logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبک زندگی بورسی
خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

صندوق درآمد ثابت

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع روش‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم است که افراد می‌توانند با ریسک پایین، سود مناسبی را کسب کنند. افراد همیشه به دنبال افزایش ثروت خود می‌باشند، اما تفاوت در میزان ریسک‌پذیری آن‌ها نهفته است. برخی افراد با ریسک‌پذیری بالاتر در سودای کسب سودهای بیشتر از بازارهای گوناگون هستند و برخی دیگر یک سود کمتر اما با ریسک بسیار پایین را ترجیح می‌دهند. دسته‌ی دوم اغلب سرمایه گذاری در بانک‌ها و اوراق مشارکت را جهت کسب سود مشخص، انتخاب می‌کنند. برای این دسته از افراد روش‌های دیگری نیز وجود دارد که با میزان ریسک بسیار پایین، سودی بیشتر از بانک‌ها را نصیب آنها می‌کند. در ادامه به‌صورت مفصل در خصوص نحوه فعالیت صندوق‌های با درآمد ثابت و نیز معرفی بهترین صندوق‌ها جهت سرمایه گذاری می‌پردازیم.

آنچه پس از مطالعه این مطلب خواهید آموخت:

1.صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست؟

2. صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چه مزایای دارند؟

3. مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چگونه است؟

4. نحوه پرداخت سود توسط صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چگونه است؟

5. محبوب‌ترین صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت کدام‌اند؟

6. معرفی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سپر سرمایه بیدار

7. سؤالات متداول


صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست؟

همواره در سیستم اقتصاد کشورها پول‌های خرد و پس‌اندازهایی وجود دارد که مردم با هدف انباشت ثروت آن را نگهداری می‌کنند. افراد بسیاری به دنبال کسب سود بیشتر از این پس‌اندازها و حفظ ارزش پول خود در مقابل تورم هستند. بانک‌ها یکی از مقصدهای جذاب برای این سرمایه‌های خرد و کسب سود با ریسک کم می‌باشد. بازار سرمایه نیز باتوجه به سودهای فراوان و همچنین تنوع در شیوه‌های سرمایه گذاری مقصدی جذاب برای سایر افرادی است که از دانش و ریسک پذیری بالاتری برخوردارند.

بازار سرمایه از طریق سرمایه گذاری مستقیم و سرمایه گذاری غیر مستقیم برای بسیاری از افراد فرصت‌های سرمایه گذاری ایجاد می‌کند. صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، یکی از انواع روش‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم است که ریسک بسیار پایینی دارد و برای کسانی که به دنبال یک سود ثابت می‌باشند، بسیار جذاب است. 

صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت تحت نظارت مدیریت صندوق و طبق تحلیل کارشناسان خود، با جمع آوری سرمایه‌های خرد سرمایه گذاران، اقدام به سرمایه گذاری در بانک‌ها، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار بدون ریسک می‌کنند. با توجه به سرمایه گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در سایر اوراق بدون ریسک و اوراق بهادار، این صندوق‌ها قادرند تا سود بیشتری از بانک را به سرمایه گذاران تقدیم کنند.


صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چه مزایایی دارند؟

عموم افراد به دلیل نداشتن دانش کافی و تخصصی در حوزه بازار سرمایه و همچنین کمبود وقت جهت بررسی و تحلیل بازار سهام اقدام به استفاده از روش سرمایه گذاری غیر مستقیم می‌کنند که سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری یکی از این روش‌ها می‌باشد. صندوق‌های درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری هستند که موضوع بحث ما در این مطلب می‌باشند. در ادامه مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را لیست کرده‌ایم.

اولین ویژگی مهم این صندوق‌ها ریسک پایین آن‌هاست که سرمایه گذاران ریسک گریز را مجاب به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت می‌کند. از آنجایی که بخش عمده‌ی دارایی‌های صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت سپرده بانکی می‌باشد و در عین حال سودی بیش از بانک را به سرمایه گذاران پرداخت می‌کند، انگیزه افراد جهت سپردن سرمایه خود به صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر است.

تیم تحلیلگر خبره و مدیریت دارایی‌ها به صورت تخصصی در صندوق‌های درآمد ثابت سبب می‌شود تا سرمایه گذاران با خیالی آسوده سرمایه خود را در اختیار این صندوق‌ها قرار دهند. مدیران صندوق که افرادی با تحصیلات مرتبط و دانش کافی نسبت به بازار سرمایه هستند، اقدام به پیدا کردن بهترین ترکیب سرمایه گذاری با توجه به شرایط می‌کنند و سبب افزایش سرمایه مشتریان خود می‌شوند.

نقدشوندگی بالا در صندوق‌های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس بسیار حائز اهمیت است، چرا که سرمایه گذاران می‌توانند هر زمان تصمیم به خروج از این صندوق‌ها گرفتند، آن را در زمان معاملاتی بازار به فروش برسانند. نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس (ETF) در مقایسه با سپرده بانکی بلند مدت بسیار بیشتر است و شما با تلفن همراه خود می‌توانید اقدام به فروش واحدهای خریداری شده کنید.

پرداخت سود ثابت سرمایه گذاری در زمان مشخص توسط صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از دیگر مزیت‌های آن‌ها است. صندوق‌ها به صورت ماهانه، 3 ماهه، 6 ماهه و یا یک‌ساله، مقدار سود معین را به شماره حسابی که سرمایه گذاران در اختیار آن‌ها گذاشته‌اند، واریز می‌کنند. صندوق‌های درآمد ثابت اغلب سود سرمایه گذاران را به صورت ماهانه پرداخت می‌کنند.


مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چگونه است؟

مدیران صندوق‌های درآمد ثابت با کمک تیم متخصص خود تلاش می‌کنند تا با بررسی شرایط اقتصادی کشور، بهترین تصمیمات را در خصوص ترکیب دارایی‌های خود بگیرند. صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت با توجه به قوانین سازمان بورس، باید حداقل 70% و حداکثر 95% سرمایه خود را در سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، گواهی سپرده‌ها و سایر اوراق بدون ریسک سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران پیش از خرید این صندوق‌ها باید به بررسی ترکیب دارایی آن‌ها بپردازند تا از میزان ریسک موجود در آنها آگاه شوند. هرچه میزان سرمایه گذاری بر روی اوراق مشارکت و سپرده بانکی بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری صندوق، کمتر است.


نحوه پرداخت سود توسط صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت چگونه است؟

هر صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت با توجه به شرایطی که هنگام تأسیس در امید نامه خود ذکر می‌کند، اقدام به پرداخت سود به سرمایه گذاران می‌کند. از تاریخی که سرمایه گذاران اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری می‌کنند، سود آنها محاسبه و معمولاً در انتهای ماه، سود محاسبه شده به حساب سرمایه گذاران واریز می‌گردد. برخی صندوق‌های درآمد ثابت امکان کسب سود مرکب را برای مشتریان خود تدارک دیده‌اند تا در صورت تمایل از آن استفاده کنند. در خصوص سود مرکب می‌توان این‌گونه بیان داشت که با افزایش میزان سرمایه شما به طور پیوسته، میزان ریالی سودی که کسب می‌کنید نیز افزایش می‌یابد. از این رو برخی صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت سود هر ماه شما را مجدداً در صندوق، سرمایه گذاری می‌کنند تا سرمایه شما افزایش یافته و از سود مرکب استفاده کنید.


محبوب‌ترین صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت (قابل معامله در بورس) کدام‌اند؟

با توجه به ریسک پذیری هر فرد و همچنین میزان سود مورد انتظار، ممکن است افراد صندوق‌های متفاوتی را جهت سرمایه گذاری انتخاب کنند. نمی‌توان به صورت مطلق یک صندوق سرمایه گذاری را بهترین معرفی کرد و هر فرد متناسب با مزایای صندوق و همچنین قابل اعتماد بودن صندوق‌ها اقدام به انتخاب برترین صندوق می‌کند. در ادامه لیست محبوب‌ترین صندوق‌ها را مشاهده می‌کنید.


معرفی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سپر سرمایه بیدار

صندوق سرمایه‌گذاری سپر سرمایه بیدار با نماد سپر، از نوع صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله (ETF) در بورس می‌باشد. صندوق سرمایه گذاری قابل معامله سپر سرمایه بیدار در تاریخ 21/04/1399 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به‌عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ ، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 11722 نزد سبا به ثبت رسیده است. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امید نامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سبا انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک ممکن هستید، صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت سپر بهترین انتخاب برای شماست. بیشترین حجم دارایی این صندوق‌ها (بعضی مواقع تا حدود 90 درصد) در قالب سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود. ضمن اینکه بخش اندکی از دارایی صندوق نیز در بورس سرمایه می‌شود. ازاین‌رو دارای کمترین ریسک هستند و برای آن دسته از سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری در بانک هستند گزینه بهتری محسوب می‌شوند.


صندوق درآمد ثابت سپر سرمایه بیدار :

تاریخ آغاز فعالیت : 1399/06/27

مدیر صندوق: شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار

متولی صندوق: مؤسسه حسابرسی شاخص اندیشان

مدیران سرمایه گذاری: مژگان رشیدی، یاسر بذرگر، علیرضا رضائیان

حسابرس: مؤسسه حسابرسی ارقام نگر آریا


سؤالات متداول

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری کدام‌اند؟

صندوق‌های سرمایه گذاری بر اساس ترکیب دارایی‌هایی که در آن سرمایه گذاری می‌کنند، در سه دسته قرار می‌گیرند. 1. صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت 2. صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط 3. صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی.


سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری مناسب چه افرادی می‌باشد؟

صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان روش سرمایه گذاری غیر مستقیم شناخته می‌شود و برای افرادی که دانش و یا زمان کافی برای بررسی و تحلیل بازار را ندارند مناسب است. انواع صندوق‌های سرمایه گذاری از صندوق‌های پر ریسک تا صندوق‌های کم ریسک تر، در دسترس افراد جهت سرمایه گذاری قرار دارد. البته سرمایه گذارانی که به صورت مستقیم به فعالیت در بورس می‌پردازند نیز از این صندوق‌ها جهت کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده می‌کنند.


چگونه بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را انتخاب کنیم؟

سرمایه گذاران می‌توانند با توجه به میزان بازدهی سالانه صندوق‌های سرمایه گذاری و همچنین میانگین بازده ماهانه در چند ماه گذشته، در خصوص انتخاب بهترین صندوق تصمیم گیری کنند. همچنین دوره پرداخت سود توسط صندوق‌های درآمد ثابت نیز می‌تواند یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در انتخاب مناسب‌ترین صندوق باشد.

کلمات مرتبط

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر