logo

پرایس اکشن

خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

پرایس اکشن

پرایس اکشن یکی از محبوب‌ترین مفاهیم معاملاتی است که امروزه توسط افراد زیادی استفاده می‌شود. معامله‌گری که می‌داند چگونه از پرایس اکشن به شیوه صحیح استفاده کند، اغلب می‌تواند عملکرد و نحوه نگاه خود به نمودارها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. برخی از معامله‌گران از پرایس اکشن به عنوان اصلی‌ترین تکنیک تحلیل و پیش‌بینی در بازار استفاده می‌کنند.

 با این وجود، هنوز مسائل گنگ و حقایق ناواضح زیادی وجود دارد که معامله‌گران را سردرگم کرده و اجازه نمی‌دهد از پرایس اکشن سودآوری کنند. در این مطلب، قصد داریم که مروری بر پرایس اکشن داشته باشیم، مزایا و معایب آن را بررسی کنیم و به شما بگوییم که این تحلیل چه مراحلی دارد. اگر قصد دارید که نسبت به این تکنیک شناخت عمیقی پیدا کنید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.


معامله گری به سبک پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن مهارتی است که با آن می‌توانید قیمت سهام را بخوانید و معاملات را در هر نمودار، در هر بازار، در هر بازه زمانی و بدون استفاده از هیچ شاخصی انجام دهید. در واقع پرایس اکشن به کاری گفته می‌شود که قیمت در هر فعالیت معاملاتی انجام می‌دهد و در نمودار برای یک معامله‌گر قابل مشاهده است.

در این روش برخلاف روش‌های دیگر از اندیکاتورها استفاده نمی‌شود. این مسئله باعث می‌شود که معامله گران بتوانند به سادگی قیمت‌های واقعی را مشاهده کنند. با این حال استفاده از نمودارهای شمعی در پرایس اکشن بسیار مرسوم است. تحلیل این نمودارهای شمعی یا کندال‌ها به معامله‌گران می‌گویند که قیمت چه وقت بالا یا پایین می‌روند. به بیان دیگر، پرایس اکشن هر کاری است که معامله گران انجام می‌دهند. همچنین چگونه انجام آن کار را نیز می‌توان در قالب نمودار دید. همچنین مشاهدات در نمودار همان چیزی است که هم شما می‌بینید و هم دیگران می‌بینند. همین مسئله، سودآوری را برای شما راحت‌تر از تحلیل بنیادی می‌کند.


پرایس اکشن چه اطلاعاتی را به ما می‌دهد؟

در اصل می‌توان گفت پرایس اکشن هر چیزی را که بتوان از روی نمودار دید به شما می‎گوید. افرادی که از پرایس اکشن استفاده می‌کنند، به دنبال راهی برای ورود به بازار و اتخاذ نوعی استراتژی عملیاتی هستند. این کار توسط عوامل زیر انجام می‌شود:

 • نمودار
 • اطلاعات قیمت بلادرنگ (قیمت‌های عرضه و همچنین قیمت‌های تقاضا)
 • شتاب، بزرگی و همچین حجم معاملات

به این استراتژی‌های پرایس اکشن به طور عمومی شکست می‌گویند. کافی است که خطوط مقاومت و حمایت در نمودارهای کندلی که استفاده می‌کنند را رسم کرد تا خطوط شکسته شوند. با این کار قیمت بسته شدن یا باز شدن در تایم فریم‌های مختلف مشخص می‌شوند و می‌توان استراتژی‌های مختلفی را در بازار طبق آن‌ها در پیش گرفت. این استراتژی‌ها بسیار متنوع هستند.

 اگر شکست احتمالاً با افزایش کم حجم معاملات همراه باشد، ممکن است قیمت سهام پایدار را نشان دهد. سرمایه گذار می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا روی همین سهام بماند یا موقعیت‌های دیگری را اتخاذ کند. شکست‌ها در پرایس اکشن همچنین می‌توانند برعکس حرکت کنند و قیمت‌ها پایین‌تر از حد مشخصی قرار گیرند. در این حالت، سرمایه گذار می‌تواند پوزیشن خود را تغییر بدهد تا ببیند قیمت سهام با چه روندی در حال حرکت است.

معامله‌گران پرایس اکشن همچنین می‌توانند نوسانات قیمت را برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات مطالعه کنند. به عنوان مثال، اگر سهام در حال نوسان یا در حال بالا رفتن باشد، باید جدیدترین نوسانات قیمت را مطالعه کنید تا الگوی موجود را ببینید. اگر چنین چیزی وجود دارد، می‌توانید از آن استفاده کنید تا تصمیم بگیرید چه زمان خرید یا فروش را انجام دهید تا ببینید سرمایه خود را در کدام جهت تغییر دهید.


مزایای پرایس اکشن و نکات مثبت انجام معامله با این روش

مبنا قرار دادن پرایس اکشن برای تصمیم در مورد معامله به شما این امکان را می‌دهد تا به صورت بلادرنگ و متناسب با حرکت بازارها، تجارت کنید. وقتی تنها به نمودار شمعی تکیه می‌کنید، می‌توانید بفهمید که دقیقاً چه اتفاقی در بازار رخ می‌دهد. پرایس اکشن دارای مزایای زیادی است که برخی از مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 •  منجر به شفافیت می‌شود و اطمینان هنگام ورود به موقعیت موردنظر، اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.
 • درک سیگنال‌های تولیدی آن بسیار آسان است. برای درک استراتژی‌های پرایس اکشن لزوماً نیازی به داشتن مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد یا مدیریت مالی ندارید.
 • دسترسی به پرایس اکشن برای هر کسی که مایل است زمان مشخصی را برای مطالعه مفاهیم پایه آن اختصاص دهد، آسان است.

بازه‌های زمانی یا همان تایم فریم‌هایی که برای معامله انتخاب می‌کنید از اهمیت خاصی برخوردار هستند. برخی از معامله‌گرانی که از پرایس اکشن استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند از تایم فریم روزانه یا هفتگی استفاده کنند و آنها را قابل اطمینان‌تر می‌دانند زیرا یک نوار روزانه مقدار بیشتری داده را در مقایسه با یک نوار 5 دقیقه ای نشان می‌دهد. هرچه داده بیشتر باشد، سیگنال‌های تولید شده توسط نوار اطمینان بیشتری دارند. این سیگنال‌ها پتانسیل بیشتری برای هدایت شما به سمت معامله موفق دارند. این مسئله یکی از مزیت‌های بزرگ پرایس اکشن است.

سود مداوم در بازار ارز از طریق روش‌های معاملاتی انعطاف پذیر بدست می‌آید که پرایس اکشن یکی از آن‌ها است. بازار سهام بسیار پویا است. برای بهره گیری از حرکت بازارها، باید فقط به استراتژی‌های پرایس اکشن تکیه کنید. به طور خلاصه، این تکنیک فرصتی عالی را به شما اعطا می‌کند که در تصمیمات خود عاری از احساسات عمل کنید و انعطاف‌پذیر باشید و این مسئله مهم‌ترین چیز برای ایجاد معاملات پرسود در بازارهای جهانی است.

 
معایب پرایس اکشن و نکات منفی آن

این تکنیک علیرغم مزایایی که دارد، معایبی نیز به همراه دارد. به عنوان مثال یکی از مسائلی که معمولا در مورد این تکنیک مشکل‌ساز می‌شود این است که تعداد معاملاتی که می‌توانید با آن انجام بدهید کم است چرا که استفاده از آن نیاز به صبر و شکیبایی دارد. این امر به این دلیل است که این تکنیک به معامله‌گر نیاز دارد تا در پشتیبانی و مقاومت منتظر کانفیرمیشن یا تایید باشد. این کانفیرمیشن می‌تواند به شکل الگوی Pinbar یا Engulfing باشد. اما با انتظار برای تأیید، ممکن است که بسیاری از فرصت‌های خوب بازار از بین برود. البته شما می‌توانید که منتظر تایید نیز نباشید و بدون تایید معاملات خود را انجام بدهید.

یکی دیگر از معایبی که برای این تکنیک به آن اشاره می‌کنند این است که باید منتظر سطح خود باشید. معامله‌گران قیمت عمل همیشه منتظر رسیدن قیمت به سطح خود هستند. برخی از این سطوح می‌توانند پشتیبانی و مقاومت باشند، یا مقاومت قبلی به پشتیبان و غیره تبدیل شوند. اما در یک بازار پرتحرک، غالباً قیمت به دلیل عدم تحرک اساسی در این سطوح به ری‌تست برنمی‌گردند. این مسئله باعث می‌شود معامله‌گر قیمت در حاشیه باشند در حالی که بازار در حال حرکت است. 

اگر در دوره‌های آموزش پرایس اکشن شرکت کرده‌ باشید به شما آموزش داده می‌شود که استاپ‌های خود را دقیقاً بالاتر از بلندی / پایین شمع قرار دهید. بنابراین جای تعجب ندارد که معامله‌گران تمایل داشته باشند که استاپ خود را در سطوح آشکار قرار دهند. به همین دلیل، شما فرآیند معامله خود را متوقف کرده‌اید تا به تماشای بازگشت قیمت بنشینید.  

گاهی از اندازه شمعدان معکوس نیز به عنوان یکی از ضعف‌های پرایس اکشن نام می‌برند. الگوهای معکوس شمعدان به عنوان تأیید عدم نگه داشتن سطح کار می‌کنند. شمعدان‌هایی مانند الگوی Pinbar و Engulfing در هر شکل و اندازه‌ای نمایان می‌شوند. 

 

6 مرحله اصلی تحلیل پرایس اکشن

 1. پس از این که توانستید به خوبی نسبت به این تکنیک آگاهی پیدا کنید و مفهوم اولیه را به خوبی فهمیدید طی شش مرحله می‌توانید نسبت به انجام آن اقدام کنید. انجام این شش مرحله باعث خواهند شد که بتوانید به خوبی بازار را پیش‌بینی کنید، استراتژی خود را تعیین کنید و روند حرکت را مشخص کنید تا به سودآوری برسید.
 2.  اولین مرحله در تحلیل به روش پرایس اکشن این است که به تایم فریم بالاتر مراجعه شود
 3. در مرحله دوم به حرکت قیمت در تایم فریم وسط یا معاملاتی نگاه می‌کنیم
 4. در مرحله سوم حرکت قیمت با بررسی قدرت و توان و یا ضعف و عدم توان مطالعه می‌شود 
 5. در مرحله چهارمِ اکشن پرایس جهت روند بعدی و آینده بازار پیش‌بینی می‌شود
 6. در مرحله پنجم با توجه به مراحل قبل به یک پیشبینی از حرکت قیمت می‌رسیم
 7. در مرحله پایانی ستاپ‌های معاملاتی را تعریف می‌کنیم

 

سخن پایانی

ما در این مطلب مروری بر پرایش اکشن داشتیم، مزایا و معایب آن را بررسی کردیم و دیدیم که چگونه می‌توان از آن استفاده کرد. بدون شک پرایس اکشن یکی از بهترین تکنیک‌های پیش بینی بازار و همچنین سودآوری است. بسیاری از افراد این تکنیک را یکی از ساده‌ترین روش‌های پیش‌بینی می‌دانند و هم می‌توان با آن به سادگی معامله انجام داد و هم فهم سیگنال‌های آن آسان است. با این حال استفاده از پرایس اکشن نیازمند دانش است. استفاده ناشیانه از پرایس اکشن می‌تواند برای شما مشکل‌زا باشد و شما را دچار مشکل کند. اگر قصد دارید که وارد بازار شوید و از استراتژی‌های بازار استفاده کنید، حتما دانش استفاده از آن را یاد بگیرید و سعی کنید در دوره‌های آموزشی معتبر شرکت کنید. بدون شک استفاده از پرایس اکشن می‌تواند برای شما سودآور باشد چرا که هم اکنون بسیاری از افراد آن را روی نمودارهای قیمت بازار بورس، اوراق بهادار و غیره به کار می‌برند. 


کلمات مرتبط