logo

صف خرید و صف فروش چیست؟ و چه زمانی تشکیل می‌شود؟

خانهآموزش بورستابلوخوانیصف خرید و صف فروش چیست؟ و چه زمانی تشکیل می‌شود؟

صف خرید و فروش در بورس یکی از اصطلاحات و در واقع موقعیت‌هایی است که در بازار بورس ایران، با آن زیاد روبرو می‌شوید. برای موفقیت در بازار معاملات سهام و کشف بهترین روش‌ها و زمان خرید و فروش هر سهم، باید نسبت به این اصطلاحات ریز و درشت آگاهی درستی داشته باشید.

صف خرید و فروش نمادهای معاملاتی نیز از آن دست اصطلاحاتی است که در بازار سرمایه با آن‌ها زیاد روبرو هستیم. برای شناخت این مفاهیم و پاسخ به سوال صف خرید و فروش در بورس چه زمانی تشکیل میشود، با ما همراه باشید.

صف خرید چیست؟

زمانی که اطلاعات مثبتی از سهامی منتشر شده باشد و یا فعالان بازار سرمایه، دارای تحلیل رشد نسبت به آن سهم باشند، تقاضا روی آن سهم شکل می‌گیرد.

با افزایش تقاضا و بیشتر شدن آن نسبت به عرضه، به اصطلاح گفته می‌شود که صف خرید در بورس شکل گرفته است. به واقع می‌توان گفت که اگر تعداد زیادی از متقاضیان خرید یک سهم در سقف قیمت دامنه نوسان آن روز سهام، شکل گرفته و عرضه کننده یا فروشنده‌ای برای آن وجود نداشته باشد، صف برای خرید آن نماد تشکیل می‌شود.

stock-trading-queue-2.jpg

چه موقع از اصطلاح صف فروش در بورس استفاده می‌کنند؟

در شرایطی که به دلایل مختلفی دارندگان یک سهام، به فروش روی آورده و میزان عرضه بر میزان تقاضای آن سهام، پیشی بگیرد، گفته می‌شود که برای فروش آن سهم صف شکل گرفته است.

در صف فروش، قیمت عرضه معادل کمترین قیمت دامنه نوسان روز قرار گرفته و با این وجود تقاضا به آن نمی‌رسد. به عبارتی دیگر زمانی که حجم بزرگی از دارندگان یک سهم، سهام در اختیار خود را برای فروش گذاشته و تقاضایی برای خرید آن وجود نداشته باشد، صف فروش اتفاق افتاده است.

حال هر اندازه که میزان سهام به فروش گذاشته بیشتر شود، صف سنگین‌تر خواهد بود.

دامنه نوسان در معاملات اوراق بهادار به چه معناست؟

دامنه نوسان مفهومی تعریف شده در بورس ایران دارد. دامنه نوسان به معنای دامنه تغییرات قیمتی نمادهای بورسی در یک روز کاری بازار بورس است. به این معنا که هر نماد بورسی نمی تواند از دامنه نوسان خود افزایش قیمت بیشتری داشته و یا کاهش قیمت افزون تری را تجربه کند. به این ترتیب معاملات سهم های مختلف، در این دامنه نوسان صورت گرفته و خریداران و فروشندگان سهم ها نیز اطمینان دارند که میزان سود یا زیان آن ها از این دامنه نوسان در یک روز کاری بورس، خارج نخواهد شد.

چگونه بفهمیم در بورس برای سهامی صف ایجاد می‌گردد؟

برای اطلاع از این که سهام مورد نظر شما دارای صف است، می‌توانید به صفحه معاملات آنلاین کارگزاری خود وارد شده و با جستجوی آن نماد بورسی، بخش خرید و فروش‌های روز آن را مشاهده کنید.

در صورتی که در بخش خرید، شماری از خریداران به همراه قیمت‌های سقف دامنه نوسان نشان داده شده و در بخش فروش و عرضه، خبری نباشد؛ صف برای خرید آن نماد شکل می گیرد.

به همین ترتیب در صورتی که در بخش فروش آن سهام، شماری از فروشندگان سهم با قیمت کف دامنه نوسان دیده شده و در بخش خرید، اثری از متقاضیان خرید سهام نباشد، صف فروش اتفاق افتاده است.

به علاوه روش دیگری نیز پیش روی شما قرار دارد. می توانید با مراجعه به وب سایت مدیریت فناوری بورس یعنیtsetmc.com به منوی دیده بان بازار وارد شوید.

در آنجا با فهرستی از نمادهای بورس و جزئیات مربوط به معاملات آن‌ها روبرو خواهید شد. کافی است که روی نماد بورسی مورد نظر خود کلیک کرده و به صفحه مربوط به آن وارد شوید. همچنین می‌توانید نام نماد بورسی مورد نظر خود را در کادر جستجو، تایپ کرده و به صورت مستقیم به صفحه مستقل آن نماد دسترسی داشته باشید.

در صفحه هر نماد دو کادر چسبیده به هم (خرید و فروش) دیده می‌شوند که طبق توضیحات بالا می‌توانید ایجاد صف را از طریق آن‌ها، بررسی کنید.

stock-trading-queue-1.jpg

بهترین استراتژی در زمان تشکیل صف در نمادهای معاملاتی چیست؟

تصور اشتباهی در بین تازه واردهای بازار سرمایه وجود دارد و آن این است که نمادهای بورسی دارای صف خرید، به سمت رشدی بزرگ حرکت می کنند. اما به واقع این طور نیست. تشکیل صف برای نمادهای معاملاتی بورس به هیچ وجه دلیل خوبی برای پیش بینی رشد یا افت یک سهام خاص نیستند.

در بسیاری از موارد این صف ها به دلیل شایعات منتشر شده در خصوص یک شرکت بورسی، شکل می گیرند و پایه و اساس درستی ندارند. بنابراین توصیه می کنیم که خرید و فروش های خود در بازار معاملات سهام را بر پایه صف نمادهای معاملاتی قرار ندهید. از این روی جای دارد که ضمن دنبال کردن صف های خرید و فروش شکل گرفته برای نمادهای بورسی مختلف، از تصمیم گیری بر این مبنا صرف نظر کنید.

برای به دست آوردن سود مطلوب و مطمئن در بازار سرمایه، باید تصمیم گیری های خرید و فروش سهم خود را بر پایه اطلاعات واقعی و محاسبات شخصی و تحلیل های فنی، انجام دهید. پیروی کردن از رفتارهای هیجانی سایر حاضران در بازارهای بورس که مشخص نیست بر پایه اطلاعات و داده های واقعی یا اخبار کذب و شایعات بوده است، در نهایت پایه های معاملات و درآمدزایی شما در بازار بورس را متزلزل خواهد ساخت.

چگونه در زمان صف خرید، سهام بخریم؟

برای خرید سهام در بورس در صف خرید، لازم است که حتما به موقع سفارش خود را ثبت نمایید. حتی یک لحظه دیرتر، می تواند به خارج شدن شما از دور معاملات منجر گردد. بنابراین برای خرید سهم های معمولی بازار، لازم است که ساعت 8:30 صبح که ثبت سفارشات بورس آغاز می شود، سفارش خرید خود را با رقم سقف دامنه نوسان، ارسال نمایید.

توصیه کارشناسان بورس در زمان تشکیل صف خرید و فروش چیست؟

شکل گرفتن صف خرید و فروش سهام یکی از وقایعی است که نمادهای بورسی کم و بیش با آن روبرو شده و نمی‌توان آن را دلیلی بر رشد یا افت قطعی یک نماد بورسی دانست. برخی اوقات این صف برای ساعاتی یا حتی یک روز کاری کامل بورس شکل می گیرد و برخی اوقات دیگر برای یک نماد بورسی برای چند روز متوالی، صف شکل خواهد داشت.

در نهایت بر اساس نظرات کارشناسان و تحلیل‌گران بازار بورس توصیه می‌شود که کمتر به فکر خرید در زمان شکل گرفتن صف خرید سهامی خاص یا فروش در زمان شکل گرفتن صف فروش باشید.

عناوین مرتبط

صف خرید و فروش در بورس چه زمانی تشکیل می‎‌شود؟

زمانی که اطلاعات مثبتی از سهامی منتشر شده باشد و یا فعالان بازار سرمایه، دارای تحلیل رشد نسبت به آن سهم باشند، تقاضا برای سهم افزایش می‌یابد. در این صورت صف خرید شکل می‌گیرد. در مقابل در صورتی که خبر منفی برای سهم منتشر شود و عرضه کنندگان بیشتر از تقاضاکنندگان باشند، صف فروش ایجاد می‌شود.

صف خرید و صف فروش چیست؟

زمانی که اطلاعات مثبتی از سهامی منتشر شده باشد و یا فعالان بازار سرمایه، دارای تحلیل رشد نسبت به آن سهم باشند، تقاضا برای سهم افزایش می‌یابد. در این صورت صف خرید شکل می‌گیرد. در مقابل در صورتی که خبر منفی برای سهم منتشر شود و عرضه کنندگان بیشتر از تقاضاکنندگان باشند، صف فروش ایجاد می‌شود.


بنردسته بندی:تابلوخوانی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر