logo

ثبت نام سجام برای کودکان و فرزندان و افراد زیر 18 سال ✅ مدارک

خانهآموزش بورسبورسثبت نام سجام برای کودکان و فرزندان و افراد زیر 18 سال ✅ مدارک

خرید سهام یک سرمایه‌گذاری منطقی و ایده‌آل برای آینده فرزندان است. والدین با سرمایه‌گذاری در بورس و یا خرید اوراق صندوق‌، فرزندان خود را در مسیر ثروت و موفقیت همراهی می‌کنند. پیش از ورود به بازار سرمایه والدین باید برای کودک خود کد سجام دریافت کنند. در این مقاله به بررسی جزییات ثبت نام و دریافت کد سجام برای افراد زیر 18 سال می‌پردازیم.

سجام چیست؟

پیش از اینکه چگونگی دریافت سجام برای کودکان و ثبت نام سهام عدالت کودکان زیر 18 سال را بررسی کنیم، لازم است بدانید کد سجام چیست.

سامانه جامع اطلاعات مشتریان به اختصار سجام نامیده می‌شود. سجام توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایجاد و اداره شده است.

هدف از ایجاد کد سجام ایجاد و ارائه‌ خدمات یکپارچه و جامع به فعالان بازار بورس است؛ چرا که سجام برای گردآوری سوابق معاملاتی همه‌ی سهامداران شکل گرفته است.

سهامداران می‎‌توانند با داشتن کد سجام، استعلام دارایی‌های‌ خود را به طور غیرحضوری دریافت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کد سجام و نحوه دریافت آن به مقاله «سجام چیست؟» مراجعه کنید.

برای شروع فعالیت در بازار بورس اوراق بهادار، باید در این سامانه به نشانی www.sejam.ir مراجعه و ثبت نام نمایید.


ثبت نام سجام برای کودکان زیر 18 سال

بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند که برای سرمایه‌گذاری یا آشنایی فرزندانشان با مدیریت دارایی و مفاهیم اقتصادی برای آن‌ها در بازار بورس، اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. این افراد بدانند که ابتدا بای کد سجام دریافت کنند. همه‌ کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال می‌توانند بدون شرایط سنی از بدو تولد و ثبت اطلاعات هویتی، در سجام ثبت نام کنند و زیر نظر سرپرست قانونی خود در بورس فعالیت کنند.

همه‌ کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال می‌توانند بدون شرایط سنی از بدو تولد و ثبت اطلاعات هویتی، در سجام ثبت نام کنند و زیر نظر سرپرست قانونی خود در بورس فعالیت کنند.

دریافت کد سجام برای کودکان نیز همانند ثبت نام برای دریافت کد سجام بزرگسالان است و فقط در فرآیند احراز هویت کمی متفاوت است. دریافت کد سجام تنها برای خرید سهام یا واحد صندوق در بورس نیست و در زمان ثبت نام سهام عدالت برای کودکان نیز مورد نیاز است.

طبق قانون حمایت از افزایش جمعیت، دولت به متولدین 1400 به بعد، اوراق صندوق سرمایه‌گذاری واگذار می‌کند. جهت دریافت این اوراق، والدین آنها باید به دریافت کد سجامی برای نوزادان اقدام کنند. در ادامه به مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد سجام برای نوزاد می‌پردازیم.

مدارک لازم برای سجام زیر ۱۸ سال

  • شناسنامه خود کودک و یا نوجوان زیر ۱۸ سال
  • مدارک هویتی پدر
  • کپی از تمام صفحات شناسنامه پدر و کارت ملی (سرپرست فرزند) به همراه کپی مدارک هویتی فرزند
  • اطلاعات ارتباطی شامل آدرس محل سکونت، محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه می‌تواند اطلاعات والد و سرپرست باشد.
  • اطلاعاتی همچون شماره حساب، نام بانک، نام شعبه، کد شعبه و شماره شبا که باید به نام فرد زیر 18 سال باشد.

احراز هویت در سجام

برای انجام فرآیند احراز هویت که پس از ثبت‌نام در سامانه سجام صورت می‌گیرد، حضور فرزند زیر 18 سال شما اجباری نیست. اما پدر و یا سرپرست قانونی فرزند باید اصل مدارک هویتی خود و کودک را همراه داشته باشد و به دفاتر پیشخوان یا شعب کارگزاری بورس مراجعه کند. در حال حاضر امکان احراز هویت غیر حضوری برای افراد زیر ۱۸ سال وجود ندارد.

در صورتی که قصد دریافت کد سجام برای کودک خود دارید، می‌توانید به صورت رایگان از کارگزاری بیدار ثبت‌ نام کرده و همچنین برای دریافت کد بورسی اقدام کنید.


عناوین مرتبط

آیا کودکان زیر 18 سال می‌توانند در سامانه سجام ثبت نام کرده و کد بورسی دریافت کنند؟

تمام افراد بدون توجه به سن می‌توانند کد سجام دریافت کنند. ثبت نام و احراز هویت این افراد در سجام با بزرگسالان متفاوت است. والدین می‌توانند به طور رایگان از طریق سایت کارگزاری بیدار کد سجام و کد بورسی برای فرزند زیر 18 سال خود دریافت کنند. 

از چه سنی می‌توان کودکان را در سامانه سجام ثبت نام کرد؟

افراد از بدو تولد می‌توانند در سامانه سجام ثبت‌نام و کد سجامی دریافت کنند. 

آیا برای احراز هویت سجام حضور کودک زیر 18 سال الزامی است؟

والدین افراد زیر 18 سال برای احراز هویت باید با در دست داشتن مدارک خود و کودک به دفتر پیشخوان یا شعب کارگزاری مراجعه کنند. حضور کودک یا فرزند زیر 18 سال اختیاری است. 

بنردسته بندی:بورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر