logo

سرخطی زدن چیست؟ نحوه سرخطی زدن در بورس

خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

سرخطی زدن چیست؟ نحوه سرخطی زدن در بورس

با داغ شدن بحث عرضه اولیه‌ها و استقبال بی‌سابقه مردم از آن‌ها، افراد زیادی به دنبال سرخطی زدن در روزهای پس از عرضه اولیه بودند و این ترفند بیش از پیش مورد استفاده قرار گرفت. اما آیا سرخطی زدن فقط برای عرضه اولیه‌ها کاربرد دارد یا می‌توانیم از آن برای خرید و فروش دیگر سهم‌ها از آن استفاده کنیم؟

در این مطلب قصد داریم تا با مفهوم سرخطی زدن به صورت کامل آشنا شویم و ببینیم استفاده از ترفند سرخطی زدن در چه زمان‌هایی بهترین نتیجه را می‌دهد؟ و پس از آشنایی با مفاهیم آن به بررسی و معرفی روش سرخطی زدن در بورس بپردازیم.

اگر شما هم این روزها اصطلاح سرخطی زدن را زیاد شنیده‌اید و به دنبال یادگیری و استفاده از این روش برای معاملات خود هستید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


سرخطی در بورس چیست؟

یکی از اصطلاحات پرکاربرد در میان معامله گران، سرخطی زدن می‌باشد. همواره شاهد وجود سهم‌هایی در بازار هستیم که روزهای متوالی و حتی در مواردی چندین ماه پیاپی در صف خرید یا فروش قفل شده‌اند.

سرمایه گذاران و تحلیلگران با توجه به تحلیل‌ها و یا اخبار پیرامون سهم شرایط سهم را جهت ورود بسیار مناسب ارزیابی می‌کنند اما با توجه به صف خرید سنگین و از آن طرف حجم معاملات پایین، سفارش خرید بسیاری از افراد که در صف هستند نهایی نمی‌شود. در این میان سرمایه گذاران به دنبال این هستند تا با قرار گرفتن در اول صف خرید، شانس خود را جهت خرید سهام بالاتر ببرند.

به طور خلاصه به نحوه ثبت سفارشی که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران در ابتدای صف خرید یا صف فروش قرار بگیرند، ترفند سرخطی زدن گفته می‌شود.

وجود محدودیت‌ها در دامنه‌ی نوسان و از طرفی ایجاد صف‌های خرید و فروش متوالی در سهم‌ها، سبب توجه بیشتر سرمایه گذاران به یادگیری نحوه سرخطی زدن شده است.


در چه شرایطی سرخطی زدن در بورس مناسب می‌باشد؟

بهترین زمان برای استفاده از ترفند سرخطی زدن، هنگامی است که قدرت خریداران در یک سهم بسیار زیاد است و پس از شکست یک سطح مقاومت مهم، از سهم انتظار می‌رود تا مدت‌ها در صف خرید قفل باشد.

یا بالعکس آن، قدرت فروشندگان در یک سهم بسیار زیاد است و سهم نتوانسته از ناحیه حمایتی خود برگشت قیمت داشته باشد و آن سطح را به سمت پایین شکسته است. سرمایه گذاران بسیاری در این هنگام تلاش می‌کنند تا در صف فروش‌های متوالی سهم متحمل زیان بیشتر نشوند و می‌خواهند به سرعت سهام خود را به فروش برسانند.

می‌توان گفت استفاده از ترفند سرخطی زدن در زمانی که بازار و سهم‌ها نوسانات بسیاری را تجربه می‌کنند و دائم میان صف خرید و صف فروش در حال حرکت قیمت هستند، به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود.


آموزش نحوه سرخطی زدن در بورس ایران

قبل از هر چیزی برای استفاده از آموزش سرخطی زدن و قرارگیری در ابتدای صف خرید، شما نیازمند استفاده از یک شبکه اینترنت با سرعت بالا و پینگ پایین می‌باشید.

جهت بررسی و بهبود پینگ اینترنت خود، در صورتی که از اینترنت ثابت استفاده می‌کنید، می‌توانید با پشتیبانی فنی شرکت ارائه دهنده اینترنت خود تماس گرفته و موضوع را برای آن‌ها توضیح دهید و درخواست کاهش پینگ شبکه اینترنت خود را به آن‌ها منتقل کنید.

پس از اطمینان از شرایط مناسب اینترنت، کافی است تا قبل از زمان پیش گشایش بازار، آماده‌ی سفارش گذاری باشید و حتی بهتر است چندین سفارش را به صورت پیش نویس آماده کنید.

ساعت سرخطی زدن در بورس نیز اهمیت زیادی دارد؛ بهتر است از 20 تا 30 ثانیه پیش از پیش گشایش رسمی اقدام به ارسال سفارشات کنید تا به محض باز شدن بازار سفارش شما در نوبت‌های اول قرار بگیرد.

گاهاً میان ساعت رایانه شخصی افراد با ساعت هسته ثبت سفارشات سازمان بورس چندین ثانیه اختلاف زمانی وجود دارد، از این رو بهتر است تا شما قبل از زمان رسمی اقدام به ارسال سفارشات کنید.

برای خرید عرضه اولیه‌ها از طریق سرخطی زدن نیز باید همان مراحل گفته شده در بالا را طی کنید و تفاوتی میان استفاده از ترفند سرخطی زدن در سهم‌ها و عرضه اولیه‌ها وجود ندارد.


چگونه از جایگاه خود در صف خرید و فروش اطلاع پیدا کنیم؟

پس از اینکه شما اقدام به سرخطی زدن در کارگزاری کردید و سفارش شما ارسال و سپس ثبت شد، شاید بخواهید بدانید که اکنون چند نفر و چه حجمی از سهام جلوی شما در صف قرار گرفته است.

برای بررسی این موضوع کافی است تا مراجعه به پنل کاربری خود و مراجعه به قسمت سفارشات، لیست سفارشات فعال خود را مشاهده کنید. در کنار هر سفارش علامت «i» قرار گرفته است که از طریق کلیک بر روی آن می‌توانید جایگاه لحظه‌ای خود را در صف خرید یا صف فروش مشاهده کنید.

می‌توانید با بررسی حجم معاملات در روزهای اخیر سهم بررسی کنید که با توجه به جایگاه لحظه‌ای فعلی، چقدر شانس برای انجام سفارش شما وجود دارد.


آیا خرید ربات برای سرخطی زدن در بورس قابل اعتماد است؟

بهترین کار عدم استفاده از ربات‌ سرخطی‌هایی است که مدام تبلیغات آن را در فضای مجازی مشاهده می‌کنید. این ربات‌ها هرگز اجازه دسترسی به سامانه معاملات سازمان بورس و امکان ارسال سفارش را ندارند. از این رو از شما می‌خواهند تا نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملاتی خود را در اختیار آن‌ها بگذارید و در این صورت به تمام اطلاعات و سهم‌های موجود در حساب شما دسترسی دارند و امکان کلاهبرداری از این طریق بسیار زیاد است.

می‌توان گفت بهتر است قید سرخطی زدن را بزنید تا اینکه بخواهید این ریسک بزرگ را بپذیرید و اطلاعات حساب کارگزاری خود را در اختیار افراد ناشناس قرار دهید.


جمع بندی

قبل از اقدام به خرید و فروش سهم بهتر است تا میزان نقدشوندگی و میانگین حجم معاملات سهم مورد نظر را در کنار موقعیت نموداری آن بررسی کرد. چرا که اگر سهم از نقدشوندگی کافی برخوردار نباشد، هنگام معاملات خرید و فروش آن سرمایه گذاران دچار مشکلات متعددی می‌شوند.

تا زمانی که در بورس تهران محدودیت‌های دامنه نوسان وجود دارد شما می‌توانید از ترفند سرخطی برای جلو افتادن در صف استفاده و موقعیت‌های معاملاتی مناسب را شکار کنید.

در این مطلب سعی شد تا آموزش سرخطی زدن در بورس ایران را به طور کامل در اختیار شما بگذاریم و بتوانید با برطرف کردن کندی اینترنت به جایگاه بهتری در صف برسید. پینگ اینترنت را جدی بگیرید.

کلمات مرتبط