logo
ورود / ثبت نام
روایتی از تغییر و رشدسبک زندگی بورسی
خانهآموزش بورسدانشنامه جامع بورس

اندیکاتور MFI

هر فعالیتی در بازار سرمایه نیازمند کسب دانش و آگاهی خاص خود است. در بورس، مفاهیم مختلفی وجود دارد که هرکدام در معاملات ما نقش مهمی را بازی می‌کنند. ما دراین‌بین با شاخص‌ها و تحلیل‌های گوناگونی مواجه هستیم که در آنها اندیکاتورها همیشه موردتوجه تحلیل گران و معامله گران بورس بوده‌اند. در اینجا می‌خواهیم به بررسی اندیکاتور MFI که برای شناسایی پول هوشمند کاربرد دارد بپردازیم که یکی از شاخص‌های مورداستفاده در تحلیل‌های بورسی محسوب می‌شود.

آنچه که در سرفصل‌های این مقاله به آن خواهیم پرداخت:

اندیکاتور MFI یا شاخص جریان نقدی چیست؟

کاربردهای اندیکاتور MFI در تحلیل تکنیکال سهام

فرمول محاسبه اندیکاتور شاخص جریان نقدینگی یا همان MFI

آموزش کار با اندیکاتور MFI و شیوه معامله با آن

مقایسه اندیکاتور جریان پول (MFI) و اندیکاتور قدرت نسبی (RSI)

ترکیب MFI با سایر اندیکاتورها

 

اندیکاتور MFI یا شاخص جریان نقدی چیست؟

این اندیکاتور، مخفف کلمه لاتین Money Flow Index به معنی شاخص جریان نقدینگی است. در بازار سرمایه، جریان ورود پول با حجم بالا، همواره نشانه مثبت برای افزایش تقاضا و میل برای خرید بوده که این خود برای تصمیم‌گیری در خرید و فروش سهام بسیار کارآمد خواهد بود.

شاخص جریان نقدینگی (MFI ) دقیقاً این میزان ورود و خروج پول پُرحجم در بازار را ارزیابی می‌کند و خروجی آن، به‌عنوان یک شاخص در نظر گرفته می‌شود. شاخص جریان نقدینگی، یک اسیلاتور تکنیکالی است که از داده‌های قیمت و حجم برای شناسایی سیگنال‌های خرید یا فروش در یک دارایی یا سهم استفاده می‌کند. همچنین برای تشخیص واگرایی‌هایی که نشان از تغییر روند قیمتی می‌دهند، استفاده می‌شود. در این شاخص، اسیلاتور بین صفر تا 100 حرکت می‌کند.

این شاخص به نحوی می‌گوید ورود جریان نقدینگی به بازار و یا سهم خاصی، می‌تواند رشد قیمتی و بالعکس با خروج نقدینگی از بازار، افت قیمتی پیدا کند.


2-amfi.png

 

کاربردهای اندیکاتور  MFIدر تحلیل تکنیکال سهام

اندیکاتورها در تحلیل سهام بازار بورس نقش مهمی دارند. از اندیکاتورها معمولاً برای معامله سهم و یا نوسان گرفتن استفاده زیادی می‌شود. تحلیل اندیکاتور MFI هم برای بسیاری از تحلیل گران، شاخص مهمی است تا بتوانند با استفاده از داده‌های آن، معاملات خود را منطقی و حساب شده انجام دهند یا در مواقعی، از سهم، نوسان بگیرند و حفظ سود کنند. در واقع می‌تواند معیاری باشد بر میزان تمایل و یا بی اشتیاقی بازار بر روی سهم خاصی که آن را مدت‌هاست زیر نظر گرفته‌ایم.

کاربردهایی که برای اندیکاتور MFI می‌توانیم در اینجا ذکر کنیم:

سیگنال خریدوفروش MFI:

هنگامی‌که تقاضا برای خرید و جریان ورود نقدینگی رو به افزایش باشد، شاخص اندیکاتور عدد بالایی را نشان می‌دهد و این به معنی تمایل به خرید در بازار است و به‌نوعی می‌تواند سیگنال خرید برای معامله گران باشد. از طرفی وقتی تمایل زیاد برای فروش با حجم بالا در بازار بورس اتفاق می‌افتد، جریان خروج نقدینگی در بازار رخ‌داده است که در این صورت شاخص اندیکاتور MFI عدد پایینی را نشان می‌دهد که به معنی تمایل بیش از حد به فروش است و این احتمال را دارد که سیگنال فروش در بازار باشد.

طبق تعریف، در طی روند صعودی و ورود جریان پول، احتمالاً سیگنال‌های خرید و به همین ترتیب در طی روند نزولی بیش از حد، سیگنال‌های فروش ایجاد می‌شود تا زمانی که خط روند اشباع فروش شکسته شود و دوباره شاخص اندیکاتور به سمت اعداد بالا حرکت کند که دوباره سیگنال برای خرید به وجود می‌آید.3-amfi.jpg

 

واگرایی و همگرایی MFI:

از کاربردهای مهم شاخص اندیکاتور MFI، تشخیص واگرایی و همگرایی است که تحلیل گران از آن در تحلیل سهام استفاده می‌کنند.

واگرایی در تحلیل سهام هنگامی رخ می‌دهد که قیمت سهم و شاخص اندیکاتور در خلاف جهت روند خود حرکت کنند. به‌واقع وقتی قیمت سهم افت می‌کند ولی شاخص اندیکاتور تمایل به تغییر روند کاهشی به افزایشی دارد، واگرایی اتفاق می‌افتد که از مفاهیم مهم بازار سرمایه به شمار می‌رود. پس شاخص اندیکاتور MFI می‌تواند در تشخیص واگرایی نقش بسیار مهمی داشته باشد.

شاخص اندیکاتور در تشخیص واگرایی، عدد مختلفی را نشان می‌دهد. واگرایی مثبت هنگامی اتفاق می‌افتد که سهم با کندل مثبت و حجم بالا معامله شود که نشان از رشد قیمتی سهم خواهد بود. هر زمانی که در تشخیص واگرایی، شاخص اندیکاتور کاهش پیدا کند، احتمال کاهش قیمتی و افت ارزش سهم بیشتر می‌شود.


3-cmfi.jpg3-cmfi.jpg

 


خط روند در MFI :

اندیکاتور MFI می‌تواند سیگنالی برای نشان‌دادن تغییر خط روند باشد به‌نحوی‌که با استدلال روی این خط روند به ما در جهت خریدوفروش سهم کمک کند. مثلا شکستن خط روند از سطوح پایین‌به‌بالا می‌تواند دید خوبی از سهم به ما بدهد و سود خوبی از معامله نصیب ما کند.

 

فرمول محاسبه اندیکاتور شاخص جریان نقدینگی یا همان MFI

در تحلیل هر اندیکاتوری، نیاز به محاسبه و فرمول‌های خاص خود داریم. اندیکاتور MFI با میزان حجم، رابطه مستقیمی دارد. در محاسبه اندیکاتور MFI نیاز به داشتن پارامترهای مختلفی هستیم.

ابتدا برای به‌دست‌آوردن قیمت تایپیکال، ملزوم به دانستن "قیمت بسته شدن سهم"، "بالاترین قیمت"، "پایین‌ترین قیمت" هستیم که به‌واقع با فرمول زیر قابل محاسبه است.

 

در قدم بعدی باید میزان جریان نقدینگی را محاسبه کنیم. برای این کار ما جریان نقدینگی را به سه دسته تقسیم می‌کنیم.

جریان نقدینگی مثبت: هنگامی رخ می‌دهد که قیمت تایپیکال نسبت به روز گذشته بالاتر باشد.

جریان نقدینگی منفی: هنگامی اتفاق می‌افتد که قیمت تایپیکال کمتر از روز گذشته باشد.

جریان نقدینگی خنثی: هنگامی رخ می‌دهد که قیمت تایپیکال تغییری نسبت به‌روز گذشته نداشته باشد.

به‌این‌ترتیب، حجم ضربدر قیمت تایپیکال به‌دست‌آمده، برابر است با جریان نقدینگی.

 

در قدم بعدی باید نسبت نقدینگی را محاسبه نماییم که به‌صورت زیر محاسبه می‌شود.

نسبت نقدینگی برابر است با نسبت جریان نقدینگی مثبت به جریان نقدینگی منفی

 

در قدم پایانی، نوبت به محاسبه شاخص MFI است که بنا بر تعریف برابر است با:

 

capture۴.png

 

 

آموزش کار با اندیکاتور MFI و شیوه معامله با آن

همان‌طور که تا حدودی اشاره کردیم، شاخص اندیکاتور MFI بین صفر تا صد در نوسان است. این سطح می‌تواند در تصمیم‌گیری ما برای خرید یا فروش سهم کمک ویژه‌ای کند. معمولاً وقتی عدد اندیکاتور از سطح 80 بالاتر می‌رود، اشباع بیش از حد جریان نقدینگی رخ می‌دهد که اصطلاحاً اشباع خرید می‌گوییم. در این زمان باید احتیاط کرد چرا که هر لحظه احتمال تغییر روند به‌واسطه اشباع زیاد وجود خواهد داشت.

به همین ترتیب زمانی که سطح اندیکاتور به 20 نزدیک‌تر می‌شود، اشباع بیش از حد فروش رخ می‌دهد. در این حالت هر تغییر روند شاخص به سمت سطوح بالاتر، احتمال تغییر روند سهم از افت قیمت به افزایش قیمت را بالاتر می‌برد.

اندیکاتورها راهگشای ما در معاملات بورسی هستند. این شاخص می‌تواند در تعیین نقاط حمایتی سهم که اصولا خرید در آن ناحیه ریسک کمتری برای ما دارد و نقاط مقاومتی سهم که خرید در آن ناحیه ریسک معامله را بالاتر می‌برد، کمک فراوانی به ما کند.

نحوه استفاده از اندیکاتور MFI به‌گونه‌ای است که احتمالات موجود در روند سهم را می‌توان با شناسایی نقاط اشباع خریدوفروش مشخص کرد. همچنین تعیین سطوح آن در معاملات ما بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

طبق شکل زیر هر زمانی که سهم با حجم بالایی معامله شده و اشتیاق به خرید یا فروش بالا رفته، اندیکاتور از خود واکنش نشان داده و سطوح آن بالا و پایین شده است. کندل های بلند سبزرنگ نشان از تمایل جریان نقدینگی به سمت افزایشی و کندل های بلند قرمزرنگ نشان از تمایل به روند کاهشی می‌باشد؛ بنابراین آگاهی از نحوه کار اندیکاتور MFI نقش مؤثری در معاملات ما خواهد داشت.


 

3-bmfi.jpgنماد کلر پارس :

یک نمونه از جهش های اندیکاتور MFI به دلیل قفل شدن در صف فروش و کاهش شدید حجم و سپس جمع شدن صف فروش و افزایش ناگهانی حجم نسبت به 14 روز گذشته است که در تصویر زیر قابل مشاهده می باشد.


mfi2.jpg


مقایسه اندیکاتور جریان پول (MFI) و اندیکاتور قدرت نسبی (RSI)

بسیاری بر این عقیده هستند که اندیکاتور MFI شباهت زیادی به اندیکاتور RSI دارد. چرا که هر دو می‌توانند اشباع خرید و اشباع فروش در روند سهم را تشخیص دهند. با این تفاوت که در اندیکاتور MFI، حجم معاملات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است یعنی این اندیکاتور می‌تواند حجم را در نظر بگیرد و در عدد شاخص خود تأثیرگذار باشد.

RSI حرکت بازار را از طریق سرعت و تغییر در حرکت قیمت دنبال می‌کند به‌طوری‌که رفتار قیمت را به شکل کامل مورد ارزیابی قرار می‌دهد برخلاف اندیکاتور MFI که با دقت بیشتری فشار خرید و فروش را بر اساس نوسانات حجم معاملات مشخص می‌کند.

شکل زیر، شاخص هر دو اندیکاتور را برای نمودار قیمتی سهم (صنعتی و معدنی چادرملو) در بازه زمانی مشخص، نشان می دهد:


4-amfi.jpg

 

 

ترکیب MFI با سایر اندیکاتورها

در تحلیل سهم‌ها معمولاً پیش می‌آید که انواع اندیکاتورها با هم ترکیب شوند. ترکیب این اندیکاتور با دیگر اندیکاتورها مثل RSI  و یا MACD، می‌تواند استراتژی بسیار مناسبی برای معامله ما باشد چرا که این اندیکاتورها هر یک قدرت روند را در سهم بررسی می‌کنند و سیگنال‌های خریدوفروش جذابی را برای سهم‌ها صادر می‌کنند.

هرکدام از اندیکاتورها در دسته‌بندی خاصی قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال اندیکاتور MFI در دسته‌بندی اندیکاتورهای حجمی و اندیکاتور RSI در اندیکاتورهای حرکتی می‌باشند.

این ترکیب به ما این امکان را می‌دهد تا روند سهم‌ها را در چند بُعد زیر نظر بگیریم به‌طوری‌که در تحلیل، مکمل هم بکار بروند. مطابق شکل زیر نمونه‌ای از ترکیب اندیکاتورها را می‌بینیم که داده‌های تأثیرگذاری را برای تحلیل گران و معامله گران ارائه می‌نماید.

 

جمع‌بندی:

اندیکاتور MFI از شاخص‌های مهم در تحلیل روند سهام بورسی می‌باشد و کاربردهای خاصی در تصمیم‌گیری معامله گران برای خرید و فروش دارد. ما در این مقاله سعی کردیم تا در مورد این اندیکاتور صحبت کنیم و به ساختار و عملکرد آن بپردازیم و به شکلی توضیح دادیم که چطور می‌تواند در تعیین سیگنال‌های خرید و فروش مؤثر باشد.

 معامله در بورس جدای از اینکه جذابیت خاص خود را داراست، نیاز به شناخت دقیق و آگاهی نسبی از مفاهیم دارد که باید طی زمان آنها را آموزش دید. کارگزاری اقتصاد بیدار دراین‌خصوص آماده ارائه خدمات آموزشی و تحلیلی است که برای اطلاع از آنها کافی است با مشاورین و متخصصین آن در ارتباط باشید.

کلمات مرتبط

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهکارهای کمکی برای حرفه‌ای‌ها

رسیدن به موفقیت، راه مشخص و مستقیمی ندارد ولی اقتصاد بیدار به شما کمک می‌کند تا مسیر موفقیت برایتان هموارتر شود.

مشاوره های تخصصی

مشاوره تخصصی جهت سرمایه گذاری، ارزش گذاری و پذیرش شرکت‌ها در بورس

سبد گردانی اختصاصی

مدیریت اختصاصی و حرفه‌ای سرمایه متناسب با ویژگی‌های شخصی شما

تحلیل و اخبار بورسی

داغ ترین تحلیل‌های کارشناسان از وضعیت کنونی و آینده بازار سرمایه

اعتبار و تخفیف کارمزد

اعطای تخفیف کارمزد و تخصیص اعتبار به مشتریان برای سودآوری بیشتر