logo

کد بورسی

خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

کد بورسی

کد بورسی آنلاین چیست؟ و چرا باید برای انجام معاملات در بورس کد بورسی داشته باشیم ؟ اینها سوالاتی هستند که برای هر تازه واردی که می خواهد در بازار بورس فعالیت کند ایجاد می شود. برای اینکه بتوانید در بازار بورس خرید و فروش سهام انجام دهیم باید کد بورسی داشته باشید. درست مثل زمانی که به بانک می روید و میخواهید مبلغی را به حساب کسی واریز کنید و باید شماره حساب آن فرد را بدانید. برای دریافت کد بورسی آنلاین و کسب اطلاعات در مورد نحوه ی دریافت کد بورسی با ما همراه باشید. 


آنچه قبل از سرمایه گذاری در بورس باید حتما بدانید

بازار سهام یا بازار بورس، مکانی برای ارزش‌گذاری و تبادل انواع اوراق بهادار، کالا، ارز خارجی، قراردادهای آتی و سایر ابزارهای مالی است. هدف اصلی سازمان بورس راه‌اندازی یک تجارت عادلانه و مستمر از طریق انتشار کارآمد اطلاعات مربوط به خرید و فروش سهام شرکت‌های دولتی و خصوصی است. به این ترتیب هم سرمایه‌گذار می‌تواند در جایی مطمئن سرمایه‌گذاری کند و سود مطلوب کسب کند و هم سرمایه‌دار، بودجه لازم برای انجام کارهای تحقیقاتی، توسعه‌ای یا بازپرداخت بدهی خود را تأمین خواهد کرد.

اما دنیای بورس پر از تضاد است، چه‌بسا سرمایه‌گذارانی که سود فراوان از انجام معاملات بورسی کسب کرده‌اند؛ و چه‌بسا افراد نابلدی که دچار ضرر و زیان شده‌اند. بنابراین به سرمایه‌گذاران تازه‌کار و مبتدی توصیه اکید می‌شود قبل از ورود به دنیای بورس و سهام، اطلاعات و دانش کافی در این زمینه را کسب کنند. در ادامه این نوشتار اصلی‌ترین مفاهیم موجود در بازار بورس به زبانی ساده بیان می‌شود تا بتوانید آشنایی نسبی با بورس پیدا کنید. اولین گام در فرآیند ورود به بازار سرمایه، آشنایی با نحوه انتخاب کارگزار به منظور دریافت کد بورسی است.


کد بورسی چیست ؟

کد بورسی یا کد معاملاتی هم به همین صورت است. در واقع کد بورسی، یک کد معاملاتی منحصر به فرد و یکتاست و هر سرمایه گذار در بازار بورس فقط و فقط می تواند یک کد بورسی برای معاملات خود داشته باشد. برای دریافت کد بورسی آنلاین و یا کد بورسی آفلاین باید به کارگزاری بورس مراجعه کنید.

کد بورسی یک شناسه‌ی 8 کاراکتری است که 3 کاراکتر اول آن، سه حرف اول نام خانوادگی شما است و در ادامه 5 عدد تصادفی به دنباله آن اضافه می شود. به کد بورسی، کد معاملاتی و یا کد سهامداری هم گفته می شود. شخصی که کد بورسی داشته باشد، می تواند به دو صورت آنلاین و آفلاین خرید و فروش سهام را انجام دهد. به معاملات آنلاین، معاملات برخط و به معاملات آفلاین، معاملات اینترنتی، نیز گفته می شود.

 

 کارگزار بورس کیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

شرکت کارگزاری بورس یا به اختصار کارگزار بورس به فردی یا یک بنگاه اقتصادی اطلاق می‌شود که در ازای دریافت کارمزد، خرید و فروش سهام را برای سرمایه‌گذار انجام می دهد. در واقع کارگزار نماینده مشتری و رابط اصلی برقراری ارتباط بین سرمایه‌گذار و بازار سرمایه است.

در حال حاضر، بیش از 100 کارگزاری مختلف در ایران فعالیت دارند، اما تعداد محدودی از آنان خدمات کافی و جامعی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. قبل از انتخاب کارگزاری تمام امکانات و خدمات آن‌ها را بررسی کنید. دسترسی سریع و مستقیم به سامانه نرم‌افزاری معاملات آنلاین هر کارگزاری باعث می‌شود که معاملات در لحظه صورت گیرد و در کسری از ثانیه کار انتقال وجه انجام شود. کارگزاری دروازه ورود به دنیای بورس و سهام است. سرمایه‌گذار به شرط ثبت‌نام در کارگزاری می‌تواند کار خرید و فروش را انجام دهد. اولین مرحله برای شروع کار سرمایه‌گذاری در بازار بورس، دریافت کد بورسی است.

 

تفاوت کد بورسی و کد آنلاین چیست؟

منظور از کد آنلاین، همان کد بورسی صادرشده به منظور انجام معاملات خرید و فروش در سامانه‌های معاملات به صورت آنلاین است. با داشتن کد آنلاین می‌توانید مستقیماً وارد سامانه معاملات شوید. به این ترتیب سفارش خرید و فروش اوراق بهادار مستقیماً به سامانه مرکزی بورس ارسال می‌شود.


تفاوت کد بورسی و کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی یک شناسه 12 رقمی الزامی برای انجام هرگونه فعالیت‌ قانونی اقتصادی توسط شرکت‌هاست. از کد اقتصادی به منظور خرید، فروش، خدمات مربوط به قرارداد و صدور فاکتور استفاده می‌شود. دریافت کد اقتصادی برای تمام شرکت‌های حقیقی و حقوقی الزامی است. کد اقتصادی هیچ ارتباطی با کد بورسی ندارد.


آیا می‌توان بیش از یک کد معاملاتی دریافت کرد؟

همان‌طور که گفته شد، کد بورسی تنها یک‌بار صادر می‌شود و منحصراً برای یک کاربر تعریف می‌شود. اما هر کاربر می‌تواند در چندین کارگزاری ثبت‌نام کند و به این ترتیب چندین کد معاملاتی جهت انجام فعالیت در سامانه‌های مختلف معاملات آنلاین دریافت کند. کد معاملاتی شناسه‌ای برای شناسایی هویت هر کاربر نزد هر کارگزاری است. سرمایه‌گذار با داشتن یک کد بورسی می‌تواند همزمان چندین کد معاملاتی فعال داشته باشد. در صورتی که نام کاربری و گذرواژه خود را برای ورود به ورود به سامانه اطلاعات آنلاین را فراموش کرده‌اید، با مراجعه به شعب کارگزاری می‌توانید حساب کاربری خودتان را بازیابی کنید. کارگزاری با توجه به کد ملی ثبت‌شده، یک رمز جدید به شما می‌دهد و به این ترتیب حساب شما مجدداً فعال می‌شود.


نام کاربری و رمز عبور کد بورسی چیست؟ 

بعد از اینکه مشخصات شما از طرف کارگزاری ثبت و تکمیل شد، کد بورسی برای شما صادر می‌شود. کد بورس شناسه انحصاری شما برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. به منظور وارد شدن به سامانه معاملات آنلاین کارگزاری یک حساب برای شما ایجاد می‌کند و مشخصات ورود به سایت معاملات برای شما از طریق پیامک یا ایمیل ارسال می‌گردد. این مشخصات کشامل یک نام کاربری و رمز عبور است تا بتوانید وارد سیستم معاملاتی کارگزار شده و اقدام به خرید و فروش سهام نمایید.


برای ورود به بورس با خیال راحت، با ما همراه باشید

امروزه یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای یک سرمایه‌گذاری بلندمدت، سرمایه‌گذاری در بازار بورس است. اما به عنوان یک مبتدی برای ورود به دنیای هیجان‌انگیز بورس باید چه کار کرد؟ نقطه شروع ورود به دنیای بورس کجاست؟ سرمایه‌گذار برای ورود به بازار بورس باید چه اطلاعاتی داشته باشد؟ آیا فعالیت در بازار بورس نیاز به دانش و تخصص دارد؟ آیا هر کسی می‌تواند وارد دنیای بورس شود؟برای فعالیت در بازار بورس، باید اطلاعات کاملی در این خصوص به دست آورده و پیوسته دانش خود را در حوزه سرمایه گذاری و معاملات سهام به روز رسانی کنید. توصیه ما به شما این است که به کانال های تلگرامی و سیگنالهایی که از طریق این درگاه ها منتشر می شود اعتماد نکرده و شخصا از طریق کلاس های آموزش بورس نسبت به تحلیل بازار و شناخت سهم های بنیادی ، برای درآمدزایی بیشتر اقدام نمایید

کلمات مرتبط