logo

صندوق درآمد ثابت چیست؟ (Fixed Income)

خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

صندوق درآمد ثابت چیست؟ (Fixed Income)

افراد همیشه به دنبال افزایش ثروت خود می‌باشند، اما تفاوتی در میزان ریسک‌پذیری آن‌ها نهفته است. برخی از افراد با ریسک‌پذیری بالاتر در پی کسب سودهای بیشتر از بازارهای گوناگون هستند و برخی دیگر یک سود کمتر اما با ریسک بسیار پایین را ترجیح می‌دهند.

دسته‌ دوم اغلب سرمایه گذاری در بانک‌ها و اوراق مشارکت را جهت کسب سود مشخص، انتخاب می‌کنند اما سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری روشی مناسب‌تر از بانک می‌باشد. در این مقاله قصد داریم در خصوص مزایا و معایب سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت و مقایسه سود آن با بانک را داشته باشیم. با ما همراه باشید.

صندوق‌‌های درآمد ثابت بورس چیست؟

 صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع روش‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم است که افراد می‌توانند با ریسک پایین، سود مناسبی را کسب کنند.

عموم افراد به دلیل نداشتن دانش کافی و تخصصی در حوزه بازار سرمایه و همچنین کمبود وقت جهت بررسی و تحلیل بازار سهام، اقدام به استفاده از روش سرمایه گذاری غیر مستقیم می‌کنند که سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از این روش‌ها می‌باشد.

صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، یکی از انواع روش‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم است که ریسک بسیار پایینی دارد و برای کسانی که به دنبال یک سود ثابت می‌باشند، بسیار جذاب است.

صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت تحت نظارت مدیریت صندوق و طبق تحلیل کارشناسان خود، با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد سرمایه‌گذاران، اقدام به سرمایه گذاری در بانک‌ها، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار بدون ریسک می‌کنند. با توجه به سرمایه گذاری صندوق‌ درآمد ثابت در سایر اوراق بدون ریسک و اوراق بهادار، این صندوق‌ها نسبت به بانک سود بیشتری را به سرمایه گذاران تقدیم می‌کنند.

fixed-income-investment-fund-2.jpg

بهترین صندوق سرمایه‌ گذاری با سود ماهانه

با توجه به ریسک‌پذیری هر فرد و همچنین میزان سود مورد انتظار، ممکن است افراد صندوق‌های متفاوتی را جهت سرمایه گذاری انتخاب کنند. هر فرد متناسب با مزایای صندوق و همچنین قابل اعتماد بودن صندوق‌ها اقدام به انتخاب برترین صندوق می‌کند.

بسیاری به دنبال یافتن بهترین صندوق های درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه هستند تا درآمد ثابتی داشته باشند. این افراد باید صندوق‌هایی که تقسیم سود دارند را انتخاب کنند. سرمایه‌گذاران جهت یافتن و مقایسه صندوق‌ها به سایت fipiran.ir مراجعه کنید.

کسانی که به دنبال سود مرکب و روز شمار هستند بهتر است که صندوق درآمد ثابت بدون دوره تقسیم سود را انتخاب کنند. در این صندوق‌ها سودهای بدست آمده مجدد سرمایه‌گذاری می‌شوند. روزانه به اصل سرمایه و سودهای قبل مجدد سود پرداخت می‌شود.

یکی از این صندوق‌ها، صندوق درآمد ثابت سپر است که اوراق آن به صورت ETF معامله می‌شود و سود مرکب و روزشمار دارد. صندوق سرمایه‌گذاری سپر سرمایه بیدار با نماد «سپر» را می‌توانید از تمام کارگزاری‌ها خریداری کنید. این صندوق بازدهی 27.2 درصد داشته دارد. توصیه می‌کنیم پیش از خرید اوراق صندوق درآمد ثابت، مشخصات و بازدهی صندوق را در سایت مشاهده و بررسی کنید. جهت کسب اطلاعات صندوق درآمد ثابت سپر اینجا کلیک نمایید.

fund-fee-etf-1.jpg

مزایا صندوق‌های سرمایه گذاری

  • بدون ریسک: اولین ویژگی مهم این صندوق‌ها ریسک پایین آن‌هاست که سرمایه گذاران ریسک گریز را به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت مجاب می‌کند.
  • پرداخت سود بیشتر از بانک: از آنجایی که بخش عمده‌ دارایی‌های صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، سپرده بانکی می‌باشد و در عین حال سودی بیش از بانک را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند، انگیزه افراد جهت سپردن سرمایه خود به صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر است.
  • تیم تحلیل‌گر خبره و مدیریت دارایی‌ها به صورت تخصصی: این ویژگی در صندوق‌های درآمد ثابت سبب می‌شود تا سرمایه گذاران با خیالی آسوده، سرمایه خود را در اختیار این صندوق‌ها قرار دهند. مدیران صندوق که افرادی با تحصیلات مرتبط و دانش کافی نسبت به بازار سرمایه هستند، اقدام به پیدا کردن بهترین ترکیب سرمایه گذاری با توجه به شرایط می‌کنند و سبب افزایش سرمایه مشتریان خود می‌شوند.
  • نقدشوندگی بالا در صندوق‌های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس: در این دسته از صندوق‌ها، سرمایه‌‎گذاران می‌توانند هر زمان تصمیم به خروج از این صندوق‌ها گرفتند، آن را در زمان معاملاتی بازار به فروش برسانند. نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس (ETF) در مقایسه با سپرده بانکی بلند مدت بسیار بیشتر است و شما با تلفن همراه خود می‌توانید اقدام به فروش واحدهای خریداری شده کنید.
  • پرداخت سود ثابت سرمایه گذاری در زمان مشخص: صندوق‌های درآمد ثابت اغلب سود سرمایه‌گذاران را به صورت ماهانه پرداخت می‌کنند.

fixed-income-investment-fund-1.jpg

صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت مناسب چه افرادی نیست؟

افرادی که تمایل به معامله به صورت مستقیم دارند و از عدم کنترل شخصی بر پرتفوی خود، راضی نباشند.

افرادی که تمایل دارند سودهای خیلی بالا کسب کنند و در عین حال ریسک بالای آن را می‌پذیرند.

در مقابل کسانی که ریسک پذیر نیستند و به دنبال یک سود روزشمار و ثابت هستند می‌توانند واحدهای صندوق درآمد ثابت خریداری کنند. سرمایه گذاران حرفه‌ای از اوراق صندوق درآمد ثابت برای کاهش ریسک پرتفوی خود استفاده می‌کنند.

مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

مدیران صندوق‌های درآمد ثابت با کمک تیم متخصص خود تلاش می‌کنند تا با بررسی شرایط اقتصادی کشور، بهترین تصمیمات را در خصوص ترکیب دارایی‌های خود بگیرند. صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت با توجه به قوانین سازمان بورس، باید حداقل 70% و حداکثر 95% سرمایه خود را در سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، گواهی سپرده‌ها و سایر اوراق بدون ریسک سرمایه گذاری کنند.

سرمایه‌گذاران پیش از خرید این صندوق‌ها باید به بررسی ترکیب دارایی آن‌ها بپردازند تا از میزان ریسک موجود در آن‌ها آگاه شوند. هرچه میزان سرمایه گذاری بر روی اوراق مشارکت و سپرده بانکی بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری صندوق، کمتر است.

نحوه پرداخت سود توسط صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت

هر صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت با توجه به شرایطی که هنگام تأسیس در امید نامه خود ذکر می‌کند، اقدام به پرداخت سود به سرمایه‌گذاران می‌کند.

از تاریخی که سرمایه گذاران اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری می‌کنند، سود آن‌ها محاسبه و معمولاً در انتها ماه، سود محاسبه شده به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌گردد.

برخی صندوق‌های درآمد ثابت امکان کسب سود مرکب را برای مشتریان خود تدارک دیده‌اند تا در صورت تمایل از آن استفاده کنند. با افزایش میزان سرمایه شما به طور پیوسته، میزان ریالی سودی که کسب می‌کنید نیز افزایش می‌یابد. از این رو برخی صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سود هر ماه شما را مجدداً در صندوق، سرمایه‌گذاری می‌کنند تا سرمایه شما افزایش یافته و از سود مرکب استفاده کنید.

صندوق درآمد ثابت قابل معامله چیست؟

صندوق درآمد ثابت به دو روش صدور – ابطال و قابل خرید و فروش در بورس (ETF) قابل معامله است. جهت معامله اوراق صندوق‌هایی ETF بعد از دریافت کدبورسی و عضویت در یک کارگزاری، سرمایه گذاران می‌توانند اوراق درآمد ثابت را معامله کنند.

جهت خرید اوراق صندوق با درآمد ثابت که به روش صدور – ابطال معامله می‌شوند، سهامدار باید به سایت صندوق مورد نظر یا شعب آن مراجعه نماید.

جمع‌بندی

در بازار بورس ایران، صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای برای افراد کم تجربه و محافظه‌کار است تا به صورت ماهیانه سودی کسب کنند.

صندوق‌های درآمد ثابت اغلب سود سرمایه‌گذاران را به صورت ماهیانه پرداخت می‌کنند و از ریسک بسیار پایینی برخوردار هستند. در عین حال که مانند بانک‌ها، ریسک پایینی دارند اما درصد سود پرداختی صندوق های درآمد ثابت به سرمایه گذاران بیشتر از بانک‌ها می‌باشد.

صندوق درآمد ثابت سپر سرمایه بیدار با توجه به میانگین بازدهی 28% طی یک سال اخیر، گزینه بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران به شمار می‌آید.

کلمات مرتبط