logo

ارز دیجیتال

خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

ارز دیجیتال

در دنیای امروزی و پیشرفت پرشتاب تکنولوژی، بسیاری از فعل و انفعالاتی که به شکل فیزیکی صورت می گرفت، جای خود را به دنیای الکترونیکی و مجازی داده‌اند. دراین‌بین، پول به‌عنوان یک مبادله فیزیکی تبدیل به مفهوم دیجیتالی شده است. ارز دیجیتال نمونه بارز و واضح این مفهوم به شمار می‌رود. دیگر برای انتقال پول نیاز به پول فیزیکی نداریم و همه به‌صورت دیجیتالی صورت می‌گیرد. اگر قبل‌ها نیاز داشتیم تا همواره پول فیزیکی به همراه داشته باشیم، امروزه کم‌کم پول فیزیکی در حال تبدیل‌شدن به کارت‌های اعتباری و یا ارز دیجیتالی است.

در این مقاله می‌خواهیم به مفاهیم زیر بپردازیم:

ارز دیجیتال چیست؟

 تاریخچه ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

بلاک چین چیست و ارتباط آن با ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال و انواع آن

آموزش ارز دیجیتال

کاربرد ارز دیجیتال در اقتصاد

تحلیل ارزهای دیجیتال

ICO چیست؟

چه کشورهایی ارز دیجیتال خودشان را دارند؟

آیا ارز دیجیتال امنیت دارد؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی ارز به شمار می‌رود که فقط به‌صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است و نه به‌صورت فیزیکی. به آن پول دیجیتال، پول الکترونیکی، ارز الکترونیکی یا پول نقد اینترنتی نیز گفته می‌شود.

ارز دیجیتال همانند دیگر ارزها و دارایی‌ها، می‌تواند نوسان قیمتی پیدا کند و ارزش آن نیز در طی زمان تغییر می یابد.

تاریخچه ارز دیجیتال

در طول دهه 1980 جهان وارد عصر رایانه شد. جایی که رایانه‌های شخصی نقش پررنگ‌تری در خانه‌ها و محل کار داشتند. هرچقدر زمان گذشت، رفته‌رفته رایانه‌ها بیشتر در روزمره و زندگی نفوذ کردند. انتقال ارزش پولی در بانک‌ها تقریباً در اواخر دهه 1990 صورت گرفت که در آن امکانی فراهم شد تا بانک‌های جهانی برای اولین‌بار با مفهوم پول الکترونیکی آشنا شوند. این مورد توسط فردی به نام دیوید چاوم اجرا شد و جرقه‌ای بود تا دنیا به جهان تازه‌ای از دیجیتال ورود پیدا کند.

برای اولین‌بار در سال 2009 بود که شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو، توانست تئوری بیت کوین را به سرانجام برسند و به‌نوعی انقلابی در ارز دیجیتال به وجود آورد.


2-a.jpg

 

استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

به استخراج ارز دیجیتال اصطلاحاً Mining(ماینینگ) می‌گویند. این نوع استخراج منحصر به ارگان، سازمان و یا نهادی نیست و هر شخصی می‌تواند بدون واسطه با یادگیری آن، توسط دستگاه‌های بخصوص که ماینر نام دارد، ارز دیجیتال استخراج کند.

با اینکه خود استخراج ارز، هزینه‌ای در بر ندارد اما خرید ماینر و هزینه‌های جانبی آن مثل مصرف برق بسیار بالا، می‌تواند نقش زیادی در مدیریت هزینه‌ها داشته باشد.

اولین اقدام برای عمل استخراج خرید ماینر است. فرایند ماینینگ به این صورت است که دستگاه ماینر، وظیفه انتقال تراکنش دیجیتالی و همچنین افزایش امنیت در مقابل خطراتی مثل هک شدن را دارد. این دستگاه قدرت استخراج خود را از یک شبکه کامپیوتری می‌گیرد و آن را پردازش می‌کند.

ماینرها برای ایجاد تراکنش و قرارگرفتن در یک بلوک، از ابزارهایی استفاده می کنند که یکی از آنها حل یک معادله پیچیده ریاضی است تا بتوانند به واسطه آن وارد شبکه‌ای شوند که در آن استخراج ارز دیجیتال صورت می‌پذیرد. برای همین حل مسائل پیچیده ریاضی است که ماینرها انرژی بسیار زیادی صرف می‌کنند.

 ایجاد تراکنش‌های متعدد و زنجیره‌وار در یک شبکه‌ای از بلوک‌ها، چند گام ما را به استخراج ارز دیجیتال نزدیک‌تر می‌کند. این تراکنش‌ها باید در شبکه مورد تأیید قرار بگیرد تا عمل استخراج با موفقیت صورت بپذیرد.


3-a.jpg


بلاک چین چیست و ارتباط آن با ارز دیجیتال

عدم آگاهی درست از مفهوم بلاک چین و ارز دیجیتال، ممکن است بسیاری از افراد را دچار گمراهی کند. به همین خاطر باید اینجا بگوییم که این دو، مقوله‌های جداگانه‌ای هستند.

بلاک چین یک فناوری است که با استفاده از آن اطلاعات تراکنش برای ارز دیجیتال مثل بیت‌کوین، ذخیره می‌شود. این فناوری زنجیره ای از بلوک‌هاست و مثل یک دفتر دیجیتالی عمل می‌کند و تراکنش‌های لازم را در خود ثبت می‌نماید، سپس در یک سیستم اشتراک‌گذاری و گزارش می‌دهد.

بلاک چین با استفاده از رمزنگاری دیجیتالی عمل می‌کند و امنیت شبکه‌ای بالایی دارد. در بستری از شبکه کامپیوتری عمل می‌کند تا داده‌های مختلف به‌صورت زنجیروار قرار بگیرند. اگر تغییری در اطلاعات ورودی بلوک‌ها در بلاک چین اتفاق بیفتد آن بلاک چین اعتبار خود را از دست می‌دهد.

اما ارز دیجیتال، برای اینکه بتواند تمرکززدایی کند، از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. همین‌طور می‌تواند امنیت خود را از طریق بلاک چین تضمین نماید و نیز داده‌های مختلف را بتواند در شبکه انتقال دهد.

 

ارزهای دیجیتال و انواع آن

پول دیجیتال یا ارز دیجیتال هر نوع پول یا پرداخت است که فقط به‌صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد. پول دیجیتال فاقد شکل ملموسی مانند اسکناس، چک یا سکه است و با استفاده از کدهای الکترونیکی در رایانه‌ها حساب شده و منتقل می‌شود. ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد که محبوب‌ترین آنها بیت کوین می‌باشد. اما ارز دیجیتال، فقط بیت‌کوین نیست.

ارزهایی مثل اترویوم (ETH) لایت کوین (LTC) ورت کوین (VTC)، تتر Tether و کاردانو Cardano از جمله ارزهای دیجیتال مهم دیگری هستند که مورداستفاده قرار می‌گیرند. هرکدام از ارزها ارزش قیمتی خود را دارند. ارزش‌گذاری آنها به طور معمول برحسب دلار می‌باشد.

شکل برجسته دیگر پول دیجیتال ارز رمز پایه است. همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد، این نوعی پول دیجیتالی است که از طریق یک شبکه بلاک‌چین وجود دارد. ارزهای دیجیتال دسته‌بندی‌های گوناگونی دارند. به‌عنوان‌مثال ارز اتریوم جزو ارزهای پلتفرمی محسوب می‌شود به شکلی که بر پایه رمز و در بستر بلاک چین عمل می‌کند و به کاربر این امکان را می‌دهد تا قراردادها را به‌صورت دیجیتالی تنظیم کند و نقش یک پول دیجیتالی را ایفا می‌نماید.

این ارزها به‌صورت لحظه‌ای تغییر می‌کنند و مانند سهام بورسی می‌توانند نمودار هفتگی و ماهانه داشته باشند. همچنین انواع ارز دیجیتال همانند ارز فیزیکی، تغییرات قیمت برحسب درصد در طی روز، دارند.

هم‌اکنون چیزی بیش از چهارهزار ارز دیجیتال در صرافی‌های بین‌المللی مورد معامله قرار می‌گیرد. در این میان بیت کوین و اترویوم سهم بیشتری در بازار دیجیتال دارا هستند. شاید بتوان این استنباط را کرد که در آینده‌ای نه‌چندان دور ارزهای دیجیتال، جایگزین پول فیزیکی شوند.


4-a.jpg

 

آموزش ارز دیجیتال

در اینجا باید بگوییم بازار ارز دیجیتال کاملاً نو پا است و ما نیاز به پشتوانه علمی و کسب آگاهی از آن، داریم. درعین‌حال که این بازار، جذاب به نظر می‌رسد اما می‌تواند ریسک خاص خود را هم به همراه داشته باشد؛ بنابراین برای ورود به دنیای ارز دیجیتال قبل از هر چیز باید آموزش‌های لازم و نیز دوره‌های به‌خصوص را طی کرد.

برای شروع آموزش ارز دیجیتال، باید شناخت درستی از اصول ماینینگ، درک صحیح از معاملات ارز دیجیتال و نحوه سرمایه‌گذاری آن به دست آورد.

ارز دیجیتال مثل بیت‌کوین، یک کیف پول مخصوص دارد که برای هر فرد مثل حساب بانکی عمل می‌کند. همچنین آدرس مخصوصی دارد که حکم شماره‌حساب را دارد. با این تفاوت که در اینجا بانکی در میان نیست و شما کاملاً مستقل، می‌توانید برای دریافت بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، آدرس ارز را به مقصدی که می‌خواهید بفرستید تا برای شما ارز دیجیتال ارسال شود. این تراکنش مالی توسط سیستم شبکه کامپیوتری انجام می‌گیرد و سیستم بانکی در آن دخیل نیست.


4-b.jpg

 

کاربرد ارز دیجیتال در اقتصاد

در سال‌های اخیر ارز دیجیتال، بسیار موردتوجه قرار گرفته به‌گونه‌ای که افراد زیادی به دنبال سرمایه‌گذاری در این بازار هستند و با افزایش تقاضا روبه‌رو شده است.

یکی از کاربردهای اصلی ارز دیجیتال، سهولت در استفاده و جابه‌جایی و انتقال آن است. از طرف دیگر امنیت بالای این نوع ارزها باعث شده تا بسیاری برای سرمایه‌گذاری و ترید، رغبت پیدا کنند.

در معاملات ارز دیجیتال دیگر بانک‌ها به‌عنوان واسطه حذف می‌شوند و معاملات آن به‌صورت انحصاری و بدون واسطه انجام می‌پذیرد.

کسب سود و انجام عملیات تراکنشی با سرعت بالا، از دیگر کاربردهای ارز دیجیتال می‌باشد. در این نوع ارز، انتقال به شکل آنی می‌تواند بین دو شخص مثل دو رئیس‌جمهور صورت بگیرد که در نوع خود بی‌سابقه است. به‌احتمال فراوان، در آینده نزدیک شاهد این خواهیم بود که تمام خریدهای روزانه مثل خرید از اپلیکیشن‌ها، خرید بلیت، عملیات پرداخت، همگی توسط ارز دیجیتال صورت بگیرد و عملاً پول کاغذی به‌عنوان واسطه مالی حذف ‌شود.

 

تحلیل ارزهای دیجیتال

همان‌طور که در بازار سهام، تحلیل‌های متنوعی وجود دارد، در بازار ارز دیجیتال هم برای هر یک از ارزها تحلیل‌های مختلفی می‌توان داشت. به‌عنوان‌مثال روند قیمتی بیت‌کوین در دوره زمانی یک‌ماهه را با استفاده از تحلیل تکنیکال مرسوم، مورد ارزیابی قرار می‌دهند و روند بعدی آن را پیش‌بینی می‌کنند.

در تحلیل ارز دیجیتال، مفاهیمی مانند سقف قیمتی، نقطه حمایتی، الگوهای تکنیکالی و.. مطرح است و توسط آنها روند صعودی یا نزولی بودن، قابل‌بررسی است.

 

 

ICO چیست؟

مخفف کلمه Initial Coin Offering به معنی عرضه اولیه ارز (سکه) می‌باشد و عبارت است از جذب سرمایه برای راه‌اندازی استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها و توکن ها که به قیمت پایین‌تر از معمول عرضه می‌شود. این امکانی است برای افرادی که می‌خواهند وارد سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالی شوند.

 دنیای ارز دیجیتال به دلیل تازگی آن، یک فناوری نسل نو محسوب می‌شود و ورود به سرمایه‌گذاری در آن نیاز به آگاهی و آموزش مستمر دارد. گرچه ارزهای دیجیتال کاربرد و مزایای متنوعی را داراست اما بااین‌وجود دارای مخاطره و ریسک‌پذیری هم می‌باشددواریم این مطلب موردتوجه واقع شده باشد.


چه کشورهایی ارز دیجیتال خودشان را دارند

با پیشرفت روزافزون فناوری‌ها، استخراج ارز دیجیتال برای کشورها صرفه اقتصادی بالایی به همراه داشته است و از آن در جهت ذخیره اقتصادی داخلی استفاده بهینه می‌کنند. چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهایی است که در دنیای ارز دیجیتال پیشرو بوده و با آن اقتصاد خود را متحول کرد. ازاین‌رو طبق آمارهای بین‌المللی، کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا، کشورهای آمریکای جنوبی، چین، ژاپن، ترکیه، روسیه از جمله کشورهایی در دنیا هستند که ارز دیجیتال از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

آیا ارز دیجیتال امنیت دارد؟

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم، ارز دیجیتال از رمز پایه برای معاملات استفاده می‌کند و یکی از مزیت‌های آن، امنیت بالای شبکه‌ای است که در قالب بلاک‌چین مورداستفاده قرار می‌گیرد. بااین‌وجود در دنیای دیجیتال همواره آسیب هکرها مطرح می‌شود و در این مورد هم می‌توان به‌عنوان یک خطر نام برد. اما پروتکل‌هایی که در رمزارزها استفاده می‌شود، جعل، تقلب و هک را به حداقل می‌رساند.

 

جمع‌بندی:

دنیای ارز دیجیتال به دلیل تازگی آن، یک فناوری نسل نو محسوب می‌شود و ورود به سرمایه‌گذاری در آن نیاز به آگاهی و آموزش مستمر دارد. گرچه ارزهای دیجیتال کاربرد و مزایای متنوعی را داراست اما بااین‌وجود دارای مخاطره و ریسک‌پذیری هم می‌باشد. با این حال آموزش استخراج و سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال بسیار حائز اهمیت است. ازاین‌رو کارگزاری اقتصاد بیدار با ارائه خدمات تحلیلی و آموزشی از جمله تحلیل تکنیکال و بنیادی و با بهره‌گیری از متخصصین این حوزه، آماده است تا تجربیات مفید را در اختیار علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران قرار دهد.

امیدواریم این مطلب موردتوجه واقع شده باشد.کلمات مرتبط