logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبک زندگی بورسی
خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

ارز نیمایی

در دنیای سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی امروزی، اصطلاحاتی وجود دارد که درک صحیح و شناخت کافی از آن می‌تواند برای کسانی که قصد ورود به این نوع بازارها را دارند، مؤثر و کاربردی باشد. ارز نیمایی یکی از این مفاهیمی است که در بازارهای مالی استفاده زیادی می‌شود. برای بررسی بیشتر ما در این مقاله به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

ارز نیمایی چیست؟

تاریخچه ارز نیمایی

نقش مؤثر ارز نیما در بازار ارز چیست؟

ارزهای نیمایی کدام‌اند؟

تأثیر ارز نیمایی بر بورس چیست؟

مزایای استفاده از سامانهٔ نیما چیست؟

سامانه ارزی نیما چگونه کار می‌کند؟

چگونه می‌توان در سامانه نیما معامله کرد؟

نرخ/قیمت ارز نیمایی چگونه تعیین می‌شود؟

ارز نیمایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

شرایط خرید ارز نیمایی

حواله نیمایی

 

ارز نیمایی چیست؟

ارز نیمایی به سامانه الکترونیکی یکپارچه ارز کشور برای واردات و صادرات اطلاق می‌شود که در آن خرید کالاهای وارداتی و فروش کالاهای صادراتی انجام می‌گیرد. منظور از نیما مخفف عبارت "نظام یکپارچه معاملات ارزی" است. معمولاً شرکت‌ها برای ثبت صادرات و واردات خود از این ارز استفاده می‌نمایند.

 

تاریخچه ارز نیمایی

با افزایش شکاف میان ارز دولتی و ارز بازار آزاد در کشور، در اوایل سال 97، بانک مرکزی سامانه‌ای را تحت عنوان نیمایی راه‌اندازی کرد تا بتواند به‌وسیله آن، کنترلی بر بازار ارز در واردات و صادرات داشته باشد. طبق این سامانه واردکنندگان و صادرکنندگان کالاها با ثبت درخواست خود در سامانه، از ارز نیمایی استفاده می‌کردند.

نقش مؤثر ارز نیما در بازار ارز چیست؟

آشفتگی یکباره در بازار ارز و افزایش سرسام‌آور قیمت آن در بازار ارز و شکاف عمیق بین ارز آزاد و ارز دولتی، باعث شد تا ایده ارز نیما پیاده‌سازی شود تا مدیریت بهتری بر بازار ارز از سوی نهادها انجام گیرد. یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر سامانه ارز نیمایی در بازار ارز، شفافیت نظام ارزی در کشور است به‌طوری‌که ثبت دقیق درخواست‌ها از سوی نهادها و شرکت‌های مربوطه در سامانه، باعث کنترل بیشتر و نظارت بهتر، گردیده است.


2-bnima.jpg

 

ارزهای نیمایی کدام‌اند؟

ارز نیمایی برای برقراری مبادلات ارزی با اتحادیه اروپا و چین، در ابتدا با ارز یورو و یوآن صورت گرفت. با گذشت زمان ارزهای دیگر بین‌المللی به سامانه ارز نیما توسط بانک مرکزی افزوده شد تا تقریباً اکثر ارزهای رایج در بازار بین‌المللی در سامانه ارز نیما قابل ثبت معامله شود.

 

 تأثیر ارز نیمایی بر بورس چیست؟

همان‌طور که سامانه ارز نیمایی توانست تعادلی بر بازار ارز ایجاد کند، به همین نحو در بازار بورس نیز شاهد برقراری تعادل قیمتی بودیم. قیمت ارز نیمایی در تعیین سرنوشت سهام صادراتی نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کرد. به این ترتیب سهم‌هایی که در آن ارز بین‌المللی مثل دلار و یورو، در ارزش‌گذاری آنها مؤثر بود توانستند از طریق سامانه ارز نیمایی معاملات خود را انجام دهند و ارزش سهام خود را افزایش دهند.

بنابراین ارز نیمایی توانست هم در تعادل بخشی بر بازار سرمایه و هم در افزایش ارزش ذاتی شرکت‌های وابسته به ارز، نقش تأثیرگذاری داشته باشد. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی، پالایشگاهی و فولادی در از طریق ارز نیمایی می‌توانند مبادلات کالایی خود را در جوامع بین‌المللی انجام دهند و از نکته مثبت آن می‌توان به بازگشت ارز به داخل کشور اشاره کرد.

 

مزایای استفاده از سامانهٔ نیما چیست؟

استفاده از سامانه ارز نیمایی، از مزیت‌هایی برخوردار است که در اینجا به‌اختصار به آنها اشاره می‌کنیم:

- امنیت بالای ارزی:

ارز نیمایی با توجه به ثبت درخواست در سامانه مشخص شده و قانونی، دارای امنیت بالا در مبادلات است و شرکت‌های تجاری می‌توانند در معامله‌ای امن قرار بگیرند و از سوءاستفاده‌های احتمالی در امان باشند.

 

- تسهیل و سازماندهی:

بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای تجاری و همچنین تجار و بازرگانان و شرکت‌های بازرگانی می‌توانند با سهولت در روند کاری و نیز یکپارچه‌سازی فرایند معامله، توسط سامانه ارز نیمایی، به مبادلات مربوطه خود بپردازند.

 

- فرایند آنلاین:

با توجه به آنلاین بودن سامانه، فرآیند ثبت درخواست و دریافت ارز به‌صورت غیرحضوری انجام می‌پذیرد و از مشغله‌های اداری و رفت‌وآمدهای غیرضروری جلوگیری می‌شود.

 

- بهبود وضعیت صادرات شرکت‌های تجاری:

بسیاری از شرکت‌هایی که کالاهای خود را در بازار بین‌المللی صادر می‌کنند با درخواست ارز نیمایی می‌توانند شرایط مناسبی برای صادرات و واردات خود داشته باشند و در ترازنامه خود محاسبه نمایند که این امر منجر به بهبود وضعیت مالی این دست از شرکت‌ها خواهد شد.

 

-دسترسی صرافی‌ها:

با استفاده از سامانه ارز نیمایی، دسترسی به تمامی صرافی‌ها و تأمین ارز مورد نیاز امکان پذیر می‌باشد.


2-cnima.jpg

 

سامانه ارزی نیما چگونه کار می‌کند؟

در سامانه نیمایی، منابع ارزی و میزان مصرف ارزی به شکل جامع، شفاف و مشخص سیاست کار شده در سامانه ارز نیمایی بدین صورت است که متقاضیان تجاری اعم از تقاضاکنندگان و عرضه‌کنندگان بتوانند به‌صورت آنلاین، درخواست خود را ثبت کنند و با استفاده از صرافی‌های مجاز در این زمینه به مبادلات ارزی خود بپردازند و ارز موردنیاز را تأمین کنند. در این میان صرافی‌ها نقش واسطه‌های مالی را بر عهده دارند و نیاز ارزی برای صادرات و واردات را برآورده می‌کنند. این سیستم بر مبنای عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد و در آن کنترل مبادلات ارزی صورت می‌پذیرد. در سامانه ارز نیمایی، واردکنندگان کالا به‌عنوان متقاضی ارز و صادرکنندگان کالا به‌عنوان عرضه‌کننده شناخته می‌شود تا چرخه مالی و اقتصادی به شکل مستمر انجام شود.


3-anima.jpg

 

چگونه می‌توان در سامانه نیما معامله کرد؟

هر نهاد تجاری و شرکت‌های بازرگانی که قصد تأمین ارز برای مبادلات کالای خود دارند، می‌توانند با مراجعه به سامانه ارز نیمایی به نشانی https://www.ntsw.ir/ درخواست خود را ثبت کنند و از طریق صرافی‌های آنلاین، ارز خود را دریافت نمایند. در معامله با ارز نیمایی، بانک مرکزی و وزارت صمت، با هماهنگی موجود، وظیفه انتقال درخواست‌ها به سامانه را دارند. فرم‌های مربوطه مثل اطلاعات فردی و حقوقی، شماره‌حساب، آدرس در سایت کامل می‌شود و پس از تأیید سفارش‌های مربوطه، از میان صرافی‌های موجود می‌توان ارز موردنیاز را تأمین کرد. همان طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، صرافی‌ها به‌عنوان واسط مالی در این نوع معامله قرار می‌گیرند و ارز مورد نیاز متقاضیان را تأمین می‌کنند. این روش به جای روش قبلی که ارز توسط بانک مرکزی و کارگزاران مربوطه آن صورت می‌گرفت، جایگزین شده است که از سهولت بیشتری برخوردار می‌باشد.

 

 نرخ/قیمت ارز نیمایی چگونه تعیین می‌شود؟

سامانه ارز نیمایی با هدف کنترل نرخ ارز و ایجاد تعادل نسبی در بازار ارز راه‌اندازی شد. کنترل نرخ ارز نیمایی برعهده بانک مرکزی و با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌گیرد. طبیعتاً میزان عرضه و تقاضا در بازار و تورم، در تعیین نرخ ارز نیمایی نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

 

3-cnima.jpg


ارز نیمایی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

تمام بازرگانان، تاجران و شرکت‌های تجاری، بازرگانی و دلار محور که تبادلات کالا، صادرات و واردات را در دستور کار دارند، می‌توانند از ارز نیمایی برای معاملات خود استفاده کنند. به همین ترتیب این ارز در تسهیل مبادلات کالایی نقش تأثیرگذاری برای این اقشار خواهد داشت.


3-bnima.jpeg

 

شرایط خرید ارز نیمایی

یکی از مهم‌ترین شرایط برای دریافت ارز نیمایی داشتن کارت بازرگانی برای افراد و یا شرکت‌های حقوقی می‌باشد. همان طور که مشخص است، شرط اصلی برای خرید ارز نیمایی، فعالیت تجاری در حوزه واردات و صادرات و تبادل کالا می‌باشد.

 

حواله نیمایی

برای مبادلات کالاهای اساسی نظیر دارو، مواد خام، فلزات که از طریق صادرات و واردات صورت می‌گیرد، حواله نیمایی در سامانه صادر می‌شود. حواله نیمایی، به عبارتی دستور پرداخت ارز مورد نیاز برای انجام این نوع معاملات می‌باشد. در واقع با حواله نیمایی، کارگزار و یا واسط مالی می‌تواند در وجه و حساب بانکی متقاضی، ارز نیمایی را واریز نماید.

حواله نیمایی می‌تواند به خارج از کشور نیز صادر شود تا مطالبات متقاضیان ارز نیمایی توسط آن صورت بپذیرد و به‌این‌ترتیب ارز لازم برای واردکنندگان در خارج از کشور تأمین می‌شود. در حال حاضر صرافی‌های معتبر نقش واسطه‌گری را در صدور حواله نیمایی دارند و با پشتیبانی آنها تأمین ارز در سامانه آنلاین، امکان‌پذیر است.

 

 

جمع‌بندی:

سامانه الکترونیکی یکپارچه‌سازی ارز با عنوان سامانه نیما، چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده و بر مبنای ساماندهی درخواست ارز برای مبادلات کالاها و اقلام، صورت گرفته است. در سال‌های اخیر استفاده از ارز نیمایی برای واردات و صادرات کالا، تبدیل به شیوه مرسوم و رایجی شده که بسیاری از شرکت‌های تجاری و صادراتی، برای تأمین ارز مورد نیاز خود از این سامانه استفاده می‌نمایند. از همین رو ما در این مقاله به بررسی ارز نیمایی و نحوه انجام معامله در آن و ویژگی‌های آن بحث کردیم و به مزیت‌های آن پرداختیم. در پایان امیدواریم مطالب گفته شده مفید و موردتوجه شما و علاقه‌مندان به حوزه سرمایه‌گذاری، واقع شده باشد.

کلمات مرتبط

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر