logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبک زندگی بورسی
خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

جستجوی مطالب

تحلیل بنیادی
آموزش تحلیل بنیادی
بازار آتی
سامانه سمات
درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه (سمات)
پذیره نویسی سهام
اندیکاتورها و اسیلاتورها
سامانه ذینفعان
ارز دیجیتال

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.

فیلترنویسی

فیلترنویسی در بورس با توجه به افزایش روزافزون تعداد نمادها، از ضروری ترین ابزارهای تحلیلگران است ؛ خصوصا با ظهور فیلترهای حرفه ای که شما را برای شکار سهم مورد نظر یاری میکنند.

پیدا کردن سهم هایی با ویژگی های خاص از میان بیش از 700 نماد، کاری بسیار دشوار و زمان بر است. همچون بسیاری از صنایع دیگر، ربات ها و رایانه ها به یاری بورس بازان آمده اند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مفهوم فیلترنویسی آشنا کرده و سپس به صورت گام به گام استفاده از امکان فیلترنویسی سایت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetme) را توضیح دهیم. پس از مطالعه این آموزش، شما آماده اید تا سهام مورد نظر خود را به سرعت پیدا کنید.

اگر تازه وارد بورس شده اید و می خواهید سریعتر به سود برسید و سهام مورد نظر خود را پیدا کنید، در انتهای مطلب 5 فیلتر کاربردی در بورس برای شما قرار داده شده تا از آن استفاده کنید. به دنیای فیلترنویسی در بورس خوش آمدید.

آنچه پس از مطالعه این مطلب خواهید آموخت:

1.فیلتر نویسی در بورس چیست؟

2.چرا استفاده از فیلتر نویسی در بورس ضروری است؟

3.مزایای فیلتر نویسی در سایت بورس چیست؟

4.معایب فیلتر نویسی در سایت بورس چیست؟

5.چگونه از فیلتر نویسی در بورس استفاده کنیم؟

6.فیلتر های کاربردی در بورس کدامند؟

7.چند فیلتر پرکاربرد به صورت رایگان آورده شده است.

فیلتر نویسی در بورس چیست؟

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار سرمایه را داشته باشید، بدون شک اولین سوالی که با آن روبرو خواهید بود، این است که کدام سهم را بخرید؟ تحلیل بنیادی به شما کمک می کند تا با بررسی صورت های مالی شرکتها، نمادهایی را شناسایی کنید که درآمد آنها رو به افزایش است و در سالهای بعد به سودآوری بالایی می رسند. در عین حال با استفاده از تحلیل تکنیکال خواهید آموخت که بهترین نقاط ورود و خروج به سهام بنیادی که شناسایی کرده اید، چه نقاطی هستند، اما توجه داشته باشید که در هر دوی این تحلیل ها همواره با دسته ای از نمادها روبرو خواهید شد، در حالیکه شما نیاز به ابزاری دارید که با استفاده از آن بتوانید تعداد انتخاب های خود را محدود کنید و بهترین نمادها را شناسایی و یا به قول معروف الک کنید. با تعریف یاد شده قطعا به ضرورت استفاده ابزار فیلتر نویسی، به خصوص برای تکنیکالیست ها ، پی برده اید. اما فیلتر نویسی در بورس به چه معنی است و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟ در ادامه به صورت مفصل به این سوالات میپردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

فیلتر نویسی ابزاری برای دسته بندی و استخراج کاربردی ترین اطلاعات، متناسب با خواسته ی تحلیلگران است. این امکان توسط سایت مدیریت فناوری بورس ایجاد شده تا با نوشتن کد ها و اسکریپت ها به شخصی سازی اطلاعات موجود بپردازید. سپس شما سهم هایی با ویژگی مورد نظر را مشاهده خواهید کرد.

چرا استفاده از فیلتر نویسی در بورس ضروری است؟

با ورودبه عصر اطلاعات، همواره انسان در معرض هجوم اطلاعات گوناگون قرار گرفته است، چه اطلاعات مرتبط با خواسته ی فرد و چه اطلاعاتی کاملا نامرتبط. اما نحوه ی استفاده از این اطلاعات و نحوه ی فیلتر کردن آن هاست که سبب ایجاد تمایز میان افراد و موفقیت در تصمیم گیری آنها می شود.

بازار سهام نیز از این قاعده مستثنی نیست و با افزایش سرعت انتقال اطلاعات، نیاز ما به دریافت اخبار و اطلاعات مرتبط بیشتر احساس میشود.

هر روزه تعداد زیادی نماد در حال معامله هستند، که دریافت و بررسی اطلاعات تک تک آن ها کاری تقریبا غیر ممکن است. همچنین بسیاری نماد ها، از جذابیت کافی برای ما برخوردار نیستند. اما با غربال کردن آن ها و استفاده از فیلترهای کاربردی در بورس، به سرعت میتوان سهام مورد نظر را شناسایی کرد.


مزایای فیلتر نویسی در سایت بورس چیست؟

استفاده از فیلترنویسی در بورس، سرمایه گذاران را از سردرگمی انتخاب رها می سازد. با استفاده از چند فیلتر ساده و کاربردی می توان به جای بررسی تک تک نمادها، چند نماد که پتانسیل رشد بیشتری دارند را شناسایی کرد. قطعا زمانی نتیجه بهتری برای سرمایه گذار حاصل می شود که از ابزار فیلتر نویسی در کنار ابزارهای تحلیل تکنیکال و بنیادی استفاده کند. بهترین مزیت هایی که فیلترنویسی در اختیار ما قرار خواهد داد را می توان به صورت زیر خلاصه نمود:

1.افزایش سرعت در دستیابی به اطلاعات مورد نظر

2.دریافت اطلاعات به روز شده بدون رصد تمام وقت نمادها

3.کاهش احتمال از دست رفتن فرصت های معاملاتی

4.سادگی اعمال فیلتر های حرفه ای بورس بدون نیاز به دانش برنامه نویسی

5.دسته بندی خروجی ها بر اساس نیاز افراد

معایب فیلتر نویسی در سایت بورس چیست؟

1. دسترسی به اطلاعات، تا نهایتا 3 ماه گذشته امان پذیر می باشد .

2. امکان گزارش گیری و استخراج اطلاعات در اکسل وجود ندارد .

3. قابلیت گرفتن بک تست از خروجی فیلتر مورد نظر در سایت وجود ندارد .

4. تنها میتوان از تایم فریم 1روزه معاملاتی استفاده کرد .

چگونه از فیلتر نویسی در بورس استفاده کنیم؟

برای استفاده از فیلترنویسی در بورس کافی است گام های زیر را طی کنید:

گام اول:به سایت مدیریت فناوری بورس (برای رفتن به سایت کلیک کنید) مراجعه کنید و نیاز به هیچگونه برنامه ی جانبی ندارید.

گام دوم:به بخش دیده بان بازار که در نوار بالایی صفحه و سمت چپ قرار دارد، مراجعه کنید.


گام سوم:سپس به بخش فیلتر در نوار بالا بروید.


گام چهارم:بر روی گزینه فیلتر جدید کلیک کنید.

گام پنجم:یکی از فیلترهای رایگان بورسی را که در انتهای مطلب قرار داده ایم را در کادر کپی کنید و سپس ثبت را بزنید.


*اکنون وقت آن رسیده است تا با استفاده از آموزش های گام به گام بالا، کار با فیلترهای بورسی را تجربه کنید. برای اینکه فیلتر ها عملکرد بهتری داشته باشند، میتوانید به بخش تنظیمات بروید و همانند تصویر زیر، گزینه ها را انتخاب کنید. برای باز کردن پنجره تنظیمات کافیست بعد از ورود به قسمت دیده بان بازار، در نوار بالا روی گزینه سوم کلیک کنید.


6. فیلتر های کاربردی در بورس کدامند؟

از پر کاربرد ترین فیلترهای بورس میتوان به فیلتر های زیر اشاره کرد:

1. فیلتر ورود پول هوشمند

2. فیلتر کد به کد حقوقی به حقیقی

3. فیلتر حجم مشکوک

4. فیلتر کندل با بدنه پر

5. فیلتر سرانه خرید حقیقی با حجم بالا

6. فیلتر کف قیمت 30 روزه سهم

7. فیلتر سهم هایی که صف فروش اند

8. فیلتر سهم هایی که صف خرید اند

9. فیلتر سهم هایی که در آستانه ی صف خرید اند

10. فیلتر واگرایی در سهم

چند فیلتر پرکاربرد رایگان در بورس ایران

1.فیلتر کف قیمتی 30 روزه سهم

این فیلتر با بررسی قیمت سهم در 30 روز گذشته، لیست نماد هایی را به شما نمایش می دهد، که اکنون در کف قیمتی (پایین ترین قیمت) یک ماه گذشته قرار گرفته اند. این نمادها که قیمت آن ها به سبب کاهش نسبت به 30 روز اخیر در کف قیمتی قرار گرفته است، می توانند برای خریداران جذاب باشند.

(cfield0)=(pl)- Math.min([ih][0].PriceMin, [ih][1].PriceMin, [ih][2].PriceMin, [ih][3].PriceMin, [ih][4].PriceMin, [ih][5].PriceMin, [ih][6].PriceMin, [ih][7].PriceMin, [ih][8].PriceMin, [ih][9].PriceMin, [ih][10].PriceMin, [ih][11].PriceMin, [ih][12].PriceMin, [ih][13].PriceMin, [ih][14].PriceMin, [ih][15].PriceMin, [ih][16].PriceMin, [ih][17].PriceMin, [ih][18].PriceMin, [ih][19].PriceMin, [ih][20].PriceMin, [ih][21].PriceMin, [ih][22].PriceMin, [ih][23].PriceMin, [ih][24].PriceMin, [ih][25].PriceMin, [ih][26].PriceMin, [ih][27].PriceMin, [ih][28].PriceMin, [ih][29].PriceMin)/ Math.min([ih][0].PriceMin, [ih][1].PriceMin, [ih][2].PriceMin, [ih][3].PriceMin, [ih][4].PriceMin, [ih][5].PriceMin, [ih][6].PriceMin, [ih][7].PriceMin, [ih][8].PriceMin, [ih][9].PriceMin, [ih][10].PriceMin, [ih][11].PriceMin, [ih][12].PriceMin, [ih][13].PriceMin, [ih][14].PriceMin, [ih][15].PriceMin, [ih][16].PriceMin, [ih][17].PriceMin, [ih][18].PriceMin, [ih][19].PriceMin, [ih][20].PriceMin, [ih][21].PriceMin, [ih][22].PriceMin, [ih][23].PriceMin, [ih][24].PriceMin, [ih][25].PriceMin, [ih][26].PriceMin, [ih][27].PriceMin, [ih][28].PriceMin, [ih][29].PriceMin)

2.فیلتر کندل با بدنه پر

در کندل استیک، کندل های بدنه پر، نشان دهنده ی قدرت بالای معامله گران (خریداران یا فروشندگان) است . این نمادها میتوانند برای بررسی بیشتر توسط تحلیلگران مورد استفاده قرار گیرند .

(pl) > 1.03*(pf) && ((pmax)-(pl)) <0.1*((pl)-(pf)) && ((pf)-(pmin)) < 0.1*((pl)-(pf)) && (tno) > 30

3.فیلتر رنج مثبت در سهم

این فیلتر میتواند سهم هایی که از درصد های منفی به سمت مثبت شدن رفته اند را برای ما شناسایی کند. با این فیلتر میتوانیم لیست نمادهایی که احتمالا تقاضا برای آن ها رو به افزایش است را داشته باشیم.

(pl)>1.01*(pf) && (tno)>10 && (pf)>1.01*(py) && (pl)!=(tmax)

4.فیلتر ورود پول هوشمند

ورود پول هوشمند یعنی پولی که قدرت بالایی دارد و میتواند سبب ایجاد موج مثبت و یا منفی در سهم شود. ورود پول هوشمند را از طریق حجم معاملات و سرانه خرید میتوان تشخیص داد. اما با استفاده از این فیلتر میتوانیم خیلی سریعتر به لیست این نمادها، جهت بررسی بیشتر دست پیدا کنیم.

(tvol)>1.25*[is5]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)>=((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)>=(pc)&&(plp)>0

5.فیلتر واگرایی منفی

برخلاف اکثر فیلترها ، این فیلتر جهت بررسی سهم هایی با خطر ریزش است. از طرفی دیگر، طولانی شدن این لیست یعنی نماد های بسیاری در معرض خطر ریزش قرار دارند و به نوعی سیگنال ریزش بازار است !!

[ih][0].PriceMin<[ih][21].PriceMin&&[ih][0].QTotTran5J>[is5]&&[ih][0].PClosing>[ih][1].PClosing

6.فیلتر ورود پول هوشمند همزمان با کد به کد حقوقی به حقیقی

در قسمت ورود پول هوشمند توضیحاتی در خصوص این فیلتر دادیم. اگر ورود پول هوشمند با کد به کد حقوقی به حقیقی همزمان شود میتواند یک سیگنال و نشانه قوی از تحرکات احتمالی سهم در آینده نزدیک باشد.

(tvol)>(([ih][0].QTotTran5J+[ih][1].QTotTran5J+[ih][2].QTotTran5J+[ih][3].QTotTran5J+[ih][4].QTotTran5J+[ih][5].QTotTran5J+[ih][6].QTotTran5J+[ih][7].QTotTran5J+[ih][8].QTotTran5J+[ih][9].QTotTran5J+[ih][10].QTotTran5J+[ih][11].QTotTran5J+[ih][12].QTotTran5J+[ih][13].QTotTran5J+[ih][14].QTotTran5J+[ih][15].QTotTran5J+[ih][16].QTotTran5J+[ih][17].QTotTran5J+[ih][18].QTotTran5J+[ih][19].QTotTran5J+[ih][20].QTotTran5J+[ih][21].QTotTran5J+[ih][22].QTotTran5J+[ih][23].QTotTran5J+[ih][24].QTotTran5J+[ih][25].QTotTran5J+[ih][26].QTotTran5J+[ih][27].QTotTran5J+[ih][28].QTotTran5J+[ih][29].QTotTran5J)/30)&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)>=((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)>=(pc)&&(plp)>0&&(ct).Buy_I_Volume>0.5*(tvol)&&(ct).Sell_N_Volume>0.5*(tvol)

7.فیلتر حجم مشکوک

با کمک این فیلتر لیست سهم هایی که بیش از پنج برابر میانگین حجم معاملات ماه معامله شده اند را بدست می آورید .

(tvol)>5*(([ih][0].QTotTran5J+[ih][1].QTotTran5J+[ih][2].QTotTran5J+[ih][3].QTotTran5J+[ih][4].QTotTran5J+[ih][5].QTotTran5J+[ih][6].QTotTran5J+[ih][7].QTotTran5J+[ih][8].QTotTran5J+[ih][9].QTotTran5J+[ih][10].QTotTran5J+[ih][11].QTotTran5J+[ih][12].QTotTran5J+[ih][13].QTotTran5J+[ih][14].QTotTran5J+[ih][15].QTotTran5J+[ih][16].QTotTran5J+[ih][17].QTotTran5J+[ih][18].QTotTran5J+[ih][19].QTotTran5J+[ih][20].QTotTran5J+[ih][21].QTotTran5J+[ih][22].QTotTran5J+[ih][23].QTotTran5J+[ih][24].QTotTran5J+[ih][25].QTotTran5J+[ih][26].QTotTran5J+[ih][27].QTotTran5J+[ih][28].QTotTran5J+[ih][29].QTotTran5J)/30)

8.سهم هایی که صف خرید هستند

(pd1)==(tmax)&&(qd1)>0

9.سهم هایی که صف فروش اند

(pl)==(tmin)&&(po1)==(tmin)

سخن آخر :

فیلتر نویسی یکی از بهترین ابزار های کمکی برای تحلیلگران است که به آن ها کمک می کند تا با سرعت و دقت بیشتری سهام مورد نظر خود را شناسایی کنند. فیلتر نویسی در کنار ابزارهای دیگر مانند تحلیل تکنیکال و تابلوخوانی می تواند شما را به سود های بسیار جذابی برساند. ابزار های تحلیل همانند تکه های پازل هستند که برای تکمیل استراتژی معاملاتی ما باید کنار یکدیگر قرار گیرند. اولویت استفاده از این ابزارها میتواند در مواردی، با توجه به شرایط بازار سهام و همچنین شرایط اقتصادی کشور، دستخوش تغییر شود.

برای مثال همانگونه که در تابلوخوانی بررسی کردیم، سهم هایی که در خروجی فیلتر حجم مشکوک قرار میگیرند ، اگر در نزدیکی حمایت تکنیکالی باشند میتوانند انتخاب مناسبی برای خرید باشند. اما در صورتی که در نزدیکی منطقه مقاومتی این حجم بالا شکل گرفته باشد، میتواند نشانه ای منفی و حتی سیگنال خروج از سهم را بدهد.

کلمات مرتبط

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر