logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبک زندگی بورسی
خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری از جمله ابزارهای موثر در بازار سرمایه هستند که می توانند نقش موثری در توسعه بازار و افزایش مشارکت سرمایه گذاران داشته باشند، صندوق های سرمایه گذاری در اکثر بازارهای پیشرفته سهام در جهان در رده ابزارهای کم ریسک و قابل استفاده ازسوی سرمایه گذاران کم تجربه و یا دارای وقت ناکافی برای مشارکت مستقیم در بازار است. اکثر سرمایه گذاران در کنار مشاغل مستقیم خود با هدف ایجاد سرمایه ای قابل توجه و برخورداری از نرخ بازدهی بیش از سپرده گذاری در بانکها اقدام به سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری می نمایند . در این مقاله قصد داریم شما را با مزیت های صندوق های سرمایه گذاری آشنا کنیم. در ادامه عناوین زیر را دنبال می کنیم.

 

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، دارای مزیت هایی است که این شکل از سرمایه گذاری را برای خیل عظیمی از افراد مناسب می سازد. در زیر به مهم ترین مزایای این شکل از سرمایه گذاری غیرمستقیم می پردازیم:


1- مدیریت و ساماندهی حرفه ای سرمایه

با سرمایه گذاری در یکی از صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه یا دارایی اولیه خود را به شکلی کاملا حرفه ای ساماندهی و مدیریت می کنید. جالب آن است که شما احتمالا خود هیچ مهارت سرمایه گذاری و یا شناختی نسبت به بازار سرمایه ندارید، اما با این انتخاب کنترل و مدیریت متبحرانه ای روی سرمایه خود ایجاد خواهید کرد. این درست به مانند آن است که برای نقاشی یک دیوار، خود سررشته ای از نقاشی ندارید، اما با خبر کردن یک نقاش، در نهایت رنگ دیواری حرفه ای به دست می آورید! با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری می توانید از توانایی ها و مهارت های افراد حرفه ای برای سرمایه گذاری دارایی بهره ببرید این صندوق ها دارای تحلیل گران و میران سرمایه گذاری هستند که پیوسته به دنبال بررسی های دائمی بازار و یافتن بهترین گزینه برای سرمایه گذاری و عملکرد ممتازی برای سرمایه گذاران می باشند .مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری به معنی کسب بازدهی قطعی نیست بلکه به معن بهتر عمل کردن در مقایسه با سرمایه گذاران کم تجربه و غیرحرفه ای بازار سرمایه است . 

2- کاهش ریسک سرمایه سرمایه گذاری

یکی از مشکلاتی که دائما در سرمایه گذاری در بازارهای بورسی وجود دارد، ریسک ناشی از زیان دهی احتمالی است. به واقع همیشه گفته ایم که برای ورود به این بازار، ابتدا باید در خود جستجو کنید که آیا به اندازه کافی ریسک پذیر هستید یا نه؟ اگر به اندازه کافی ریسک پذیر نیستید، بهتر است از بازارهای بورس عبور کرده و به سرمایه گذاری در بانک روی بیاورید. اما اینک باید یک پاورقی در این قسمت باز کرده و بگوییم که برای آن هایی که ریسک پذیری به مراتب کمتری دارند، سرمایه گذاری در صندوق ها، گزینه ای مناسب خواهد بود. از آن جایی که صندوق های سرمایه گذاری متشکل از گونه های مختلف سهام، اوراق بهدار، اوراق مشارکت، سپرده بانکی و غیره هستند؛ همپوشانی آن ها با هم به شدت ریسک را کاهش می دهد. به علاوه مدیران صندوق ها افرادی حرفه ای و متبحر در حوزه سرمایه گذاری هستند و غالبا بهترین تصمیم های خرید و فروش و سرمایه گذاری را در زمان درست آن اتخاذ می کنند.

3-قابلیت نقد شدن سریع

یکی از مهمترین ویژگی های هر سرمایه گذاری ،قابلیت تبدیل به وجه نقدشدن آن در زمانی است که سرمایه گذار به هر دلیل تصمیم به تغییر موضع سرمایه گذاری خود و خروج می گیرد . صندوق های سرمایه گذاری همواره در یک مجموعه سهام ،اوراق بهادار،اوراق مشارکت و ....سرمایه گذاری می نمایند که این سرمایه گذاری متنوع منجر به کاهش زیان و نقدشوندگی آن شده است . همچنین باتوجه به ارکانی مانند ضامن نقدشوندگی که  در صندوق های سرمایه گذاری وجود دارند این اطمینان را می دهند  که هر زمان تصمیم به ابطال (فروش )واحد سرمایه گذاری خود بگیرید یک خریدار همیشگی وجود دارد .  

4-دارای شفافیت و اطمینان

جالب است بدانید که این صندوق های سرمایه گذاری نیز به شکلی تحت تابعیت سازمان بورس هستند  و توسط سازمان بورس اوراق بهادار ، متولی و  حسابرس در بازه های  زمانی مشخصی مورد بازرسی  قرار می گیرند و تمامی فعالیت های آنها به صورت شفاف اطلاع رسانی می شود ،همچنین متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر فعالیت و عملکرد صندوق نظارت دارد .از این جهت شکل فعالیت اقتصادی صندوق های سرمایه گذاری کاملا شفاف بوده و اطمینان بالایی نسبت به آن ها وجود دارد.


5-مشارکت در سرمایه گذاری های بزرگ با سرمایه اندک

صندوق های سرمایه گذاری ابزاری برای جذب سرمایه گذاران خرد می باشد . این بدیهی است که شما با داشتن سرمایه ای محدود و اندک، قادر به سرمایه گذاری های بزرگ نیستید؛ اما صندوق ها این امکان را به شما می دهند که با سرمایه کوچک خود در یک سرمایه گذاری بزرگ شریک شده و سود بهتری به دست آورید.


معرفی سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران Fipiran

فعالیت و عمکرد صندوق ها شفاف است و مستمر  اطلاع رسانی  می گردد شما می توانید تمامی اطلاعات صندوق ، بازدهی و میزان سودآوری یا زیاندهی  آنها را در سایت www.fipiran.com مشاهده نمایید و این وبسایت امکان مقایسه عادلانه و مبتنی بر واقعیت بین صندوقهای سرمایه گذاری را برای شما فراهم می سازد تا بتوانید بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری بگیرید .

 

نحوه دسترسی به اطلاعات صندوق ها در سایت fipiran

در این وب سایت لازم است به زبانه صندوق ها وارد شوید. در اینجا می توانید اطلاعات صندوق ها را انتخاب کرده و به گزینه لیست صندوق ها وارد شوید. در اینجا با صفحه ای روبرو خواهید شد که کلیه صندوق ها به همراه آدرس سایت آن ها، مدیر، ضامن نقدشوندگی، متولی،حسابرس و نوع صندوق آورده شده است. در صورتی که مایل به دریافت اطلاعات بیشتر از هر صندوق باشید، کافی است که روی نام آن کلیک کنید. همین طور شما می توانید به صورت مجزا به لیست صندوق های در سهام، مختلط، درآمد ثابت، بازارگردانی، جسورانه، طلا، زمین و ساختمان و پروژه دسترسی داشته باشید.

با کلیک روی نام هر صندوق به صفحه مخصوص به آن وارد می شوید که کلیه اطلاعات صندوق از جمله اطلاعات هویتی، اطلاعات سرمایه گذاری از جمله کل خالص ارزش دارایی ها، تعداد واحدهای سرمایه گذاری و ... آورده شده اند. همین طور شما قادر به مشاهده ترکیب دارایی های صندوق خواهید بود. به این صورت که در اینجا مشاهده می کنید که چه درصدی از دارایی های آن صندوق به اوراق مشارکت، سهام، سپرده بانکی و ... اختصاص یافته است. بازدهی صندوق برای دوره های زمانی تعیین شده نیز در ردیف بعدی نمایش داده شده است. در قسمت صندوق ها بخش هایی وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:


بخش اطلاعات صندوق :

میانگین بازدهی

اگر تب میانگین بازدهی در بخش صندوق ها را انتخاب کنید، به صفحه ای منتقل خواهید شد میانگین بازدهی کل صندوق ها به تفکیک سهام، مختلط، درآمد ثابت، بازارگردانی، جسورانه، طلا، زمین و ساختمان و پروژه را نمایش می دهد . در این گزارش سر جمع خالص ارزش دارایی ها و میانگین بازده کل صندوق ها برای آخرین روز دریافت اطلاعات نمایش داده می شود.دارایی های نقد شامل وجه نقد ، سپرده بانکی و اوراق مشارکت می باشد.

گزارش ماهانه صندوق ها

در گزارش ماهانه صندوق ها، به گزارش ماهانه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری  که توسط سازمان بورس اوراق بهادار اطلاع رسانی می گردد  دسترسی پیدا میکنید که هر یک از آن ها در قالب یک فایل به شما ارائه می شود.

در ستون بعدی اطلاعات نرخ سود تضمین شده ، خالص ارزش دارایی ، خالص ارزش صندوق ، بازدهی  و.... هر یک از صندوق ها به تفکیک سهام، مختلط، درآمد ثابت، بازارگردانی، جسورانه، طلا، زمین و ساختمان و پروژه به تفکیک ریز صندوق ها وجود دارد که با کلیک بر روی نا هر یک از صندوق ها وارد تارنما (سایت ) صندوق می شوید . 


بخش گزارشات:

در قسمت گزارشات نمودار تعاملی شاخص- صندوق 

در این قسمت شما می توانید نمودار روند NAV صندوق های مختلف و شاخص های مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایید.در قسمت صندوق نام صندوق مورد نظر خود را جستجو کنید و می توانید در این قسمت 10 صندوق مختلف را مقایسه کنید.در قسمت شاخص هم ،شاخص مورد نظر خود را جستجو کنید .در قسمت اندیکاتور ها می توانید نمودار میانگین متحرک را با دوره مورد نظر خود اضافه کنید.


لیست صندوق ها و تاریخچه NAV 

با وارد کردن نام صندوق و تاریخ کورد نظر اطلاعات درخواستی در اختیارتان قرار می گیرد . 


NAV چیست؟

ارزش خالص دارایی های صندوق سرمایه گذاری تقسیم بر تعداد سهام یا واحد آن را در پایان هر روز معاملاتی، با NAV نشان می دهند.از آنجاییکه که صندوق های سرمایه گذاری فاقد دارایی فیزیکی بوده ،سبد دارایی های آن متشکل از سهام و اوراق بهادار ،اوراق مشارکت و یا وجه نقد است بنابراین خالص ارزش دارایی های  در هر روز دارایی های تشکیل دهنده صندوق قابل محاسبه است . 


سایت های اختصاصی صندوق های سرمایه گذاری

هر صندوق های سرمایه گذاری، خود دارای یک سایت اختصاصی است. در سایت صندوق های سرمایه گذاری می توانید اطلاعاتی از قبیل قیمت صدور،قیمت ابطال،تعداد واحدهای دراختیار سرمایه گذاران،مدیران سرمایه گذاری صندوق و همچنین اساسنامه و امیدنامه صندوقو ارزش خالص دارایی ها (NAV) را مشاهده نمایید.قیمت صدور یعنی قیمتی که شما اگر بخواهید یک واحد صندوق را خریداری کنید،باید بپردازید.قیمت ابطال نیز یعنی قیمتی که اگر بخواهید یک واحد سرمایه گذاری صندوق را به فروش برسانید،بدست می آورید.این قیمت ها معمولا نزدیک به NAV صندوق می باشند همچنین صورت های مالی و عملکرد صندوق دربازه های زمانی مشخص بر روی سایت قرار می گیرد 


چگونه در صندوق ها سرمایه گذاری کنیم؟

برای خریئ واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها می توان به یکی از شعب صندوق مراجعه کرده و با ارائه مدارک شناسایی فرم صدور واحد سرمایه گذاری را تکمیل نمایید . پس از واریز وجه صدور واحد سرمایه گذاری به یکی از حسابهای صندوق شما به میزان سرمایه گذاری در سود و زیان صندوق شریک هستید. خرید صندوق های ETF نیازمند ثبت نام بورس و دریافت کد معاملاتی است چرا که خرید و فروش آن ها دقیقا مانند باقی سهم ها و در ساعت معاملات انجام می شود.


واحد یا یونیت سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری شبیه به سرمایه گذاری در بازار بورس و خرید سهام است. یعنی همانطور که برای سرمایه گذاری در یک شرکت باید تعدادی از سهام آن شرکت را خریداری کنید، برای سرمایه گذاری در صندوق ها هم باید تعدادی واحد سرمایه گذاری آن صندوق را خریداری کنید.واحد یا یونیت، معیار اندازه گیری دارایی های یک صندوق سرمایه گذاری است. به طور ساده تر باید بگوییم. به این صورت وقتی شما قصد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری A را داشته باشید، به طور مثال 10 واحد یا 10 یونیت از این صندوق را سرمایه گذاری می کنید. دیگری ممکن است 23 یونیت خریداری کرده و یا شخصی دیگر 5 یونیت خود از صندوق سرمایه گذاری A را به فروش برساند. لازم به توضیح است در دوره پذیره نویسی اولیه و قبل از شروع فعالیت صندوق هر واحد سرمایه گذاری به ارزش پایه ۱,۰۰۰,۰۰۰ریال فروخته می شود پس از اغاز فعالیت سرمایه گذاری سرمایه گذاری به قیمت صدور اعلام شده یک روز پس از تکمیل فرم درخواست مربوطه نزد شعب صورت خواهد گرفت . 

صدور و ابطال واحد یا یونیت صندوق های سرمایه گذاری

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، صدور واحد یا یونیت صندوق سرمایه گذاری به معنای خرید و ابطال آن نیز به معنای فروش است. حال دنبال می کنیم که فرآیند صدور و ابطال واحد صندوق یا همان خرید و فروش یونیت های آن چطور صورت می گیرد. مالکیت واحدهای سرمایه¬‌گذاری صندوق در ۲ زمان صورت می¬‌گیرد. ابتدا در دوره پذیره‌نویسی اولیه و قبل از شروع فعالیت صندوق، که در این زمان هر واحد سرمایه-‌گذاری به ارزش پایه ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال فروخته می¬‌شود.مرحله دوم پس از موفقیت در جذب حداقل سرمایه در مرحله پذیره‌نویسی است که در آن صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق برای متقاضیان به قیمت صدور اعلام شده یک روز پس از تکمیل فرم درخواست مربوطه نزد شعب معرفی شده در اساسنامه صورت خواهد گرفت.

در نتیجه قیمت صدور واحدهای سرمایه گذاری در زمان پذیره‌نویسی معادل یک میلیون ریال و پس از آن برابر با ارزش روز واحدهای سرمایه‌¬گذاری است.به همین دلیل غالبا قیمت تمام شده این واحدها، با نرخی که در زمان واریز وجه داشته اند، کمی متفاوت خواهد بود. البته صندوق مبلغ اضافی را به حساب شما بازگردانده و یا در صورت نیاز مبلغ بیشتری طلب خواهد کرد. برای خروج از سرمایه گذاری و اصطلاحا ابطال واحد سرمایه گذاری نیز همانند مرحله صدور ،لازم است که سرمایه گذار به یکی ازشعب مراجعه نماید و فرم ابطال را تکمیل کند مبنای محاسبه، قیمت ابطال واحد سرمایه گذاری روزکاری بعد از تاریخ درخواست ابطال خواهد بود و پس از کسر هزینه های مربوطه و بعد از گذشتن مدتی که در امیدنامه صندوق ذکر شده است مبلغ ابطال شده به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. این مدت زمان کاملا قراردادی است، مثلا برای بعضی از صندوق‌ها آنی و برای برخی بین 3 تا 7 روز کاری لحاظ شده است. 

شایان ذکر است شکل صدور و ابطالی که در بالا توضیح داده شد، در خصوص صندوق های سرمایه گذاری غیرقابل معامله است و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله یعنی ETF به شکل سهام های رایج بورسی معامله می شوند.


معیارهای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب

معیارهای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب را باید در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • عملکرد صندوق سرمایه گذاری در سال های گذشته
  • بازدهی صندوق
  • مدیر صندوق
  • عمر صندوق
  • ضامن نقد شوندگی صندوق
  • دوره پرداخت سود صندوق اعم از ماهیانه یا فصلی


انواع صندوق های سرمایه گذاری براساس نوع فعالیت 


1-صندوق سرمایه گذاری در سهام 

صندوقی است که حداقل 70درصد از داراییهای خود را به سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم سهام اختصاص دهد این نوع صندوق ها می توانند در اندازه کوچک با حداقل 5000واحد و یا بزرگ تاسیس شوند .

2-صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت 

این صندوق ها از نظر اندازه بزرگ هستند . صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در اوراق با درآمد ثابت، مثل اوراق بدهی یا سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند و همواره جریان نقدینگی ثابتی را برای سرمایه گذاران خود فراهم می‌کنند..تخصیص حداقل 5درصد و حداکثر25درصد ازمنابع درخرید سهام حداقل 75در صد و حداکثر95درصد را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند . 

3-صندوق های سرمایه گذاری مختلط 

صندوق های سرمایه گذاری مختلط حد میانی صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی و یکی از سه دسته بندی اصلی انواع صندوق سرمایه گذاری دانست. به این معنی که نیمی از سرمایه را  در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار و نیم دیگر را در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بنابراین نسبت به صندوق‌های سهامی دارای ریسک کمتر و نسبت به صندوق‌های با در‌امد ثابت ریسک بیشتری دارند. و از لحاظ ریسک و بازده بین صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی قرار می‌گیرند. صندوق هایی هستند که بین 40تا 60درصد داراییهای خود را به سرمایه گذاری درسهام یا اوراق بهادار با درامد ثابت و اوراق مشارکت اختصاصا می دهند .

4-صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را ، در گواهی سپرده سکه و طلا پذیرفته شده در بورس، سرمایه‌گذاری می‌کنند. حداقل ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود

5-صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی

عملکرد این صندوق‌ها نقدشندگی سهام را زیاد می‌کند. همچنین باعث حرکت قیمت سهام به سمت ارزش ذاتی‌اش می‌شود. صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی از تشکیل صف‌های خرید و فروش در سهام جلوگیری می‌کنند و باعث روان شدن معاملات می‌شوند

6-صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان 

موضوع فعالیت صندوق ، جمع اوری وجوه از متقاضیان سرمایه گذاری در صندوق و ساخت پروزه ساختمانی مندرج در امیدنامه صندوق از محل وجوه یاد شده و سپس فروش واحدهای ساختمانی پرژه یادشده و در نهایت تقسیم عواید ناشی از ان فعالیت بین سرمایه گذاران صندوق است .

7-صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

این صندوق‌ها سرمایه جمع آوری شده افراد حقیقی و حقوقی را به سرمایه گذاری در شرکت‌هایی که به منابع مالی کافی دسترسی ندارند و صنایع نوظهور، تخصیص می‌دهد تا افراد بتوانند از آن نفع ببرند.

8-صندوق ها سرمایه گذاری نیکوکاری 

هدف تشکیل صندوق ،عبارت از جمع اوری وجوه از اشخاص نیکوکارو اختصاص آن ها به سرمایه گذاری در سپرده های بانکی ،اوراق بهادار با درامد ثابت ، سهام و حق تقدم خرید سهام است . سرمایه گذاری تمام یا بخشی از منافع صندوق طبق نظر سرمایه گذار در امور نیکوکارانه مثلا تامین مسکن مددجویان سازمان بهزیستی 


کلمات مرتبط

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر