logo

گواهی سپرده طلا چیست؟

خانهآموزش بورسبورس کالاهمه چیز در مورد خرید گواهی سپرده طلا

طلا به علت ثبات نسبی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها یکی از نخستین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران است. از آنجایی که هزینه نگهداری طلا زیاد است، بازارهای جدید همچون گواهی سپرده سکه و صندوق کالایی مبتنی بر طلا راه اندازی شد که امروزه مورد استقبال عموم قرار دارد.

از آنجایی که کارمزد خرید و فروش سکه در بورس و همچین صندوق‌های طلا بسیار کم است، جذابیت سرمایه‌گذاری را بیشتر کرده است. به جهت ارزشمندی این نوع معاملات، در سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار قصد داریم تا در خصوص گواهی سپرده کالایی سکه طلا و کارمزد خرید سکه توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.


گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

گواهی سپرده سکه طلا، ورقه بهاداری است که نشان می‌دهد شما چه میزان سکه را به انبارهای معرفی شده توسط سازمان بورس تحویل داده‌اید.

گواهی سپرده سکه طلا مؤید مالکیت شما بر مقدار معینی سکه‌ی سپرده شده در انبار است و این گواهی به نوعی پشتوانه و قبضی است که در ازای دارایی‎ صادر می‌شود.

خرید گواهی سپرده طلا در سال ۱۳۹۴ برای اولین بار معرفی شد و مورد توجه سرمایه‌داران قرار گرفت. هیچ نگرانی بابت گم شدن یا سرقت و کلاهبرداری در گواهی‌ سپرده طلا وجود ندارد چرا که امکان انتقال به غیر وجود ندارد و فقط نام شما به عنوان صاحب سکه ثبت می‌گردد.

از این‌رو بسیار امن‌تر از فعالیت مستقیم در بازار و نگه‌داری سکه به صورت فیزیکی است.

gold-coin-certificate-of-deposit-1.jpg

روش‌های معامله گواهی سپرده سکه طلا

سوالی که ممکن است ذهن‌تان را درگیر خود کند این است که دقیقا چه طور می‌توان گواهی سپرده سکه طلا را معامله کرد. برای پاسخ به این سوال باید گفت که به این منظور ۲ بستر خرید و فروش آنلاین و حضوری توسط سازمان بورس تعریف شده است که در ادامه با جزییات بیشتری به آن می‌پردازیم.

معامله آنلاین

برای انجام معاملات آنلاین گواهی‌های سکه طلا، باید ابتدا از کارگزاری بیدار اقدام به دریافت کد بورسی کنید. سپس، با ورود به سامانه معاملاتی اقتصاد بیدار، با جستوجوی عبارت گواهی سکه، می‌توانید خرید و فروش گواهی سپرده سکه طلا را آغاز کنید.

معامله حضوری

برای خرید حضوری گواهی سپرده کالایی سکه طلا، باید ابتدا به خزانه بانک مورد نظر مراجعه کنید و سکه طلای خریداری شده‌ی خود را به بانک تحویل دهید و در ازای آن، گواهی سپرده سکه طلا را دریافت کنید.

اگر به هر دلیلی از خرید خود پشیمان شدید، می‌توانید پس از یک روز کاری با مراجعه به شعب کارگزاری اقتصاد بیدار، با به همراه داشتن آن گواهی به‌صورت حضوری و یا با استفاده از بستر معاملات انلاین گواهی سپرده را بفروشید.


مزایای خرید گواهی سکه طلا

خرید گواهی سکه طلا در بازار بورس کالا مزایای بی‌شماری نسبت به خریداری سکه‌ی فیزیکی از بازار است. در ادامه به بخشی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

  • از بین رفتن ریسک‌های سرقت، تقلبی بودن سکه فیزیکی و احساس امنیت خاطر
  • قابلیت خرید و فروش بصورت آنلاین و عدم نیاز به مراجعه حضوری
  • کامزد کم‌تر معاملات بورس کالا نسبت به خرید فیزیکی سکه. خرید فیزیکی سکه در بازار 1 الی 2 درصد کارمزد دارد در حالیکه کارمزد خرید و فروش گواهی سپرده طلا با هم 0.25 درصد است
  • معافیت مالیاتی گواهی سپرده‌های طلا
  • انتقال سرمایه به بازاری قانونی و شفاف
  • ساعات معاملات گواهی سکه طلا

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، در اذر ماه امسال اطلاعیه‌ای برای تغییر ساعت معاملات گواهی سپرده کالایی و صندوق های کالایی سکه صادر کرد. طبق این اطلاعیه، از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ مرحله پیش‌گشایش و از ساعت ۱۲ تا ۱۵ زمان معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا است.


کارمزد خرید گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا

بالاتر ذکر شد که کارمزد کمتر خرید گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا مزیتی بر خرید فیزیکی طلا محسوب می‌شود. اما در این بخش قصد داریم به جزییات دقیق کارمزد و هزینه‌های خرید گواهی سپرده سکه طلا از بورس کالا بپردازیم تا سوالی در این خصوص در ذهن‌تان باقی نماند.

  • هزینه انبارداری برای هر سکه و به ازای هر روز 70 تومان می‌باشد.
  • کارمزد معاملات سکه در بورس کالا نیز برابر با 0.125% ارزش معامله است.
  • مالیاتی به خرید سکه از طریق بورس کالا تعلق نمی‌گیرد.
  • در هنگام تحویل به ازای هر سکه مبلغی نیز جهت کارشناسی سکه دریافت می‌شود.


معاملات گواهی سپرده سکه روی کدام دارایی انجام می شود؟

سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه، همواره متقاضیان بسیاری دارد. از این رو سازمان بورس دستور تشکیل واحدهای صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا را صادر کرده است.

صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا یکی از روش‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس است که به علت وجود تحلیلگران متخصص در کارگزاری بیدار، ریسک بسیار پایین‌تری از خرید فیزیکی سکه دارد.

در صندوق سرمایه گذاری طلا، پول سرمایه‌گذاران خرد تجمیع شده و تا 95 درصد از دارایی جمع شده، در سپرده گواهی طلا سرمایه‌گذاری می‌شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید که مهارت لازم برای خرید به موقع گواهی سپرده سکه طلا را ندارید، می‌توانید از طریق کارگزاری بیدار اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا کنید.


جمع‌بندی

به طور کلی سرمایه گذاری فیزیکی در سکه‌ی طلا اقدامی بسیار خطرناک و ریسکی است. آسیب‌های بسیاری از جمله تقلبی بودن سکه و سرقت آن در سرمایه ‌گذاری فیزیکی وجود دارند.

این در حالی است که شما علاقه مندان به بازار سکه و طلا می‌توانید به روش‌های مختلف و آسان، در گواهی سپرده سکه طلا سرمایه‌ گذاری کنید و از مزایای گوناکون این روش نسبت به معاملات فیزیکی بهره‌مند شوید.

بنردسته بندی:بورس کالا

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر