logo

کد به کد به چه معناست؟

خانهآموزش بورسبورسکد به کد کردن چیست؟ ✔

  کد به کد یکی از اصطلاحات پر کاربرد در بورس است که بسیاری از معامله‌گران با توجه به آن سیگنال‌هایی را دریافت می‌کنند. هر چه سهامداران اشراف بیشتری به معاملات و کدهای حقیقی و حقوقی داشته باشند، معاملات منطقی و مطمئن‌تری خواهند داشت.

  بسیاری با روش‌های مختلف همچون فیلترنویسی، استفاده از اندیکاتور کد به کد و تابلوخوانی در جست‌وجوی یافتن کد به کدهای روزانه هستند تا سینگال‌های خرید و فروش دریافت کنند.

  با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار به سوالات پیرامون کد به کد شدن، پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

  کد به کد کردن چیست؟

  در بازار بورس، دو نوع کد حقیقی و حقوقی وجود دارد. کدهای حقیقی متعلق به سهامداران خرد و کدهای حقوقی متعلق به سهامداران عمده می‌باشد. کدهای حقوقی متعلق به اشخاصی است که به نمایندگی از یک شرکت یا سازمان در بورس به معامله می‌پردازند.

  هر دو کد حقیقی و حقوقی می‌توانند در بازار بورس روزانه به معامله بپردازند. زمانی که حجم زیادی از سهام بین کدها انتقال می‌یابد، به اصطلاح کد به کد شده است. در زمان کد به کد شدن، معامله در یک لحظه و با یک قیمت مشخص بین دو کد انجام می‌گیرد.

  کد به کد در حالت‌های مختلفی اعم از کد به کد حقیقی به حقیقی، کد به کد حقیقی به حقوقی، کد به کد حقوقی به حقوقی و کد به کد حقوقی به حقیقی رخ می‌دهد. این جا به جایی‌ها ممکن است در روند قیمتی سهم نقش موثری داشته باشد.

  روش تشخیص معاملات کد به کد در بورس

  تشخیص معامله کد به کد در بورس راه موثری است تا به پیش‌بینی ما برای آینده سهم کمک زیادی کند.

  معمولاً در تشخیص معامله کد به کد روش‌هایی مرسوم و متداول است که به هر معامله‌گری این امکان را می‌دهد تا با بهره‌گیری از آنها به درک درستی از این نوع معاملات برسد. در این قسمت به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

  1- روش تشخیص کد به کد در تابلوخوانی

  تابلوخوانی یکی از اصول اولیه و بسیار مهم در بازار بورس بوده و اطلاعات زیادی به معامله‌گران می‌دهد. در تابلوخوانی مهم است که هر روز یک سهم چه میزان معامله می‌شود و چه میزان از آن خرید و فروش حقیقی و حقوقی بوده است.

  وقتی حجم معاملات سهمی به یکباره افزایش پیدا می‌کند، احتمالاً اتفاقاتی در آن در حال وقوع است. در این شرایط می‌توانید به بررسی و مشاهده کد به کد در سایت tsetmc بپردازید.

  برای درک بهتر تشخیص کد به کد کردن با کمک تابلوخوانی به مثال زیر توجه کنید. در این روز معاملاتی، کد حقوقی به میزان قابل توجهی سهم را به کد حقیقی منتقل کرده است. در این مواقع به اصطلاح گفته می‌شود کد به کد حقوقی به حقیقی رخ داده است.

  code-to-code-1.jpg

  2- نسبت‌های خرید و فروش

  در این روش با استفاده از تابلوی سهم، نسبت‌های خرید و فروش توسط کدهای حقوقی و حقیقی قابل‌ بررسی است. هر زمان که نسبت خرید حقیقی در تابلو بیشتر از سه برابر باشد احتمالاً کد به کد حقوقی به حقیقی رخ‌ داده است.

  به همین نسبت وقتی فروش حقوقی با درصد بالایی انجام بگیرد، احتمال این کد به کد بیشتر هم می‌شود. بالعکس، زمانی که فروش حقیقی‌ها به نسبت زیاد با حجم بالا، افزایش می‌یابد، می‌تواند یک نشانه‌ای برای معامله کد به کد حقیقی به حقوقی باشد.

  3- تشخیص کد به کد کردن با کمک فیلترنویسی

  استفاده از فیلترنویسی در بورس این امکان را به معامله‌گر می‌دهد تا با استفاده از آن بتواند بسیاری از معامله‌های سهام طی روز را زیر نظر داشته باشد.

  فیلتر کد به کد به ‌صورت اتوماتیک و با برنامه‌نویسی مشخص، به شما می‌گوید در معاملات امروز چه سهم‌هایی کد به کد حقیقی به حقوقی و یا کد به کد حقوقی به حقیقی داشته است. شما می‌توانید به‌راحتی آنها را شناسایی کنید و در تحلیل‌های خود مدنظر داشته باشید.

  برای استفاده از فیلترنویسی وارد سایت tsetmc.com شوید. قسمت دیده‌بان را انتخاب کنید. سپس در قسمت فیلترنویسی، فیلتر مورد نظر را وارد کنید. برای فیلترنویسی نیاز به نوشتن فیلتر نیست و شما می‌توانید از فیلترهای آماده کد به کد استفاده کنید. در ادامه به عنوان نمونه فیلتر کد به کد حقوقی به حقیقی را مشاهده نمایید.

  (tvol)>1.25*[is5]&&((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)<((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)&&(pl)<=(pc)&&(plp)<0&&(ct).Buy_N_Volume>0.5*(tvol)&&(ct).Sell_I_Volume>0.5*(tvol)

  4- تشخیص کد به کد کردن با روش تکنیکال

  در این روش هرگاه حجم معاملات سهم به یکباره افزایش یابد، می‌توان با رجوع به نمودار تکنیکالی سهم، احتمال کد به کد را بررسی کرد.

  در این مورد وقتی قیمت سهمی روی مقاومت قیمتی باشد احتمالاً حقیقی‌ها می‌خواهند سهام خود را خالی کنند و به کد حقوقی انتقال دهند که به‌اصطلاح کد به کد حقیقی به حقوقی انجام گرفته و بالعکس زمانی که قیمت سهم روی حمایت قیمتی باشد، ممکن است کد به کد حقوقی به حقیقی صورت گرفته باشد.

  انواع کد به کد کردن در بورس

  کد به کد شدن در بورس با حالت‌های مختلفی انجام می‌گیرد که عبارتند از:

  1- کد به کد حقوقی به حقیقی

  کد به کد حقوقی به حقیقی مهم‌ترین نوع از کد به کد است. در این حالت حقوقی سهم می‌خواهد در قیمت روز، سهام را بفروشد و فرد دیگری با کد حقیقی آن را خریداری کند و سهم را با میزان قابل‌توجهی اضافه کند.

  بنابراین انتظار می‌رود که سهم روند مثبت داشته باشد و معامله آن در روزهای آتی افزایش یابد. در این نوع از کد به کد معمولاً سیگنال خرید صادر می‌شود.

  2- کد به کد حقیقی به حقوقی

  کد به کد حقیقی به حقوقی برعکس کد به کد حقوقی به حقیقی عمل می‌کند. در این حالت شخصی حقیقی، سهام خود را با حجم بالایی به حقوقی می‌فروشد. در این شرایط انتظار می‌رود سهم دچار روند کاهشی و نزولی شود.

  به عبارتی این نوع کد به کد کردن یک پالس منفی برای سهم تلقی می‌گردد. در این نوع از معامله معمولا سیگنال فروش صادر می‌شود.

  3- کد به کد حقیقی به حقیقی

  در این حالت همان‌طور که از نام آن پیداست، معامله بین دو شخص حقیقی، و معمولا با حجم بالا انجام می گیرد. این نوع کد به کد کردن سیگنال خاصی ندارد.

  4- کد به کد حقوقی به حقوقی

  در این حالت نیز دو کد حقوقی سهام را بین خود با حجم بالا جابه‌جا می‌کنند که در آن سهامداران حقیقی و خرد نقشی ندارند.

  دلایل کد به کد کردن در بورس

  کد به کد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اما آن چیزی که محتمل به نظر می‌رسد این است که کد به کد در بورس می‌تواند با اهداف زیر صورت بپذیرد.

  اخبار مهم در سهم

  ممکن است در سهمی که کد به کد صورت ‌گرفته، وقایع مهمی درباره آینده شرکت همچون بستن قرارداد جدید رخ داده باشد و هنوز سهامداران خرد از آن با خبر نباشند. این اخبار ممکن است تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد که کدهای حقوقی می‌خواهند پیش دستی کنند و زودتر وارد یا خارج از سهم شوند.

   دست‌کاری قیمتی

  گاهی سهامداران عمده با کدهای حقوقی به دستکاری قیمت می‌پردازند تا در استراتژی معاملاتی سهامداران خرد اختلال ایجاد کنند و آنها به اشتباه بیافتند. در این شرایط با قیمت پایین سهام را خریداری می‌کنند.

   تفاوت معاملات کد به کد و بلوکی

  در معاملات کد به کد، سفارش‌های خرید و فروش توسط کدها به‌ صورت هم‌زمان انجام می‌پذیرد به این صورت که یک کد حقوقی می‌خواهد سهم خود را هم‌زمان به کد حقیقی یا حقوقی دیگر انتقال دهد.

  در معاملات بلوکی، کدهای حقوقی و حقیقی جدا از هم و متفاوت هستند. هدف از انجام این نوع معامله می‌تواند تأثیر در شاخص کل یا جلوگیری از روند زیاده‌ده بودن داشته باشد. در معاملات بلوکی تنها در یک سهم تاثیر ندارد و کلیت بازار را پوشش می‌دهد در حالی که کد به کد کردن مستقیما در ارتباط با سهم خاصی است.

  همین‌طور در معاملات بلوکی، یک معامله در یک مرحله و در یک سفارش صورت می‌گیرد اما معاملات کد به کد می‌تواند طی چندین سفارش و در چند مرحله مورد معامله قرار بگیرند. همچنین در معاملات بلوکی برخلاف معاملات کد به کد، کارمزدی تعلق نمی‌گیرد.

  جمع‌بندی

  معاملات کد به کد در بورس، از جمله اتفاقاتی است که همیشه مورد توجه تحلیلگران و معامله گران بازار است. به همین خاطر در این مقاله سعی کردیم تا به بررسی این نوع از معاملات بپردازیم و به تعریف و چگونگی انجام معامله در آن و انواع آن اشاره کنیم.

  بنردسته بندی:بورس

  نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

  نظرات کاربران

  نظر