logo

شرایط دریافت و نحوه خرید اوراق مسکن (تسه) چگونه است؟✔

خانهآموزش بورسعمومیشرایط دریافت و نحوه خرید اوراق مسکن (تسه) چگونه است؟✔

اوراق بانک مسکن (تسه) از جمله تسهیلاتی است که بانک مسکن در راستای خانه‌دار شدن عموم مردم فراهم کرده است. متقاضیان پیش از دریافت وام مسکن با سوالات متعددی همچون «وام مسکن سال 1402 چقدر است؟»، «چقدر اوراق تسه بخریم؟»، «قیمت اوراق مسکن چقدر است؟»، «شرایط گرفتن وام مسکن با سند خانه چگونه است؟» و ... مواجه می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات پیرامون خرید اوراق مسکن تا میزان سقف دریافت وام پاسخ دهیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


اوراق مسکن (تسه) چیست؟

اوراق مسکن در بازار فرابورس با نماد «تسه» معامله می‌شود که توسط بانک مسکن به‌عنوان تسهیلات برای متقاضیان خرید یا تعمیر ملک مسکونی در نظر گرفته شده است.

قیمت اوراق مسکن با توجه‌ به میزان عرضه و تقاضای آن در بازار فرابورس تعیین می‌شود. این اوراق مختص کسانی است که در گذشته از تسهیلات وام استفاده کردند و همچنین قصد سپرده‌گذاری جهت دریافت وام ندارند.

در زمان بازپرداخت بدهی، سند ملک به عنوان وثیقه در رهن بانک قرار می‌گیرد. در صورتی که دریافت‌کننده وام نتواند بدهی خود را به بانک پرداخت کند، خانه با دستور مراجع قضایی حراج گذاشته می‌شود. مبلغ فروش خانه پس از کسر بدهی، به صاحب ملک بازگردانده می‌شود.شروط دریافت وام مسکن

 1. حداکثر سن بنا 30 سال باشد
 2. متقاضی نباید چک برگشتی داشته باشد
 3. مبلغ وام نباید بیشتر از 80 درصد ارزش ملک باشد
 4. ملک دارای وام نباشد


کارمزد خرید اوراق مسکن

به دلیل اینکه این اوراق معاف از مالیات هستند، کارمزد معاملات اوراق تسهیلات مسکن همانند کارمزد سهام قابل معامله است. کارمزد خرید 0.049 درصد و کارمزد فروش 0.024 درصد است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کارمزد سهام و تسه به مقاله «کارمزد خرید و فروش سهام» مراجعه کنید.


میزان وام مسکن

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام مسکن زوجین ساکن تهران از محل اوراق تا 800 میلیون تومان افزایش یافت. وام مسکن زوجین ساکن شهرستان نیز تا سقف 640 میلیون تومان پرداخت می‌شود. به افراد مجرد ساکن تهران 400 میلیون تومان و در شهرستان 320 میلیون تومان وام مسکن اختصاص می‌یابد.

وام 800 میلیون تومانی با بازپرداخت ماهانه 16 میلیون و 100 هزار تومان طی 12 سال تسویه می‌شود.

برای دریافت وام 800 میلیون تومانی باید هزار و 600 واحد تسه خریداری کرد. در زمان نگارش این مقاله، تسه 1402 به قیمت 86 هزار و 539 تومان است. بر این اساس، برای دریافت وام 800 میلیون تومانی باید 138 میلیون و 850 هزار تومان اوراق خریداری کرد.

جدول وام مسکن و تعداد اوراق مورد نیاز

جدول-خرید-اوراق-مسکن.jpg


قیمت اوراق جعاله

متقاضیان تعمیر خانه می‌توانند وام جعاله دریافت کنند؛ جهت این امر باید اوراق آن را از فرابورس خریداری کنند. در نظر داشته باشید که ملک در زمان تقاضای وام جعاله، نباید وام تعمیرات تسویه نشده دیگری داشته باشد.

حداکثر مبلغ پرداختی بابت تعمیرات خانه 160 میلیون تومان است. این مبلغ باید طی 5 سال با اقساط ماهانه 4 میلیون و 500 هزار تومان با سود 23 درصد تسویه شود. برای حداکثر مبلغ وام باید 320 واحد تسه خریداری کرد. جهت دریافت قیمت روزانه تسه به سایت tsetmc.ir مراجعه کنید.


قیمت اوراق مسکن

قیمت اوراق در بازار فرابورس مانند قیمت سایر سهام بر اساس میزان عرضه و تقاضایی که وجود دارد تعیین می‌شود. هرچه عرضه بیشتر باشد، قیمت اوراق کم‌تر و بالعکس هرچه تقاضا بیش‌تر باشد، قیمت اوراق افزایش می‌یابد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که قیمت اوراق تسهیلات طبق دامنه نوسان مشخص بازار در روز نوسان می‌کند و تعیین می‌شود. دامنه نوسان نماد «تسه» مثبت و منفی 5 درصد است.

جهت استعلام آخرین قیمت اوراق به سایت tsetmc.com مراجعه کنید. در قسمت جست‌وجو، نماد تسه را سرچ کنید. سپس تسه هر ماه نشان داده می‌شود که هر کدام به مدت دو سال اعتبار دارد.

اعدادی چهار رقمی در کنار تسه نوشته شده است که دو رقم ابتدایی نشان دهنده سال و دو رقم بعدی نشان دهنده ماه صدور اوراق است. برای نمونه «تسه 0001» نشان می‌دهد که اوراق در فروردین 1400 صادر شده است.

حال این سوال پیش می‌آید که کدام تسه بهتر است؟ در پاسخ باید بگوییم که هرچه به تاریخ انقضا و سررسید اوراق نزدیک‌تر شویم، قیمت خرید اوراق ارزان‌تر و هرچه تاریخ انتشار اوراق جدیدتر باشد قیمت آن گران‌تر است.

مهلت انقضا اوراق از زمان انتشار تا دو سال بعد از آن می‌باشد، بعد از گذشت ۲ سال از تاریخ انتشار اوراق بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای ابطال می‌شوند. ممکن است این مدت تا ۶ ماه نیز تمدید گردد.

به عنوان نمونه اگر تسه ۹۹۰۲ بود، زمان ابطال این ورق اردیبهشت ۱۴۰۱ است. احتمال دارد تاریخ انقضا تا مهر ۱۴۰۱ نیز تمدید شود.

ممکن است از زمان خرید اوراق تا مرحله دریافت وام حدود دو ماه زمان نیاز باشد؛ بنابراین به تاریخ انقضا و ابطال اوراق حتماً توجه نمایید و در صورت نیاز از مسئول مربوطه در بانک مسکن مشورت بگیرید.


استعلام اوراق بانک مسکن با کد ملی

دارندگان اوراق مسکن یا همان تسه برای استعلام اوراق خود با کدملی به سایت کارگزاری بانک مسکن به نشانی maskanbrokerage.ir مراجعه نمایند.

استفاده از این سایت تنها برای کسانی امکان پذیر است که پیش از این در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شده باشند. کاربران پس از مراجعه به سایت با ورود اطلاعات خود می‌توانند تعداد و ارزش اوراق مسکن خود را مشاهده کنند.

شرایط-دریافت-و-نحوه-خرید-اوراق-مسکن-مطلب02.jpg


مدارک لازم برای دریافت وام تسهیلات اوراق بانک مسکن

اشخاص حقیقی:

 •  اصل و کپی تمام صفحات اسناد مالکیت
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مالکین (تمام صفحات)
 • مدارک شناسایی ضامن
 • مبایعه نامه
 • اصل و کپی کلیه مجوزهای ساختمانی مربوطه اعم از پروانه، پایان‌کار، عدم خلاف و ...
 • استعلام تسهیلاتی و استعلام چک‌های برگشتی برای دارندگان حساب‌جاری
 • تکمیل نمونه فرم‌های مربوطه

اشخاص حقوقی:

 • اصل و کپی اساسنامه شرکت (انجام عملیات احداث در موضوع فعالیت شرکت می‌بایستی درج شده باشد)
 • اصل و کپی آگهی تأسیس ثبتی شرکت (حداقل مدت‌زمان فعالیت شرکت از تاریخ ثبت می‌بایست یک سال تمام باشد)
 • اصل و کپی آگهی‌های تغییرات ثبتی شرکت
 • ارائه کد اقتصادی و شناسه ملی شرکت
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت‌مدیره، سهام‌داران ۱۰ % و بیشتر و صاحبان امضای شرکت
 • اصل و کپی تمام صفحات اسناد مالکیت
 • اصل و کپی کلیه مجوزهای ساختمانی مربوطه اعم از پروانه، عدم خلاف و...
 • تصاویر مربوط به هزینه‌های قابل‌قبول (عوارض شهرداری و انشعابات)
 • اصل و کپی نقشه‌های معماری مورد تأیید شهرداری مربوطه (ممهور به مهر شهرداری)
 • نقشه سازه مربوطه (در خصوص پروژه‌های بیش از یک واحد)
 • اظهارنامه مالیاتی و صورت‌های مالی حسابرسی شده توسط حسابرس مستقل مربوط به ۳ سال اخیر شرکت
 • لیست اعضا ممهور به مهر اداره کل تعاون (در خصوص شرکت‌های تعاونی مسکن)
 • تکمیل نمونه فرم‌های مربوطه


شرایط-دریافت-و-نحوه-خرید-اوراق-مسکن-مطلب01.jpg


چگونه اوراق مسکن خریداری کنیم؟

1- تقاضاکننده وام پس از یافتن خانه مدنظر خود، جهت افتتاح حساب ممتاز به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

2- به ازای هر 500 هزار تومان یک تسه خریداری می‌شود. بانک با توجه به مبلغ وام، میزان خرید تسه را اعلام می‌کند.

3- متقاضی برای خرید اوراق باید در سجام ثبت نام کند. پس از دریافت کد بورسی می‌تواند در کارگزاری عضو شود و تسه خریداری نماید. متقاضیان می‌توانند با ثبت‌نام آنلاین در کارگزاری بیدار اوراق مسکن به طور غیرحضوری خریداری کنند.

4- پس از گذراندن مراحل فوق، نام کاربری و رمزعبور برای ورود به سامانه اوراق بانک مسکن برای متقاضی پیامک می‌شود.

5- یک روز کاری پس از خرید گواهی اوراق، مشتری به بانک مسکن مراجعه کند.

6- پس از تحویل گواهی به بانک، اوراق توسط بانک باطل می‌شود و امکان فروش وجود ندارد.

7- در زمان ثبت سند در دفتر ثبت اسناد رسمی، کارشناس بانک چک وام مسکن را به فروشنده تحویل می‌دهد.

بنردسته بندی:عمومیبورس

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر