logo

فیلتر کد به کد حقیقی به حقوقی و تشخیص آن

خانهآموزش بورستابلوخوانیفیلتر کد به کد و تشخیص آن

کد به کد یکی از جذاب‌ترین فرایندی است که معمولاً در بازار بورس رخ می‌دهد. برای شناسایی دقیق کد به کدها می‌توان از فیلتر استفاده کرد تا سهامی که در روزهای گذشته در آنها کد به کد صورت گرفته را تشخیص داد و در صورت لزوم آنها را خریداری کرد و یا به فروش رساند.

معامله گران برای نوسان گیری می‌توانند در کنار تحلیل تکنیکال از فیلتر کد به کد استفاده کنند. پیش از این در مقاله‌ «تحلیل تکنیکال در بورس و آموزش آن» در مورد تحلیل تکنیکال توضیحاتی ارائه کردیم. در این مقاله نیز قصد داریم در خصوص انواع فیلتر کد به کد توضیح دادیم، با ما همراه باشید.

کد به کد چیست؟

به هر میزانی که در مورد اصطلاحات رایج در بازار بورس بیشتر تمرکز می‌کنیم، می‌بینیم علی‌رغم غیر قابل ‌پیش‌بینی بودن این بازار و انواع ریسک‌های موجود، بازهم می‌توان طبق استدلال‌های خاص و بررسی جوانب مختلف با توجه به این اصطلاحات و مفاهیم، راه درست و منطقی را برای خود پیدا کرد و مطابق با آن ترید خود را انجام داد.

در مقاله‌های قبلی راجع به کد به کد حقوقی به حقیقی به طور مفصل صحبت کردیم و گفتیم که این کد به کد زمانی رخ می‌دهد که حقوقی سهام، با حجم بالا بخشی از سهام خود را به فروش می‌رساند و در طرف دیگر شخص حقیقی، با نسبت بالا سهام را خریداری می‌کند. اما از کجا می‌توانیم بفهمیم در میان انواع معاملات مختلف بازار، در کدام سهام، کد به کد حقوقی به حقیقی اتفاق افتاده است؟

شناسایی این کد به کد از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا زمانی که کد به کد حقوقی به حقیقی اتفاق می‌افتد، به نوعی سیگنالی مثبت برای تحلیلگران و معامله‌گران بازار تلقی می‌شود و احتمالاً اتفاقات مثبتی در سهم در حال رخ دادن است.

فیلتر کد به کد به ما این امکان را می‌دهد تا با وارد کردن این فیلتر در سایت‌های مهم بازار، مثل سایت Tsetmc.com، بدون رصد تمام بازار لیست کاملی از سهم‌هایی که در روزهای اخیر کد به کد حقوقی به حقیقی شده‌اند را دریافت کرد که به عمل تحلیل ما بسیار کمک می‌کند.

code-to-code-filter-2.jpg

این فیلتر به طور معمول به شکل زیر نوشته می‌شود:

(ct).Sell_N_Volume / (tvol) > 0.3


و یا به صورت فرمول کد به کد  زیر:

(tvol)>1.5*[is6]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)>=((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)>=(pc)&&(plp)>0&&(ct).Buy_I_Volume>0.5*(tvol)&&(ct).Sell_N_Volume>0.5*(tvol)

روش تشخیص کد به کد حقوقی به حقیقی

همان‌طور که گفتیم، تشخیص کد فیلترینگ به ما امکان ویژه‌ای می‌دهد تا ما نسبت به وضعیت و شرایط سهام موردنظر خود اطلاعات مناسبی را به دست بیاوریم؛ بنابراین پیدا کردن راهکاری مطلوب برای شناسایی و تشخیص کد به کد حقوقی به حقیقی، نقش تأثیرگذاری در نحوه معاملات ما خواهد داشت.

برای انجام معاملات در بازار بورس، همواره تابلوخوانی نقش غیر قابل انکاری بازی می‌کند. به همین منظور برای تشخیص کد به کد در بازار، می‌بایست روش تابلوخوانی را فرا بگیریم. پیش از این در مقاله « تابلوخوانی چیست؟» در خصوص تابلوخوانی توضیح داده‌ایم.

طبق شکل‌های زیر در تابلوی این سهم، قسمت فروش و قسمت خرید برای سفارش‌گذاری دیده می‌شود. همچنین در هر تابلو اطلاعات مهمی نظیر حجم معاملات، کمترین و بیشترین قیمت، حجم مبنا برای هر سهم داده می‌شود. به همین ترتیب در بخش دیگری از تابلو، تعداد و حجم خرید یا فروش اشخاص حقیقی و حقوقی به نسبت مشخص، قابل‌مشاهده می‌باشد.

تمامی داده‌های مربوط به خرید و فروش، در این قسمت ثبت می‌شود که در آن تعداد و حجم کاربرد بسیار مهمی در تشخیص کد به کد و نسبت‌های خرید و فروش میان حقیقی‌ها و حقوقی‌ها دارد. زیرا طبق این داده‌ها می‌توان نسبت خرید و فروش و قدرت خریداران و فروشندگان را تشخیص داد.

کد به کد حقوقی به حقیقی زمانی اتفاق می‌افتد که حقوقی سهم در قسمت فروش با حجم بالا قرار بگیرد و در طرف دیگر خرید حقیقی به میزان قابل توجه و حجم بالا با نسبت خرید مناسب، صورت بگیرد.

بیشتر سهام فروخته شده در روز توسط حقیقی‌ها خریداری شده که به واقع در این حالت سهام از دست حقوقی‌ها به سمت حقیقی‌ها انتقال یافته است و می‌تواند نشان از اتفاقاتی در روند بعدی سهام باشد.

غیر از روش تابلوخوانی برای تشخیص کد به کد حقیقی به حقوقی، می‌توان از فیلترنویسی استفاده کرد که در قسمت قبلی راجع به آن بحث کردیم.

فیلتر کد به کد حقیقی به حقوقی

یکی از امکانات ضروری و کاربردی سایت بورس تهران، قابلیت فیلترنویسی می‌باشد این قسمت به ما امکان انتخاب و تحلیل سهام را می‌دهد. این گزینه در منوی بالای صفحهٔ دیده‌بان بازار در سایت بورس تهران (www.tsetmc.com) قرار دارد. سپس وارد قسمت فیلترنویسی شوید و کد فیلتر را ثبت کنید.

code-to-code-filter-1.jpg

کد به کد حقیقی به حقوقی، درست برعکس کد به کد حقوقی به حقیقی عمل می‌کند. به این صورت که در این حالت، شخص حقیقی با حجم بالا، تعدادی از سهام خود را به فروش می‌رساند و در طرف دیگر، حقوقی با نسبت و حجم بالا، سهام را خریداری می‌کند. در این مواقع معمولاً، سیگنال منفی برای وضعیت سهام صادر می‌شود چرا که بیشتر سهام از دست حقیقی‌ها خارج می‌شود و این مورد می‌تواند نشان از اتفاقاتی در شرکت باشد.

همانند کد به کد حقیقی به حقوقی، این کد به کد نیز دارای فیلترنویسی مخصوص خود می‌باشد که طبق آن می‌توان با درج در قسمت مربوطه در سایت بورس، لیستی از سهامی که در روزهای اخیر در آنها کد به کد حقیقی به حقوقی رخ داده است را شناسایی کرد و آنها را مورد سنجش و ارزیابی قرار داد.

این فیلتر معمولاً به صورت زیر نوشته می‌شود:

 

(tvol)>1.25*[is5]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)<((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)<=(pc)&&(plp)<0&&(ct).Buy_N_Volume>0.5*(tvol)&&(ct).Sell_I_Volume>0.5*(tvol)

 

و یا به شکل فرمول زیر:

 

(tvol)>1.5*[is6]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)<((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)<=(pc)&&(plp)<0&&(ct).Buy_N_Volume>0.5*(tvol)&&(ct).Sell_I_Volume>0.5*(tvol)

 

 آموزش کد به کد حقیقی به حقوقی

احتمالاً تا به اینجا متوجه این موضوع شده باشید که روش تشخیص حقیقی به حقوقی، برعکس کد به کد حقوقی به حقیقی، می‌باشد. در این حالت، اشخاص حقیقی با حجم بالا فروشنده هستند بنابراین در قسمت فروش حقیقی‌ها در تابلوی سهام، باید حجم بالایی از سهام توسط حقیقی‌ها به فروش رسیده باشد و در طرف مقابل حجم بالایی از سهام توسط حقوقی‌ها خریداری شده باشد.

به همین ترتیب در تشخیص کد به کد حقیقی به حقوقی، دو روش تابلوخوانی و فیلترنویسی کاربرد اساسی دارند.

در روش تابلوخوانی عموماً رفتار معاملاتی حقیقی‌ها و حقوقی‌ها به وضوح دیده می‌شود. مطابق شکل زیر بخشی از سهام توسط حقیقی‌ها و حقوقی‌ها جا به جا شده است و این نسبت به شکل قابل ‌ملاحظه‌ای انجام گرفته است. در کد به کد حقیقی به حقوقی، معمولاً حقیقی‌ها با نسبت بالا و بعضاً با تعداد کم ولی حجم بالا، سهام خود را در آن روز می‌فروشند و بیشتر سهام فروخته شده توسط حقوقی‌ها خریداری می‌شوند. 

تشخیص نسبت بین فروش حقیقی و خرید حقوقی در تابلوی سهام برای شناسایی فرایند کد به کد حقیقی به حقوقی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اکثر تحلیلگران به راحتی آن را شناسایی و تحلیل می‌کنند و اگر آن سهم را در سبد خود داشته باشند ترجیح می‌دهند تا سریع‌تر به فروش برسانند.

همچنین روش دیگر یعنی فیلترنویسی نیز در تشخیص این نوع کد به کد، حائز اهمیت است که در قسمت قبلی به چگونگی فیلترنویسی برای تشخیص این نوع سهام اشاره کردیم.

فیلتر کد به کد سنگین

همان‌طور که از نام این کد به کد مشخص است، در این حالت، حجم سنگینی از سهام خرید و فروش می‌شوند. به این صورت که تعداد کمی از فروشندگان با حجم بسیار بالا، سهام خود را می‌فروشند و در طرف مقابل با حجم بالا خریداری می‌شود. همچنین برعکس این اتفاق هم امکان‌پذیر است. ممکن است تعداد کمی از خریداران حقیقی با حجم بسیار بالا نسبت به روزهای گذشته، سهام را خریداری کنند و به همان نسبت نیز اشخاص حقوقی فروشنده سهم باشند. این نوع کد به کد زمانی صورت می‌گیرد که یا اخبار، شایعات و رویداد مهمی در مورد شرکت موردنظر وجود دارد که هنوز بسیاری از آن بی‌خبرند و یا به دنبال هدفی مثل گمراه کردن سرمایه‌گذاران و یا فریب سهام‌داران دیگر هستند.

به‌هرحال کد به کد سنگین با نسبت خرید و فروش بالا رخ می‌دهد و در آن معمولاً قدرت خرید و یا قدرت فروش نسبت به گذشته سهم، چند برابر می‌شود.

 به عنوان مثال فیلتر کد به کد زیر نشان‌دهنده سهامی است که تقریباً حجم خرید حقیقی 70 درصد بیشتر از قبل و حجم فروش حقوقی نیز 70 درصد از بیشتر قبل بوده است:

1.      (ct).Buy_I_Volume>0.7*(tvol)&&(ct).Sell_N_Volume>0.7*(tvol)

 

این فیلتر می‌تواند به طور عکس نیر اتفاق بیفتد. به شکلی که حجم فروش حقیقی‌ها با درصد بسیار بالا نسبت به گذشته و حجم خرید حقوقی با درصد بسیار بالا نسبت به قبل رخ داده باشد که به شکل زیر نوشته می شود:

 

1.      (ct).Buy_N_Volume>0.7*(tvol)&&(ct).Sell_I_Volume>0.7*(tvol)


جمع بندی

کد به کد در بورس یکی از مهم‌ترین مباحث موجود در تحلیل انواع سهام می‌باشد. کد به کد انواع مختلفی دارد که برای تشخیص آنها نیاز به بررسی روش‌های متفاوت داریم. در این مقاله به دو روش تابلوخوانی و فیلترنویسی کد به کد اشاره کردیم و فیلترهای مهم کد به کد را معرفی کردیم و روش‌های تشخیص کد به کد حقوقی به حقیقی و کد به کد حقیقی به حقوقی با استفاده از این دو روش بیان کردیم.

ذکر این نکته ضروری است که برای تشخیص کد به کد نیاز به آموزش‌های بیشتر و کسب تجربه و مهارت در تحلیل سهام داریم. به همین منظور کارگزاری بیدار با بهره‌گیری از کارشناسان خود در این زمینه، خدمات آموزشی و تحلیلی خود را به علاقه‌مندان حوزه سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد و برای این منظور کافی است با دفاتر کارگزاری در تماس باشید.

عناوین مرتبط

فیلتر کد به کد چیست؟

کد به کد سیگنال خرید و فروش را صادر می‌کند به عنوان مثال زمانی که کد به کد حقوقی به حقیقی اتفاق می‌افتد، سیگنال مثبت برای تحلیلگران و معامله‌گران بازار تلقی می‌شود و احتمالاً اتفاقات مثبتی در سهم در حال رخ دادن است. البته زمانی این سیگنال درست عمل می‌کند که در کنار تحلیل تکنیکال به کار گرفته شود زیرا ممکن است در زمان تغییر کد حقوقی به حقیقی، سهم در حال اصلاح باشد. برای دریافت اطلاعات روزانه کد به کدها می‌توانید فیلتر آن را در سایت tsetmc.com ثبت کنید.


بنردسته بندی:تابلوخوانی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر