logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبدگردانی

سبدگردانی

شرکت های سبدگردان برای کمک به سرمایه گذاران ایجاد شده است. بازار های مالی همواره برای تمام افرادی که تمایل به سرمایه گذاری و کسب سود دارند، جذاب بوده است. بازدهی قابل قبول بازار سرمایه در مقایسه با سایر بازارهای مالی سبب شده تا افراد زیادی به سمت آن کشیده شوند. با وجود تمام جذابیت های این بازار و سود های وسوسه انگیز، تحلیلگری و معامله گری در این بازارها به تخصص نیاز دارد. با گذشت زمان و تکامل ابزارهای موجود در بازارها، افراد متخصص اقدام به مدیریت سرمایه افراد با دانش کمتر کردند و شرکت های سبد گردانی تشکیل شد.


آنچه پس از مطالعه این مطلب خواهید آموخت:

1. سبدگردانی چیست و چگونه انجام می شود؟

2. سبدگردانی چه مزیت هایی دارد؟

3. سبدگردانی چه محدودیت هایی دارد؟

4. کارمزد سبدگردانی چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

5. تفاوت سبدگردانی اختصاصی با صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

6. معرفی سبدگردان اقتصاد بیدار

7. سوالات رایج درخصوص سبدگردانی


سبدگردانی چیست و چگونه انجام می شود؟

سبد گردان شخصی حقوقی است که سرمایه افراد را مدیریت می کند. با کمک تخصص و تجربه ای که اعضای تیم سبدگردانی دارند می توانند پس از انتخاب سهم های مستعد رشد، در زمان مناسب اقدام به خرید کنند. در حقیقت سبدگردان مسئولیت انجام معاملات از طرف شخص را برعهده می گیرد و در حساب خود شخص خرید و فروش را انجام می دهد.

در سبدگران اختصاصی به دلیل بهره گیری از دانش چندین فرد متخصص برای تحلیل و بررسی سهام، میزان سود کسب شده قابل قبول و در عمده موارد بیش از بازده شاخص می باشد. سبدگردان ها با توجه به ویژگی های افرادی که به آن ها مراجعه می کنند تصمیم به سرمایه گذاری در سهم ها با ریسک های متفاوت می گیرند. این ویژگی ها شامل میزان سرمایه، ریسک پذیری و بازده مورد انتظار افراد است.


سبدگردانی چه مزیت هایی دارد؟

برای افرادی که میخواهند سرمایه خود را در اختیار سبدگردان قرار دهند ، آگاهی از مزایا و خطرات احتمالی این کار ضروری می باشد. در ادامه مزیت های سبدگردانی اختصاصی برای سرمایه گذاران را بیان می کنیم:

1. عدم نیاز به کسب دانش تخصصی در زمینه بازار سهام

2. عدم نیاز به صرف وقت زیاد برای تحلیل و معامله توسط فرد

3. ریسک کمتر به دلیل تخصص سبدگردان های دارای مجوز و درنتیجه آرامش بیشتر فرد

4. کسب سود مناسب نسبت به بازده شاخص

5. کسب سود در کنار شغل اصلی فرد بدون درگیری مستقیم شخص


سبد گردانی چه محدودیت هایی دارد؟

همانند بسیاری از خدمات دیگر، سبدگردانی نیز دارای محدودیت ها و معایبی است که باعث می شود تمام افراد نتوانند از این خدمت استفاده کنند. در ادامه به لیست کردن برخی از محدودیت ها می پردازیم:

1. نیاز به حداقل سرمایه مشخص جهت سبد گردانی (برای مثال حداقل سرمایه 1 میلیارد تومان)

2. نگاه بلند مدت و حداقل مدت قرارداد یکساله جهت سبدگردانی

3. هزینه بالای کارمزد سبدگردان در مقایسه با سایر خدمات


کارمزد سبدگردانی چه مقدار است و چگونه محاسبه می شود؟

کارمزد سبدگردانی به طور کلی با توجه به شرایط قرارداد و میزان سرمایه افراد متفاوت است. کارمزد سبدگردانی از دو بخش کارمزد ثابت (مدیریت) و کارمزد متغیر تشکیل می شود. کارمزد ثابت یک مقدار ثابت است که بر اساس میزان سرمایه فرد، جهت مخارج جاری دریافت می گردد. کارمزد متغیر بر اساس بازده سبد دارایی فرد و عملکرد شرکت سبدگردان تعیین می شود. جزئیات این مبالغ و نیز درصد کارمزد سبدگردان از سود کسب شده، به صورت کامل در قرارداد قید می گردد و در نهایت به امضای سرمایه گذار و شرکت سبدگردان می رسد.


تفاوت سبدگردانی اختصاصی با صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

در سرمایه گذاری اوراق بهادار(سهام)، سرمایه گذار میتواند به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری کند. در روش مستقیم، خود سرمایه گذار مسئولیت خرید و فروش انواع سهام ومدیریت آن را برعهده دارد. در روش غیر مستقیم مانند سرمایه گذاری در شرکت های سبدگردان و صندوق های سرمایه گذاری شخص، سرمایه خود را در اختیارافراد متخصص و با تجربه قرار می دهد تا مسئولیت خرید و فروش را برعهده بگیرند. در ادامه به بررسی تفاوت دو روش سرمایه گذاری غیر مستقیم میپردازیم.

برای سرمایه گذاری به صورت سبدگردانی نیاز است تا فرد حضوری به شرکت دارای مجوز سبدگردانی مراجعه کند، پس ازآن جلسه ای با فرد سرمایه گذارجهت تشخیص میزان ریسک پذیری او برگزاری می شود و دو طرف در خصوص مبلغ سرمایه گذاری و نکات قرارداد به توافق میرسند. در این روش سرمایه گذاری نیاز به سرمایه بیشتری نسبت به صندوق های قابل معامله در بورس می باشد.

برای سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) کافیست تا با بررسی ویژگی سبد های گوناگون و نیز دریافت مشاوره، اقدام به انتخاب سبد متناسب با ویژگی های فردی خود کنید. شما میتوانید با هر میزان سرمایه ای که دارید اقدام به خرید واحد های (unit) سرمایه گذاری صندوق مورد نظر کنید.

در قرارداد سبدگردانی شما باید به مدت حداقل یکسال سرمایه خود را در اختیار شرکت بگذارید و اگر قبل از تاریخ اتمام قرارداد جهت دریافت پول اقدام کنید، طبق قرارداد جریمه های درنظر گرفته شده اجرا می شود. در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس، این امکان وجود دارد تا در هر زمان اقدام به فروش واحدهای صندوق کنید.

تفاوت دیگرسبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری امکان اعمال نظر و بررسی عملکرد شرکت است. برای مثال شما می توانید پس از گذشت زمان در صورت عدم رضایت از عملکرد سبدگردانی نظرات خود را به آن ها اطلاع دهید. این امکان در صندوق های سرمایه گذاری فراهم نیست و تنها از طریق گزارش های ماهانه که بر روی سامانه کدال منتشر می شود، می توانید فعالیت و عملکرد صندوق را بررسی کنید. (در مورد کارمزد هم صحبت شود)


معرفی سبدگردان اقتصاد بیدار و شرایط پذیرش

میتوان گفت مهم ترین و حساس ترین بخش سرمایه گذاری نزد سبدگردان ها، انتخاب یک شرکت سبدگردان متخصص، قابل اعتماد و دارای تجربه می باشد. از دیگر شرایط ضروری سبدگردان وجود سبد ساختارمند و کمیته تحلیل مجرب است. در ادامه به معرفی سبدگردان اقتصاد بیدار میپردازیم.


معرفی سبدگردان اقتصاد بیدار

شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار (سهامی خاص) در تاریخ 21/01/1398 با شماره 539780 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید و در تاریخ 18/02/1398 فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر دارایی تحت مدیریت این شرکت 10 هزار میلیارد ریال می باشد.

سبدگردانی اقتصاد بیدار با تجربه‌ سال‌ها مدیریت سرمایه، برنامه سرمایه گذاری متناسب با ویژگی های شخصی سرمایه گذاران را طراحی کرده و دارایی آنها را به صورت تخصصی و حرفه‌ای مدیریت می کند، بنابراین با استفاده از خدمات سبدگردانی اقتصاد بیدار می‌توانید بدون دغدغه خاصی از سود بازار سرمایه بهره‌مند شوید.


کمیته تحلیل و سرمایه گذاری

شرکت سبدگردان اقتصاد بیدارسعی کرده تا افراد مجرب و صاحب نام بازار سرمایه کشور را گرد هم آورد تا با استفاده از دانش و تجربه آن ها، بتواند به هدف اصلی خود که افزایش ثروت سرمایه گذاران است، دست پیدا کند.

اعضای تیم تحلیل گران شرکت سبدگردان اقتصاد بیدارعبارتند از :

- ولید هلالات

- دکتر عباس متین

- روزبه شریعتی

- دکتر حسن کاظم زاده

- حسین ارجلو

- دکتر مرتضی عباد

- مهدی میرزایی

- حمید کوشکی


مزایای استفاده از سبدگردان اقتصاد بیدار

در کنار مزیت های عام سبدگردانی، همکاری با شرکت سبدگردان معتمد و خوشنام نیز از مزایای منحصر به فردی برخوردار است. این مزیت های خاص و منحصر به فرد عبارتند از :

1. بهره‌گیری از دانش و تجربه نیروی انسانی متخصص و باسابقه در امر سرمایه‌گذاری

2. مدیریت کارآمد و اثربخش در سبد سرمایه‌گذاری با استفاده از سازوکارهای علمی

3. مدیریت ساختاری سبد هر سرمایه‌گذار متناسب با درجه ریسک‌پذیری او

4. مالکیت مستقیم سرمایه‌گذار بر دارایی‌های سبد خود (در مقابل مالکیت مشاع در صندوق‌ها)

5. پرهیز از رفتارهای هیجانی با مدیریت عقلایی سبد

6. اطمینان از عدم سوء ‌مدیریت و سوء‌استفاده از وجوه به واسطه تعدد ارکان و نهادهای نظارتی

7. مدیریت وجوه نقد راکد با حفظ درجه نقدشوندگی سبد متناسب با نیاز شرکت‌ها و افراد


شرایط سبدگردانی

مدیریت سبد سرمایه گذاران یکی از خدمات قابل ارائه توسط شرکت های سبدگردانی است. با بستن قرارداد سبدگردانی، سرمایه‌گذار مسئولیت مدیریت دارایی و معاملات اوراق بهادار را به افراد خبره واگذار می‌کند.

مدت قرارداد سبدگردانی در سبدگردان اقتصاد بیدار یک ساله و حداقل مبلغ قرارداد 1 میلیارد تومان میباشد.

سوالات رایج درخصوص سبدگردانی


1. آیا در صورت زیان، سبدگردان نیز متضرر می شود؟

باید بگوییم که خیر. سازمان بورس مجوز همچین کاری را به شرکت های سبدگردان نمی دهد و معتقد است که افراد از ریسک های موجود آگاه اند و باید شرکت سبدگردان خود را به خوبی بررسی کرده و سپس اقدام به سرمایه گذاری نزد آن ها کنند.

2. تفاوت صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق های با درآمد ثابت بازدهی پایین تری از صندوق های سهامی دارند و ریسک آن ها نیز پایین تر است. صندوق سهامی در سهام شرکت های بورسی و فرابورسی اقدام به سرمایه گذاری می کند و در مقابل صندوق درآمد ثابت در اوراق مشارکت و همچنین سپرده های بانکی پول افراد را نگهداری میکند. بازده صندوق درآمد ثابت اندکی بالاتر از نرخ سود بانک است.

3. آیا صندوق های سرمایه گذاری دارای نرخ سود معین و تضمین شده می باشند؟

طبق مقررات سازمان بورس صندوق ها نمی توانند نرخ سود تضمین شده ای را اعلام کنند. از این رو هیچ کدام از صندوق های سرمایه گذاری نرخ سود تضمین شده ندارند و صرفا پیش بینی خود از میزان سودآوری را اعلام می کنند.

4. حداقل میزان سرمایه برای سبدگردانی چقدر است؟

جواب این سوال میتواند در هرکدام از شرکت های سبدگردانی متفاوت باشد اما معمولا اختلاف آن میان شرکت های گوناگون چشمگیر نیست. در حال حاضر، حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری نزد سبد گردان اقتصاد بیدار یک میلیارد تومان می باشد.


5. آیا برای تمام سرمایه گذاران، سبد اختصاصی تشکیل می دهید؟

بله. با تمام سرمایه گذارانی که قصد امضای قرارداد با سبدگردان اقتصاد بیدار (یا هر سبدگردان دارای مجوز دیگری) داشته باشند، مصاحبه ای صورت می گیرد. پس از این مصاحبه و گفتگو، بر اساس میزان سرمایه شخص و دید سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت و همچنین میزان ریسک پذیری شما، سبد اختصاصی تشکیل می شود.

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر