logo

اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟

خانهآموزش بورسصندوق‌های سرمایه گذاریاساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟

اولین مسئله‌ای که برای شروع یک سرمایه‌گذاری مطمئن لازم است، آگاهی با تمامی قوانین و موازین موجود در قرارداد است به طوریکه سرمایه گذار بداند که قرار است چگونه و از چه راهی سرمایه او در گردش باشد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های مطمئن سرمایه‌گذاری در سازمان بورس و اوراق بهادار است که بر اساس قوانین موجود تمامی صندوق‌ها وظیفه دارند جزئیات کار خود را در قالب اساس نامه و امید نامه صندوق سرمایه‌گذاری به سرمایه گذاران ارائه دهند تا به این طریق هیچ ابهامی در روند سرمایه‌گذاری وجود نداشته باشد. در این اساس نامه‌ها و همچنین امید نامه‌ها به تمامی سازو کار‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرداخته می‌شود و همین موضوع خود موجب می‌شود تا شفافیت کار برای سرمایه گذار و همچنین صندوق افزایش پیدا کند. اگر قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را دارید، تا انت‌ها ما را همراهی کنید تا مطالبی را در رابطه با اساس نامه و امید نامه صندوق سرمایه‌گذاری را خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

اساسنامه صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

در زمینه انجام روند قانونی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک سری مواد قانونی وجود دارد که پرداختن به آن‌ها موجبات پیشبرد قانونی سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند؛ حال در اساس نامه سرمایه‌گذاری این مواد قانونی به صورت دقیق آورده می‌شود تا به این طریق شفافیت روند سرمایه‌گذاری در دستور کار قرار بگیرد.
برای درک بیشتر موضوع به ماده ۳ اساس نامه صندوق سرمایه‌گذاری بپردازیم؛ در این ماده به تمامی موارد مهمی همچون طریقه دریافت سرمایه از سرمایه گذاران، طریقه هزینه کردن سرمایه به منظور خرید اوراق بهادار، نحوه اختصاص سود دهی به سرمایه گذاران و در نهایت هدفی که از تشکیل صندوق دنبال می‌شود را در این ماده اساس نامه صندوق سرمایه‌گذاری مشاهده می‌کنیم؛ یا به طور مثال در ماده دیگری از این اساس نامه‌ها به نوع فعالیت و همچنین چگونگی انجام آن‌ها توسط صندوق سرمایه‌گذاری پرداخته می‌شود. در واقع در این اساس نامه، سرمایه گذار متوجه می‌شود که سرمایه او قرار است در کجا به گردش بیاید؛ بورس، اوراق بهادار، سپرده‌های بانکی و یا….
توجه داشته باشید که در اساس نامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ابتدا به تمامی قوانین ثابت پرداخته می‌شود و سپس در مرحله بعد برای هر کدام از مواد گفته شده، تبصره‌های مرتبط ارائه می‌شود؛ با این کار هیچ ابهامی در روند کار به وجود نمی‌آید و سرمایه گذار تنها با یک بار مطالعه اساس نامه می‌تواند با چون و چرایی کار آشنا گردد.

امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

امید نامه در واقع نوعی مکمل برای تکمیل اطلاعات و قوانین موجود در اساس نامه سرمایه‌گذاری است به این صورت که در اساس نامه به کلیات قوانین پرداخته شده و اکنون امید نامه جزئیات کار را بیان می‌کند. لازم به ذکر است که اساس نامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا حدودی برای صندوق‌های مختلف، شبیه به یکدیگر است چرا که قوانین کلی کار را ارائه می‌دهد اما در طرف مقابل قوانینی که در امید نامه ذکر می‌شود برای هر صندوق سرمایه‌گذاری به صورت اختصاصی آورده می‌شود.
گاهی در اساس نامه سرمایه‌گذاری یک صندوق به ارکان تشکیل دهنده صندوق مورد بحث اشاره می‌شود اما در طرف مقابل با مطالعه امید نامه همان صندوق به اطلاعات کامل‌تر درباره صندوق دست پیدا می‌کنید که این مورد نشان از جزئیات بیشتر کار در امید نامه خواهد بود. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اهمیت اساس نامه بیشتر است یا امید نامه؟ در پاسخ باید بگوئیم که برای آشنایی دقیق و کامل با قوانین سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به هر دو مورد اساس نامه و امید نامه نیاز خواهید داشت اما از آنجاییکه در امید نامه به جزئیات بیشتری پرداخته می‌شود، مطالعه آن می‌تواند شما را بیشتر با روند کار برای انتخاب صندوق مناسب برای سرمایه‌گذاری آشنا کند.

مواردی که در امیدنامه‌ها ذکر می‌شود

همانطور که گفتیم در امید نامه‌ها به جزئیات قوانین صندوق پرداخته می‌شود اما این قوانین چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

  • در امید نامه‌های صندوق به استراتژی که قرار است صندوق بر اساس آن سرمایه را به گردش در بیاورد، پرداخته می‌شود. هر صندوق دارای استراتژی مختص به خود است که جزئیات آن برای سرمایه گذار در امید نامه شرح داده می‌شود.
  • تمامی هزینه‌هایی که از جانب سرمایه گذار در قالب کارمزد‌های مختلف پرداخت می‌شود، در امید نامه قابل مطالعه است.
  • استفاده یاعدم استفاده از اهرم در صندوق مورد نظر از دیگر موارد موجود در امید نامه خواهد بود.
  • در بخشی از امید نامه به اسامی مدیرانی که در قالب سرمایه گذار در صندوق مورد نظر فعالیت می‌کنند پرداخته می‌شود.
  • توضیحاتی در رابطه با صاحبان اصلی صندوق و همچنین میزان سرمایه آن‌ها نیز قابل ذکر است.
  • سرمایه گذاران با مطالعه مشخصات و رزومه مدیران صندوق می‌توانند درباره سرمایه‌گذاری یاعدم سرمایه‌گذاری در صندوق مورد نظر تصمیم بگیرند.

نحوه دسترسی به اساسنامه و امیدنامه هر صندوق

اگر قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را دارید، باید با آگاهی و شناخت کامل نسبت به انتخاب صندوق مناسب اقدام نمایید چرا که آینده سرمایه‌ای که در اختیار دارید و افزایش یا کاهش آن بستگی به کارکرد صندوق و اعتبار آن دارد اما این شناخت را باید از کجا به دست آوریم؟ قطعا مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب صندوق مناسب سرمایه گذاری، مطالعه اساس نامه و امید نامه صندوق سرمایه‌گذاری است چرا که تمامی جریان کار و صفر تا صد روند سرمایه‌گذاری در این اساس نامه و امید نامه ذکر شده است؛ حال آنکه با مطالعه مواد و قوانین موجود در آن‌ها می‌توانید بهترین صندوق از لحاظ روند سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید.
دسترسی به اساس نامه و امید نامه صندوق سرمایه‌گذاری کار چندان دشواری نیست و به صورت اینترنتی قابل دریافت خواهد بود. برای دریافت فایل پی دی اف اساس نامه و یا امید نامه صندوق سرمایه‌گذاری می‌توانید نام هر مورد از اساس نامه و یا امید نامه را در کنار نام صندوق مورد نظر سرچ کنید؛ با این کار به سایت صندوق سرمایه‌گذاری مورد نظر ارجاع داده می‌شوید که در آنجا می‌توانید فایل مورد نظر خود را دانلود و مطالعه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به مطالبی در رابطه با اساس نامه و امید نامه صندوق سرمایه‌گذاری پرداختیم. بر اساس مطالب گفته شده، اولین اقدامی که به منظور سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه باید انجام بگیرد، مطالعه اساس نامه و امید نامه صندوق سرمایه‌گذاری و آگاهی از مواد و قوانین موجود در این صندوق‌ها است. در واقع زمانی که سرمایه گذار تصمیم می‌گیرد که در یک صندوق سرمایه گذار فعالیت کند باید در ابتدا قوانین و اساس نامه‌های حاکم بر صندوق‌های مورد نظر را مطالعه کند و سپس بر اساس شرایط موجود اقدام به انتخاب صندوق مناسب نماید. لازم به ذکر است که در اساس نامه صندوق به مواد و کلیات کارکرد صندوق پرداخته شده و تاحدودی هم اساس نامه‌های صندوق‌های مختلف به هم شباهت دارند اما در طرف مقابل، در امید نامه‌ها به جزئیات روند سرمایه‌گذاری پرداخته شده و همچنین به صورت اختصاصی نیز برای صندوق‌های مختلف در دسترس است.

بنردسته بندی:صندوق‌های سرمایه گذاری

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر