logo

کد به کد

روایتی از تغییر و رشد

خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

کد به کد

بازار سرمایه، دارای مفاهیم خاصی است که برای هر معامله گری که می خواهد در آن فعالیت کند، شناخت کافی از این مفاهیم امری لازم و ضروری به شمار می رود. هرچقدر اشراف بیشتر و بهتری به موضوعات مرتبط با بورس داشته باشیم طبیعتا معاملات منطقی تر و مطمئنی خواهیم داشت. در این مقاله می خواهیم در مورد مفهوم کد به کد در بورس بگوییم و مطالبی که در ادامه به آنها می پردازیم:

کد به کد چیست

معاملات کد به کد در بورس

روش تشخیص معاملات کد به کد در بورس

انواع کد به کد در بازار بورس

دلایل معاملات کد به کد در بورس

تفاوت معاملات کد به کد و بلوکی

 

کد به کد چیست

در بازار بورس، دو نوع کد، یعنی کد حقیقی و کد حقوقی وجود دارد که می توانند با آن معامله کنند. شما به‌عنوان شخص حقیقی با کد ملی مشخص، کد حقیقی دریافت می‌کنید و از طرف دیگر، شرکت‌ها، نهادها و سازمان‌ها به‌عنوان کد حقوقی معرفی می‌شوند.

هر دو کد حقیقی و حقوقی می‌توانند در بازار بورس روزانه معامله داشته باشند. به فرایندی که با استفاده از آن، خریدوفروش بین کد حقوقی به کد حقیقی مشخص و بالعکس از کد حقیقی به کد حقوقی انجام بگیرد اصطلاحاً کد به کد می‌گوییم. در واقع کد به کد در بورس زمانی اتفاق می‌افتد که شخص حقیقی سهمی را خرید یا فروش می‌زند و کد حقوقی دیگری آن را می خرد و یا می فروشد. همین‌طور بالعکس ممکن است کد حقوقی سهمی را در قیمتی به فروش برساند و در همان سهم شخص دیگری با کد حقیقی آن را خرید کند.

این انجام معامله ممکن است در روند قیمتی سهم نقش مؤثری داشته باشد.

 

 

 

 

معاملات کد به کد در بورس

در بازار بورس، هر سهم دارای چندین کد حقوقی است که سهام‌دار هستند و همانطور که از نام آنها پیداست، عموما نهادها و شرکت های متفاوتی می باشند. این کدهای حقوقی، می توانند در قیمت های مختلف سفارش خرید و یا فروش بگذارند. از طرف دیگر هر فردی در بورس با کد حقیقی شناخته می شود که به طور معمول خریدوفروش میکند. معامله کد به کد در بورس بین دو کد حقوقی و حقیقی صورت می‌پذیرد. این معاملات گاها با حجم زیادی صورت می‌گیرند.

 

روش تشخیص معاملات کد به کد در بورس

تشخیص معامله کد به کد در بورس راه مؤثری است تا به پیش‌بینی ما برای آینده سهم کمک زیادی کند.

معمولاً در تشخیص معامله کد به کد روش‌هایی مرسوم و متداول است که به هر معامله‌گری این امکان را می‌دهد تا با بهره‌گیری از آنها به درک درستی از این نوع معاملات برسد. در این قسمت به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 

روش تابلوخوانی در معاملات کد به کد:

تابلوخوانی یکی از اصول اولیه و بسیار مهم در بازار بورس است. در تابلوخوانی معمولاً اطلاعات زیادی به معامله گران داده می‌شود. اینکه سهم در طی روز چه میزان حجم معاملات، چه میزان از خریدوفروش حقیقی‌ها و حقوقی‌ها، داشته است و نسبت آنها به چه صورت بوده است.

وقتی حجم معاملات سهمی به یکباره افزایش پیدا می‌کند، احتمالاً اتفاقاتی در آن در حال وقوع است. برای همین در تابلوخوانی ممکن است به این موضوع پی ببرید که شاید در سهم، معامله کد به کد صورت می‌گیرد.

مهم‌ترین سایتی که معامله گران بورسی با آن سروکار دارند سایت tsetmc.com  است. این سایت همچنین نقش تأثیرگذاری در تابلوخوانی سهام و تشخیص معامله کد به کد، بازی می‌کند.

به‌عنوان‌مثال در شکل زیر نمونه‌ای از تشخیص معامله کد به کد در بورس با استفاده از تابلوخوانی قابل‌مشاهده است.

 

همان‌طور که ملاحظه می‌شود، طی این معامله، کد حقوقی به میزان قابل‌توجهی که سهم را فروخته، با کد حقیقی خرید کرده و به‌اصطلاح کد به کد حقوقی به حقیقی رخ داده است.

 

نسبت‌های خرید و فروش:

در این روش با استفاده از تابلوی سهم، نسبت‌های خرید و فروش توسط کدهای حقوقی و حقیقی قابل‌بررسی است. هر زمانی که نسبت خرید حقیقی در تابلو بیشتر از سه برابر باشد احتمالاً کد به کد حقوقی به حقیقی رخ‌داده است. به همین نسبت وقتی فروش حقوقی با درصد بالایی انجام بگیرد، احتمال این کد به کد بیشتر هم می‌شود. بالعکس، زمانی که فروش حقیقی‌ها به نسبت زیاد با حجم بالا، افزایش میابد، می‌تواند یک نشانه‌ای برای معامله کد به کد حقیقی به حقوقی باشد.

 

روش فیلتر تشخیص کد به کد در بورس:

استفاده از فیلترنویسی در بورس این امکان را به معامله‌گر می‌دهد تا با استفاده از آن بتواند بسیاری از معامله‌های سهام در طی روز را زیر نظر داشته باشد. فیلتر کد به کد به‌صورت اتوماتیک و با برنامه‌نویسی مشخص، به شما می‌گوید در معاملات امروز چه سهم‌هایی کد به کد حقیقی به حقوقی و یا کد به کد حقوقی به حقیقی داشته است و شما می‌توانید به‌راحتی آنها را شناسایی کنید و در تحلیل‌های خود مدنظر داشته باشید.

در شکل زیر نمونه‌ای از فیلتر کد به کد آورده شده است

 

روش تکنیکالی:

در این روش هرگاه حجم معاملات سهم به یکباره افزایش یابد، می‌توان با رجوع به نمودار تکنیکالی سهم، احتمال کد به کد را بررسی کرد.

در این مورد وقتی قیمت سهمی روی مقاومت قیمتی باشد احتمالاً حقیقی‌ها می‌خواهند سهام خود را خالی کنند و به کد حقوقی انتقال دهند که به‌اصطلاح کد به کد حقیقی به حقوقی انجام گرفته و بالعکس زمانی که قیمت سهم روی حمایت قیمتی باشد، ممکن است کد به کد حقوقی به حقیقی صورت گرفته باشد.

 

 

انواع کد به کد در بازار بورس

کد به کد در بورس با حالت‌های مختلفی انجام می‌گیرد. در بازار سرمایه انواع کد به کد به شکل زیر است:

·       کد به کد حقوقی به حقیقی

این شاید مهم‌ترین نوع کد به کد در بورس باشد. در این حالت حقوقی سهم می‌خواهد در قیمت روز، سهام را بفروشد و فرد دیگری با کد حقیقی آن را خریداری کند و سهم را با میزان قابل‌توجهی اضافه کند؛ بنابراین انتظاری که در روند آتی سهم می‌رود، این است که احتمال زیاد سهم روند مثبت داشته باشد و توجه زیادی به آن است. در این نوع از کد به کد معمولاً سیگنال خرید صادر می‌شود.

·       کد به کد حقیقی به حقوقی

این حالت برعکس حالت قبلی عمل می‌کند. در این حالت شخص حقیقی، سهام خود را با حجم بالا به حقوقی بفروشد؛ بنابراین انتظار می‌رود سهم، دچار روند کاهشی و نزولی شود به عبارتی یک پالس منفی برای سهم تلقی می‌شود. در این نوع از معامله معمولاً سیگنال فروش صادر می‌شود.

·       کد به کد حقیقی به حقیقی

در این حالت همان‌طور که از نام آن پیداست، معامله بین دو شخص حقیقی، و  معمولا با حجم بالا  انجام می گیرد.

 

·       کد به کد حقوقی به حقوقی

در این حالت نیز دو کد حقوقی سهام را بین خود با حجم بالا جابه‌جا می‌کنند که در آن سهام‌داران حقیقی و خرد نقشی ندارند.

 

دلایل معاملات کد به کد در بورس

کد به کد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اما آن چیزی که محتمل به نظر می‌رسد این است که کد به کد در بورس می‌تواند با اهداف زیر صورت بپذیرد.

·       اخبار مهم در سهم:

ممکن است در سهمی که کد به کد صورت‌گرفته، اخباری در جهت آینده شرکت ردوبدل شده که هنوز سهام‌داران دیگر از آن باخبر نیستند. این اخبار می‌تواند تأثیر مثبت بر سهم و یا تأثیر منفی در آن داشته باشد که کدهای حقوقی و حقیقی می‌خواهند با کد به کد، به‌نوعی پیش‌دستی کرده باشند و زودتر وارد عمل شوند

·       دست‌کاری قیمتی:

در این مورد در برخی موارد به‌احتمال قریب‌به‌یقین می‌تواند نوعی بازیگوشی و یا فریب سهام‌داران دیگر باشد تا در استراتژی معاملات آنها اخلال ایجاد کنند تا آنها را به‌اشتباه بیندازند.

 

 

تفاوت معاملات کد به کد و بلوکی

در معاملات کد به کد، سفارش‌های خرید و فروش توسط کدها به‌صورت هم‌زمان انجام می‌پذیرد به این صورت که یک کد حقوقی می‌خواهد سهم خود را هم‌زمان به کد حقیقی دیگر و یا بالعکس انتقال دهد و برای این کار از کد حقوقی سفارش فروش می‌گذارد و هم‌زمان شخص دیگری با کد حقیقی سهم را در آن قیمت خریداری می کند.

در معاملات بلوکی، کدهای حقوقی و حقیقی جدا از هم و متفاوت هستند و هدف از انجام این نوع معامله می‌تواند تأثیر روی شاخص کل داشته باشد و یا برای جلوگیری از روند زیان‌ده بودن رخ دهد و تنها به یک سهم و روند قیمتی آن مربوط نباشد. درحالی‌که معاملات کد به کد مستقیماً در ارتباط با سهم خاصی است.

همین‌طور در معاملات بلوکی، یک معامله در یک مرحله و در یک سفارش، صورت می‌گیرد اما معاملات کد به کد می‌تواند طی چندین سفارش و در چند مرحله مورد معامله قرار بگیرند. همچنین در معاملات بلوکی برخلاف معاملات کد به کد، کارمزدی تعلق نمی‌گیرد.

 

جمع‌بندی

معاملات کد به کد در بورس، از جمله اتفاقاتی است که همیشه موردتوجه تحلیلگران و معامله گران بازار است. به همین خاطر در این مقاله سعی کردیم تا به بررسی این نوع از معاملات بپردازیم و به تعریف و چگونگی انجام معامله در آن و انواع آن اشاره کنیم.

معامله در بورس نیاز به افزایش دانش در بازار سرمایه و کسب مهارت در آن دارد که دراین‌خصوص کارگزاری اقتصاد بیدار خدمات تحلیلی و آموزشی متناسب با سطح شما را ارائه می‌دهد که برای توضیحات تکمیلی و چگونگی آن می‌توانید با کارگزاری در تماس باشید.

کلمات مرتبط