مقاومت تلاش می‌کند اما موفق به شکست نقطه مقاومت نمی‌شود الگوی کف سه ‌قلو شکل می‌گیرد. زمانی که قیمت سهم برای شکست سطح حمایت سه بار تلاش کند اما موفق نشود، صعود می‌کند و روند تغییر خواهد کرد. در این صورت الگوی کف سه ‌قلو شکل‌ می‌گیرد.

به‌عبارتی اصطلاح تشکیل کف یا سقف سه‌قلو زمانی به‌کار می‌رود که تشکیل کف یا سقف دوقلو انجام نمی‌شود و کف یا سقف دیگری تشکیل می‌شود و قیمت به جای دو تماس در سطوح حمایت در روند نزولی و سطوح مقاومت در روند صعودی، سه تماس داشته باشد.

بنردسته بندی:تحلیل تکنیکالالگوهای بازگشتی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر