logo

راهنمای کامل آموزش بورس

راهنمای صفر تا صد آموزش بورس

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام در این بازار هستید، اولین قدمی که باید بردارید، آموزش بورس و آشنایی با مفاهیم این بازار و تجزیه و تحلیل اتفاقات و وضعیت سهم‌های مختلف است. شما در هر سطحی از آشنایی با بازار سرمایه که قرار داشته باشید، می‌توانید با کارگزاری بیدار همراه شوید و به این هدف دست پیدا کنید. تنها باید اولین قدم را بردارید!

۱

آشنایی با بازار سرمایه و تابلوخوانی

اگر اطلاعات زیادی از بازار ندارید و در آغاز مسیر سرمایه‌گذاری هستید، وقت آشنایی با بازار سرمایه است. در این مرحله باید با مفاهیم پایه و اصطلاحات بازار سرمایه آشنا شوید، بازارهای مختلف بورس را بشناسید و با یکی از تکنیک‌های مهم شناخت وضعیت بازار یعنی تابلوخوانی آشنا شوید.
تابلوخوانی به شما کمک می‌کند به صورت روزانه وضعیت معاملات سهم‌های مختلف را رصد کنید و با آگاهی بیشتر از وضعیت معاملات، به خرید و فروش سهام بپردازید. در این مرحله بهتر است سری هم به مهمترین سایت‌های ارائه اطلاعات از بازار سرمایه بزنید و با آن‌ها نیز بیشتر آشنا شوید.
از جمله سایت tse یا شرکت مدیریت فناوری بورس تهران که به شما کمک می‌کند با آمادگی بیشتری به بازار سرمایه قدم بگذارید و با اطمینان بیشتری در این بازار حرکت کنید. همچنین در این مرحله وقت آن است که با فیلتر نویسی هم آشنا شده و بورس را برای خودتان ساده‌تر کنید.

آشنایی با بازار سرمایه و تابلوخوانی
۲

آموزش تحلیل تکنیکال

یکی از مهمترین روش‌های تحلیل وضعیت سهم‌های مختلف در بورس، آشنایی با تحلیل تکنیکال و بررسی آمار و ارقام و نمودارهایی است که از وضعیت معاملات هر سهم در زمان‌های مختلف ارائه می‌شود. تحلیل تکنیکال ابزارهای مختلفی دارد، ابزارهایی چون اندیکاتورها، اسیلاتورها و الگوهای قیمتی که در این مرحله باید شناخت خوبی از آن‌ها به دست آورید.
تحلیل تکنیکال و ابزارهای مختلف آن به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بهترین زمان برای ورود به یک سهم و خروج از آن را تشخیص دهید و همچنین با بهترین قیمت به خرید و فروش سهام در بورس بپردازید. همچنین به شما کمک می‌کند مطمئن‌تر در بازار سرمایه حرکت کنید و با بررسی همه جانبه یک سهم برای خرید و فروش آن اقدام کنید.
در این مرحله نیز کارگزاری بیدار به شما کمک می‌کند تا گذشته بازار و وضعیت معاملات سهام را تحلیل کرده و آینده سهم‌های مختلف را براساس نمودارها و اعداد و ارقام مختلف پیش‌بینی کنید.

آموزش تحلیل تکنیکال
۳

آموزش تحلیل بنیادی

بورس فقط اعداد و ارقام نیست، به ویژه اگر قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت در این بازار را داشته باشید باید بتوانید اطلاعات شرکت‌های مختلفی را که در این بازار حضور دارند بررسی کرده و شرکتی را انتخاب کنید که ارزش بیشتری داشته باشد. برای این کار باید بتوانید صورت مالی و ترازنامه شرکت‌ها را بررسی کنید، چگونگی استفاده از اطلاعات سایت کدال را یاد بگیرید و ارزش بازار و ارزش ذاتی شرکت‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.
در این مرحله باید شناخت خوبی هم از اقتصاد، وضعیت اقتصادی جامعه و عوامل و رویدادهای موثر بر آن به دست آورید تا بتوانید وضعیت شرکت‌ها را به خوبی بررسی کرده و با آمادگی بیشتری برای خرید و فروش سهام آن‌ها اقدام کنید. محاسبه NAV شرکت‌ها از دیگر مهارت‌هایی است که در این مرحله می‌تواند به شما کمک کند. کارگزاری بیدار در این مرحله نیز همراهتان خواهد بود و به شما کمک می‌کند به این هدف نیز دست پیدا کنید.

آموزش تحلیل بنیادی
۴

مدیریت سرمایه (CM) و مدیریت ریسک

بازدهی و ریسک در بازار سرمایه پا به پای هم حرکت می‌کنند. مدیریت سرمایه و ریسک به شما کمک می‌کند در هر معامله بازدهی و میزان ریسکی که برای رسیدن به آن باید انجام دهید را در نظر بگیرید و به صورت کنترل شده و با اطمینان بیشتری به میدان معاملات بورس قدم بگذارید.
مدیریت سرمایه برای حضور در بازارهای مالی اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی دیگر از مباحثی است که بهتر است سرمایه‌گذاران بورس به خوبی با آن آشنا باشند. استراتژی‌های متعددی برای مدیریت سرمایه وجود دارد و هر سرمایه‌گذار با توجه به شرایط و اهداف خود، باید استراتژی متفاوتی را در پیش بگیرد. برای نمونه برخی بهتر است استراتژی محافظه‌کارانه‌تری در بورس داشته باشند و برخی ممکن است استراتژی تهاجمی‌تری را برای حضور در این بازار اتخاذ کنند.
اما در نهایت مهمترین هدف مدیریت سرمایه و همچنین مدیریت ریسک، در ابتدا حفظ ارزش دارایی و جلوگیری از ضرر و زیان سنگین و سپس رسیدن به بازدهی مورد انتظار سرمایه‌گذاران است. کارگزاری بیدار در این زمینه نیز به شما کمک می‌کند تا سرمایه‌تان را با شناخت بهتری مدیریت کنید و در هر معامله بازدهی و ریسک را به صورت توامان در نظر داشته باشید.

مدیریت سرمایه (CM) و مدیریت ریسک
۵

آشنایی با خدمات کارگزاری بیدار

کارگزاری‌ کارگزاری بیدار خدمات متعددی به فعالان بازار سرمایه ارائه می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به ارائه ابزارهای معاملاتی مختلف برای تسهیل معاملات سهام در بورس، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری متعدد و ارائه خدمات سبدگردانی اختصاصی اشاره کرد. خدماتی که به شما کمک می‌کنند با هر میزان دانش و دارایی به راحتی وارد بورس شوید و به آسان‌ترین شکل ممکن به خرید و فروش سهام در این بازار بپردازید.
همچنین وبینارهای مختلفی با موضوعات متعدد مرتبط با بازار سرمایه نیز از سوی کارگزاری برگزار می‌شود که به شما کمک می‌کنند اتفاقات و رخدادهای به روز بازار سرمایه را ازنگاه تحلیلگران و حرفه‌ای‌های این بازار ببینید و شناخت بهتر و حرفه‌ای‌تری از بورس و عوامل موثر بر آن داشته باشید.

آشنایی با خدمات کارگزاری بیدار

چگونه در بورس ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام در بورس و شروع سرمایه‌گذاری در این بازار، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و کد بورسی بگیرید.

سپس با انتخاب یک کارگزار و دریافت کد معاملاتی و انتخاب یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری خرید و فروش سهام در این بازار را شروع کنید.

دانشنامه جامع بورس