logo

سهام عدالت

پنل حرفه ای مدیریت و فروش سهام عدالت

سهام عدالت...

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت یارانه ای است که دولت به اقشار مختلف مشمل تشخیص داده است. هدف از انتشار سهام عدالت، اجرای عدالت اقتصادی در سطح کشور است.
از سال ۱۳۹۸ امکان آزادسازی و فروش سهام عدالت توسط دولت ایجاد گردید. کارگزاری بیدار به عنوان یک کارگزار پیشرو، سامانه ای را برای مدیریت و فروش سهام عدالت برای شما تدارک دیده است. آزادسازی سهام عدالت به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود.
در ادامه آموزش کامل روند آزادسازی و فروش سهام عدالت را برای شما آماده کرده‌ایم.

چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنم؟

به راحتی با طی کردن دو مرحله نسبت به آزادسازی سهام عدالت و انتخاب روش سهامداری مستقیم و غیرمستقیم دارایی خود اقدام نمایند.

سامانه آزاد سازی سهام عدالت

اولین گام فروش سهام عدالت، آزادسازی آن در سامانه سهام عدالت است. با توجه به اینکه زمان آزادسازی گذشته است، در حال حاضر امکان آزادسازی وجود ندارد و با لینک سامانه زیر می‌توانید وضعیت دارایی یا عدم دارایی سهام عدالت خود را استعلام بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت سهام عدالت همچنین می‌توانید با شماره ۱۵۶۹ تماس حاصل فرمایید.

انتخاب کارگزاری بیدار به عنوان کارگزار ناظر

پس از انتخاب روش آزادسازی مستقیم سهام عدالت، می‌بایست وارد سامانه مدیریت سهام عدالت کارگزاری بیدار شوید. در این سامانه می‌توانید سهام خود را مشاهده کرده و امکان مدیریت و ثبت سفارش فروش را خواهید داشت.

برای مدیریت سهام عدالت خود ابتدا وارد لینک سامانه سهام عدالت کارگزاری بیدار شده و بعد از وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خود، دکمه ورود را فشار دهید.

باز کردن لینک

۱- امکان ارسال درخواست سفارش فروش تا سقف 60% کل دارایی هر سهام‌دار از بخش "اطلاعات سهامدار" در سامانه سهام عدالت کارگزاری بیدار امکان پذیر است.

۲- قسمت لیست سفارشات نشان دهنده وضعیت ارسال سفارشات سمت سپرده‌گذاری می‌باشد. جهت «استعلام وضعیت سفارش» به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

باز کردن لینک

در صورت تمایل به لغو سفارش‌ها می‌توانید فقط برای سفارشات با وضعیت «درحال بررسی» و «سفارش باز» از بخش «لیست سفارشات» درخواست لغو سفارش خود را ثبت نمایید.

باز کردن لینکباز کردن لینک

۴- جهت بررسی وضعیت درخواست لغو از جانب سپرده‌گذاری می‌توانید از بخش «گزارش لیست لفو سفارشات» اقدام نمایید.

باز کردن لینک

۵- جهت بررسی وضعیت سفارشات ارسال شده به سمت سپرده‌گذاری می‌توانید از بخش «استعلام وضعیت سفارشات» اقدام نمایید.

باز کردن لینک

۶- جهت بررسی وجوهی که از محل فروش سهم پرداخت شده‌اند‌ می‌توانید به بخش «استعلام پرداخت‌ها» مراجعه نمایید.

باز کردن لینک

۷- درصورت تمایل به اطلاع از زمان‌های ورود به سامانه می‌توانید به بخش «گزارش ورود و خروج» مراجعه نمایید.

باز کردن لینک

سوالات متداول

چطور متوجه شوم که سهام عدالت دارم؟

مشمولین سهام عدالت در مقاطع گذشته بر اساس مصوبات ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت در 18 گروه تعیین گردیده اند و نهادهای متولی این گروهها نیز در ستاد مزبور مشخص گردیده اند که در نهایت بر اساس اطلاعات ماخوذه از نهادهای مذکور سهام عدالت به این گروهها تخصیص داده شده است

برای اطلاع از دارایی سهام عدالت، وارد سامانه استعلام سهام عدالت شوید.


سود سهام عدالت چگونه پرداخت می شود؟

روش پرداخت سود سهام عدالت برای افراد در روش مستقیم و غیر مستقیم فرایند متفاوتی دارد به طوری که در روش مستقیم اگر افراد سجامی شده باشند، بر اساس توافق های فی مابین، سود سهام عدالت از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی به حساب آن ها واریز می شود و سهامدارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند سود سهام آن ها از طریق این شرکت به حساب شرکت های سرمایه گذاری استانی واریز خواهد شد.

افرادی که سود برایشان تاکنون واریز نشده است، در ابتدا می‌توانند به سایت سهام عدالت به آدرس www.sahamedalat.ir مراجعه کنند و وضعیت خود را ملاحظه کنند. اگر مشکل حل نشد می‌توانند با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند؛ چرا که این مرکز دسترسی دارد ملاحظه کند که وضعیت افراد به چه شکل است و مشکل عدم واریز سود کجاست.

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می‌شود ؟

برای فروش سهام عدالت فرد متوفی، وراث می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت سپرده‌گذاری به صورت آنلاین از طریق میز خدمت، گواهی حصر وراثت را در سامانه بارگذاری کنند و شرکت سپرده‌گذاری بعد از استعلام مدارک، سهام عدالت را بین وراث تقسیم می‌کند.

تفاوت روش غیر مستقیم و مستقیم آزادسازی سهام عدالت چیست؟

افرادی که در سامانه سهام عدالت روش «سهامداری مستقیم» را انتخاب کرده باشند و شماره موبایل معرفی شده به سامانه خصوصی سازی به نام خودشان باشد می‌توانند در سامانه‌ سهام عدالت اقتصاد بیدار ثبت‌نام کنند و سفارش فروش خود را ارسال نمایند.

افرادی که در سامانه سهام عدالت روش «سهامداری غیر مستقیم» را انتخاب کرده باشند با ثبت نام و دریافت کد آنلاین از کارگزاری اقتصاد بیدار می‌توانند با انجام تغییر کارگزار ناظر در نماد استانی سهام عدالت، سهام عدالت خود را بر روی پورتفوی سپرده گذاری مشاهده کرده و به فروش برسانند.

امکان انتقال سهام عدالت به پورتفوی شخصی وجود دارد؟

در حال حاضر این امکان وجود ندارد. تنها می‌توانید با فروش سهام عدالت، مبلغ آن را به صورت وجه نقد دریافت کنید.