logo

توثیق سهام چیست؟ نحوه دریافت وام سهام عدالت

خانهآموزش بورسعمومیتوثیق سهام چیست و نحوه دریافت وام از سهام چگونه است؟

وثیقه گذاری سهام به عنوان یک روش آسان برای دریافت وام، مورد توجه سرمایه‌گذاران و عموم مردم قرار گرفته چرا که در این طرح، فرآیند دریافت وام تسهیل شده است. این روش، به اشخاص حقیقی و حقوقی امکان می‌دهد تا با استفاده از دارایی‌های سرمایه‌ای خود وام دریافت کنند.

در مرداد سال 1401 سامانه ستاره سهام با مشارکت وزارت اقتصاد، سازمان بورس و اوراق بهادار و قوه قضائیه افتتاح شد تا از این پس سهامداران بتوانند دارایی خود را به عنوان وثیقه قرار دهند. با توجه به استقبال مردم از این طرح قصد داریم در این مقاله از سری مقالات آموزشی کارگزاری بیدار به توثیق سهام و همچنین به معرفی سامانه ستاره سهام بپردازیم. با ما همراه باشید.

نحوه دریافت وام با سهام

فرآیند دریافت وام و وثیقه یکی از بزرگ‌ترین معضلات برای دریافت تسهیلات است. با راه‌اندازی سامانه وثیقه گذاری الکترونیک (ستاره) از این پس عموم مردم می‌توانند سهام خود را به عنوان وثیقه نزد بانک‌هایی طرف قرارداد این سامانه قرار دهند.

یکی از برجسته‌ترین مزایای توثیق سهام علاوه بر سهولت در دریافت وام، ایجاد ثبات در بازار سرمایه است. چرا که مردم در این صورت تمایل بیشتری به نگهداری از سهام دارند. علاوه بر این وثیقه گذاشتن سهام به عنوان یک ابزار نوین و کارآمد، نه تنها در عرصه اقتصاد و سرمایه گذاری، بلکه امکان وثیقه گذاری بعد از صدور قرارداد تامین کیفری وجود دارد. 

در حال حاضر تنها اوراق (صکوک و مشارکت)، گواهی سپرده و گواهی طلا در توثیق سهام قابل پذیرش است اما در آینده دارایی‌های دیگر همچون گواهی کسر از حقوقی، سکه، بیمه عمر و ... نیز امکان وثیقه گذاری خواهند داشت. فرآیند وثیقه گذاری اوراق (صکوک و مشارکت) یکسان است و نرخ کارمزد وثیقه گذاری سهام جهت دریافت وام در هر ورقه از اوراق یک میلیون ریالی معادل 50 ریال می‌باشد.

در اینجا سوال پیش می‌آید که به چه میزان از پرتفو وام تعلق می‌گیرد؟ در پاسخ باید بگوییم که بانک‌ها به میزان 50 درصد از ارزش دارایی اوراق و گواهی به متقاضیان وام پرداخت می‌کنند. سهامداران باید بدانند که حق تقدم به عنوان وثیقه مورد قبول بانک‌ها نیست. همچنین اگر پیش از این متقاضی درخواست وام، سهام خود را در یک کارگزاری فریز کرده و اعتبار گرفته باشد، امکان وثیقه گذاری مجدد سهام وجود ندارد.

وثیقه سهام عدالت در وام

امکان دریافت وام با وثیقه سهام عدالت از زمستان 1401 در دو بانک تجارت و ملی امکان پذیر شده است. متقاضیان می‌توانند به دو روش مستقیم و غیرمستقیم (نقدی و اعتباری) وام دریافت کنند. البته در حال حاضر تنها کارت اعتباری سهام عدالت اعطا می‌شود. نحوه استفاده از این‌ کارت‌ها به این صورت است که دریافت کننده اعتبار می‌تواند کالای مدنظر خود را از فروشگاه‌های طرف قرارداد بانک خریداری نماید و امکان دریافت پول نقد وجود ندارد.

ثبت درخواست وام به دو روش حضوری و غیرحضوری امکان پذیر می‌باشد. در روش حضوری باید به شعب بانک مراجعه و در صورتی که قصد ثبت درخواست وام بدون ضامن به صورت غیرحضوری را دارید باید اپلیکیشن بانک را دانلود کنید. جهت دریافت وام با وثیقه گذاری سهام در بانک ملی اپلیکیشن بله، ایوا یا شصت و در بانک تجارت اپلیکیشن زمرد را دانلود نمایید. 

اگر می‌خواهید بدانید که دارای سهام عدالت هستید یا خیر و همچنین ارزش سهام عدالت شما چقدر است به سایت csdiran.ir مراجعه کنید. پیش از این در مقاله «استعلام سهام با کدملی» نحوه استعلام سهام را بیان کردیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید استعلام سهام و سهام عدالت خود را آنلاین انجام دهید. 

وام سهام عدالت 1402 چقدر است؟

به افرادی که سهام یک میلیون تومانی دارند وام 14 میلیون تومانی و افرادی که سهام 500 هزار تومانی دارند وام 7 میلیون تومانی تعلق می‌گیرد. این وام با نرخ 18 درصد و با اقساط 36 ماهه بازپرداخت می‌شود. در صورتی که سهامداران به تعهدات خود در بازپرداخت وام عمل نکنند، بانک درخواست فروش سهام را به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می‌کند.

شرط وثیقه گذاری سهام عدالت

 • سهامدار در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد.
 • سهامدار هیچ سهمی از پرتفوی خود را نفروخته باشد.
 • سهام از طرف مرجع قضایی توقیف نباشد.
 • دارایی سهامداران قابل معامله و سپرده باشد.
 • افتتاح حساب در بانکی که قصد دریافت وام دارند.
 • متقاضی بالای 18 سال سن داشته باشد.

مدارک لازم برای دریافت وام سهام عدالت

 • کارت ملی هوشمند
 • اصل شناسنامه و کپی آن
 • افتتاح حساب در بانک عامل

نحوه دریافت وام با وثیقه سهام بانک ملی

کسانی که قصد دریافت وام از بانک ملی را دارند باید پیش از تکمیل فرم‌های مربوطه، کارگزار ناظر خود را به کارگزاری بانک ملی تغییر دهند اما در بانک تجارت چنین شرطی وجود ندارد. جهت دریافت وام از بانک ملی باید یکی از اپلیکیشن‌های این بانک شامل بله، ایوا یا شصت را دانلود نمایید. فرآیند ثبت درخواست توثیق سهام بانک ملی در اپلیکیشن ایوا به شرح زیر است:

افتتاح حساب در بانک نمایید. سپس وارد اپلیکیشن ایوا شوید.

 • وارد بخش «نشان بانک» شوید.
 • گواهی امضا را انتخاب کنید.
 • مراحل احراز هویت الکترونیکی را انجام دهید. جهت این امر باید کد ملی و تاریخ تولد، سریال پشت کارت ملی، احراز هویت تصویری فرد و اطلاعات تکمیلی را وارد نمایید.
 • یک امضا الکترونیکی و دیجیتال در یک کادر سفید ثبت کنید.
 • سپس به بخش نشان اعتباری وارد شوید. (در این بخش امکان ثبت نام و آزادسازی وثیقه وجود دارد). 
 • در نهایت گزینه توثیق سهام عدالت را انتخاب کنید . درخواست خود را ثبت کنید.

پس از تکمیل مراحل فوق، وام به حسابی که در سجام وارد کردید واریز می‌شود.

سامانه ستاره چیست؟

سامانه ستاره سهام با هدف دریافت وام بدون ضامن، ثبات در بازار سرمایه و امکان وثیقه گذاری سهام در تامین کیفری راه اندازی شد. در حال حاضر در این سامانه خدمات پرداخت وام با وثیقه گذاری سهام ارائه می‌‎شود و در آینده امکان وثیقه قرار دادن اوراق در تامین کیفری نیز فراهم خواهد گردید.

چه بانک‌هایی سهام وثیقه قبول می‌کنند؟

در ابتدا سه بانک ملی، مهر و رسالت در سامانه ستاره خدمات‌رسانی می‌کردند اما با اعتراض سهامداران از فرآیند دریافت وام و همچنین وثیقه سهام آنلاین برخی از بانک‌ها حذف و بانک‌های دیگر به این سامانه اضافه شدند. در حال حاضر چهار بانک صادرات، رسالت، ملی و قرض الحسنه مهر به سامانه ستاره متصل بوده و به متقاضیان وام، خدمات‌رسانی می‌کند.

عناوین مرتبط

چطور بدون داشتن ضامن وام بگیریم؟

در صورتی که دارای سبد سرمایه‌گذاری در بورس هستید و یا سهام عدالت دارید، می‌توانید آنها را به عنوان وثیقه به بانک ارائه دهید. در این صورت دیگر نیازی به داشتن ضامن وجود ندارد.

سامانه توثیق سهام «ستاره» چیست؟

سامانه ستاره سهام با هدف ثبات بازار سرمایه، وثیقه گذاری سهام در بانک و تامین کیفری به همت وزارت اقتصاد، سازمان بورس و اوراق بهادار، قوه قضائیه و شبکه بانکی مرداد 1401 راه اندازی شد. 

وام سهام عدالت 1402 چقدر است؟

به سهامدارانی که ارزش سهام آنها 500 هزار تومان است، 7 میلیون و سهامدارانی که ارزش سهام آنها یک میلیون تومان است، 14 میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد. 

سود وام سهام عدالت چند درصد است و بازپرداخت آن چه قسط است؟

وام سهام عدالت در 36 قسط با سود 18 درصد بازپرداخت می‌شود. 

بنردسته بندی:عمومی

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات کاربران

نظر