logo

وارن بافت کیست؟ توصیه‌های وارن بافت (Warren Buffett)

خانهآموزش بورسعمومیوارن بافت (Warren Buffett) کیست و در مورد سرمایه گذاری چه می‌گوید؟

وارن بافت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه گذاران تاریخ و بزرگ‌ترین سرمایه گذار قرن 21، نزد بسیاری از انسان‌ها شناخته شده است. وارن بافت با سرمایه گذاری در بهترین شرکت‌ها توانسته است ثروت بسیار زیادی را به دست آورد. بررسی زندگی افراد بزرگ و متخصص در حوزه‌های مختلف می‌تواند ذهنیت ما را در خصوص نحوه عمل و فعالیت در آن حوزه تغییر دهد. بسیاری وارن بافت را با کتاب 50 توصیه از وارن بافت برای ثروتمند شدن می‌شناسند؛ چرا که آنها با خواندن این کتاب می‌خواهند بدانند وارن بافت چگونه ثروتمند شد.

با وجود اینکه افراد زیادی با نام وارن بافت آشنا هستند اما از سبک زندگی و استراتژی سرمایه گذاری وی، اطلاع زیادی ندارند. در این مطلب قصد داریم تا زندگی و نحوه رشد ثروت وارن بافت را مورد مطالعه قرار دهیم و در انتها با بررسی استراتژی سرمایه گذاری وارن بافت تلاش می‌کنیم تا دیدگاه بهتری در خصوص سرمایه گذاری موفق را در اختیار شما قرار دهیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

وارن بافت کیست؟

وارن بافت، یکی از ثروتمندترین افراد جهان و از مهم‌ترین افراد عصر ما می‌باشد. در معرفی وارن بافت نیازی به مقدمه‌چینی و معرفی نیست چرا که وی رئیس، مدیرعامل و بزرگ‌ترین سهامدار برکشایر (Berkshire Hathaway) است .

برکشایر یک شرکت هلدینگ چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در اوماها مستقر می‌باشد. وی در میان هم سن و سالان خود و همچنین سایر افراد جهان، به دلیل صرفه جویی در مخارج شخصی و پایبندی به اصول اخلاقی، حتی زمانی که به یک مدیر موفق تبدیل شد، مورد احترام است. وارن بافت به «پیشگوی اوماها» معروف می باشد زیرا وی از یک سطح درآمد متوسط فعالیت خودش را آغاز کرد و از طریق تلاش بسیار و تمایل زیادی که به سرمایه گذاری داشت، به یکی از ثروتمندترین افراد کره‌ی زمین تبدیل شد.

وارن بافت از زمان کودکی با فروش آب نبات و نوشابه هوش مالی خود را نشان داد. او به عنوان یک نوجوان شروع به سرمایه گذاری کرد و تا زمانی که 20 ساله شد، توانست 10 هزار دلار پس‌انداز کند. بافت هوش کسب و کار بالایی داشت و در ابتدا به عنوان یک کارگزار سهام شروع به فعالیت کرد.

وی اصول سرمایه گذاری شخصی خود را توسعه داد و این کار به وی کمک کرد تا ثروت زیادی به دست آورد. وارن بافت در 30 سالگی تبدیل به یک میلیونر شد. همان‌طور که ثروت وارن افزایش پیدا می‌کرد، وی مقدار بیشتری از ثروت خود را به نیازمند می‌بخشید.

دوران کودکی و جوانی وارن بافت چگونه گذشت؟

وارن بافت یکی از سه فرزند هاوارد و لیلا بافت بود و دو خواهر داشت. پدر وی چهار دوره نماینده مجلس آمریکا بود. بافت تحصیلات خود را در مدرسه ابتدایی رز هیل آغاز کرد و در سال 1947 از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ‌ التحصیل شد.

وی حتی در دوران کودکی میل زیادی به تجارت داشت. وارن بافت قبلاً با فروش آدامس و نوشیدنی‌های غیر الکلی کسب درآمد می‌کرد. در دوران نوجوانی مشاغل متعددی را برای به دست آوردن پول تجربه کرد و همچنین از این دوره اقدام به پس‌انداز و سرمایه گذاری پول خود کرد.

وارن در سال 1947 در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا ثبت نام کرد و دو سال در آنجا مشغول به تحصیل بود. وارن بافت به دانشگاه نبراسکا - لینکلن انتقالی گرفت و سپس در رشته مدیریت بازرگانی فارغ‌التحصیل شد. پس از آن وارن بافت در دانشکده بازرگانی کلمبیا ثبت نام کرد و در سال 1951 موفق به کسب مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی اقتصاد گردید. در آنجا این امکان را داشت که در کلاس‌های بنجامین گراهام و دیوید دود شرکت کند و مطالب زیادی در خصوص تکنیک‌ها و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری از آنان بیاموزد.

حرفه و فعالیت‌های شغلی وارن بافت

وارن بافت از سال 1951 تا 1954 در شرکت پدرش، بافت - فالک به عنوان یک فروشنده کار کرد. در سن 20 سالگی، در سال 1950، وارن بافت توانسته بود ثروتی به ارزش تقریبی 10 هزار دلار جمع آوری کند و این موضوع مشخص کرد که او یک سرمایه گذار باهوش است.

بافت در سال 1954 در شرکت سهامی بنیامین گراهام با حقوق اولیه 12000 دلار در سال استخدام و مشغول به کار شد. بنجامین گراهام به عنوان رئیس وی، بسیار سخت‌گیر بود و انتظار داشت که بافت از قوانین سرمایه گذاری که درک آن برای ذهن وارن بافت جوان سخت بود، پیروی کند.

بنجامین گراهام در سال 1956 بازنشسته شد و شرکت سهامی خود را تعطیل کرد. در این زمان وارن بافت مقدار زیادی پس‌انداز جمع آوری کرده بود که با آن یک شرکت سرمایه گذاری سهامی در اوماها، با نام سرمایه گذاری بافت تأسیس کرد. او چندین شرکت سهامی دیگر را نیز راه‌اندازی نمود و تا پایان دهه سوم زندگی‌اش، هفت شرکت را اداره می‌کرد. در نهایت در سال 1962 وارن بافت در نتیجه‌ی تمام تلاش‌های خود از طریق این شرکت‌ها، تبدیل به یک میلیونر شد.

وارن بافت تمام شرکت‌ها را با یکدیگر ادغام کرد و در یک شرکت تولید پارچه به نام برکشایر هاسوی (Berkshire Hathaway) سرمایه گذاری کرد. وی خرید سهام شرکت برکشایر (Berkshire Hathaway) را به طور گسترده‌ای در اوایل دهه 1960 آغاز و سرانجام کنترل شرکت را به دست گرفت. در اواخر دهه 1960 او فعالیت شرکت را از نساجی به بخش بیمه تغییر داد و تا سال 1985 آخرین کارخانه نساجی که تحت مالکیت برکشایر بود، فروخته شد.

برکشایر در سال 1987، 12 درصد از سهام سالمون (Salomon) را خریداری کرد و به بزرگ‌ترین سهامدار آن تبدیل شد، سپس وارن بافت مدیر آنجا شد. پس از رسوایی در سال 1990 ، جان گوت فروند (مدیر عامل شرکت برادران سالمون) در سال 1991 شرکت را ترک کرد. بافت تا زمان عبور از این بحران ریاست شرکت را برعهده گرفت.

در سال 1988 وارن بافت شروع به خرید سهام شرکت کوکاکولا کرد و در نهایت 7 درصد از شرکت را با مبلغ 1.02 میلیارد دلار خریداری کرد. این سرمایه گذاری به عنوان یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌های شرکت برکشایر شناخته می‌شود.

در ژوئن 2006 ، بافت اعلام کرد که به تدریج 85 درصد از دارایی‌های شرکت خود را به 5 بنیاد خیریه اهدا می‌کند و بیشترین سهم را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اختصاص می‌دهد. وارن بافت در سال 2008 با دارایی خالص 62 میلیارد دلار توسط مجله فوربس (Forbes) ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد. وارن بافت توانست از بیل گیتس که در 13 سال گذشته، ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شد، پیشی بگیرد. در سال بعد، بیل گیتس مجدداً عنوان ثروتمندترین فرد جهان را به دست آورد و وارن بافت در جایگاه دوم قرار گرفت.

وارن بافت چه دستاوردهایی داشته است؟

وارن بافت سال 2011 مدال آزادی ریاست جمهوری را توسط رئیس جمهور باراک اوباما دریافت کرد. بافت رئیس و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برکشایر (Berkshire Hathaway) است و در میان ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد. وارن بافت به عنوان موفق‌ترین سرمایه گذار قرن بیستم محسوب می‌شود و همچنین از بزرگ‌ترین نیکوکاران عصر ما است و با خود متعهد شده که بیشتر ثروتش را به اهداف خیرخواهانه اهدا کند.

استراتژی سرمایه گذاری وارن بافت چگونه است؟

 • به استراتژی‌های سرمایه گذاری با ارزش طولانی مدت پایبند باشید

اجازه ندهید ترس و طمع معیارها و ارزش‌های سرمایه گذاری شما را تغییر دهد. از تحت فشار قرار گرفتن توسط نیروهای بیرونی که بر احساسات شما تأثیر می‌گذارند، خودداری کنید. هرگز در دام فروشندگان وحشت زده نیفتید.

 • در آنچه می‌فهمید سرمایه گذاری کنید.

وارن بافت فقط در شرکت‌هایی سرمایه گذاری می‌کند که آن‌ها را به طور کامل درک کرده و معتقد است برای 10 - 15 سال آینده محصولات پایدار یا قابل پیش بینی دارند. به همین دلیل است که او در شرکت‌های فناوری سرمایه گذاری نکرده است.

 • طوری سرمایه گذاری کنید که انگار دارید تمام شرکت را می‌خرید.

طوری با سرمایه گذاری در سهام برخورد کنید که انگار می‌خواهید تمام شرکت را خریداری کنید. من همیشه نگاه سخت‌گیرانه‌ای به ارزش شرکت دارم، زیرا این مبلغ لازم برای خرید تمام شرکت است.

 • شرکت‌های دارای مزیت‌های رقابتی

شرکت‌هایی با قدرت قیمت گذاری، دارایی‌های استراتژیک، برندهای قدرتمند یا دارای سایر مزیت‌های رقابتی توانایی ارائه عملکرد بهتری در زمان‌های پر چالش را دارند. یک استراتژی سرمایه گذاری بلند مدت مستلزم سرمایه گذاری در شرکت‌هایی است که می‌توانند چرخه‌های خوب و بد اقتصادی را پشت سر بگذارند.

 • شرکت‌های با کیفیت پیدا کنید

بافت به سرمایه گذاری در کیفیت اعتقاد دارد. او ترجیح می‌دهد برای یک شرکت عالی، قیمت عادلانه‌ای بپردازد تا اینکه یک شرکت متوسط را ارزان‌تر بخرد.

 • پول نقد را در دست داشته باشید

فرصت‌های سرمایه گذاری از طریق اصلاحات متعدد در بازار یا تک سهم‌هایی که از چشم بازار دور مانده‌اند، در دسترس سرمایه گذاران قرار می‌گیرند. این وقایع قابل پیش بینی نیستند، بنابراین پول نقد یک مفهوم مهم در سرمایه گذاری ارزشی است.

 • به حاشیه ایمنی نیاز دارید

خرید سهام در قیمتی پایینتر از ارزش ذاتی آنها، ریسک را کاهش می‌دهد و شما را در مقابل رویدادهای منفی غیرمنتظره ایمن می‌کند.

 • سرمایه گذاری بلند مدت و صبر

وارن بافت به سرمایه گذاری در ارزش به صورت بلند مدت اعتقاد دارد زیرا قدرت رشد نمایی را درک کرده است. شرکت‌هایی که سود پایدار دارند، می‌توانند سود سهام خود را پرداخت کرده و هم‌زمان سود سازی خود را رشد دهند.

درسهایی از وارن بافت

 • من همیشه آگاه بودم که ثروتمند خواهم شد و یک لحظه هم به این موضوع شک نکردم.
 • اگر لوازمی را که نیاز ندارید بخرید، به زودی مجبور می‌شوید آنچه نیاز دارید را بفروشید.
 • هیچ گاه به یک منبع درآمد اکتفا نکنید، حداقل دو جریان درآمدی داشته باشید.
 • این موضوع که شما آن بخش از درآمدی را که باقی مانده پس‌انداز می‌کنید، درست نیست. بلکه باید آنچه بعد از پس‌اندازکردن باقی مانده است را خرج کنید. (ابتدا پس‌انداز را از درآمد جدا کنید، سپس خرج کنید)
 • صداقت یک دارایی بسیار با ارزش است، نباید آن را از انسان‌های کم ارزش انتظار داشته باشید.
 • در زندگی، فقط باید چند کار را درست انجام دهید، تا از انجام تعداد زیادی کار غلط جلوگیری کنید.
 • فکر کنید در قایقی هستید که دائما سوراخ می‌شود. بهتر است انرژی خود را صرف پریدن به قایق دیگری کنید، تا اینکه بخواهید آن را صرف درزگیری سوراخ‌ها کنید.
 • برای رسیدن به نتایج خارق‌العاده، نیازی به انجام کارهای خارق‌العاده نیست.
 • آنچه از تاریخ یاد می‌گیریم این است که مردم از تاریخ درس نمی‌گیرند.
 • زنجیره‌ی عادت‌ها آنقدر سبک‌ هستند که حس نمی شوند، مگر زمانی که از شدت سنگینی دیگر قابل ترک و شکستن نباشند.
 • معمولا انسان خصلتی مضر دارد و آن این است که همیشه می‌خواهد لقمه را دور سرش بچرخاند.
 • هیچ چیزی مثل خرواری از پول یامُفت، عقلانیت را تسکین نمی‌دهد.
 • 20 سال طول می‌کشد تا شهرتی برای خود بسازید و ۵ دقیقه طول می‌کشد تا آن را خراب کنید. اگر به این موضوع فکر کنید، کارها را متفاوت انجام می‌دهید.
 • بهتر است با افرادی در ارتباط باشید که از شما بهترند. همکارانی برگزینید که اخلاقشان بهتر از شما باشد. چیزی نخواهد گذشت که خودتان هم به همان مسیر کشانده می‌شوید.
 • سال‌ها پیش بن گراهام به من آموخت که هزینه چیزی است که پرداخت می‌کنی و ارزش، آن چیزی است که دریافت می‌کنی. فرقی نمی‌کند که راجع به جوراب صحبت کنیم یا سهام. من دوست دارم جنس باکیفیت را زمانی بخرم که قیمتش پایین آمده باشد.

توصیه‌های وارن بافت درباره سرمایه‌گذاری

 • مهمترین خصوصیت یک سرمایه‌گذار، خُلق و خویش است نه ذکاوتش. برای این کار به خلق و خویی نیاز است که انسان نه از همراه بودن با جماعت خیلی سرخوش شود و نه از حرکت در خلاف جهتشان.
 • سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز نیازمند گذشت زمان، رعایت اصول آن، داشتن نظم و صبر و حوصله است. فارغ از اینکه چقدر استعداد و تلاش به خرج بدهید، بعضی کارها نیازمند وقت است، نمی‌توان با ۹ زن باردار، بچه‌ای را یک ماهه به دنیا آورد.
 • من دنبال این نیستم که از روی موانع ۲ متری بپرم؛ در عوض دنبال یک مانع ۳۰ سانتی‌متری هستم تا بتوانم رویش پا گذاشته و بالاتر بروم.
 • بازار در کوتاه‌مدت، مثل مسابقه‌ی محبوبیت است و در بلندمدت، مثل باسکول.
 • فرصت‌ها به ندرت پیش می‏‌آیند. پس هر وقت از آسمان طلا بارید با خودتان سطل ببرید بیرون، نه انگشتانه
 • تنوع‌بخشی، حفاظی در مقابل نادانی است. این جمله برای کسانی که می‌دانند چه کار دارند انجام می دهند، معنی چندان خاصی نمی‌دهد.
 • اگر حاضر نیستید سهامی را به مدت ۱۰ سال نگه‌ دارید، حتی فکر اینکه ۱۰ دقیقه آن را نگه دارید، هم نکنید.
 • نکته کلیدی در سرمایه‌گذاری این نیست که تأثیر فلان صنعت بر جامعه یا میزان رشد آن را ارزیابی کنید. بیشتر مراقب باشید تا ببینید فلان شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتر است و از همه مهم تر اینکه تا کی می‌تواند جلو بماند.
 • من سرمایه‌گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه‌گذارم.
 • خیلی بهتر است که یک شرکت عالی را به قیمت خوب بخرید تا اینکه شرکت خوبی را به قیمت بالا بخرید.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی وارن بافت پرداختیم. همان طور که گفته شد، وارن بافت از کودکی هوش مالی خوبی داشت و از سنین پایین به کسب و کار پرداخت. پس انداز و سرمایه گذاری‌های مناسب توانست در 30 سالگی، او را به یک میلیونر تبدیل کند. تلاش ها و هوش مالی وی باعث شد که بسیاری از مردم جهان بخواهند بدانند که وارن بافت چگونه ثروتمند شد؟ وارن برای پاسخ به سوالات مردم کنفرانس های مختلفی برگزار کرد و در این مسیر کتاب های زیادی نوشت. در این مقاله به استراتژی معاملاتی وارن بافت و توصیه های سرمایه گذاری آن اشاره کردیم.

بنردسته بندی:عمومی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر