logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبک زندگی بورسی
خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

تحلیل بنیادی

بورس یکی از حوزه‌های بسیار درآمدزا است و افراد زیادی در عرض چند روز از این طریق میلیون‌ها تومان به دست می‌آورند. در طرف دیگر نیز افراد زیادی وجود دارند که در عرض چند روز میلیون‌ها تومان را از دست می‌دهند. تفاوت این دو دسته، در میزان تسلط بر بازار و آَشنایی با آن است. افرادی که سودهای کلانی به دست می‌آورند، ساعت‌های زیادی را خرج آموزش تحلیل بنیادی و تکنیکال می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند از کوچکترین فرصت‌ها استفاده کنند تا سود بیشتری به دست بیاورند.

واقعیت این است که ورود به چنین بازارهایی نیازمند داشتن دانش در چند زمینه متفاوت است. بدون دانستن این علوم، ورود به این مسیر باعث گیج شدن و به بیراهه رفتن خواهد شد. یادگیری برخی از این حوزه‌ها آسان و سریع است و برخی دیگر نیاز به تلاش بسیار زیادی دارند. اما نقطه اشتراک همه آن‌ها این است که همگی ضروری هستند و باید دانشی حداقلی از آن‌ها داشته باشید. اگر شما نیز قرار است که وارد دنیای بورس شوید و یادگیری تحلیل بنیادی را شروع کنید، شاید برای شما سوال باشد که پیش نیاز تحلیل بنیادی چیست و یا چگونه باید آن را آغاز کنیم یا چطور از تحلیل بنیادی استفاده کنیم؟

ما در این مطلب قصد داریم که مروری بر این مسئله داشته باشیم و به شما بگوییم که پیش از آغاز فرآیند یادگیری تحلیل بنیادی، نیازمند داشتن دانش در چه زمینه‌هایی هستید. پس اگر قصد دارید که در مسیر یادگیری دچار مشکل نشوید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

تحلیل بنیادی چیست و اصول تحلیل بنیادی کدام هستند؟

طبیعتا شاید بسیاری از افرادی که علاقمند به ورود به دنیای پرتلاطم بورس باشند، بارها نام تحلیل بنیادی را شنیده باشند ولی به طور دقیق معنای آن را ندانند. برخی از افراد نیز ممکن است تصورات اشتباهی نسبت به آن داشته باشند. به همین دلیل ابتدایی‌ترین کاری که پیش از آموزش تحلیل بنیادی باید یاد گرفت، تعریف آن است.

تحلیل بنیادی مجموعه فعالیت‌هایی است که تغییرات ارزش سهام را در بلندمدت بررسی می‌کند و ابزار تصمیم‌گیری درست برای خرید یا فروش سهام در آینده است. تحلیل بنیادی یکی از ابزاری است که به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد به راحتی پروتفلیوی خود را مدیریت کنند و دید وسیعی از بازار به آن‌ها ارائه می‌دهد. با یک تحلیل بنیادی که طبق اصول انجام شده باشد، به راحتی می‌توان یک شرکت ضعیف را از شرکت قوی تشخیص داد. این تحلیل تفاوت‌های اساسی با تفاوت تکنیکال دارد چرا که روی نوسان قیمت لحظه‌ای تمرکز ندارد و دید کلی‌تر و وسیع‌تری ارائه می‌دهد.

پیش از آموزش تحلیل بنیادی باید بدانید که این تحلیل فقط برای سهام به کار نمی‌رود و برای اوراق بهادار نیز تحلیلی بسیار ارزشمند است. این تحلیل با آنالیز صورت‌های درآمدی، ترازنامه‌ها، گردش پول و سایر اسناد در دسترس عموم برای تجزیه و تحلیل سلامت مالی یک شرکت انجام می‌شود. با این حال اطلاعات دیگری نیز ممکن است روی آن تاثیر داشته باشند. هدف تحلیل فاتدامنتال یا بنیادی این است که شرکت‌هایی را پیدا کنید که با کاهش یا افزایش ارزش واقعی یا "ذاتی" سهام خود تجارت می‌کنند.


اصول اساسی تحلیل بنیادی کدام هستند؟

بدون شک قدم بعدی پس از تعریف این است که دقیق‌تر به اصول اساسی تحلیل بنیادی نگاهی بیاندازیم و سپس به سراغ علومی برویم که قرار است قبل از شروع آموزش تحلیل بنیادی یاد بگیرید. تحلیل بنیادی یک مؤلفه مهم تقریباً در هر استراتژی تجاری یا سرمایه گذاری موفق است. همه معامله گران باید درک اساسی از چگونگی عملکرد تحلیل بنیادی داشته باشند. موارد زیر فاکتورهای اساسی هستند که باید هنگام انجام تحلیل بنیادی اساسی در نظر بگیرید:

  1.  درآمد شرکت چقدر است؟
  2.  آیا شرکت در حال رشد است؟
  3.  آیا آن‌ها سودآوری می‎کنند؟
  4.  آیا آن‌ها بدهی‌های خود را افزایش می‌دهند یا بدهی خود را می‌پردازند؟
  5. نرخ گردش مالی آن‌ها چقدر است؟
  6.  آیا مدیران از کارمندان در این شرکت‌ها مراقبت می‌کند؟

همه این‌ها به تعریف یک ارزش ذاتی عددی می‌پردازند که می‌تواند با قیمت فعلی سهام یک شرکت مقایسه شود تا مشخص شود که آیا ارزش آن بیش از حد ارزیابی شده یا پایین آمده است. سپس طبق این اطلاعات شما می‌توانید تصمیم بگیرید که به این وضعیت چه واکنشی نشان بدهید. نکته اساسی این است که شما می‌توانید در این وضعیت با تقریب بالایی از این مسئله مطمئن باشید که تصمیم شما اشتباه نخواهد بود.

پیش از آغاز آموزش تحلیل بنیادی چه چیزهایی باید یاد بگیریم؟

همانطور که گفتیم از آن جایی که تحلیل بنیادی دید بسیار وسیعی نسبت به آینده یک شرکت به ما ارائه می‌دهد، به همان نسبت نیز باید برای انجام آن نسبت به بسیاری از حوزه‌های مرتبط آشنایی داشته باشید.

مبانی حسابداری

یکی از مسائلی که باید برای استفاده از آموزش تحلیل بنیادی در مورد آن شناخت داشته باشید، حسابداری است. از آن جایی که سهام شرکت‌ها زیر شاخه‌ای از علم حسابداری است، باید برای درک بهتر اطلاعات مالی به مبانی حسابداری آشنا باشید. شما باید بدانید که سهام‌های شرکت‌ها چگونه ثبت و ذخیره و مدیریت می‌شوند تا بتوانید هنگام ورود به بازار و مشاهده اطلاعات شرکت‌ها گیج نشوید. بسیاری از اطلاعات شرکت‌ها که به صورت ترازنامه ارائه می‌شوند و تحلیل ترازنامه‌ها یکی از فرآیندهای روتینی است که بازیگران اصلی در بورس انجام می‌دهند تا تحلیل سود و زیان را از طریق آن انجام بدهند.

در هم تنیدگی حسابداری و بازار بورس آن قدر زیاد است که مثال‌های بسیار زیادی را می‌توان ذکر کرد که تاثیر حسابداری در بورس را نشان داد. در واقع بدون حسابداری، شما حتی ساده‌ترین اتفاقات بازار را نیز به سختی متوجه خواهید شد و اتفاقاتی روتین مانند تحلیل جریان وجوه نقد، نقطه ورود و خرج از بازار و موارد این چنینی برای شما بسیار سخت خواهد شد.

در واقع از آن جایی که بسیاری از شرکت‌های اصلی حاضر در بازار بورس، شرکت‌های بزرگ صنعتی هستند، پس داشتن دانش در زمینه نحوه ثبت و تحلیل سهام، نیازمند شناخت مفاهیم حسابداری صنعتی نیز هست.

مبانی مدیریت مالی

یکی دیگر از جنبه‌هایی که پیش از آموزش تحلیل بنیادی و حتی پس از آغاز فرآیند یادگیری در سطوح پیشرفته به آن نیاز دارید، مدیریت مالی است. از آن جایی که سهام اساسا ارزش‌های مالی هستند، بدون هیچ شکی داشتن دانشی حداقلی در مورد مدیریت مالی یکی از مسائلی است در بلندمدت بارها به آن نیاز پیدا خواهید کرد. مدیریت مالی از جنبه‌های مختلفی به شما کمک می‌کند.

به عنوان مثال وقتی شما مدیریت مالی را به خوبی بلد باشید، انواع روش های ارزشگذاری را بشناسید و بدانید که تفاوت ارزش اسمی، ارزش دفتری، ارزش انحلال، ارزش ذاتی و ارزش بازار چه تفاوت‌هایی با هم دارند، در فرآیند آموزش به مشکل بر نمی‌خورید. واضح است که یکی از اصلی‌ترین مفاهیمی که شما در تحلیل بنیادی با آن سرو کار خواهید داشت، ارزش‌ها هستند و اگر ندانید که مثلا ارزش ذاتی با ارزش اسمی چقدر تفاوت دارد، ابتدایی‌ترین اصول این نوع تحلیل را نخواهید فهمید. این ارزش گذاری‌ها مبنای مفاهیم دیگری مانند رویکردهای مختلف (رویکرد تنزیلی، رویکرد نسبی، رویکرد ترازنامه‌ای و غیره) نیز هستند.

از دیگر مسائلی که در آموزش تحلیل بنیادی بارها به آن برخورد خواهید کرد، مفاهیمی مانند ریسک و بازده و حاشیه سود و غیره است که همگی این‌ اصطلاحات مفاهیمی است که در مدیریت مالی ریشه دارند.


مبانی اقتصاد

بورس در چهارچوب اقتصاد می‌چرخد و بسیاری از اتفاقات بازار بورس، از فضای کلی اقتصاد تاثیر می‌پذیرند. مثلا اگر اقتصاد یک کشور دچار بحران شود، بازار بورس نیز آن تاثیر می‌پذیرد و ارزش سهام بسیاری از شرکت‌ها دچار کاهش ارزش می‌شود. شاید حتی سهام برخی دیگر از شرکت‌ها دچار افزایش شود. اقتصاد و بازار بورس دو روی یک سکه هستند.

وقتی که شما از فرآیند چرخیدن چرخ اقتصاد آگاه باشید، بسیاری از مسائلی که برای شما پیچیده به نظر می‌رسیدند، آسان خواهند شد. شما باید برای شروع آموزش تحلیل بنیادی، تسلط و شناخت بازارهای کالایی در جهان و ایران را کسب کنید تا بتوانید به خوبی اطلاعات مالی را تجزیه و تحلیل کنید. اگر شناخت بازارهای کالایی در ایران امری دور از ذهن شما باشد، عملکرد بازارها را درک نخواهید کرد. عدم درک این مسئله باعث خواهد شد که با یک اردر ترس را از سقوط واقعی ارزش سهام تشخیص ندهید و میلیون‌ها تومان از سرمایه خود را از دست بدهید و تحلیل تکنیکال و فاندامنتال یا بنیادی به هیچ عنوان برای شما سودمند نباشد.

شناخت اوراق بدون ریسک در ایران یکی دیگر از حوزه‌هایی است که با داشتن دانش در زمینه اقتصاد به آن دست پیدا خواهید کرد و باعث خواهد شد خرید و فروش برای شما راحت شود و خود را درگیر بازارهای بحرانی نکنید. از آن جایی که شرکت‌های بزرگ ایران دولتی هستند و صنایع بزرگ کشور را تشکیل می‌دهند، شناخت متغیرهای مهم صنایع در ایران فقط با شناخت از اقتصاد ایران قابل انجام است.

مدیریت شرکت

مدیران، شرکت‌‌ها را هدایت می‌کنند و تاثیر یک مدیر خوب بر شرکت، از هر چیزی مهم‌تر است. بسیاری از شرکت‌هایی که مدیران بزرگی داشته‌اند، در بدترین شرایط اقتصادی نیز دچار سقوط سهام نشده‌اند و یا حتی در شرایط بد سود نیز کرده‌اند. همچنین برخی از این مدیران، شرکت‌ها به بالاترین ارزش رسانده و آن را در همان وضعیت برای سال‌ها نگه داشته‌اند. این مسئله اتفاقی نیست.

حالا شاید برای شما سوال باشد که مدیریت شرکت چه ارتباطی با آموزش تحلیل بنیادی دارد. گفتیم که تحلیل بنیادی دیدی بلند مدت به شما می‌دهد تا بتوانید عملکرد یک شرکت را بررسی کنید و بفهمید که آیا ارزش دارد که روی آن سرمایه گذاری کنید یا خیر. بدیهی است که اگر شما نسبت به مدیریت شرکت‌ها شناخت داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید وضعیت مدیریت یک شرکت را از روی مسائل مختلف شناسایی کنید و یک شرکت با مدیریت ضعیف را از یک شرکت با مدیریت قوی تشخیص بدهید. گاهی اوقات حتی اطلاعات نیز گول زننده هستند و ممکن است که ارزش سهام یک شرکت را در حال رشد ببینید ولی رشد ارزش سهم به خاطر دلایل جانبی باشد و این رشد نیز موقتی باشد و در اصل مدیریت ضعیفی پشت آن شرکت باشد. یک خطا در این زمینه باعث ضررهای میلیونی به شما خواهد شد.

اگر به خوبی بتوانید نسبت به نحوه مدیریت شرکت‌ها و تصمیم‌های سرنوشت‌ساز آن‌ها آشنایی پیدا کنید، خواهید فهمید که چه شرکتی از بحران‌های مالی جان سالم به در خواهد برد و چه شرکتی حتی در بهترین شرایط اقتصادی کشور نیز فقط رشد ارزش موقتی دارد و در آینده عملکرد ضعیفی خواهد داشت.

رقابت در بازار

اکثر بازیگران حاضر در یک بازار بورس، از رقابت و شکست دادن رقیبان سود حاصل می‌کنند. در واقع بخش اعظمی از بازار بورس، برای بازیگران بزرگ و اصلی نوعی بازی است! همین مسئله در مورد شرکت‌ها نیز صدق می‌کند و شرکت‌ها در رقابت با یکدیگر است که رشد می‌کنند. رقابت البته همیشه سودمند نیست چرا که برخی از شرکت‌ها وارد رقابت‌های ناسالمی می‌شوند که به رقیب خود ضربه بزنند. این مسئله بدون شک روی ارزش سهامداران بزرگ و خُرد شرکت شکست خورده در رقابت نیز اثر منفی دارد و آن‌ها را دچار ضرر می‌کند.

رقابت به صورت کلی یک مفهوم تاثیرگذار بر دنیای بورس است و در تحلیل بنیادی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. به همین دلیل باید پیش از شروع آموزش تحلیل بنیادی درکی فراتر از حد معمول از رقابت داشته باشید و به خوبی بدانید که رقبا چگونه به هم ضربه می‌زنند و این مسئله چه تاثیری روی ارزش سهام دارد. به عنوان مثال شما وقتی دو شرکت را در معرض مقایسه قرار می‌دهید، یکی از فاکتورهایی که باید به آن توجه کنید رقیبان است. وقتی یک شرکت چندین رقیب سرسخت دارد و پس از تحلیل بنیادی مشاهده می‌کنید که ارزش آن در هفته‌های اولیه ورود به بازار دچار سود شده، باید رقبای آن را نیز در نظر بگیرید. اگر چنین شرکتی رقبای بزرگی داشته باشد، احتمال این که در آینده دچار کاهش سود شود بسیار زیاد است. این مسئله باعث می‌شود که شما برای عمل در آینده آماده باشید و حتی سراغ تحلیل تکنیکال بروید تا از این کاهش ارزش‌ها و نوسانات سود ببرید!


شناخت صنعت

بدون شک وقتی شما دو شرکت را با هم در تحلیل بنیادی مقایسه می‌کنید، هر دوی این شرکت‌ها باید در یک صنعت حضور داشته باشند. همین مسئله باعث می‌شود که اهمیت صنعتی که قرار است روی آن تحلیل انجام بدهید، مهم باشد. صنایع مختلف با هم متفاوت هستند و هر کدام شاخص‌ها و عملکردهای متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها با یک سخنرانی از سوی مقامات سیاسی زیر و رو می‌شوند و برخی دیگر از شرایط اقتصادی و فرهنگی تاثیر بیشتری می‌گیرند. شناخت جایگاه صنایع در بازار جهانی به شما کمک می‌کند که آموزش تحلیل بنیادی خود را به خوبی پیش ببرید. در آینده نیز که قصد ورود به بازار را داشتید، با اطمینان خاطر روی صنایعی سرمایه گذاری کنید که در حال رشد هستند یا ضرر مالی آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

آشنایی با ابزارها

یکی دیگر از مسائلی که حتما در آموزش تحلیل بنیادی به درد شما خواهد خورد کار با ابزارها است. حین تحلیل بنیادی باید از نرم‌افزار و سایت‌های مختلفی استفاده کنید و داشتن حداقل دانش برای کار با آن‌ها ضروری است. به عنوان مثال بسیاری از گزارشات مالی در داخل ابزارهایی مانند اکسل به دست شما می‌رسد و شما باید بتوانید با این نرم افزار کار کنید. همچنین در تحلیل بازار شما با حجم عظیمی از داده‌ها مواجه خواهید شد که برای استخراج داده از آن‌ها نیازمند کار با افزونه‌ها یا فرمول نویسی هستید. فرمول نویسی یکی از ابزارهایی است که در جاهای مختلفی با آن سروکار خواهید داشت. به عنوان مثال شما باید فرمول نویسی ساده با اکسل را بلد باشید تا بتوانید اطلاعات را داخل ترازنامه‌ها و گزارشات مالی استخراج کنید.

همچنین برای استخراج مالی شرکت‌ها در سایت بورس ایران (که اصلی‌ترین سایت اطلاع رسانی در مورد ارزش سهام بورس در ایران است) به فرمول نویسی نیاز خواهید داشت. چندین وبسایت دیگر نیز مانند سایت کدال یا سایت‌های کارگزاری‌ها وجود دارد که باید برای ورود به بازار بورس به صورت جدی، با کار با آن‌ها اشنا باشید. از طریق این سایت‌های می‌توانید با بازارهای بدهی آشنا شوید یا سهام بنیادی را بشناسید و یا صدها اطلاعات دیگر استخراج کنید.

قوانین مالی و تجاری

قوانین یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار بر بورس و ارزش سهام در ایران هستند. بسیاری از شرکت‌ها با تصویب یک قانون کشوری با کاهش یا افزایش ارزش سهام مواجه می‌شوند. سهام و اوراق بهادار برخی دیگر از شرکت‌ها نیز تحت تاثیر یک قانون صنفی یا داخلی دچار تغییر ارزش می‌شوند. شاید اگر بدانید گاهی حتی برگزاری مجمع های عمومی نیز می‌تواند باعث افزایش یا کاهش ارزش سهام شود!

هر اتفاقی که ممکن است در یک حوزه اقتصادی خاص بیفتد روی روابط میان شرکت ها و دولت تاثیر خواهد گذاشت و همانند یک تلنگر به بازار بورس عمل خواهد کرد. اگر با این رویدادها و قوانین آشنا نباشید، در آغاز فرآیند آموزش تحلیل بنیادی با مشکل مواجه خواهید شد و یا اگر این مسیر را بدون مشکل طی کنید، در آینده نخواهید توانست گزارش شرکت ها یا قوانین آن‌ها را به خوبی تحلیل کنید.

مسئله دیگری که وجود دارد این است که بسیاری از قوانین سریعا تغییر می‌کنند و یا رویدادها به شکل سریعی روی بازار اثر مثبت یا منفی می‌گذارند. اگر نتوانید به خوبی با قوانینی مانند قوانین مالیات عملکرد یا قوانین تجارت شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های خارجی به روز شوید و اطلاعات را سریعا به دست نیاورید، در تحلیل بنیادی خود موفق نخواهید بود و تصویری واقع بینانه از وضعیت یک شرکت به دست نخواهید آورد.


چطور تحلیل بنیادی را یاد بگیریم؟

روش‌های مختلفی برای یادگیری تحلیل بنیادی وجود دارد. شما می‌توانید از منابع آنلاین رایگان برای آشنایی با حوزه‌های مختلف ذکر شده استفاده کنید و سپس از آن تحلیل بنیادی را نیز از منابع مختلف پیدا کنید. البته واضح است که پیدا کردن منابع تحلیل بنیادی که پراکنده هستند دشوار است. همچنین ممکن است که بسیاری از آموزش‌های پیشرفته تحلیل بنیادی را نتوانید به صورت رایگان پیدا کنید و همه آموزش‌ها محدود به آموزش‌های مقدماتی باشند اما این منابع به هر حال رایگان هستند!

راه دیگر مراجعه به افراد شناخته شده در این زمینه است که اقدام به آموزش می‌کنند. احتمالا این روش نسبت به روش قبلی نتایج بهتری برای خواهد داشت، اما زمان و هزینه بیشتری هم برای شما خواهد داشت. از آن جایی که اکثر افرادی که قصد دارند وارد بورس شوند، با توجه به مشغله‌های دیگر توانایی حضور در کلاس‌های آنلاین را ندارند، این گزینه برای آن‌ها مناسب نیست.

روش سومی نیز وجود دارد و آن هم مراجعه به مراکزی است که اطلاعات مورد نظر شما را دسته بندی کرده‌اند و به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهند. این اطلاعات هم در زمینه آموزش و هم در زمینه تحلیل و تکمیل اطلاعات پیشین هستند و صفر تا صد آموزش تحلیل بنیادی به راحتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این روش نسبت به روش اول وقت بسیار زیادی را برای شما ذخیره خواهد کرد و به صورت کاملا سریع‌تر و اصولی‌تر می‌توانید مفاهیم را یاد بگیرید. با این حال شما باید مبلغی را پرداخت کنید اما این مبلغ بسیار کمتر از کلاس‌های حضوری است.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به آموزش تحلیل بنیادی کردیم و در قدم اول چند مفهوم اساسی در مورد آموزش تحلیل بنیادی را مورد بررسی قرار دادیم. در مرحله بعدی به بررسی حوزه‌هایی پرداختیم که برای ورود به بازار بورس و تحلیل بنیادی باید از آن‌ها شناخت داشته باشید و سپس روش‌های آموزش تحلیل بنیادی را مورد بررسی قرار دادیم.

بدون شک این نوع تحلیل یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین کلید‌های موفقیت در بازار بورس است. هر کسی که بتواند به خوبی تحلیل بنیادی را یاد بگیرد، می‌تواند به راحتی وضعیت یک شرکت را تحلیل کند، میزان قدرت و توانایی‌های مدیریتی آن را ببیند و تشخیص دهد که ارزش واقعی با ارزش ذاتی چقدر تفاوت دارد. بدیهی است کسی که چنین دانشی دارد به راحتی می‌تواند در بازار عمل کند و سهام مورد نظر خود را خرید و فروش کند. پس از این وضعیت نیز گذر زمان به سود او خواهد بود و سود خواهد کرد.

اصلی‌ترین نکته پیش از ورود به بازار بورس، داشتن دانش نسبت حسابداری، مدیریت مالی، بازارهای اقتصادی و نحوه عملکرد آن‌ها، آشنایی با ابزارها و قوانین‌ مربوطه است. هر کدام از این حوزه‌ها علاوه بر این که نوعی پیشنیاز برای تحلیل بنیادی هستند، می‌توانند به راحتی دری برای شما باز کنند که به سوددهی منتهی شود. شما نیز اگر قصد دارید وارد این دنیای پرتلاطم شوید، عجله را کنار بگذارید و نسبت به یادگیری مطالب گفته شده اقدام کنید تا در بازار با شکست مواجه نشوید.

کلمات مرتبط

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر