logo

راهنمای بیدار آنالیز

راهنمای بیدار آنالیز

کارگزاری بیدار در راستای تسهیل دسترسی مشتریان به اطلاعات و تحلیل بازار و نمادهای بورسی، سامانه بیدار آنالیز را راه اندازی کرده است. بیدار آنالیز با استفاده از پیشرفته ترین ابزارهای تحلیل، هوش مصنوعی و آنالیز داده، تحلیل جامعی از بازار سرمایه، صنایع و هر نماد را از منظر ۹ شاخص کلیدی خدمت مشریان ارائه می‌کند. این سیستم بعد از جمع آوری تعداد زیادی از داده های مهم از روی تابلوی سهم، نمودار و صورتهای مالی، پارامترهای مهم و تاثیرگذار را جدا کرده و با توجه به وضعیت کلی بازار، گذشته سهم و آخرین اطلاعات صورت‌های مالی، نمره هر شاخص را مشخص می‌کند. این نمره در حقیقت میانگین نمرات پارامترهای تاثیرگذار روی آن شاخص است. در حقیقت برای نمره دادن به هر شاخص باید وضعیت پارامترهای دخیل در آن شاخص مشخص شود. در این بررسی به هر پارامتر نمره ای بین ۰ تا ۱۰ داده می شود که ۱۰ نشان دهنده بهترین وضعیت و ۰ نشان دهنده بدترین وضعیت است. میانگین به دست آمده نشان می دهد نماد مدنظر ما در شاخص انتخابی، چه وضعیتی دارد که هر چه نمره بالاتری داشته باشد مطلوب تر است و یعنی سهم از این منظر در وضعیت بهتری قرار دارد.

در این بخش جزییاتی از پارامترهای هر شاخص را بررسی می کنیم.

بنیادی

شاخص بنیادی از مهمترین شاخص‌های بررسی شده در بیدارآنالیز است و برای به دست‌وردن نمره این شاخص بیش از ۵۰ داده از صورتهای مالی و حسابداری شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این بررسی وضعیت سودآوری شرکت، مدیریت سرمایه در گردش، مدیریت دارایی‌های مولد و مدیریت تامین مالی بلندمدت آنها بر اساس پارامترهای مختلف سنجیده می‌شود و در نهایت یک نمره به هر شرکت اختصاص می‌یابد.

تکنیکال

بسیاری از تحلیلگران، مبنای تصمیمات خود را تحلیل تکنیکال و بررسی وضعیت نمودار هر دارایی قرار می‌دهند. اندیکاتورها از مهمترین و پرکاربردترین ابزار مورداستفاده این نوع تحلیلگران هستند که بررسی وضعیت هر اندیکاتور و صعودی یا نزولی بودن هر کدام از آنها، می‌تواند به تحلیلگر کمک شایانی کند. در این شاخص تعدادی از اندیکاتورهای پرکاربرد بررسی شده و با تعیین وضعیت هر کدام، در نهایت نمره شاخص تکنیکال برای نماد موردنظر محاسبه می‌شود.

ریسک

یکی دیگر از پارامترهای مهم و تعیین کننده در انتخاب سهم و سرمایه‌گذاری در آن، میزان ریسک سرمایه‌گذاری در آن شرکت است. برای تعیین نمره ریسک یک نماد، وضعیت تغییرات قیمت آن نماد در دوره های زمانی گوناگون، ارزش در معرض خطر احتمالی بر اساس نمودار قیمت و همچنین وضعیت نقدشوندگی آن نماد بررسی می‌شود و در نهایت یک نمره به هر نماد اختصاص می‌یابد. نمره بالاتر نشان‌دهنده کم بودن ریسک و نمره پایین‌تر نشان دهنده ریسک بالا در یک نماد است.

بازده

برای محاسبه نمره بازده، وضعیت بازدهی قیمت سهم در دوره های گوناگون و همچنین میزان بازده سود نقدی و تقسیم سود هر سهم محاسبه می‌شود.

احساس بازار

احساس بازار در حقیقت برآیندی از وضعیت تابلوی سهم و شاخص‎‌های تابلوخوانی است. برای محاسبه این نمره، سرانه خرید و فروش، ورود پول حقیقی، حجم معاملات و همچنین ورود و خروجهای سهامداران عمده بیشترین تاثیر را دارند.

رفتار معامله‌گران

برای محاسبه نمره این شاخص، معاملات حقیقی-حقوقی و همچنین سهامداران عمده مورد بررسی قرار می‌گیرند. میانگین ارزش خرید و فروش حقیقی‌ها و حقوقی‌ها نسبت به کل بازار، تغییرات دارایی سهامدارن عمده در منفی و مثبت‌های بازار و همچنین نسبت ارزش معاملات سهامدارن عمده به سایر حقوقی‌ها تعیین کننده نمره نهایی این شاخص می‌باشند.

قیمت‌گذاری

یکی دیگر از پارامترهایی که برخی از معامله‌گران و سرمایه‎‌گذاران به خصوص بلندمدتی‌اه به آن توجه ویژه‌ای دارند، گران یا ارزان بودن نسبی یک سهم است. این دسته از سرمایه‌گذاران معتقدند قیمت هر سهم به سمت ارزش واقعی آن گرایش دارد و ترجیح می‌دهند سهام خوب و بنیادی را شناسایی کرده و اگر قیمت آن پایینتر از ارزش ذاتی آن بود، روی آن سهم سرمایه‌گذاری کنند. مهمترین پارامترها برای به دست‌آوردن نمره این شاخص، نسبت قیمت به سود، نسبت قیمت به ارزش دفتری و همچنین نسبت قیمت به ارزش مورد انتظار یک سهم است.

فروش

برخی سرمایه‌گذاران معتقدند شرکتی که فروش ندارد، ارزش ندارد. در حقیقت این فروش و کسب درآمد است که یک شرکت را سرپا نگه داشته و ارزشمند می‌کند و شرکتی که نتواند کالا یا خدماتی را به فروش برساند دیر یا زود از دور خارج خواهد شد. شاخص فروش، وضعیت فروش شرکتها را در بازه های مختلف بررسی کرده و اگر فروش شرکتی نسبت به گذشته رو به بهبود باشد، نمره بالایی به آن اختصاص می‌دهد و اگر فروش شرکتی نسبت به ماهها و سالهای قبل روند نزولی داشته باشد نمره پایین خواهد گرفت.

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.