logo

صندوق درآمد ثابت چیست و چه ویژگی دارد؟

خانهآموزش بورسصندوق‌های سرمایه گذاریصندوق درآمد (Fixed Income) ثابت چیست؟مزایا و معایب آن

در پاسه به سوال صندوق درآمد ثابت چیست؟ باید گفت این صندوق یکی از جذابت‌ترین نوع سرمایه گذاری برای کسانی است که دانش کافی بورسی ندارند و می‌خواهند یک درآمد پایدار از بورس داشته باشند. سرمایه گذاری در این نوع صندوق‌ها آسان است ولی انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری etf معیارهای متفاوتی دارد. برخی به دنبال بهترین صندوق های درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه می‌گردند و برخی دیگر سود بیشتر را ترجیح می‌دهند. در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار قصد داریم به تمام سوالات موجود درباره صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت پاسخ دهیم و همچنین به بیان مزایا و معایب آن بپردازیم.

صندوق Fixed income fund چیست؟

 صندوق های سرمایه گذاری از نظر نوع دارایی، بازدهی و ریسک به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که یکی از آنها صندوق درآمد ثابت است. در این نوع سرمایه گذاری نیازی به دانش بورسی و صرف زمان برای تحلیل و معامله نیست. افراد خبره بازار سرمایه با دریافت کارمزد کم‌، سرمایه‌های خرد را جمع‌آوری و یک پرتفوی کم ریسک ایجاد می‌کنند.

بخش زیادی از دارایی صندوق درآمد ثابت به اوراق کم ریسک همچون اوراق مشارکت، اوراق اخزا، گواهی سپرده و ... اختصاص می‌یابد به همین جهت ریسک این صندوق‌ها نزدیک به صفر است. حال که با ساز و کار صندوق درآمد ثابت آشنا شده‌اید باید بدانید که نباید انتظار بازدهی غیرمعقول از این نوع صندوق داشته باشید. صندوق‌های درآمد ثابت به طور معمول سودی بین 29 الی 31 درصد پرداخت می‌کنند.

انواع صندوق درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت براساس نوع معامله و پرداخت سود تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

براساس نوع معامله: این صندوق‎‌ها از نظر نوع معامله به دو دسته صدور – ابطال و etf (قابل خرید و فروش در بورس) تقسیم می‎‌شود. اوراق صندوق‌هایی که به روش etf معامله می‌شوند، نقدشوندگی بیشتری دارند به همین دلیل مورد استقبال سهامداران قرار گرفته است. معامله اوراق صندوق درآمد ثابت etf همچون سهام است.

براساس پرداخت سود: صندوق‌های درآمد ثابت از نظر تقسیم سود به دو دسته با دوره دارای دوره تقسیم سود و بدون دوره پرداخت سود تقسیم می‌شوند. صندوق‌هایی که دوره تقسیم سود ندارند، با افزایش ارزش NAV سود کسب می‌کنند. به بیان دیگر، سهامداران در این نوع اوراق با اختلاف قیمت خرید و فروش منتفع می‌شوند.

صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت مناسب چه افرادی نیست؟

صندوق درآمد ثابت مناسب کسانی است که ویژگی شخصیتی زیر را دارند:

- ریسک گریز

- انتظار بازدهی معقول از سرمایه گذاری

- نیازمند دسترسی سریع به سرمایه

- دریافت سود روزشمار

- عدم دانش بورسی

مزایای صندوق درآمد ثابت

1- سرمایه گذاری بدون ریسک: اولین ویژگی مهم این صندوق‌ها ریسک پایین آن‌هاست که سرمایه گذاران ریسک گریز را به سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت مجاب می‌کند.

2- پرداخت سود بیشتر از بانک: با توجه به پرتفوی صندوق درآمد ثابت، این صندوق‌ها سود بیشتری نسبت به بانک دارند.

3- تیم تحلیل‌گر خبره و مدیریت دارایی‌ها به صورت تخصصی: این ویژگی در صندوق‌های درآمد ثابت سبب می‌شود تا سرمایه‌گذاران با خیالی آسوده، سرمایه خود را در اختیار این صندوق‌ها قرار دهند. مدیران صندوق که افرادی با تحصیلات مرتبط و دانش کافی نسبت به بازار سرمایه هستند، اقدام به پیدا کردن بهترین ترکیب سرمایه گذاری با توجه به شرایط می‌کنند و سبب افزایش سرمایه مشتریان خود می‌شوند.

4- نقدشوندگی بالا: در این دسته از صندوق‌ها، سرمایه‌‎گذاران می‌توانند هر زمان تصمیم به خروج از این صندوق‌ها گرفتند، آن را در زمان معاملاتی بازار به فروش برسانند. به بیان دیگر ضامن نقدشوندگی یکی از ارکان صندوق درامد ثابت است.

5- پرداخت سود ثابت: همان طور که از نام این نوع صندوق‌ مشخص است، دارای یک سود ثابت هستند.

6- بدون نرخ شکست سود: اوراق صندوق درآمد ثابت نرخ شکست سود ندارد. سهامداران می‌توانند اوراق صندوق را پیش از زمان موعد سررسید بدون پرداخت جریمه به فروش برسانند.

7- عدم نیاز به دانش بورسی: اوراق صندوق سرمایه گذاری یک نوع سرمایه گذاری غیرمستقیم است که نیازی به دانش بورسی ندارد.

8- کارمزد کم:کارمزد صندوق درآمد ثابت کمتر است؛ به همین جهت نوسانگیرها در زمان ریزش بورس به معامله اوراق صندوق می‌پردازند.

معایب صندوق درآمد ثابت

1- بازدهی ثابت: اوراق این نوع صندوق‌ها زمانی جذابیت دارد که سود آنها از نرخ تورم بیشتر باشد. زمانی که تورم صعودی باشد، بازدهی ثابت باعث کاهش ارزش پول می‌شود.

2- عدم پرداخت سود نقدی: این صندوق ها سود ثابت دارند و همچون سهام دارای سود سالانه (سود نقدی) نیستند.

ریسک و بازده صندوق درآمد ثابت

ریسک و بازده دو معیار اساسی برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری است. صندوق درآمد ثابت از آنجایی که بخش قابل توجه از دارایی خود را به اوراق با ریسک پایین همچون اوراق مشارکت، اوراق خزانه دولت و ... اختصاص می‌دهد، ریسک نزدیک به صفر دارد.

کارمزد خرید صندوق درآمد ثابت

کارمزد صندوق های سرمایه گذاری یکسان است و معادل 0.000725 درصد کل معامله برای خرید و فروش از سرمایه کسر می‌شود. به طور مجموع جهت خرید اوراق صندوق هر سهامدار باید معادل 0.00145 درصد از کل دارایی خود را به عنوان کارمزد پرداخت کند.

مالیات صندوق درآمد ثابت

سودهای کسب شده در سهام و صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات هستند.

ترکیب دارایی صندوق درآمد ثابت

همان طور که پیش‌تر گفته شد، ترکیب دارایی یکی از عوامل تمایز صندوق های سرمایه گذاری از یکدیگر هستند. صندوق‌های درآمد ثابت، حداقل 70 درصد و حداکثر 95 درصد دارایی خود را به اوراق بدون ریسک اختصاص می‌دهند که این امر منجر به پرداخت سود ثابت می‌شود.

بخش دیگر دارایی می‌تواند صرف سهام شرکت‌های بورسی شود. مدیر صندوق سرمایه گذاری با تنوع بخشیدن به دارایی صندوق باعث کاهش ریسک و افزایش بازدهی می‌شوند. جهت مشاهده ترکیب دارایی هر صندوق درآمد ثابت می‌توانید وارد سایت اختصاصی صندوق شوید فقط کافی است که نماد صندوق مورد نظر را در اینترنت جست‌وجو کنید.

پرداخت سود در صندوق‌های با درآمد ثابت

صندوق های درآمد ثابت از نظر دوره تقسیم سود به دو دسته تقسیم می‌شوند. صندوق‌هایی که دوره تقسیم سود دارند در زمان موعد (یک ماهه، سه ماهه یا شش ماهه) سود را به حساب سهامدار واریز می‌کنند.

سود صندوق‌های بدون دوره تقسیم سود به صورت مرکب محاسبه می‌شود به همین جهت سود بیشتری نسبت به صندوق‌های که دوره تقسیم سود دارند، پرداخت می‌کنند. ساز و کار این صندوق‌ها به این صورت است که روزانه به اصل سرمایه و سود تجمیع شده روزهای قبل، سود تعلق می‌گیرد.

سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت یا بانک

بزرگ ترین مزیت‌ سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت نسبت به بانک نداشتن نرخ شکست سود، سرمایه گذاری بدون مراجعه حضوری و دریافت سود بالاتر است. در حال حاضر صندوق‌های درآمد ثابت سودی معادل 30 درصد سالانه و بانک‌ها در ازای سرمایه گذاری یک ساله سود 20.5 درصد پرداخت می‌نمایند. از سوی دیگر سرمایه گذار هر زمان که نیاز به وجه سرمایه گذاری خود داشته باشید می‌توانید اوراق صندوق خود را به فروش برسانید اما اگر زودتر از موعد قصد برداشت وجه از بانک را داشته باشید، مشمول نرخ شکست سود می‌شوید.

پیش از این در مقاله‌ای به بررسی تفاوت سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت و بانک پرداختیم که مطالعه این مقاله می‌تواند تکمیل‌کننده بخش فوق باشد.

بهترین صندوق درآمد ثابت با سود روزشمار

سرمایه‌گذاران پیش از خرید اوراق صندوق باید به بررسی ترکیب دارایی، مدیریت، بازدهی گذشته و ... بپردازند تا از میزان ریسک موجود صندوق آگاه شوند. هرچه میزان سرمایه گذاری بر روی اوراق مشارکت و سپرده بانکی بیشتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری صندوق، کمتر است.

سرمایه گذارانی که قصد انتخاب بهترین و پرسودترین صندوق درآمد ثابت را دارند، بهتر است صندوق etf و بدون دوره تقسیم سود را انتخاب کنند. این صندوق‌ها سود مرکب و روزشمار دارند و سود بیشتری نسبت به صندوق های با دوره تقسیم سود پرداخت می‌کنند. متقاضیان جهت مشاهده لیست صندوق های درامد ثابت و مقایسه صندوق های درآمد ثابت به سایت فیپیران fipiran.ir مراجعه نمایید.

یکی از این نوع صندوق‌ها، صندوق درآمد ثابت سپر با سود 30 درصد است. صندوق سپر به صورت etf معامله می‌شود و دوره تقسیم سود ندارد. به این معنی که زمان واریز سود صندوق سپر به صورت ماهانه نیست و روزانه به اصل سرمایه و سودهای تجمیع یافته، سود تعلق می‌گیرد. سرمایه گذاران اوراق سپر با اختلاف قیمت خرید و فروش اوراق سود کسب می‌کنند. برای خرید اوراق صندوق سپر، نماد «سپر» را در پنل کارگزاری خود جست‌وجو نمایید.

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت

اگر قصد سرمایه گذاری در صندوق های صدور – ابطال را دارید، به سایت صندوق مراجعه و درخواست خود را ثبت کنید اما اگر قصد خرید اوراق صندوق های etf را دارید، نماد مورد نظر مثلا «سپر» را در پنل کارگزاری خود جست‌وجو نمایید. صندوق های (etf) از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 15 در بورس قابل معامله هستند.

بنردسته بندی:صندوق‌های سرمایه گذاری

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر