logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدصندوق های سرمایه گذاری و انواع آن

صندوق های سرمایه گذاری و انواع آن

بازار بورس یکی از پرجاذبه ترین بازارها برای کسب درآمد می باشد. در صورتی که این نوع سرمایه گذاری همراه با شناخت و تحلیل بازار انجام شود، میتواند بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه گذاران کند.

اما برای افرادی که اطلاعات و وقت کافی ندارند، سرمایه گذاری در بورس می تواند پرریسک باشد .در نتیجه این افراد به دنبال راهی برای سرمایه گذاری مطمئن در این بازار می باشند تا بتوانند هم سرمایه خود راحفظ کنند و هم سود بدست آورند . به همین دلیل توصیه می شود که آنها روش غیر مستقیم که سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است را انتخاب کنند.

صندوق های سرمایه گذاری با هدف توسعه بازار سرمایه و بهرمندی از افراد حرفه ای و متخصص، این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم نموده تا از طریق تشکیل سبد متنوعی از دارایی و سهام ضمن دستیابی به بازدهی مناسب ، ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند.


انواع صندوق های سرمایه گذاری را بشناسید.


1-صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت:

افرادی که این نوع سرمایه گذاری را انتخاب می کنند، باید بدانند که تقریبا ریسک موجود در این نوع از سرمایه گذاری نزدیک به صفر است. زیرا سرمایه این افراد فقط در اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند گواهی های سپرده شده توسط بانک ها، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اوراق بهادار رهنی سرمایه گذاری می شود.

در این روش سرمایه گذاران به میزان سرمایه خود واحدهای مختلفی از صندوق را خریداری و به این ترتیب در سود و زیان صندوق شریک می شوند. همچنین آنها می توانند هر زمان که به سرمایه خود نیاز پیدا می کنند، سرمایه گذاری خود را ابطال و آن را به وجه نقد تبدیل کنند.

موضوع اصلی اینجاست که با توجه به ریسک پایینی که این نوع صندوق سرمایه گذاری دارد، واضح است که سود کمتری هم نسبت به سایر صندوق ها و روش های سرمایه گذاری نصیب سرمایه گذاران می کند.

ویژگی دیگر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت این است که دارای قدرت ضمانت نقد شوندگی و جبران خسارت احتمالی مشتریان است. بنابراین در این روش سرمایه گذاری تمهیدات لازم جهت پرداخت سود و اصل سرمایه افراد اندیشیده شده است.


2-صندوق سرمایه گذاری در سهام :

افرادی که این نوع سرمایه گذاری را انتخاب می کنند، میدانند که علاوه بر کسب سود بالاتر با نرخ ریسک بالاتری هم مواجه هستند.

واقعیت این است که معمولا بین حداقل 70 الی حداکثر 95 درصد سرمایه این نوع از صندوق ها در سهام و حق تقدم پذیرفته شده آن و حدود 5 الی 30 درصد باقی مانده با توجه به استراتژی مدیر صندوق در سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری میشود.

با توجه به اینکه در این روش، بخش زیادی از سرمایه افراد در سهام شرکت های بورسی سرمایه گذاری می شود. بنابراین ریسک این صندوق نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری بیشتر است. در حقیقت سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها، همانند سرمایه گذاری در اوراق شرکتهای بورسی است با این تفاوت که چون سرمایه افراد علاوه بر سرمایه گذاری در سهام، بر روی اوراق با درآمد ثابت هم سرمایه گذاری می گردد، بنابراین ریسک سرمایه گذاری کمتر و متعادل تر می شود.

مزیت اصلی این صندوق این است که سرمایه خود را به دستان متخصص ها و حرفه ای ها با پشتیبانی کارگزاری سپرده اید و سرمایه گذاری شما دارای ضمانت نقد شوندگی و جبران خسارت احتمالی است.

صندوق های سهامی در دوران رشد اقتصادی بازدهی مطلوبی دارند، معیار انتخاب بهترین صندوق سهامی نسبت بازده آن صندوق به بازده متوسط بازار بورس است. به طوری که اگر بازده میانگین دو ماهه صندوق 15% و میانگین بازده بازار بورس در 2 ماه اخیر 12% باشد نشاندهنده این است که صندوق نسبت به وضعیت عمومی بازار عملکرد بهتری داشته است.

به همین دلیل در هنگام انتخاب صندوق سهامی به کارنامه و عملکرد صندوق دقت کنید. گزارشات هفتگی، ماهانه و سالانه صندوق های سرمایه گذاری عملکرد آنها را به روشنی مشخص می سازد.


3-صندوق سرمایه گذاری مختلط :

صندوق های مختلط نوعی از صندوق های سرمایه گذاری هستند که نسبت تقریبا یکسانی از سرمایه افراد را در سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. البته میزان دارایی سهام و اوراق با درآمد ثابت در بستر زمان تغییر می یابد، اما عموما نسبت بین 40 تا 60 درصد سرمایه افراد در این نوع صندوق ها به سهام و مابقی به اوراق با درآمد ثابت اختصاص می یابد.

با توجه به درصدهای تخصیص یافته، می توان ریسک سرمایه گذاری در صندوق های مختلط را نسبت به صندوق های در سهام کمتر دانست ولی در عین حال نیز سرمایه گذار با سرمایه گذاری در این صندوق ها می تواند بازدهی بیشتری نسبت به سپرده های بانکی و سرمایه گذاری در صندوق با درآمد ثابت کسب نماید.

به طور کلی از لحاظ میزان ریسک و کسب بازده احتمالی می توان رویکرد صندوق مختلط را حد میانی صندوق های با درآمد ثابت و صندوق های در سهام در نظر گرفت. شایان ذکر است که با توجه به ماهیت محافظه کارانه صندوق های مختلط در صورت ریزش بازار، سرمایه گذارانی که دارایی خود را در این صندوق ها سرمایه گذاری کرده اند نیز به دلیل ترکیب اوراق با سهام، ضرر و زیان کمتری را به نسبت سرمایه گذاران صندوق های در سهام متحمل می شوند.

و در صورت رشد و توسعه بازار سهام نیز بازدهی بیشتری را نسبت به بازدهی صندوق های با درآمد ثابت متصور خواهند بود. در حقیقت صندوق‌های مختلط این امکان را برای افراد فراهم می کند تا با سرمایه‌گذاری در آن بتوانند از مزایای تنوع‌بخشی نیز برخوردار گردند.

اما به‌طورکلی صندوق های مختلط رویکرد محافظه‌کارانه خود را حفظ کرده و مناسب افرادی است که بدنبال بازدهی بالاتر از سود بانکی و در عین حال اطمینان نسبی از عدم ضرر و زیان در نوع سرمایه گذاری خود هستند. سرمایه گذاری در این صندوق‌ ها برای سرمایه ‌گذاران حقیقی و حقوقی مناسب ‌تر است که قصد دارند حداقل به مدت یک سال دارایی خود را در بازار سرمایه سرمایه‌ گذاری کنند.


4-صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

رویکرد صندوق سرمایه گذاری جسورانه به این صورت است که سرمایه گذاران بین حداقل 50 تا حداکثر 60 درصد دارایی های خود را در استارتاپ ها یا همان کسب و کارهای نوپا که دارای پتانسیل رشد بالایی هستند، سرمایه گذاری می کنند.

در واقع صندوق جسورانه یک روش تامین مالی برای کارآفرینان کوچک و متوسط است که به دنبال جذب نقدینگی برای توسعه و افزایش سهم بازار ایده های نوآورانه خود هستند. با توجه به ماهیت این صندوق ها که بر روی کسب و کارهای نوپا و دارای پتانسیل رشد، سرمایه گذاری می کنند. بنابراین انتظار می رود که بازدهی بالایی داشته باشند.

اما از آن طرف این نوع سرمایه گذاری ریسک بالایی هم برای سرمایه گذاران به همراه دارد، چون احتمال این وجود دارد که کسب و کار شکست بخورد و به تبع آن سرمایه گذاران متضرر شوند. بنابراین در حالتی که دیگر صندوق های سرمایه گذاری مانند صندوق در سهام ، مختلط و با درآمد ثابت تنها در برابر ریسکهایی چون تغییر پارامترهای سیاسی، اقتصادی و درون شرکتی قرار دارند، سرمایه گذار خطر پذیر طیف وسیعتری از ریسک ها را مانند اندازه بازار، فعالیت رقبا، تغییر قوانین و مقررات جامعه و مدل درآمدی کسب و کار را در کنار عوامل سیاسی و اقتصادی تجربه می کند.

در حقیقت نام صندوق جسورانه خود به تنهایی می تواند گویای ويژگی های شخصیتی سرمایه گذاران آن باشد،افرادی جسور و خطر پذیر. اغلب سرمایه گذارانی که در صندوق های جسورانه سرمایه گذاری می کنند، صندوق های بازنشستگی، نهادهای مالی و شرکتهای بیمه ای و همچنین افراد حقیقی هستند که باید حداقل به اندازه مشخصی سرمایه داشته باشند .

صندوق‌ جسورانه برای رسیدن به کسب بالاترین میزان سود، معمولا سرمایه خود را در چندین کسب و‌ کار نوپا و ریسک ‌پذیر سرمایه‌گذاری می‌کند تا در مجموع و به طور متوازن بتواند بازده صندوق سرمایه‌گذاری را از میزان متوسط به بالا افزایش دهد.


5-صندوق بازارگردانی

تاسیس صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی، یکی از تجربیات و اقدامات موفق و تاثیرگذار جهان در زمینه جمع آوری سرمایه سرمایه گذاران حقوقی و سپس معامله و خرید و فروش اوراق بهادار با استفاده از سرمایه کسب شده، بوده است.

در حقیقت صندوق های بازارگردانی برای دور نگه داشتن بازار سرمایه از نوسات و هیجانات شدید بوجود آمده اند. تا از ایجاد صف های خرید و فروش جلوگیری کنند. و در عین حال کمک کنند تا ضمن اینکه سهام را متعادل نگه میدارند، ارزش سهام را به ارزش ذاتی آن نزدیک کنند و به این صورت به روان شدن بازار سرمایه نیز کمک کنند.

درست است که سهامداران این نوع صندوق ها افراد حقوقی هستند، اما این نوع سرمایه گذاری مزایایی راهم به طور غیر مستقیم برای سرمایه گذاران حقیقی به همراه دارد. زیرا شرکتهایی که وارد این صندوق ها می شوند، در حقیقت سهام خود را در بازار بورس معامله و به افراد حقیقی ارائه می کنند و از آن جایی که صندوق های بازار گردانی تلاش می کنند ارزش سهام را افزایش دهند، بنابراین در این راستا سهامداران حقیقی هم سود می برند.

صندوق های اختصاصی بازارگردانی شاید مزیت مستقیمی برای افراد حقیقی نداشته باشند، اما باعث ثبات بازار سرمایه و افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به بازار می‌شوند. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام شرکت‌های عضو این صندوق‌ها را با ارزش ذاتی خریداری کنند و نگران نوسانات شدید آن نباشند.


6-صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را در گواهی سپرده سکه و طلا پذیرفته شده در بورس، سرمایه‌گذاری می‌کنند. حداقل ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در سکه، طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.

از جمله ویژگی های این صندوق انعطاف پذیری و قابلیت آن برای جذب سرمایه های اندک است، اگر در حال حاضر قصد خرید سکه طلا را داشته باشید حداقل چند میلیون تومان پول باید در ازای آن پرداخت نمایید، در حالی که با سرمایه خیلی اندک در حد چند هزار تومان می توانید در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید.

همچنین صندوق سرمایه گذاری طلا به دلیل اینکه نوعی از صندوق های ETF به شمار می آیند، این مزیت را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند تا بتوانند در طول روزهایی که بازار معاملات باز است واحدهایی از یک صندوق طلا را خریداری یا به فروش برسانند.


مزایای صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

  • روشی آسان و مطمئن برای سرمایه گذاری
  • مشارکت در سرمایه گذاری های بزرگ با سرمایه اندک
  • مدیریت دارایی ها توسط متخصصین بازار سرمایه
  • بازدهی مناسب صندوق های سرمایه گذاری
  • کاهش و مدیریت ریسک سرمایه گذاران
  • ایجاد تنوع در دارایی های سرمایه گذاری شده
  • شفافیت اطلاعات بازار مالی
  • جایگزین برای خرید سهام
  • صرفه جویی نسبت به مقیاس
  • دارای ضمانت نقد شوندگی و جبران خسارت احتمالی مشتری


صندوق های سرمایه گذاری اقتصاد بیدار کدامند؟

برای کسب سود از بازار سرمایه لازم نیست خودتان معامله گر حرفه ای باشید، چون در کارگزاری اقتصاد بیدار حرفه ای ها این کار را برای شما انجام می دهند. صندوق های سرمایه گذاری اقتصاد بیدار توسط تیمی متشکل از تحلیل گران حرفه ای و متخصصین بازار سرمایه مدیریت می شود، بنابراین شما می توانید بدون نیاز به صرف زمان و فراگیری دانش تخصصی بورس از فرصت کسب سود در بازار استفاده کنید. در صندوق های سرمایه گذاری اقتصاد بیدار امکان صدور و ابطال واحدها به‌صورت آنلاین مهیاست. این امر موجب می‌شود تا صندوق‌ها نقدشوندگی بسیار بالایی نیز داشته باشند. کارگزاری اقتصاد بیدار تاکنون 2 نوع صندوق سرمایه گذاری از نوع ETF را در کارنامه مالی خود به ثبت رسانده است:


صندوق ارزش آفرین بیدار

با سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی ارزش آفرین بیدار ، اطمینان حاصل کنید که سرمایه شما در کنار دارایی سایر سرمایه‌گذاران توسط گروهی از متخصصان بورس، در سهم های ارزنده سرمایه‌گذاری می‌شود. موضوع فعالیت صندوق، سرمایه گذاری در اوراق بهادار از جمله سهام، حق تقدم سهام و ابزارهای مشتقه، اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده ها و گواهی سپرده بانکی و سپرده کالایی است. بازده صندوق ارزش به صورت روزشمار محاسبه می‌شود. شما می‌توانید این بازده را هر روز در سامانه معاملاتی خود مشاهده کنید و به ‌صورت آنلاین و روزانه خرید و فروش واحدهای صندوق را انجام دهید.


صندوق سپر سرمایه بیدار

صندوق سپر، از نوع صندوق های با درآمد ثابت است. با سرمایه‌گذاری در صندوق سپر سرمایه بیدار، راهکاری کم‌ریسک با سود روزشمار را انتخاب کرده‌اید. اگر شما در گذشته به سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی و موارد کم‌ریسک دیگر علاقه داشتید، می‌توانید سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت سپر را به‌عنوان گزینه‌ای با سود آوری بیشتر انتخاب کنید. ویژگی دیگر صندوق سپر قابلیت نقدشوندگی آن است، به‌گونه‌ای که هر وقت تصمیم بگیرید می‌توانید واحدهای صندوق خود را بفروشید و بدین ترتیب قسمتی یا تمام سرمایه خود را از صندوق خارج کنید.


چگونه می توان واحد صندوق های اقتصاد بیدار را خرید؟

با توجه به اینکه صندوق های سرمایه گذاری اقتصاد بیدار از نوع ETF هستند، به‌آسانی و به‌صورت آنلاین قابل معامله هستند. برای خرید واحد‌ صندوق های ارزش و سپر باید وارد سامانه معاملاتی خود شوید. در قسمت جست‌وجوی نماد، عبارت « ارزش» یا « سپر» را وارد کنید، بعد از یافتن نماد موردنظر می توانید واحدهای صندوق را در بازه قیمتی روز، معامله نمایید.این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر