logo

سرمایه گذاری چیست؟ پرسودترین سرمایه گذاری

خانهآموزش بورسسرمایه گذاری سرمایه گذاری چیست؟ انواع روش های سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری نقش اساسی در توسعه اقتصادی و اجتماعی دارد و می‌تواند به بهبود شرایط زندگی افراد و پیشرفت جوامع کمک کند. یکی از کلیدواژه‌های تضمین آسایش و رفاه در زندگی، داشتن یک سرمایه‌گذاری مطمئن است.

تورم در سال‌های اخیر منجر به درک بهتر اهمیت سرمایه‌گذاری شده است، اما در اینجا سوالات متعددی همچون چه سرمایه‌گذاری سود 50 درصد دارد؟ چه سرمایه‌گذاری با پول کم امکان‌پذیر است؟ پرسودترین سرمایه‌گذاری در ایران چیست؟ برای سرمایه‌گذاری چی بخریم؟ کجا سرمایه‌گذاری مطمئن با سود بالا داشته باشیم؟ و ... مطرح می‌شود.

پیش از پاسخ دادن به این سوالات، ضروری است که با مفهوم سرمایه‌گذاری و انواع آن آشنا شوید، تا بتوانید با توجه به ریسک پذیری، مدت زمان سرمایه‌گذاری خود و تحلیل بازار، یکی از انواع سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید. این شناخت به شما کمک خواهد کرد تا به دنبال راه‌حل‌های بهینه برای افزایش سرمایه و حفظ سود خود باشید. با ما همراه باشید. 

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری به فعالیت اقتصادی اشاره دارد که در آن افراد یا شرکت‌ها منابع مالی خود را در پروژه‌ها و فعالیت‌های مختلف با هدف کسب سود سرمایه‌ گذاری می‌کنند. سرمایه‌گذاری به زبان ساده به عنوان یک فرآیند اقتصادی مهم، در توسعه و رشد اقتصاد نقش اساسی دارد و به افراد و شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که سرمایه خود را به صورت موثرتری به کار بگیرند.

سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انجام می‌شود. در سرمایه‌گذاری مستقیم، افراد یا شرکت‌ها به طور مستقیم در یک پروژه یا کسب و کار مثل خرید سهام یک شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حالی که در سرمایه گذاری غیرمستقیم، سرمایه‌گذاری از طریق واسطه‌های مالی مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق بهادار، یا سایر ابزارهای مالی انجام می‌شود. 

یکی از دغدغه های سرمایه گذاران خرد، یافتن بازاری است که با وجود سرمایه گذاری کم، سود حداکثر 50 درصدی داشته باشد. پیش از این در مقاله «بهترین روش‌های سرمایه گذاری با پول کم در ایران» به معرفی چند بازار همچون سپرده گذاری در بانک، بورس، طلا و ... اشاره کردیم. در نظر داشته باشید که در دوران تورم، سپرده گذاری در بانک منجر به کاهش ارزش پول شده و سرمایه گذاری مناسبی نخواهد بود. 

اهمیت سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری اهمیت زیادی در اقتصاد دارد و برای افراد، شرکت‌ها و حتی کشورها تأثیرگذار است. برخی از اهمیت‌های سرمایه‌گذاری به شرح زیر می‌باشد:

 • رشد اقتصادی: سرمایه گذاری نقش مهمی در تحقق رشد اقتصادی دارد. سرمایه گذاری در پروژه‌های مختلف منجر به ایجاد اشتغال و بهبود شرایط اقتصادی می‌شود.
 • نوآوری و پیشرفت تکنولوژی: سرمایه گذاری در راستای تحقیق و توسعه باعث پیشرفت تکنولوژی و نوآوری در صنایع مختلف می‌گردد.
 • ایجاد اشتغال: یکی از مهم‌ترین دلایل سرمایه‌گذاری ایجاد اشتغال است. سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارها منجر به ایجاد اشتغال شده و در نهایت باعث رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی می‌شود.
 • تنوع اقتصادی: سرمایه گذاری در صنایع مختلف باعث تنوع و استقرار اقتصاد می‌شود و از وابستگی به یک بخش خاص جلوگیری می‌کند.
 • افزایش درآمد و ثروت: سرمایه گذاری در دارایی‌ها و پروژه‌های مختلف به افراد و سازمان ها امکان کسب درآمد و افزایش ثروت فراهم می‌کند.
 • پایداری اقتصادی: سرمایه گذاری به عنوان یک عامل کلیدی در پایداری اقتصادی عمل می کند و موجب حفظ و تقویت اقتصاد ملی می‌شود.
 • تامین منابع مالی: سرمایه ‌گذاری به عنوان یک منبع تأمین منابع مالی برای دولت‌ها و شرکت‌ها عمل می‌کند.
 • کاهش فقر و عدالت اجتماعی: همان طور که گفته شد، یکی از اهمیت‌های سرمایه گذاری ایجاد اشتغال است. اگر در مناطق فقیر و کمتر توسعه یافته سرمایه گذاری صورت گیرد، باعث کاهش فقر و عدالت اجتماعی می‌گردد.

انواع روش های سرمایه گذاری

امکان سرمایه گذاری به دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. هر سرمایه‌گذار براساس ریسک پذیری، مدت زمان سرمایه گذاری و انتظار بازدهی می‎‌تواند در یکی از بازارهای زیر سرمایه‌گذاری کند.

 1. زمین و املاک
 2. خودرو
 3. سپرده بانکی
 4. سهام، اوراق بهادار، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اخزا (اوراق خزانه) و ...
 5. صندوق های سرمایه گذاری
 6. ارزهای خارجی
 7. طلا و سکه

بهترین روش سرمایه گذاری

اهمیت سرمایه گذاری بر هیچ کس پوشیده نیست اما انتخاب یک سرمایه گذاری مطمئن با سود مناسب یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران است. با توجه به اینکه هر فرد ریسک پذیری و انتظار بازدهی متفاوتی دارد، نمی‎‌توان یک سرمایه گذاری یکسانی را پیشنهاد داد.

در صورتی که فرصت کافی برای مدیریت دارایی خود و رصد بازارهای مالی را ندارید، به شما سرمایه گذاری غیرمستقیم را پیشنهاد می‌دهیم. صندوق های سرمایه گذاری از جمله سرمایه گذاری غیرمستقیم شناخته می‌شود. صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت برای کسانی که ریسک پذیری کمی داشته و قصد دریافت یک سود ثابت و مطمئن هستند مناسب است. کسانی که ریسک پذیری و انتظار سودآوری بیشتری دارند، می‌توانند از مزایای دیگر صندوق های سرمایه گذاری بهره مند شوند. جهت کسب سود مناسب، پیش از سرمایه گذاری مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری مختلف را یافته و به بررسی میزان بازدهی گذشته آن بپردازید.

سهام، اوراق و صندوق های سرمایه گذاری تنها گزینه سرمایه گذاری نیستند و می‌توانید براساس وضعیت بازار در مسکن، خودرو، طلا یا ارز سرمایه گذاری کنید. در نظر داشته باشید که یکی از موضوعات با اهمیت در سرمایه گذاری، نقدشوندگی آن‌ها است. هر یک از این بازارها می‌توانند در یک سیکل صعودی قرار گیرند و سود خوبی نصیب سرمایه گذار کنند اما رکود در بازار یا اقتصاد ایجاد شود، نقدشوندگی آنها کاهش می‌یابد. 


جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم که شما را با انواع سرمایه گذاری آشنا و بهترین سرمایه گذاری را معرفی کنیم. هر سرمایه گذار می‌تواند در یکی از بازارهای مسکن، خودرو، طلا، سکه، ارز، بورس، اوراق و ... براساس ریسک پذیری و انتظار بازدهی سرمایه گذاری کند.

در هنگام سرمایه گذاری به موارد مختلف همچون بازدهی گذشته بازار، نقدشوندگی، مزایا و معایب، مدت زمان سرمایه گذاری، ریسک پذیری، بازدهی توجه داشته باشید.

بنردسته بندی:سرمایه گذاری

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر